Pokaż wyniki od 1 do 10 z 107

Wątek: Separator oleju-odma

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Rafciu
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    523
    BMW
    E38, 740iL, 2000rok
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Ta gruszka to jest separator oleju. Jest to zamontowane pod prawym deklem łańcucha rozrządu (patrząc od przodu). Ma za zadanie oddzielać olej, od powietrza, oparów, pary wodnej itd. Nigdy się to nie psuje ponieważ to kawałek plastiku, ale jak kolega wyżej wspomniał, zbiera się tam bród i syf, no i dodatkowo trudno się to wymienia. To ustrojstwo jest połączone rurką z membraną/ odpowietrznikiem (urządzenie z drugiego linka). I owy odpowietrznik jest zamontowany na kolektorze dolotowym. W tym ustrojstwie jest pewna membrana która lubi pękać. Wtedy silnik zasysa do kolektora wszelkie męty, razem z olejem, zaczyna nierówno pracować itd. Jeśli chcesz to jeszcze raz sprawdzić, uruchom silnik, wyjmij bagnet i przyłóż do dziurki palucha. Jak poczujesz mocne ssanie (bez skojarzeń :P ),to zamawiaj ustrojstwo z drugiego linka.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar rosomak79
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    433
    BMW
    740i manual M60B40
    Skąd
    Kraków
    Witam,
    uff-walczyłem dzielnie, lecz poległem-:( tylko 6 śrub mi się udało odkręcić. Czy da się to odkręcić z kanału od dołu? Została mi tylko jedna chyba najgorsza, ale było już późno więc odpuściłem. Dobry pomysł chyba, zeby zamienić te śrubki z torxów T30 na zwykłe sześciokątne. Jutro cd walki -:)

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    112
    BMW
    E38 4.0 M60, E32 3.0 M60
    Skąd
    Wrocław
    skladalem m60 i rozkladalem na czesci juz pare razy, radze nie utrudniac sobie zadania i zdjac kolektor, pozatym mozna wykonac pare prewencyjnych rzeczy aby pozniej miec spokoj i nie wracac przez dlugi czas do tematu:

    -wymienic oringi na rurze aluminiowej laczacej separator i odmę (moze byc niewidocznym i trudnym do zlokalizowania winowajcą nierownej pracy silnika)
    -sprawdzic stan uszczelek kolektora
    -sprawdzic stan czujników stukowych
    -wymienić uszczelnienia na elektrozaworach ciepła (zaloze sie ze zima co drugie 7 ma z tym problem)
    -wyczyscic sam kolektor dolotowy


    wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie - ogranicza sie do minimalnej ilosci narzedzi i cierpliwosci:

    nasadki: 10, 11 srubokret krzyzak, plaski, przedluzki do nasadek i grzechota, torxy


    dobre rady oparte na wlasnym doswiadczeniu:

    - dzwigac kolektor razem z listwa (odlaczyc wezyki z listwy) - nie radze wyjmowac po kolei listwy bo czekac bedzie Was wymiana oringów na wtryskiwaczach (jesli juz zostalo to poczynione to wymienic oringi i osadzic wtryskiwacze przed montażem na listwie a nie na kolektorze ze wzgledu na latwiejsze i mniej brutalne nasuwanie ich do gniazd w kolektorze anizeli brutalniejsze wbijanie pod kątem prostym do listwy
    - ostroznie z puszkami złącz dla wtrysków aby nie polamac wtyczek wtryskiwaczy i puchy
    - z prawej strony praktycznie pod przepustnica da sie zauwazyc ta rurke laczaca separator z odma - radze ja wysunac jakims narzędziem maxymalnie w kierunku odmy aby przy zdejmowaniu nie uszkodzic / wygiąć rury (chociaz ja pogialem bo nie wiedzialem - udalo sie przywrocic jej ksztalt - miekkie aluminium
    - kolektor dzwigac najlepiej z pomoca drugiej osoby aby szpilkami nie uszkodzic uszczelek pod kolektorem - kolektor wyciagac starajac sie kierowac go w kierunku grodzi silnika - zapobiegnie to wygieciu rury laczacej separator z odma

    chyba wszystko

    robota imo przyjemna

    pozdr.
    doktor Zawiś
    Ostatnio edytowane przez zawiś ; 14-06-2011 o 11:14

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar rosomak79
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    433
    BMW
    740i manual M60B40
    Skąd
    Kraków
    Witam po kilkudniowej nieobecności, uff- udało się bez zdejmowania kolektora. Wymienione, rozebrałem ten element i membrana gumowa w kolorze pomarańczowym była jeszcze ok. Natomiast w środku był osad i nalot syfu. Po obejrzeniu całości doszedłem do wniosku, że uszczelka puszczała u dołu olej. Przy okazji wymieniłem właśnie olej i teraz będę obserwował co się dzieje. Śruby wymieniłem na zwykłe sześciokątne-łatwiej z demontażem na przyszłość.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Cytat Zamieszczone przez zawiś Zobacz posta
    - kolektor dzwigac najlepiej z pomoca drugiej osoby aby szpilkami nie uszkodzic uszczelek pod kolektorem - kolektor wyciagac starajac sie kierowac go w kierunku grodzi silnika - zapobiegnie to wygieciu rury laczacej separator z odma
    A ja myślałem, że bezwzględnie należy wymieniać uszczelkę po każdym zdjęciu kolektora... Pytam bo przymierzam się do tej akcji.
    Właściwie to muszę zdjąć kolektor w celu wymiany uszczelki z przodu za przepustnicą. Odma u mnie nie objawia się w żaden sposób. Zastanawiałem się czy ją zostawić czy wymieniać (silnik ma ponad 300tkm) skoro działa.

    Powiedz tak szczerze, czy na starej uszczelce kolektor jest szczelny? I czy inni zdejmujący kolektory są podobnego zdania, że można bezpiecznie zastosować dotychczasową uszczelkę? Chodzi o minimalizację niepotrzebnych kosztów.
    Nein! Mein Schnitzel!

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar darkman
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    331
    BMW
    E38
    Skąd
    dolnośląskie
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Powiedz tak szczerze, czy na starej uszczelce kolektor jest szczelny? I czy inni zdejmujący kolektory są podobnego zdania, że można bezpiecznie zastosować dotychczasową uszczelkę? Chodzi o minimalizację niepotrzebnych kosztów.
    z doświadczenia z M52B28 podpowiem - wymień od razu na nową, bo szkoda będzie 2x się pałować ;)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar rosomak79
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    433
    BMW
    740i manual M60B40
    Skąd
    Kraków
    Witam, odnowię temat. Przymierzam się do wymiany uszczelek pod kolektorem nr 9 z rysunku : http://realoem.com/bmw/showparts.do?...26&hg=11&fg=40 , mam też uszczelkę nr 8. Wymieniłem już nr 2, ale dalej obroty jałowe oscylują w granicach 500-600. Mam pytanie, co jeszcze wymienić przy okazji skoro już kolektor będzie zdjęty- myśle o nr 1, 7, 8 z rysunku : http://realoem.com/bmw/showparts.do?...91&hg=11&fg=15, czy w ogóle wymienia się tą odmę(nr 1), bo prześledziłem wiele tematów i jakoś nie doczytałem się jednoznacznej odpowiedzi. Ostatnie pytanie, to czy zaopatrywać się w oringi nr 8 z rysunku : http://realoem.com/bmw/showparts.do?...85&hg=13&fg=15. ?

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar rosomak79
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    433
    BMW
    740i manual M60B40
    Skąd
    Kraków

    Oddzielacz oleju

    Hmm, nikt nie podpowie czy wymieniać ten oddzielacz oleju nr 1 z linka.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •