Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Duży problem z układem chłodzenia w m62.

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    224
    BMW
    740i 1999r
    Skąd
    Nowy Sącz

    Duży problem z układem chłodzenia w m62.

    Witam!

    Panowie mam problem z układem chłodzenia, sprawa jest dość pilna ponieważ jestem 800km od domu. Ostatnim czasem poszła mi pompa wody i spadła cała woda i zagrzało silnik (wskazówka temp. stała w połowie), pompę wymieniłem. Zrobiłem 1 000 km i aż do wczoraj. Z pod zbiornika wyrównawczego w miejscu kontaktu zbiornika z osłoną chłodnicy powoli syczało, potem parować, a na końcu walić wodą (układ jest zalany wodą po wymianie pompy). Kupiłem na stacji kilka klejów posklejałem i zrobiłem 700km a dziś po 50 km znów w tym samym miejscu wywaliło przy zbiorniku, nie wiem jakie powinno być ciśnienie w układzie ale po okręceniu odpowietrzenia słychać, że ucieka dużo pary wodnej, powietrza, woda się gotuje i paruje, nie wiem czy to normalne, temperatura silnika ciągle stoi na połowie, ewentualnie co jakiś czas podskoczy do 3/4 ale szybko wraca do normy. Jeśli woda jest, w środku grzeje, nie wiem w czym tkwi problem, jedni mówią głowicą, inny że problem z korkiem, inni że w układzie nie ma ciśnienia i można by jeździć nawet bez korka a znowu inni, że jest duże ciśnienie, doradźcie coś co to może być i w czym szukać problemu, dodam, że silnik bierze olej, w oleju nie ma wody, ani w wodzie oleju. Przy odpalaniu i biegu jałowym silnikiem lekko trzepie i słychać lekkie stukanie, pukanie.

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    W układzie JEST wysokie ciśnienie i nie słuchaj ciemniaczków co Ci powiedzą że masz uszczelkę pod głowicą uszkodzoną bo w golfie tak by było.

    Prawidłowa temperatura pracy M62 to 103-107st. C. dlatego musi być podwyższone ciśnienie bo im wyższe ciśnienie tym wyższa temperatura wrzenia.

    Włącz test numer 7 na zegarach i sprawdź temperaturę płynu, a właściwie jak napisałeś wody i to jest chyba główny problem. Zapewne będzie to jakieś 112-118st.C.

    W układzie nie może być woda! zalej to szybko płynem na nowo lub koncentratem tą wodę. :(


    Tyle co do płynu, nie ma pojęcia jednak dlaczego wzrasta Ci temperatura oleju, u mnie jak nie było połowy wody w chłodnicy ta strzałka stała pionowo :D

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Zdecydowanie dobry płyn chłodniczy ma wyższą temperaturę wrzenia niż woda. A pod ciśnieniem, to tak jak Michal750 napisał granica jeszcze bardziej się przesuwa ku górze.
    Woda to ewentualnie na dojechanie do warsztatu, albo dojechanie... silnika.

    Zalej szybko odpowiednią ilością koncentratu jeśli nie masz innego wyjścia i powinno się sprawdzić na 800km.
    A najlepiej to wypuść wszystko z układu i zalej porządnie jak naprawisz już nieszczelności.
    Nein! Mein Schnitzel!

  4. #4
    www.foto-km.com Vip Awatar extino
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    652
    BMW
    BMW E32 740i V8 M62 1992 SHADOWLINE/E38 750i V12 M73 1999 / E65 745i V8 2002
    Skąd
    Poland

    Cool

    Polecam płyn chłodniczy koncentrat VALVOLINE jest dobry z temperaturą wrzenia około 150 stopni dopiero (normalne około 110 stopni) tylko 5L koncentratu 134zł

  5. #5
    Nigdy woda.
    Zalej dobry plyn np. jak pisze kolega extino a nastepnie dobrze odpowietrz uklad i powinno byc po problemie

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    468
    BMW
    735iA
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Michal750 Zobacz posta
    Prawidłowa temperatura pracy M62 to 103-107st. C. dlatego musi być podwyższone ciśnienie bo im wyższe ciśnienie tym wyższa temperatura wrzenia.

    Włącz test numer 7 na zegarach i sprawdź temperaturę płynu, a właściwie jak napisałeś wody i to jest chyba główny problem. Zapewne będzie to jakieś 112-118st.C.

    W układzie nie może być woda! zalej to szybko płynem na nowo lub koncentratem tą wodę. :(
    Woda pod ciśnieniem 2 barów wrze w temperaturze 120 st, korki układu chłodzenia są robione jakoś na 1,2 bara, więcej niż 2 bary raczej nie... więc WODA BYĆ W TYM SILNIKU NIE MOŻE. A wyższe ciśnienie jest dla lepszego odpowietrzania i troszkę dla podwyższenia wrzenia.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    224
    BMW
    740i 1999r
    Skąd
    Nowy Sącz
    Zbiornik i tak muszę skombinować nowy, lub ten jakoś skleić, zalać dobrym płynem i odpowietrzyć, czyli to raczej nie uszczelka? Jak dobrze odpowietrzyć układ?

    Dlaczego temperatura czasem na lekkie chwilowe wychyłki do 3/4 temperatury, oraz dlaczego stoi w połowie i się nie podnosi?

    Czy któryś z kolegów wie coś o zbiorniczku wyrównawczym do 4.4 w okolicy grudziądza, warmuńsko-mazurskiego, koszalina?
    Ostatnio edytowane przez Piotr_R ; 29-07-2011 o 09:48

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    możesz mieć dlatego, że wrząca woda intensywnie paruje całą swoją objętością (stąd bąbelki znikąd we wrzątku). Woda może mieć temperaturę maksymalną 100 stopni w normalnym ciśnieniu. Przy podwyższonym będzie wyższa. A dodatkowo para wodna może przy normalnym ciśnieniu mieć temperaturę wyższą niż 100 stopni (nawet 120 jak sobie życzysz) i w dodatku gorzej odbiera ciepło z układu. Jeśli więc czujnik znajdzie się we wrzątku i parze wodnej, może pokazać wyższą temperaturę.

    Poza tym możesz mieć zapowietrzony układ (lub zagazowany parą) i czujnik temperatury pokazuje temperaturę pary albo źle schłodzonego fragmentu silnika.
    Takie różnice temperatur bloku silnika są groźne, gdyż może w ekstremalnym wypadku pęknąć (rozszerzalność temperaturowa).
    Nein! Mein Schnitzel!

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    224
    BMW
    740i 1999r
    Skąd
    Nowy Sącz
    Prawdopodobnie poszła uszczelka, został sklejony zbiorniczek oraz wyciągniety termostat, zobaczymy - może dotoczę się 800 km do domu...

  10. #10
    Vip Vip Awatar szczurek
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    1,336
    BMW
    e38 740d e39 525d e65 745i pędzlem malowana m5 sznicer gangsta stajl
    Skąd
    wrocek city
    gratulacje !!! powodzenia w szukaniu silnika !!!! po co ci w ogóle bmw???? kup sobie kadeta albo stara ,astre jak chcesz w wywalona uszcelka jechać 800 km !!! dla mnie horror. później sie dziwić ze ceny e38 są tak niskie na allegro !!! dojechac na smierć poksipolem skleic i sprzedać , pamiętaj o tym ze jak dostanie sie woda do układu olejowego, to pogorszy sie smarowanie całego silnika może drastycznie spaść ciśnienie oleju , padną ci panewki , w sumie bierze ci olej to znaczy ze pierścienie juz umarły , zrób jeszcze spalanie 740i 7 litrów na trasie i bedzie git !
    codziennie rano budzę się piękniejszy, ale dzisiaj to już przesadziłem :P

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •