Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Półka DSP jaki wzmacniacz.

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    412
    BMW
    E39 540iA 2002r EX:E38 728i
    Skąd
    Świecie
    No ale jak wejdzie to dobrze. A jakiej firmy głośnik masz. Może pokażesz jak to wygląda ?

  2. #12
    Doświadczony Użytkownik Awatar Saillupus
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    1,473
    BMW
    e65 760i 2003r , X5 4.6iS 2002r
    Skąd
    Szczecin
    Blog
    6
    podepnę się przy okazi pod temat
    a co myślicie o wrzuceniu tylko półki od DSP i podpięciu pod nią 4 fajne głośniczki? np wyciągając sygnał z głośników w drzwiach tylnych i podpiąc to pod jakiś dobry wzmacniacz? czy bardziej się opłaca z radia lub ori wzmacniacza szukać sygnału na głośniki? mam wersję bez DSP
    było e38 730d 1999r, e38 750i 2000r, e53 4.4i 2001r, e46 330Ci 2001r

  3. #13
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    692
    BMW
    e38 m52 + LPG
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Cytat Zamieszczone przez Proyer Zobacz posta
    A jakiej firmy głośnik masz. Może pokażesz jak to wygląda ?
    Kolefo wrzuce foto poludniem ;)

    Cytat Zamieszczone przez Saillupus Zobacz posta
    a co myślicie o wrzuceniu tylko półki od DSP i podpięciu pod nią 4 fajne głośniczki?
    moim zdaniem nie będzie szoku po odluchaniu.. skrzynka to szkrzynka, scianki 2cm i dobrze wygluszona, a nie plastik.. Pozdro
    Biały

  4. #14
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez bialydaro Zobacz posta
    moim zdaniem nie będzie szoku po odluchaniu.. skrzynka to szkrzynka, scianki 2cm i dobrze wygluszona, a nie plastik.. Pozdro
    Zrób skrzynkę w tym miejscu z laminatu wymieszanego z pyłem drzewnym, wstaw tam 2 dobre 6" głośniki i efekt będzie pozytywny
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #15
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    U szajboosa przez dłuższy czas nie było skrzynki w bagażniku, jedynie zestaw odseparowany z przodu(z wooferami 13cm) i wiele osób szukało subwoofera w aucie
    Drzwi do teraz nie są wygłuszone, bo nie ma na to czasu, poza tym muszę czekać na podwójne szyby :P
    U szajboosa jest zestaw VDO HPC1300(kilka lat temu kosztował 1kzł, ten kupiony nowy za niecałe 200zł), jest on obecnie trudno dostępny. ....
    Jakiś czas temu zamontowałem sobie ten zestaw odseparowany na przód - Gra to z seryjnym wzmakiem BM23 (czyli słabym), ale mimo tego, pokazuje pazurki. A chciałem kiedyś zrobić panel z drewna, wytłumić drzwi itp. zabiegi.
    Skończyło się na tym, że głośnik wsadziłem w oryginalną obudowę z plastiku (trzeba mieć dystans o wysokości około 6-7 mm bo głośnik nie wejdzie do końca (magnesem dotyka do tylnej ścianki).

    Testowałem czy opłaca się montować ten głośnik w obudowie z otwartym tyłem lub w obudiwie z otwartym przodem po pseudozwrotnicy. I najlepszy efekt jest jak buda jest szczelnie zamknięta. Wytłumienie drzwi nie ma aż takich znaczących efektów. Według mnie, najepiej zestaw sprawdzi się jako średnio-wysokotonowy a w bagażniku przy otworze na narty będzie śmigał subek.

    Zastanawiałem się nad free-air w tylnej półce. chciałem zamaskować go żeby nie było nic widać, ale stwierdziłem potem, że efekt będzie słaby, a ja tylko się napracuję.
    W związku z tym zachorowałem teraz na rozwiązanie proponowane przez BSW (mała podwieszana skrzynka z down-fire'ującym głośnikiem).

  6. #16
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Według mnie, najepiej zestaw sprawdzi się jako średnio-wysokotonowy a w bagażniku przy otworze na narty będzie śmigał subek.
    Tyle, że w dobrze zrobionym zestawie audio przód też odtwarza bas, m.in. dzięki temu subwoofer gra "z przodu", a nie ewidentnie z bagażnika.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #17
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Tyle, że w dobrze zrobionym zestawie audio przód też odtwarza bas, m.in. dzięki temu subwoofer gra "z przodu", a nie ewidentnie z bagażnika.
    Dobrze zestrojony system i odpowiednio ustawiona częstotliwość odcięcia suba powoduje, że słuchacz nie jest w stanie usłyszeć skąd dobiegają go najniższe dźwięki. W tak małych środowiskach jakimi są auta, kop, jaki daje subwoofer spowodowany jest głównie przez działanie bliskiego pola a nie rezonansu auta. A jak wiemy z fizyki z podstawówki, ciśnienie rozkłada się równomiernie we wszystkich kierunkach. Więc przy tak długiej fali akustycznej jakie generuje subwoofer oraz tak małej odległości od niego, wolno zmieniające się ciśnienie powietrza (w porównaniu do sopranów) przy prędkości rozchodzenia się fali około340m/s oplata jednakowo wszystkie zakamarki słuchacza.

    Dla fal krótkich w porówaniu do subwoofera, bardzo widoczny jest kierunek dobiegania fali. Fale krótkie niosą sporo mniejszą energię akustyczną oraz ulegają silnemu wytłumieniu przy pokonywaniu przeszkód takich jak głowa słuchacza. Dlatego jesteśmy w stanie wysłyszeć kierunek na podstawie różnicy ciśnień, na podstawie różnicy faz fali akustycznej oraz opóźnień przy dochodzeniu poszczególnych cykli fali do poszczególnych uszu.

    Nie przekonasz mnie że jest inaczej bo fakty są miażdżące.



    Idealnie można zobrazować to przytaczając analogie do fali elektromagnetycznej (promieniowanie). Niech falami o wysokiej częstotliwości będzie barwa światła. Od średnio-niskich tonów jakimi jest barwa czerwona, poprzez średnie wchodzące przez pomarańczową do żółtej, średnio-wysokie jako zielone a skończywszy na wysokich jako niebieskich. Ultradźwięki to ultrafiolet, którego nie widzimy (widzimy jedynie efekt napromieniowania ultrafioletem w postaci świecenia przedmiotów zawierających fluor). Bardzo niskie Infradźwięki to będzie promieniowanie głębokiej podczerwieni (infra red). Zatem dźwięki odtwarzane przez subwoofery będą pomiędzy czerwonym a podczerwonym.

    Podczerwieni nie jesteś w stanie wyczuć jeśli jest ona odpowiednio dużej mocy i zamknięta w pomieszczeniu. Przykład: piekarnik. Masa podczerwieni. Nie wiadomo gdzie jest goręcej mimo, że promiennik (głośnik vel palnik) jest u dołu. Weź dla kontrastu fale widzialne dowolnego koloru. Niech promiennik znajduje się w narożniku - widać stamtąd światełko. Doskonale możesz je zlokalizować. Ultrafioletu jak i ultradźwięków odpowiednio nie zobaczysz i nie usłyszysz, ale możesz zobaczyć, że wpływają na przedmioty. Ultrafiolet dostarcza energii i wprowadza w drgania cząsteczki fluoru pobudzając je do świecenia. Ultradźwięki wprawiają przedmioty w drgania i odpowiednio dostrojone do nich mogą spowodować ich wibracje na częstotliwości podharmonicznej (słyszanej dla nas).
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 12-07-2011 o 18:50

  8. #18
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Nie przekonasz mnie że jest inaczej bo fakty są miażdżące.
    Nie zamierzam. Ale nawet w aucie częstotliwości na poziomie 80-100Hz potrafią spowodować, że sub słyszymy z tyłu auta.
    W dobrze zestrojonym systemie słuchając stopki perkusji mamy wrażenie że jest ona przed nimi w miejscu gdzie przewidział to realizator(np. lekko po prawej od środka), mimo że sub gra w bagażniku to zgrywa się z systemem przednim w takim stopniu, że tego nie zauważamy, ale do tego konieczne jest, żeby wyższy bas odtwarzał zestaw przedni(dobranie cięcia pomiędzy przodem a subem to kwestia eksperymentów). Ograniczając przód do średniego i wysokiego pasma niestety, ale powodujemy, że sub słyszalny jest ewidentnie z tyłu samochodu. Dużo zależy też od auta. W przypadku siedem możemy tego nie zauważyć, ale w hatchbackach, kombi czy liftbackach da się to odczuć, że stopka nie gra przed nami, a za nami.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  9. #19
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Oczywiście, jeśli przesadzisz z cutoffem na zestawie średnim, to tak będzie. Ale zakłada się, że nawet zwykły oryginalny głośnik z BMW z palcem w oku (gdyby miał) jest w stanie odtworzyć poprawnie 100Hz. Gdy opadająca charakterystyka dla niższych od 100Hz częstotliwości dla głośników przednich zazębi się z opadającą dla częstotliwości wyższych niż 90-100 Hz dla subwoofera, to poziom dźwięku ładnie się wyrówna (o ile fale są w fazie - z czego większość ludzi nawet nie zauważy czy są i nie wie jak to wyregulować) i będziemy słyszeć dźwięk ani z przodu ani z tyłu, tylko po środku. Natomiast stopki perkusji to nie tylko bas, to też wyższe harmoniczne, które właśnie będziemy słyszeć w ten sposób. Sam najniższy bas rozejdzie się po kabinie auta dookólnie (zgodnie z prawami fizyki) mimo odtwarzania z subwoofera a harmoniczne nadające brzmienie stopce będą odtwarzane z zestawu przedniego, który jeśli jest poprawnie rozmieszczony (np. w otworach fabrycznych), powinien być słyszany po środku kabiny.

    Jeśli zaś subwoofer odtwarza także wyższe częstotliwości (np do 200Hz) to oczywistym jest że będziemy w stanie zlokalizować skąd dochodzi dźwięk (zgodnie z prawami fizyki i teorią opublikowaną w moim poprzednim poście).

    Więc jeśli zachowamy wszelkie standardy i zastosujemy rozsądne podziały częstotliwości, to wszystko będzie grało spójnie.

  10. #20
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Tyle, że w dobrym audio dąży się do tego, żeby scena była jak najdalej przed nami(w konkretnych instalacjach ma się wrażenie, że słyszymy dźwięk z przed maski), a nie na środku.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •