Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Problem komunikacji przez zlacze diagnostyczne

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Megablast73
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    124
    BMW
    E32 730iA 1993 M60B30
    Skąd
    Warszawa

    Problem komunikacji przez zlacze diagnostyczne

    Czesc.Potrzebuje kabel i wszystko co potrzebne,z wyjatkiem laptopa :) do diagnozowania Bmw e32 z 1993r.Jest tam okragle zlacze.Jednak zamotalem sie w tych wszystkich oznaczeniach OBD1 ,OBD2 itd.Gdy chcialem zdiagnozowac auto u czlowieka posiadajacego niby odpowiedni sprzet okazalo sie ze ma niewlasciwy.Inny zas cos bredzil ze wyskakuje mu komunikat typu za niskie napiecie na ktoryms tam pinie.Mysle ze w miom aucie jest wszystko OK ze zlaczem(absolutnie wyglada ze nic tam nigdzie nie bylo grzebane itp.) a kwestia polaczenia to odpowiedni interface( moze w moim sa jakos inaczej sygnaly na pin-ach?)Czy mozecie mi pomoc i okreslic co jest potrzebne by moc diagnozowac auto?Jaka jest roznica miedzy OBD1 a OBD2?Moze ja mam jakis "przejsciowy standard " polaczen w tym zlaczu.Moje auto to ostatnia wersja BMW 7 E32.A wlasnie pod koniec zmieniali w nich troche tego typu rzeczy az ustabilizowalo sie to w nastepnym modelu Gdzie w Warszawie mozna kupic odpowiedni zestaw?Na Allegro nic z W-wy niema. HELP

  2. #2
    Vip Vip Awatar PawelM.
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    844
    BMW
    ex E32 750iL 1988r.
    Skąd
    Marki
    Blog
    15
    kolego odezwij się do Grega bo on ma zestawy do diagnostyki e32. Jakbyś chciał to kabel mogę Ci użyczyć byś sobie posprawdzał co potrzeba ale w danym momencie nie mam zainstalowanego i skonfigurowanego DISa więc z diagnozą nie pomogę - zresztą jeszcze nie potrafię się tam odnaleźć :)
    ...And on the 7th day God created the... 7er...

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Cytat Zamieszczone przez Megablast73 Zobacz posta
    Jaka jest roznica miedzy OBD1 a OBD2?
    Złącze OBD2 jest standartem u wszystkich producentów samochodów po 96 roku(w Europie trochę później),wygląda tak:
    http://tech2.pl/images/obd2.jpg
    W OBD1 każdy producent stosował swoje złącza,stąd różnica w kształcie i ilości pinów.W e32 jest OBD1.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  4. #4
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    OBD i OBDII to standard diagnozy silnika i skrzyni. Jest znormalizowane gniazdo mające 16 pinów. W e32 nie ma czegoś takiego jak OBD. Auta wyposażone w OBD można diagnozować standardowym interfejsem i oprogramowaniem ale tylko silnik i elementy z tym związane takie jak skrzynia biegów. OBD obowiązuje od 96 roku w USA a w Polsce benzyniaki od 2001 a diesle od 2003 chyba. Można za pomocą tego standardu odczytać niektóre błędy odpowiedzialne za ekologię. Nie wszystkie błędy wyświetla. Nie wszystkie parametry da się podejrzeć. Wszystko się rozchodzi o ekologię i umożliwienie kontroli emisji spalin na stacjach diagnostycznych. W Polsce się tego nie praktykuje ale powinno. Za granicą z tego korzystają. Każda stacja kontroli pojazdów powinna być wyposażona w skaner obd.
    Określeniem obd ludzie potocznie nazywają gniazda do diagnozowania.
    Nie pamiętam różnic między OBD a OBDII ale to prawdopodobnie rozchodzi się o ostrzejsze normy emisji spalin i większą kontrolę pracy układu wtryskowego.
    Po prostu znormalizowali gniazdo i ujednolicili sposób komunikacji ze sterownikiem silnika. W OBDII rozbudowali system o więcej funkcji.
    Ostatnio edytowane przez seban123 ; 04-06-2011 o 21:37
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Cytat Zamieszczone przez seban123 Zobacz posta
    W e32 nie ma czegoś takiego jak OBD.
    Seban,większych bzdur jeszcze nie czytałem,pojęcie OBD jest to termin odnoszący się do zdolności samodiagnostyki samochodów. Daje możliwość dostępu do danych dotyczących stanu poszczególnych układów pojazdu. Pozwala np. na odczytanie kodów błędów zapisanych w pamięci sterownika np. silnika.Tak jak pisałem wcześniej obd 2 jest ujednoliconym systemem komunikacji we wszystkich markach samochodów zgodnymi z normami ISO i SAE.Oprócz standardu komunikacji system obd2 definiuje też zestaw procedur diagnostycznych pozwalających możliwie wcześnie wykrywać usterki mogące mieć wpływ na emisję toksycznych związków w spalinach.Pierwsze słyszę,żeby w e32 nie było systemu obd,czyli wniosek,że nie da się w e32 zczytywać kodów błędów.
    Ostatnio edytowane przez marek1132 ; 06-06-2011 o 22:48
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Megablast73
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    124
    BMW
    E32 730iA 1993 M60B30
    Skąd
    Warszawa
    Dzieki Panowie za zainteresowanie.Ale prosze mi powiedziec co ja dokladnie mam nabyc aby moc sie polaczyc z moją E32.Mam laptopa bez zlacza RS.Czyli przez USB jakis kabel.Tylko czy przez USB to zadziala?Niechcialbym nabyc czegos co bedzie nieodpowiednie.Czyli ze np. trzeba bedzie zamieniac sygnaly na pinach itd.Ma ktos konkretne info co potrzeba?
    PawelM. dzieki za deklaracje uzyczenia kabla.Daj mi do siebie jakis tel. Co do kolegi Greg-a to chcialem napisac post-a na jego stronie poswieconej tematowi ale cos tam jest nie tak.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik Awatar norbitor
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    63
    BMW
    e32
    Skąd
    sc
    Wystarczy podpiąć nieczynną kontrolke "check" (tak jak to jest rozwiązane w modelach USA) i czytać kody błyskowe pedałem gazu.
    (0o=[][]=o0)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar luki730i
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    944
    BMW
    e32 730ia m30 1992-05
    Skąd
    wrocek
    Cytat Zamieszczone przez norbitor Zobacz posta
    Wystarczy podpiąć nieczynną kontrolke "check" (tak jak to jest rozwiązane w modelach USA) i czytać kody błyskowe pedałem gazu.
    w m30 tez jest to mozliwe? jesli tak to czy byl jakis temat zwiazany z podlaczeniem check i kodami bledow?

  9. #9
    Początkujący Użytkownik Awatar norbitor
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    63
    BMW
    e32
    Skąd
    sc
    Sam mam tak zrobione. Jak by co, to mogę opisać jak zrobić. Wykonalne w Motroniku 1.2, 1.7 i 3.1. Kody czyta się i kasuje pedałem gazu.
    (0o=[][]=o0)

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Megablast73
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    124
    BMW
    E32 730iA 1993 M60B30
    Skąd
    Warszawa
    A no wlasnie prubowalem tego ale nie zadzialalo bo kontrolke "CHECK" mam niepodlaczona.Ale pomijajac to chcialbym miec szersze mozliwosci komunikacji.Nie wspominajac o kasowaniu bledow itd.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •