Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 62

Wątek: Brak komunikacji z autem (INPA, CARSOFT)

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Brak komunikacji z autem (INPA, CARSOFT)

    Czy ktoś mógłby mnie nakierować dlaczego auto nie może skomunikować się z komputerem poprzez interfejs? Kiedyś kupiłem interfejs OBD na USB i od samego początku działał wyśmienicie z tym autem. Któregoś dnia nagle przestał się komunikować... Myślałem, że uszkodziłem interfejs i sprzedawca z ballergo wymienił mi na inny egzemplarz, mimo, że jak mu odesłałem ten swój, to jemu działał bez problemu.

    Interfejs za żadne skarby nie chce odczytać czegokolwiek z auta.
    Mam też stareńki interfejs od VIAKEN (ten z drucikami, na COM). I niestety, ten też nie może się skomunikować.

    Dla porównania podłączyłem chwilę później swoje E36 (mam na sprzedaż) i bez najmniejszego zająknięcia skomunikowałem się z ZKE IV.

    O co chodzi? Dlaczego nagle E38 przestał się komunikować?
    Co mogę sprawdzić?

    Dodam, że nie czyta żadnego modułu, a wcześniej łapał wszystkie wlot.
    Wykluczam awarię/konfigurację komputera, bo testowałem na trzech różnych sprzętach,
    wykluczam też uszkodzony fejs, bo działa...
    Fizycznie wtyczka jest kompletna, żadne kabelki nie odpadły, wszystkie piny są na miejscu. Sprawdzałem na benzynie i na lpg, na zapłonie, na pracującym silniku.. I nic.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    113
    BMW
    e38 740 4.4 m62
    Skąd
    bialystok
    mialem taki sam problem kiedys mialem jakis problem z samochodem i pojechalem do serwisu na diagnoze po 15 minutach przychodzi domnie serwisant i mowi ze wogle niemoga polaczyc sie z autem probowali na wszystkie sposoby i nic auto niechce sie polaczyc z ich kompem pojechalem wk..... do domu do kolesia tel przywiozl inpe i do roboty podlaczylismy i to samo zadnej reakcji po paru minutach mialem dosc ale kolega mowi tak wd jak niepomoze to i niezaszkodzi i po wszystkich pinach w gniezdzie tym okraglym zacza pryskac odczekalismy i o dziwo wszstko zaczelo dzialac komp sie laczyl i tak jest do dzis niema prolemu sproboj niezaszkodzi

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    u mnie piny na pewno są sprawne. O żadnej rdzy nie ma mowy.
    CZytałem jeszcze wczoraj, że IKE lub jak kto woli zegary są głównym routerem sygnałów z różnych magistral (P-bis, CAN, I-bus, K-bus...) więc może tam coś może być nie teges?

    Mam tylko niektóre martwe piksele, ale wcześniej też były i działało.
    Czasem pojawia się przy rozruchu jakaś chińszczyzna na MIDzie i potem wraca do normy.

    Hmm...

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Ze skrzynią, silnikiem i licznikiem łączysz się bezpośrednio.
    Z wieloma innymi urządzeniami poprzez licznik(po k-bus i i-bus), np. z GM, LCM, Airbag, Radiem


    P-Bus to szyna z pamięci foteli,lusterek i z tego co kojarzę nie jest ona połączona z licznikiem(tylko z GM)


    Jak nie łączy się z żadnym ze sterowników to albo brak przejścia na którymś z przewodów z komunikacji, albo przewody te są zwarte do masy bądź plusa
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #5
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Któryś moduł musiał się wysypać lub został zalany. Do dojścia co jest problemem potrzebny jest miernik z możliwością mierzenia napięcia.
    Test 1.
    Pomiar napięcia między pinem 14 a 19. Czerwony do 14 a czarny do 19.
    Test 2.
    Pomiar między 16 a 19.
    Test 3.
    Między 14 a masą np z silnika lub kielicha.
    Test 4.
    Pomiar napięcia między 19 a 20 na włączonym zapłonie.
    Jak jest mniej jak 8v to komunikacji nie będzie i jak będzie równe z napięciem akumulatora też komunikacji nie będzie. Jak będzie około 11v to jest ok.
    Pin 20 w gnieździe diagnostycznym to linia komunikacyjna. Jak będzie napięcie inne niż 11 na zapłonie to zostaje ci nic innego jak odpinanie wszystkich modułów podpiętych do tej linii i obserwowanie zmian napięcia. Ciężki temat ale do zrobienia. Polecam zaczęcie od modułów z największym ryzykiem zalania, skorodowania. Warto też odpiąć licznik. Wszystko robi się na wpiętym mierniku w gniazdo i włączonym zapłonie.
    Pomierz napięcia i napisz jakie są.

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Seban123 - jutro sprawdzę co i jak, bo dzisiaj już nie mam sił. Zmęczony jestem. Walczyłem jeszcze z nagłośnieniem (wymiana na zestaw odseparowany).

    Ale zdążyłem odpiąć zegary, sprawdziłem moduł za zegarami (IKE) do tego stopnia, że oglądałem płytkę drukowaną (gdzieś wyczytałem po angielsku, że ktoś miał problem natury wędzonej http://www.bimmerfest.com/forums/arc.../t-486072.html), ale niczego podejrzanego nie znalazłem. Przy okazji naprawiłem (przypadkiem) martwe piksele na MIDzie.
    Sprawdziłem też moduł LCM (wiem teraz na pewno, że mam LCM) i także jest w stanie idealnym.
    Moduł DME również jest suchutki nie ma najmniejszego śladu zalania czy korozji.

    Wiesz może które moduły jeszcze powinienem sprawdzić?
    Chcę na jutro mieć komplet rzeczy do sprawdzenia. Im więcej, tym lepiej.

  7. #7
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Radio!!! Tym bardziej wszystko co zmieniałeś.

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    radio jest ori. A zmieniałem tylko głośniki, i to dopiero dzisiaj. A komunikacji nie mam już z dobre 2 miesiące, ale nie potrzebowałem jej aż tak bardzo aż do teraz. Muszę skasować adaptacje i sprawdzić pare rzeczy.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Więc dzisiaj mnie olśniło - odpiąłem wtyczki od zegarów i tak uruchomiłem silnik. Udało mi się bez problemu połączyć z komputerem silnika i skasować adaptację. Po podłączeniu zegarów znowu nie można się połączyć. Zatem to jest coś tam.

    Z innymi sterownikami nawet nie próbowałem (bo zdaje się nie ma wtedy połączenia, czy tak?)

    Pytanie: czy jest to raczej wina IKE, gdyż nie przechodzą żadne sygnały z innych sterowników i magistral, czy też może szukać kolejnych modułów (tylko jakie odpinać?)

  10. #10
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Tylko część modułów komunikuje się za pośrednictwem licznika. EWS, DME, IKE ,AGS, ABS, TEMPOMAT, AIRBAG, EDC, Lusterka wsteczne - idą bezpośrednio z gniazda. Cała reszta za pośrednictwem licznika.
    Jak by sidła jakaś magistrala to wiele elementów by nie działało poprawnie. Przykładem są szyby, centralny zamek, oświetlenie, komunikaty na liczniku, brak by było sygnalizacji włączenia kierunkowskazów.
    Polecam lekturę:
    http://www.bmw-planet.com/diagrams/r...8old/index.htm
    Jest sporo konkretnych informacji na ten temat.

    W twoim przypadku jestem zdania że jest uszkodzony licznik.
    Jak by siadła jakaś magistrala to komunikacja z licznikiem by była. Licznik w sobie ma "modem" który tłumaczy informacje między magistralami. Zwarcie magistrali nie spowoduje zakłócenia komunikacji do diagnozy. Magistrale są od siebie odseparowane galwanicznie.
    Podmień licznik i zobacz czy komunikacja wróci do normy.
    Możesz spróbować połączyć się z licznikiem na stole. Nie trzeba samochodu aby się połączyć. Tylko kilka przewodzików i sprawa jasna. Jak naprawiam pixele w licznikach to zawsze na stole sprawdzam czy jest ok bo nie mam samochodu do testów. Przeważnie dostaję sam licznik.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •