Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: Do myślących logicznie... przepływomierz / sondy lambda ?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa

    Do myślących logicznie... przepływomierz / sondy lambda ?

    Witam,

    silnik to M62 B35, mam LPG AG (prawie nowe) problem... no właśnie, czy jest problem...
    Przepraszam, że będzie długie ale wszystkie okoliczności chyba ważne.

    Kilka tygodni temu (jak na złość autem jeździła żona) zaczęła się zapalać lampka ASC na zegarach.
    Ale nie cały czas tylko świeciła, gasła. Pewnego dnia ja zasiadłem do auta, poranek był raczej rześki, około 15stopni.
    I rano wszystko bez problemu, ASC nie świeci, auto pracuje bez zarzutu. Ale po przejechaniu odcinka pozamiejskiego samochód szarpnął kilka razy w korku, kilka razy silnik zgasł, oczywiście ASC się zapalliło, jakiś spadek mocy itd, ogólnie źle. I tu przypomiałem sobie problem z poprzedniej E38, gdzie źle założyłem wtyczkę na przepływce. Poprawiłem wtyczkę przed powrotem z pracy ale pomogło na chwilę, po osiągnięciu temperatury problem powrócił.
    Pojechałem na wymianę tarcz i przy okazji poprosiłem o diagnozę DISem.
    - Przepływomierz wyszedł na błędach.
    - Wymienili na używany ale miał być dobry. Bez obciążenia pracował OK ale wyjechałem z warsztatu i zaraz musiałem wrócić, wszystkie objawy jak poprzednio z wyjątkiem lampki ASC.
    - Kolejne podłączenie pod kompa: wyleciał czujnik położenia wałka rozrządu, obie sondy lambda. Nic o przepływce.
    - Przeczyścili krokowca, skasowali błędy i jazda. To samo. Tym razem na DISie wyleciały tylko sondy (obie).
    - Kolejna przejażdżka, kick-down, próby przyspieszenia - i wracam z tym samym. Powoli rozkładają ręce... ale! jeden z mechaników przypomniał sobie, że na ich placu stoi 735 jak moje i pożyczą przepływkę (to znajomego) ale nie mogą mi jej dać.
    - Zakładają przepływkę z innego 735 - chodzi pięknie, wszystko jest: moc, obroty nie falują i nie spadają, ogólnie OK. Kupić jej nie mogę od nich ale za to niby wiem, że to przepływomierz. Na DISie nadal sondy, innych błędów brak (nie ma czujnika położenia wałka). Zakładamy mój stary przepływomierz i jakoś wracam do domu.

    - Kupuję na allegro przepływomierz używany, numery się zgadzają. Zakładam (zimny silnik) - bajka, działa, jedzie, przyspiesza i nie gaśnie. Do czasu przejażdżki (oczywiście z rodziną) trochę dalej. Po nagrzaniu (dobrym) problem wraca. Ale nie ma kontrolki ASC. Moje przypuszczenie odnośnie obu przepływek uzywanych - komunikacja jest OK ale działanie nieprawidłowe. Zwracam przepływkę, decyzja - NOWY przepływomierz.
    Dzwonie do Bosha w Krakowie, 900PLN, na allegro orginalny (raczej) Bosha kosztować ma 650, sprzedaje sklep.
    Biorę ten za 650....
    Wstawiam, jest OK, nawet bardzo dobrze... ale.... jakby ekonomizer więcej pokazuje, przy wyższych obrotach jest "normalnie" ale mam wrażenie, że 1200-3000 jakby coś trochę go dusi. Niby przyspiesza... komputer pokazuje około 2L większe spalanie (starałem się jeździć jak przedtem), w sumie w podobnych warunkach przejechałem ze 300km. Auto nie gaśnie ale moim zdaniem nie do końca jest OK, tymbardziej, że skrzynia jakby bardziej nerwowo zmienia biegi, redukcja też odbywa się bardziej "tępo".

    Co jeszcze zrobiłem: "reset" kompa przez odłączenie aku na całą noc (i zwarcie klem). Potem kilkanaście minut na jałowym i jazda spokojna trasą około 70km. Wszystko tylko na benzynie. Wracając uruchomiłem LPG. Różnic nie widzę...

    Tytułem tematu nie chciałem nikogo obrażać, miałem na myśli tylko to, że problem chyba może być złożony i tutaj samo diagnozowanie może nie pomóc (bo było zrobione).
    Spokoju nie dają mi te sondy i tu parę pytań (z szerokiego zakresu):
    - czy LPG może powodować błędne odczyty z sond? (mechanik napomknął o tym) - możliwy jakiś bypass albo co?
    - czy nowy przepływomierz powinno się jakoś adaptować do auta/silnika?
    - czy przepływomierz może być tylko wtórną awarią sond? mam na myśli: uszkodzenie sond > zła mieszanka >strzał gazu > uszkodzony przepływomierz? Przeczyć temu może dobra praca silnika tuż przed pojawieniem się sygnału o wyłączeniu ASC (czyli brak komunikacji z przepływką) ale... dobry tydzień albo dłużej przed nie jeździłem autem (żone jeździła, więc nic się nie dowiem).
    - jak potwierdzić uszkodzenie sond i ile może mnie potencjalnie kosztować ich wymiana (zakładam, że ja mam 2 sondy?)
    - a może jednak czujnik położenia wałka rozrządu?
    - a może jednak nowy przepływomierz działa źle, pytanie jak go reklamować?

    Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i jeszcze raz sorry za tasiemca :)
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Rozwiń wypowiedź na temat instalacji gazowej w tym aucie. Jeżeli jest to nowszej generacji sterownik, opierający swoje dawkowanie na sygnałach z wtryskiwaczy benzyny to zapomnij o tym że to gaz coś mąci. Jeżeli jest to sterownik starszy, to może mieć on wpływ na wartości odczytu sond, aczkolwiek uważam że jest to mało prawdopodobne.
    Bardziej byłbym przychylny opinii że uszkodzenia sond i przepływki to niefortunny zbieg okoliczności. Dodatkowo sondy przez jakiś czas pracowały w podwyższonej temperaturze (jazda na gazie) i to mógł być gwóźdź do ich trumny.
    Trzeba wiedzieć że sterownik silnika głównie bazuje na przepływomierzu, a dopiero drugie w kolejności są sondy. Dlatego po wymianie przepływomierza (swoją drogą znalazłem w necie oryginalny boschowki za 480 zł :) ), jest lepiej, nie gaśnie, nie przerywa, ale pali więcej bo teraz przekłamują sondy. Fajnie by było podmienić sondy na takie ze sprawnego samochodu i chwile pojeździć, sprawdzić czy są różnice, żeby bezsensownie nie wydawać kolejnych pieniążków.

  3. #3
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Samo podpięcie pod kompa to za mało. Trzeba jeszcze bacznie obserwować wartości. Na postoju przepływki nie da się sprawdzić tylko pod obciążeniem w czasie jazdy. Sondy też można sprawdzić w wartościach na kompie. Czujnik wałka może się uszkadzać a błędu może nie być. LPG może powodować występowanie błędu ma sondy. Wystarczy skasować błędy i przejechać się na samym pb. Jak błędy nie wrócą to nie ma co się martwić sondami. Przepływomierz może przekłamywać nawet nowy. Z reklamacją bywa ciężko, wszystko zależy od sklepu w jakim się reklamuje. W tym silniku przepływomierza się nie adaptuje. Przepływomierz może się uszkodzić od strzału gazu ale mało prawdopodobne.

  4. #4
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    "LPG AG prawie nowe" - mi sie wydaje ze tu jest powod calego zamieszania, zle dobrana lub zle ustawiona instalka LPG skutecznie rozjezdza ustawienia Pb
    Posmigaj z 2 dni tylko na benzynie i obserwuj co sie dzieje


    Cytat Zamieszczone przez Rafciu Zobacz posta
    Rozwiń wypowiedź na temat instalacji gazowej w tym aucie. Jeżeli jest to nowszej generacji sterownik, opierający swoje dawkowanie na sygnałach z wtryskiwaczy benzyny to zapomnij o tym że to gaz coś mąci. Jeżeli jest to sterownik starszy, to może mieć on wpływ na wartości odczytu sond, aczkolwiek uważam że jest to mało prawdopodobne.
    To sie niestety nie zgadza :(
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 27-06-2011 o 10:30
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez Rafciu Zobacz posta
    Rozwiń wypowiedź na temat instalacji gazowej w tym aucie. Jeżeli jest to nowszej generacji sterownik, opierający swoje dawkowanie na sygnałach z wtryskiwaczy benzyny to zapomnij o tym że to gaz coś mąci. Jeżeli jest to sterownik starszy, to może mieć on wpływ na wartości odczytu sond, aczkolwiek uważam że jest to mało prawdopodobne.
    Instalacja jest "najnowszej generacji" z tych sekwencyjnych :). Czyli ponoć najlepsza (niektórzy twierdzą, że to wyższa półka nawet niż PRINS) jeśli nie liczyć bezpośredniego wtrysku gazu.
    Czyli odpowiadając - sterownik raczej z tych nowszych.
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez BOSS Zobacz posta
    "LPG AG prawie nowe" - mi sie wydaje ze tu jest powod calego zamieszania, zle dobrana lub zle ustawiona instalka LPG skutecznie rozjezdza ustawienia Pb
    Posmigaj z 2 dni tylko na benzynie i obserwuj co sie dzieje


    Jeśli chodzi o "prawie nową" mam na myśli 4-5 tyś km na niej przejechanych. Czyli problem powinien się objawić już wcześniej. Instalacja jest "szyta" dla E38 z czego wnioskuję, że raczej powinno być OK.


    To sie niestety nie zgadza :(
    A możesz to rozwinąć?
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    To bym się nie obawiał fałszowania przez sterownik gazu, bo niektóre w ogóle nie podłączane są do sond i nie jest to wymagane.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    gdzie znalazłeś ten za 480? u mnie jest przepływka z numerem 0 280 217 502
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    112
    BMW
    E38 4.0 M60, E32 3.0 M60
    Skąd
    Wrocław
    hmmm...

    przeplywomierz nie pada sam z siebie - chyba ze latales bez filtra powietrza albo byl do (_|_) filtr (stozek, wkladka sportowa?), bo nie dopuszczam tutaj uszkodzenia przez instalacje gazowa - to nie junkers 1 lub 2 gen ktory potrafi zrobic BUM w kolektorze i poslac przeplywke do piachu

    uwazam ze przeplywomierz masz w porzadku - a te zmiany po przekladkach przeplywek z innych aut, tudziez silnikow moga byc spowodowane tym co ponizej:

    czyli ...

    na moje rozumowanie wezmy sobie wszystkie elementy ktore daja sie we znaki:

    nie wiem jak w przypadku m62 - bazuję na m60

    ASC + Przepływomierz + Sondy : związek z powietrzem...

    czyli...

    powietrze wlatuje przez przeplywke, przeplywka papla sterownikowi ze X powietrza zostało wciągniętego, powietrze leci dalej i spotyka się z przepustnicą ASC - i moze byc tutaj problem - sprawdz stan linki czy czasem nie zaciela sie - moze klapa przepustnicy jest przymknieta? lewe powietrze za przeplywka przy przepustnicy ASC? - stad moze zbierac bledy na sondach - ilosc wlatujacego ma sie nijak do wylatującego? (piszę to w bardziej ogolnikowy sposob aby zobrazowac mniej/wiecej na czym polega zasada dzialania - przeliczniki liczbowe zapewne sa inne)

    kolejna sprawa - wszystkie wymienione elementy podlaczane sa z wiązki za pomocą konektorów nad listwa wtryskowa - proponuję sprawdzić stan izolacji okablowania czy czasami podczas montażu LPG nie zostalo cos naruszone...

    proponuję zakupić jakis środek do sprawdzania niesczelności - nie pamietam - ale nie jest to drogie - ponoc latwopalne

    sorry za skladnie ale chodze do tylu i ciezko zebrac mysli

    pozdro,
    doktor Zawiś
    Ostatnio edytowane przez zawiś ; 27-06-2011 o 11:22 Powód: bo sie nie wyspalem i chodze do tylu

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    hmmm...

    przeplywomierz nie pada sam z siebie - chyba ze latales bez filtra powietrza albo byl do (_|_) filtr (stozek, wkladka sportowa?), bo nie dopuszczam tutaj uszkodzenia przez instalacje gazowa - to nie junkers 1 lub 2 gen ktory potrafi zrobic BUM w kolektorze i poslac przeplywke do piachu
    fakt, że filtr powietrza był dość mocno zasyfiony ale żadnych innych patentów nie stosowałem; ponieważ ASC pokazywało się przy wyższej temperaturza to pomyślałem, że jest to kwestia styków - w wyższej temperaturze opór wzrasta i efekt - wiadomo

    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    uwazam ze przeplywomierz masz w porzadku - a te zmiany po przekladkach przeplywek z innych aut, tudziez silnikow moga byc spowodowane tym co ponizej:
    Tutaj jedna wątpliwość - mój przepływomierz wywoływał błąd ASC, te zamieniane i ten nowy nie - czy to nie wskazuje jednak na wadliwy przepływomierz? Do tego jeden z tych podmienianych spowodował pracę silnika jak przed awarią - czy to nie potwierdzenie?

    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    powietrze wlatuje przez przeplywke, przeplywka papla sterownikowi ze X powietrza zostało wciągniętego, powietrze leci dalej i spotyka się z przepustnicą ASC - i moze byc tutaj problem - sprawdz stan linki czy czasem nie zaciela sie - moze klapa przepustnicy jest przymknieta? lewe powietrze za przeplywka przy przepustnicy ASC? - stad moze zbierac bledy na sondach - ilosc wlatujacego ma sie nijak do wylatującego? (piszę to w bardziej ogolnikowy sposob aby zobrazowac mniej/wiecej na czym polega zasada dzialania - przeliczniki liczbowe zapewne sa inne)
    Tylko czy w takim przypadku ASC nie powinno się świecić cały czas?

    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    kolejna sprawa - wszystkie wymienione elementy podlaczane sa z wiązki za pomocą konektorów nad listwa wtryskowa - proponuję sprawdzić stan izolacji okablowania czy czasami podczas montażu LPG nie zostalo cos naruszone...
    No i tutaj się zgodzę - moje pierwsze podejrzenie padło właśnie na jakiś kablowy problem - ale gdyby to było przyczyną powinien silnik nadal świrować niezależnie od tego jaki przepływomierz wstawiłem?


    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    sorry za skladnie ale chodze do tylu i ciezko zebrac mysli
    spoko, dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •