Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Do myślących logicznie... przepływomierz / sondy lambda ?

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    hmmm...

    przeplywomierz nie pada sam z siebie

    A to dobre czary...
    Wiesz jak zbudowany jest przepływomierz w naszych samochodach i na czym polega pomiar objętości powietrza zassanego przez silnik? Chyba nie bardzo skoro piszesz takie rzeczy wprowadzając w błąd kolegę. Ponadto przepływomierz nie musiał całkiem "padać", wystarczy że element grzewczy, lub któryś z rezystorów pomiarowych jest mocno nadpalony i już przepływomierz pokazuje wartości których nie ma zapisanych w algorytmie sterownika silnika, a ten rozumie to jako niesprawność i tak jest w rzeczywistości.
    Owszem lewe powietrze może jak najbardziej fałszować wyniki, ale musiały by to być znaczne ilości tego powietrza, przez co silnik kulałby jak stary żuk z rozregulowanym zapłonem.

    Przepływkę znalazłem tutaj: http://e-autoparts.pl/ ale było to już jakieś pół roku temu.

  2. #12
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez Gwozdziu Zobacz posta
    A możesz to rozwinąć?
    Komp benzynowy "nauczyl" sie i ciagle uczy zlych nastawow w czasie jak jezdzisz na gazie, a potem tym co sie nauczyl usiluje wysterowac wtryski benzynowe co oczywiscie owocuje zla praca silnika, stad moja sugestia abys pojezdzil z 2 dni tylko na benzynie.
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  3. #13
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez BOSS Zobacz posta
    Komp benzynowy "nauczyl" sie i ciagle uczy zlych nastawow w czasie jak jezdzisz na gazie, a potem tym co sie nauczyl usiluje wysterowac wtryski benzynowe co oczywiscie owocuje zla praca silnika, stad moja sugestia abys pojezdzil z 2 dni tylko na benzynie.
    To rozumiem, tyle, że zrobiłem "reset" kompa przez odłączenie aku (sposób z forum), a potem jechałem tylko na Pb. Dodatkowo DISem w warsztacie też niby skasowali parametry, których nauczył się komputer, stąd nie skłaniałem się w stronę gazu dotychczas. Tymbardziej, że musiałoby być to nagłe rozregulowanie się, bo te 4-5 tys. km wszystko było w porządku.
    Daj znać co o tym sądzisz, czy moje rozumowanie ma sens czy jestem w błędzie, z góry dzięki. To dość istotne z punktu widzenia pakowania pieniędzy w różne podejrzane elementy, a LPG mam na gwarancji (no i nadal nie podejrzewam jej o złe dobranie, to naprawdę górna półka; owszem, oszczędzam na paliwie ale nigdy nie oszczędzałem na instalacjach).
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  4. #14
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Znalazłem sondy lambda BOSHA, uniwersalne po 170PLN. Uniwersalność polega na tym, że trzeba samemu "zarobić" wtyczkę, bo sonda kończy się kabelkiem bez wtyczki.
    Ktoś tego próbował? Ja przy takim koszcie chyba spróbuję wymienić moje sondy, z tego co wiem to mam dwie, niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę...
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  5. #15
    . ADMINISTRATOR Awatar Sebek
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,965
    BMW
    E23/E38/E65
    Skąd
    DZG
    Blog
    1
    Cytat Zamieszczone przez Gwozdziu Zobacz posta
    To dość istotne z punktu widzenia pakowania pieniędzy w różne podejrzane elementy, a LPG mam na gwarancji (no i nadal nie podejrzewam jej o złe dobranie, to naprawdę górna półka; owszem, oszczędzam na paliwie ale nigdy nie oszczędzałem na instalacjach).
    To ze sama instalacja jest z gornej polki nie znaczy ze blad nie lezy wlasnie w instalacji. Nie wiadomo jak jest skalibrowana, do tego dochodzi praca wtryskow (jezeli sie rozjechaly to tez bedzie problem). Takze spadek lub wzrost cisnienia na parowniku moze doprowadzic do nieprawidlowej pracy.
    Pozdrawiam, Sebek

    Masz pytanie lub problem odnośnie funkcjonowania forum, współpracy ...
    Proszę o kontakt ze mną .!


  6. #16
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Ja bym przyjrzał się tej instalacji gazowej.

    Być może uszkodziły ci się wtryskiwacze lpg, albo rozregulowało się ciśnienie na reduktorze. Akurat sam przerabiam ten temat u siebie. Byłem u jednych gazowników, ale szybko stamtąd uciekłem. Dopiero sam odkryłem dlaczego na postoju śmierdzi jak kuchenka gazowa - barany nawet nie sprawdzili jakie ciśnienie daje reduktor i jakie jest ustawione w centralce.

    Tak więc widzisz - błędy montażu / konfiguracji się zdarzają.

    Przepływomierz w E38 polega na tym, że ogrzewa się prądem rezystor o charakterystyce zależnej od temperatury do pewnej ustalonej temperatury, a przepływające powietrze ochładza go, powodując przy tym zmianę jego rezystancji. Im chłodniejsze powietrze tym skuteczniej chłodzi lub im więcej powietrza tym skuteczniej chłodzi. Zależność ta jest dość liniowa i łatwo można zmierzyć że zadana ilość powietrza w danej temeraturze powoduje schłodzenie rezystora do ustalonej temperatury. Więc można łatwo zdiagnozować czy przepływomierz jest uszkodzony czy też nie, mierząc rezystancję rezystora (np. ogrzewając go ręką lub delikatnie zapalniczką).

    Natomiast instalacja lpg, która nie korzysta ze wskazań sond lambda, o ile jest źle wyregulowana, będzie powodować rozregulowywanie się całego układu. Bo komputer lpg odczytuje czasy wtryskiwaczy benzynowych i odpowiednio je przemnaża na czasy potrzebne dla wtryskiwaczy lpg. Więc jeśli instalacja będzie miała nieodpowiednie ciśnienie (np. za duże) to spowoduje to bogatą mieszankę lpg i sondy lambda będą ją korygować skracając czasy wtrysków. I jak po tym przełączysz się na benzynę, to naturalnym jest to, że auto zgłupieje i nie chce jechać.

  7. #17
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    No i kolejny test przepływomierza: podłączyłem mój stary dziś wieczorem. Temp zewnętrzna 19stopni. Zapalam, zero błędów ASC (stary, orginalny przepływomierz dawał taki efekt). Ruszam - auto jedzie _normalnie_, czuć, że przyspiesza jak trzeba, wskazówka ekono mniej pokazuje. No po prostu wszystko OK. Jechałem tylko na Pb, bez próby przełączania na LPG. Po 5-6 km lekko szarpnęło i pokazała się kontrolka ASC. Ale jadąc dalej nadal miałem wrażenie, że auto ciągnie jakoś lepiej niż na nowym przepływomierzu. Jutro miałem kupić sondy... no i muszę się zdecydować, czy oddać przepływomierz nowy, bo zgodnie z prawem mam 10dni na zwrot (zakup przez internet).
    POMOCY! Oddać go, kupować sondy? Czemu na przepływce, która jest niby uszkodzona (albo tak udaje) auto jedzie lepiej, pomimo pokazania się błędów (wtedy na DISie też pojawiał się błąd przepływomierza).
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  8. #18
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez Sebek Zobacz posta
    To ze sama instalacja jest z gornej polki nie znaczy ze blad nie lezy wlasnie w instalacji. Nie wiadomo jak jest skalibrowana, do tego dochodzi praca wtryskow (jezeli sie rozjechaly to tez bedzie problem). Takze spadek lub wzrost cisnienia na parowniku moze doprowadzic do nieprawidlowej pracy.
    Sebek, jak się to ma do tego co napisałem: zrobiłem reset DME, nie jeździłem na gazie, problem niezmiennie jest. Pytam serio, czy możliwe jest, że nadal instalacja LPG ma wpływ na pracę silnika?

    W sumie to pytanie też do innych osób wskazujących na LPG. Co z tym resetem?
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  9. #19
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    216
    BMW
    E32 730i M60B30 '92, E34 525iX M50B25 '92
    Skąd
    okolice Krakowa
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Ja bym przyjrzał się tej instalacji gazowej.
    Na to zobacz mój post o resecie komputera, o jeździe tylko na Pb. Co sądzisz?


    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Więc można łatwo zdiagnozować czy przepływomierz jest uszkodzony czy też nie, mierząc rezystancję rezystora (np. ogrzewając go ręką lub delikatnie zapalniczką).
    Chętnie bym się dowiedział jak to zrobić ciut bardziej szczegółowo, szczególnie jak odróżnić przepływomierz działający pozornie dobrze od przepływomierza działającego lepiej :)
    Pozdrawiam
    Gwozdziu
    ------------------------------------------------

  10. #20
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Są firmy co regenerują przepływomierze. Może właśnie na taki trafiłeś i jest jakiś uszkodzony mimo że niby nowy. Sam już wymieniłem sporo przepływomierzy. Mimo założenia nowego auto wcale lepiej nie pracowało a czasami nawet gorzej. Nowe boscha. Na starych lepiej było niż na nowych. To było kilka przypadków tylko ale się zdarzyły. Podłącz jeden przepływomierz i obserwuj wartości. Zacznij na zagrzanym silniku. Zobacz masę powietrza na biegu jałowym i na obydwóch przepływkach. Następnie bardzo powoli dodawaj gazu i zobacz jak się zmienia masa powietrza. Jest to silnik bez turbo i dziki temu da się precyzyjnie sprawdzić masę. Masa ma równo rosnąć w zależności od obrotów. Nie może być czegoś takiego że dodajesz gazu, obroty rosną a masa powietrza na chwilę maleje. Porównaj wartości na obydwóch.
    Przepływomierze jak się psują to potrafią tylko pod pewnymi obciążeniami przekłamywać a w reszcie zakresu pracy jest ok. Poza tym czasami odklejają się nóżki od płytki w przepływomierzu i łapie przez chwilę przerwę. Właśnie tak się zachowuje twój stary. Jest to raczej nienaprawialne ale są magicy co się bawią.
    Sondy sprawdź przed wymianą. Po co wymieniać coś co jest dobre na coś co nie jest do końca dobre. Jak nie wiesz jak sprawdzić to jedź do kogoś co ma o tym pojęcie albo wrzuć filmik z pracy sond z inpa.
    Podaj dokładnie kody błędów jakie komp zarejestrował. To że jest napis sonda w opisie błędu nie zawsze oznacza problem z sondą.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •