Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Problem ze skrzynia 5hp24 w e38.

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    114
    BMW
    poszukuje 740 4.4 99r-01r
    Skąd
    olsztyn

    Problem ze skrzynia 5hp24 w e38.

    Witajcie. Miałem ostatnio przeboje z automatem. Stałem w korku około godziny silnik pracował podjeżdżałem tylko co chwilę. Silnik mi się nie przegrzewał mimo że na dworze 30 stopni ale gdy w końcu ruszyłem okazało się że skrzynia przerzuca tylko na 2 a ręcznie mogę tylko do 3. Zatrzymałem się odczekałem chwilę po czym uruchomiłem auto i pojechałem było wszystko dobrze dopóki nie wjechałem w góry. Tu problem się znów pojawił po kilku wolnych podjazdach. Doszedłem do wniosku że po zbytnim rozgrzaniu się skrzyni zaczyna szwankować tylko nie mam pojęcia dlaczego.
    Podczas normalnej jazdy ten problem się nie pojawia bo przejechałem 600km i nic.
    Stan oleju chyba dobry bo pojechałem na warsztat co prawda na ciepłym silniku ale był sprawdzany i jest ok .
    Ostatnio edytowane przez daber ; 17-07-2011 o 11:37

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Jak stan oleju jest dobry i dzieją się takie rzeczy tylko na ciepło, to ten olej nadaje się tylko do wymiany i to jak najszybciej.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar matraks
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    522
    BMW
    2011 BMW 328i xDrive e92, 2007 Mitsubishi Endeavor
    Skąd
    Chicago/Bydgoszcz
    Stan oleju po przejechaniu juz kilku kilometrow zawsze bedzie wysoki. Olej nalezy sprawdzac gdy jego temp. nie przekracza 30-35 stopni C. Jesli sprawdzali poziom na goracym juz oleju i wyciekala mala struzka z wlewu to znaczy, ze jest go za malo. Sprawdz jeszcze raz. A najlepiej wymien calkowicie na nowy razem z filtrem.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    114
    BMW
    poszukuje 740 4.4 99r-01r
    Skąd
    olsztyn
    Witajcie .Skrzynia była remontowana 28 tysięcy kilometrów temu gwarancja się skończyła.Po remoncie był wlany świeży olej i wymienioy filtr, niestety nie wiem jaki ten olej ten który wlali kosztował 65zł 1l wiem że cena nic nie mówi ale za takie pieniądze to chyba byle jaki to on nie jest. Mam pytanko jak zmierzyć poziom oleju, bo jeden mechanik powiedział mi że to się robi na kompie. Byłem na kompie sprawdzić ale ten nie ma takiej możliwości, może wskazuje tylko za mały stan? Sprawdzałem również czy ma jakieś błędy ale nic nie ma.
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 21-08-2011 o 17:12

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    To omijaj szerokim łukiem tego "mechanika".
    Wjeżdżasz autem na kanał lub podnośnik i zostawiasz go odpalone na P, lub N. wchodzisz pod autko i po prawej stronie, przy końcu skrzyni jest korek wlewowy na klucz imbusowy (nie pamiętam rozmiaru). Odkręcasz ten koreczek bardzo delikatnie i wolno bo może się polać nieco oleju. Jeżeli się poleje to jest git, jeżeli nie to wsadzasz palucha do dziurki (bez skojarzeń :) ) i próbujesz wymacać olej. Jak jest tuż pod dziurką to może być, jak jest sporo pod dziurką to wymaga dolewki, jak go w ogóle nie wyczujesz to wymaga natychmiastowej dolewki! A i pamiętaj żeby nie gasić silnika przed zakręceniem korka! Bo poleci Ci po głowę gorący olej.

  6. #6
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Może być zbyt niski poziom -- objawy są podobne.

    5HP24 z zieloną etykietką potrzebuje oleju "lifetime" (wg producenta jest to ESSO LT 71141) , a z czarną etykietką innego oleju (SHELL LA 2634). W E38 chyba były tylko zielone.
    Trzeba pamiętać o tych 30 - 50 *C -- najlepiej zaczynać na zimnym i grzać, niż studzić z gorącego, bo po ostudzeniu do 30 *C i włączeniu silnika już po 2-3 minutach jest 50*C (olej ATF wymienia ciepło z obiegiem chłodzącym silnik, a silnik V8 stygnie dramatycznie wolno)

    Poza tym - zależy jaki to był remont te 28 kkm temu. Jeśli był kompleksowy, to skrzynia powinna po nim żyć minimum 100 kkm.
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    A w korku jak stałeś, to na D, P czy może na N?
    Zdaje się, że w pozycji N skrzynia nie ma chłodzenia..
    Nein! Mein Schnitzel!

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    114
    BMW
    poszukuje 740 4.4 99r-01r
    Skąd
    olsztyn
    Witajcie. Wydaje mi się że wina leży po stronie sprzęgła hydrokinetycznego ponieważ słychać w aucie jak wyje coś od strony skrzyni ,chałas narasta wraz ze wzrostem obrotów silnika a poza tym ślizga mi się przy większym obciążeniu np.na 5 biegu chcę przyśpieszyć silnik wchodzi na 3.5k obrotów a prędkość wzrasta bardzo powoli .

    Czy da radę sprawdzić impą obroty wchodzące i wychodzące na wałek w skrzyni automatycznej?

    Witam ponownie mam pytanie czy konwerter w m62 i m62tu jest taki sam?
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 21-08-2011 o 17:13

  9. #9
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,126
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    W pierwszej kolejnosci wymien chlodniczke oleju lub przynajmniej sprawdz jej przepustowosc. Halas moze byc spowodowany zbyt mala iloscia oleju lub jak sam zauwazyles zuzytym sprzeglem HK, HK powinno byc od polifta, mimo ze stare wizualnie pasuje.

    @ Brunoz: stojac dluzej w korku ZALECANE jest przelaczyc skrzynie na N lub P.
    Zle ci sie zdaje ze nie ma chlodzenia na N
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    BOSS, tak się zastanawiam, ale w informacjach ogólnych o budowie skrzyń automatycznych jest napisane:

    Jest to jedyna pozycja zalecana do ew. holowania pojazdu ze skrzynią automatyczną z wyłączonym silnikiem i napędzanymi kołami obracanymi przez ruch pojazdu - choć holowanie takiego pojazdu powinno raczej odbywać się z kołami napędzanymi podniesionymi itp. rozwiązaniami. W przypadku holowania z napędem skrzyni od kół, bezwzględnie należy używać N i przestrzegać zaleceń instrukcji obsługi pojazdu - typowo wolno holować pojazd na odległości kilku-klikudziesięciu kilometrów, z niewielką prędkością, z przerwami na ostygnięcie skrzyni (jeśli możliwe jest uruchomienie silnika i praca skrzyni, należy co kilka-kilkadziesiąt kilometrów włączyć silnik, i pozwolić skrzyni na pracę jałową, dla smarowania i schłodzenia mechanizmów). Zbyt szybkie i długie holowanie (czy ogólniej próby długiej i/lub szybkiej jazdy z napędem odłączonym od kół, np. kilkudziesięciokilometrowe zjazdy z gór na N) z reguły powodują uszkodzenia mechanizmów skrzyni wskutek przegrzania i braku smarowania (główna pompa robocza skrzyni jest z reguły napędzana wyłącznie od silnika, skrzynia napędzana od kół nie ma żadnej możliwości właściwego chłodzenia i smarowania).

    Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Automat...automatycznych

    Choć w sumie nie wiem czy stanie w korku na N ma takie same konsekwencje jak zjeżdżanie z gór na N...


    Później w tym temacie na wiki jest jeszcze

    Przy krótkich zatrzymaniach (światła, skrzyżowania, itp) należy używać do zatrzymania wyłącznie pedału hamulca głównego, nie należy przestawiać wybieraka z pozycji D na N czy podobne - nie daje to żadnych oszczędności ani nie odciąża skrzyni czy silnika, zwiększa tylko zużycie sprzęgieł skrzyni, które spinają i rozpinają pierwszy bieg; w pozycji D układ sterowania "rozumie" sytuację kiedy pojazd stoi i należy odciążyć silnik i skrzynię, pozostając w gotowości do jazdy w przód, a przy tym w pozycji D (w przeciwieństwie do N i P) zapewnione jest znacznie lepsze chłodzenie i smarowanie. Typowa skrzynia automatyczna w trybie podstawowym D nie ma żadnych możliwości hamowania momentem ("hamowania silnikiem" czy podobnie, ale samą skrzynią), gdyż w układzie kinetycznym występują sprzęgła jednokierunkowe i hydrokinetyczne.
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 22-08-2011 o 14:18
    Nein! Mein Schnitzel!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •