Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49

Wątek: [ elektronika] Uszkodzone zegary po zmianie języka komunikat

  1. #1

    [ elektronika] Uszkodzone zegary po zmianie języka komunikat

    Problem powstał po zmianie języka komunikatów z niemieckiego na angielski. W trakcie operacji rozładował się akumulator. Proces zmiany języka nie wykonał się zatem w całości. Mało tego, przestał funkcjonować komputer pokładowy, zegar, obrotomierz, ekonomizer i wskaźnik paliwa. Korzystając z jakieś tam znajomości w salonie BMW udało się przywrócić do życia komputer pokładowy, wskaźnik paliwa i zegar. Ekonomizer i obrotomierz nie działają. Fachowcy rozłożyli ręce twierdząc, że ich sprzętem nic nie zwojują (DIS). Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim przypadkiem i ma wiedzę jak rozwiązać ten problem? Zawsze pozostaje zakup nowego licznika ale wolałbym prawie 1500 zł przeznaczyć na inne ekstrasy....

  2. #2
    Witaj Kolego dziwna sprawa. hm, tyle razy zmieniałem język w e-32 i teraz w e-38 i nic takiego sie nie działo, dziwna rzecz że padł ci aku, a co do licznika to może miałeś cos kombinowane typu cofka licznika, nie wiem. :o

  3. #3
    Do czasu zmiany języka wszystko było cacy. Fakt, że EWS ma inne wskazania niż IKE, co wskazuje na jakąś ingerencję, ale nie sądzę, żeby to miało jakieś znaczenie dla zmiany języka. Dodam, ze teraz mam komunikaty po angielsku, tylko nie działa obrotomierz i ekonomizer (choć test 04 pokazuje chwilowe zużycie paliwa). Rozmawiałem z różnymi specami, wszyscy mówili coś o programowaniu EEPROM-a. Problem polega na tym, że:
    1. Nie mam oryginalnego wsadu, bo nie przypuszczałem, jakie mogą być konsekwencje pracy z Carsoftem, więc nie zrobiłem kopii wsadu.
    2. Nie mam skąd wziąć wsadu do samochodu o podobnej (a najlepiej takiej samej) konfiguracji, zgodnego z moją wersją HW i SW licznika....

    Stąd ten post...

    W e32, jeśli się nie mylę, język zmienia się z poziomu licznika (prawy klawisz... itd.) W moim aucie ta kombinacja nie działa, można to zrobić tylko za pomocą komputera.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    120
    BMW
    żadne
    Skąd
    Dąbie
    hmmm powiem Ci ze nie znam sie na tym i nie mam na ten temat zielonkawego pojecia ale jezeli dało by rade "to cos" jakos skopiowac to ja mam 725tds z 1997 roku wiec jezeli bede mógł jakos pomóc to chetnie to zrobie.

    Pozdrawiam!! ;)

  5. #5
    Vip Vip Awatar AdamBMW
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    602
    BMW
    BMW 740i Individual E38 98', BMW 745i E23 85'
    Skąd
    Warszawa
    Ja spotkałem sie z podobnym problemem tylko że dotyczył prędkościomierza i wskaźnika temperatury i wyświetlał się komunikat "EEPROM K1", najtańszym rozwiązaniem był zakup używanych zegarów od takiego samego modelu (200 pln) + przeprogramowanie go do pojazdu przez fachowca (info na PW).

  6. #6
    Zapomniałem o tym napisać, ale wspomniany komunikat drażni mnie przy każdym uruchomieniu auta (naprawiłem uszkodzone pixele więc teraz widzę go bardzo wyraźnie). Niestety, jeśli chodzi o liczniki, to cena 200 pln jest pewnego rodzaju okazją. Wszystkie, które widziałem, kosztowały 350-400, po doliczeniu "fatygi mistrza" zrobi się 600-700. a to już ponad połowa ceny nowego (mogę mieć za 1000 pln). Więc jak na razie błędne koło. Teraz wiem, że przed programowaniem należy podłączyć prostownik (i to nie byle jaki, tylko dobrze stabilizowany i wydajny prądowo).

  7. #7
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,126
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask

    Z tego co czytam to wyglada na to ze zamieniles soft na jakis inny od benzyny- dlatego teraz nie dziala m.in oborotomierz- teraz jedynie ratuje cie servis BMW i soft dokladnie taki jak byl wypuszczony dla TYLKO twojego auta- lub nowe zegary zaprogramowane pod twoje auto.
    Zegary w E38 pelnia duzo wiecej jak tylko obrazowy przekaz informacji kierowcy ;) a ze auto masz dosc rzadkie (egzemplarzy z TDSem bylo duzo mniej jak wszystkich innych wersji wiec znaleznienie auta z podobnym softem graniczyc bedzie z cudem... )
    HW/SW to nie wszystko przy doborze softu...

    p.s: w E38 jezyk zmienia sie tez z poziomu zegarow- wystarczy wejsc w funkcje servisowe i zmiana niem/ang to zeden problem. Problemy sa tylko we wloskich wersjach ;)
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  8. #8
    Zegarów nie programowałem. Jedyne, co robiłem, to czyściłem błędy za pomocą programu Carsoft w wersji 6.1 SP4 i ładowałem język angielski. Moje zegary nie mają opcji zmiany języka z poziomu licznika (tak samo miał kolega w 525 TDS e39 - musiał doprogramowywać). Ponieważ napięcie akku uległo zbyt dużemu obniżeniu podczas zabawy w programowanie, operacja się nie powiodła. Zastanawiam się, czy za pomocą PA Soft 1.3.6 nie dałoby rady wprogramować zawartości pamięci do mojego licznika? Autoryzowane serwisy BMW nie posiadają (przynajmniej oficjalnie) sprzętu do naprawy uszkodzonych software-owo liczników (podobno jest to polityka BMW), więc u nich mogę tylko zakodować nową sztukę. Teoretycznie (nie widziałem w akcji) PA Soft też daje możliwość kodowania i zapisu konfiguracji (np. typ skrzyni biegów). Tak czy inaczej w chwili obecnej mogę bezpiecznie eksperymentować bo gorzej nie będzie :)

  9. #9
    Najświeższe info z placu boju z licznikiem:

    Załadowałem do mojego licznika wsad od e39-525TDS (via PA Soft). Ku mojemu zdziwieniu nie został podmieniony numer VIN ani przebieg. Licznik natomiast przestał zgłaszać komunikat EEPROM-KI. Wskaźnik paliwa pokazuje teraz trochę więcej, niż faktycznie jest w zbiorniku, ale pozostałe wskaźniki działają "na oko" prawidłowo. Jutro porównam z GPS-em wskazania prędkościomierza (5er ma mniejsze koła). Ekonomizer pokazuje podobnie, jak przed usterką, obrotomierz działa poprawnie. Jedyny istotny mankament to komunikat o usterce skrzyni biegów i literki/cyferki od biegów (wsad pochodzi z wersji z automatem).

    Tu pojawia się pytanie, czy ktoś z Was nie posiada TDS-a w manualu i zechciałby udostępnić wsad do licznika? Ta droga wydaje się najprostszą, bezpośrednio prowadzącą do celu. Jeśli nie uda się zorganizować wsadu, pozostanie próba przekodowania licznika w ASO bądź innymi, "garażowymi" metodami.

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    120
    BMW
    żadne
    Skąd
    Dąbie
    ja mam TDSa w manualu ;)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •