Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: 3.0d problemy z podciśnieniem

  1. #1
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno

    3.0d problemy z podciśnieniem

    Chłopaki do czego służą pompy Serwo i Vacum??

    Mam jakieś dziwne problemy z podciśnieniem i nie wiem od czego zacząć, nie wiem czy mam nieszczelność w układzie, czy jakiś zawór lub pompa jest słaba lub martwa.

    Jak posprawdzać układ podciśnienia?
    1. Jak sprawdzić szczelność układu
    2. Jak sprawdzić prawidłową pracę pomp, jak duże podciśnienie powinny generować?

    Problem strasznie prosty nie ma znaczenia czy jest wiosna czy lato oraz jaki jest zakres temperatur min i max wystarczy, że są spore różnice pomiędzy max i min.

    Np. Wstaję rano i jadę do pracy, temperatury są stosunkowo niskie nawet teraz powiedzmy max 20*C (temp silnika idealna) auto jest po prostu samolot, hamulec brzytwa, pedał hamulca twardy.

    Popołudniu temperatury znacznie wzrastają powiedzmy do 30*C (silnik prawidłowa temperatura) i w tym momencie moje auto jest mułowate i zmęczone, pedał hamulca miękki i często ucieka nisko co jest na tyle frustrujące, że lekko przyhamowując lub stojąc na światłach muszę go pod pompować, aby zwiększyć jakoś podciśnienie w układzie aby pedał stał się troszkę twardszy a auto zrywniejsze.

    Hamulec w silniku 3.0d to nie jest jedyny problem bo brak odpowiedniego podciśnienia sprawia zaraz, że turbo nie pracuje jak się należy, nie ciągnie pełnym ciągiem itd.

    Nadmienię, że niemal wszystkie cienkie przewody podciśnienia są nowe, stare zostały przy poduchach i są w dobrej kondycji.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  2. #2
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Jak pedał daje się lekko naciskać to oznaka że podciśnienie jest dobre ale jeszcze nie spotkałem się że jest za dobre.
    Aby sprawdzić je należy mieć manometr co mierzy wartość podciśnienia. Przeważnie podciśnienie jest na poziomie - 0,7-0,8bara.
    Za to podciśnienie odpowiada vacumpompa z przodu silnika. Ona powinna mieć w sobie zaworki regulujące to podciśnienie.
    Jak padnie vacum pompa to pedał hamulca robi się twardy i ciężko jest wyhamować auto. To się też dotyczy większych nieszczelności.
    Szczelność można sprawdzić zdejmując przewód co idzie z vacumpompy do serwa. Po zgaszeniu silnika i odczekaniu np minuty przy zdejmowaniu przewodu ma byś słychać charakterystyczne syczenie zasysanego powietrza. Szczelność można sprawdzić też pedałem hamulca. Jak od razu po zgaszeniu zrobi się mocno twardy przy pierwszym naciśnięciu to znaczy nieszczelny. Jak będzie twardniał z kolejnymi naciśnięciami to jest ok.

  3. #3
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    No to teraz mam wielka zagadke :/
    Gdyby pompowala za mocno co sprawialoby, ze hamulec lekko ucieka w podloge (przypomina to nieco problem z zapowietrzonymi hamulcami) to dlaczego momentalnie slabnie auto i jest przymulone, przypomina to uwalona przeplywke gdy aby auto przyspieszylo dynamicznie musz wcisnac minimum 3/4 pedalu gazu, te dwa problemy pokrywaja sie calkowicie. Mam zamiar za jakis czas jak bede mial chwile wolna rozebrac caly uklad podcisnien w aucie oraz dolotu powietrza aby wszystko oczyscic z oleju bo widze, ze sie go troche nazbieralo.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Wyciągnij wkład przepływomierza i potraktuj go zmywaczem do hamulców albo benzyną ekstrakcyjną, i sprawdź czy jest poprawa
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #5
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Spoko takie coś mogę zrobić w biegu, jak coś się zmieni to będę czyścił wszystko.
    Wydaje mi się, że EGR będzie do wyrzucenia.
    A co powiecie na problem z poduchami silnika? Może tutaj coś się dzieje bo ogólnie zaczęło mi coś stukać jak diabli gdy jadę po starym ostrym bruku. Nie mam dostępu do kanału ale ostatnio jak sprawdzałem luzów nie było a mimo to coś kurcze stuka i to solidnie.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez coboss Zobacz posta
    Wydaje mi się, że EGR będzie do wyrzucenia.
    EGR to zwykła gruszka podciśnieniowa. Łatwo go sprawdzić. Zrzuć dolot, załóż jakiś ciasny wężyk na niego i zassij ustami. W pewnym momencie powinien się ruszyć. Jeśli ssiesz bez oporu to na 99% membrana w gruszce jest uszkodzona. W bmw jeszcze się nie spotkałem, ale ja mam niewielkie doświadczenie
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #7
    Vip Vip Awatar lockbud
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    2,433
    BMW
    Było E38 730i 94r. Jest.........................X6 40d.
    Skąd
    - Sosnowiec
    Ze tak spytam, co robi ten EGR?

  8. #8
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Steruje spalinami które przy niskich obrotach są spalane powtórnie, do EGR idą cienkie wężyki podciśnienia, na nich masz 3 zaworki EGR, pod kolektorem ssącym, przy turbo i poduszkach silnika. Jest to ogólnie wszystko ze sobą połączone i zależne: powietrze, podciśnienie, system EGR.
    Patrząc na silnik od przodu to po lewej ręce masz pompę vacum a po prawej EGR.

    Jak EGR siada to nie odcina spalin jak wciśniesz pedał gazu, auto zamula a te nadwyżki widać w lusterku wstecznym jak wylatują spaliny.
    Przynajmniej tak mi się wydaje ;)

    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Zrzuć dolot, załóż jakiś ciasny wężyk na niego i zassij ustami
    Chyba jednak nie skorzystam bo jak będzie zaoliwiony zawór to ... smacznego :D
    Ostatnio edytowane przez coboss ; 09-07-2011 o 12:04
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  9. #9
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Z tego co widziałem to EGR działa przy małych obciążeniach silnika i do 3tyś obrotów. W momencie zapotrzebowania na moc szybko jest zamykany i ponownie otwierany podczas jazdy jednostajnej i na wolnych obrotach.
    Jest potrzebny do redukcji tlenków azotu emitowanych przez silnik.
    Otwiera się dopiero po częściowym zagrzaniu silnika. W niektórych silnikach wspomaga grzanie płynu chłodzącego. W niektórych silnikach bez niego nie ma jazdy bo komputer ogranicza moc a w niektórych da się bez niego normalnie jeździć. Zależy od norm emisji spalin jakie spełnia dany silnik.
    W m57 nie ma takiej opcji jak zacięcie się tego zaworu. Jak kolega wcześniej napisał jest tylko możliwość uszkodzenia gumowej membrany od oleju i temp ale w bmw się z tym nie spotkałem. Jak jest na niego błąd to może być uszkodzony przepływomierz lub problem z układem podciśnień. EGR w tym silniku jest właśnie kontrolowany za pomocą przepływomierza. Można patrząc na masę powietrza określić czy jest otwarty czy zamknięty. Po sprawdzeniu tej masy zdejmuje się wężyk z niego i obserwuje jak zmieniła się masa powietrza. I jest wtedy diagnoza czy działa czy nie.

  10. #10
    Vip Vip Awatar lockbud
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    2,433
    BMW
    Było E38 730i 94r. Jest.........................X6 40d.
    Skąd
    - Sosnowiec
    A jak się to ma do M60, próbowałem zrobić jak cursor pisał ale nie dało się ani wessać powietrza ani wdmuchać, czy to dobrze czy źle.
    Kiedyś rano odpaliłem auto na zdjętym wężu tym co idzie od tej pompy doładowującej i bardzo głośno coś tam pyrkało, a pytam bo czasem auto jest słabe i może przy okazji tematu coboss-a i ja się czegoś dowiem.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •