Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 61

Wątek: [ pozostale] E38 automat czy manual?? Oto jest pytanie... :D

  1. #1
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask

    [ pozostale] E38 automat czy manual?? Oto jest pytanie... :D

    Ciagle jestem zasypywany pytaniami co lepsze w E38 automat czy manual? ;) Wiem ze to kwestia "widzimisie" kazdego kierowcy ale proponuje rozwazyc na chlodno wszystkie techniczne i uzytkowe "zady i walety" :D tak aby wszyscy przyszli posiadacze E38 mogli pod wlasnym katem rozwazyc wybor pomiedzy automatem a manualem ;)

    Jako ze osobiscie jestem raczej zwolennikiem manuala to zaczne od wad automatow ;D

    1. siadajace skrzynie (auta maja z reguly dosc wysokie przebiegi wiec jest to calkiem naturalne )
    2. jakas awaria ukladu sterowania silnika (np. przeplywomierz) auto nie jedzie bo skrzynia w tryb awaryjny przechodzi.
    3. wyzsze spalanie jakies 10-15%
    4. defekt rozrusznika- auto unieruchomione
    5. w razie wiekszej awarii tylko laweta ratuje bo holowac automata nie mozna (dluzsze odcinki)
    6. Uklad chlodzenia - bardziej skomplikowany, wiecej mozliwosci wyciekow
    7. Strata mocy na prace skrzyni
    8. Wieksza waga auta (okolo 50-70kg)
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar mik735
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    130
    BMW
    735i M62
    Skąd
    lubuskie
    tylko manual!!!
    pod wzgledem technicznym tansza naprawa(?)
    reszta...patrz wyzej

    pod wzgledem uzytkowym przelaczam biegi kiedy chce, nie nudzi mi sie podczas jazdy (choc przy automacie reka zawsze na kolanie narzeczonej :) )
    tylko i wylacznie moje opinia ktora opiera sie jedynia na braku doswiadczenia samochodow z automatyczna skrzynia

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    A ja moze porusze inną kwestie zalety aut z automatem (bo dla mnie to jedyna opcja oprócz zajebiscie wolnych skrzyń w Yarisie hehe) .. jak różne auta widziałem tak te w automacie prawie zawsze są w lepszym stanie ogólnymniz te w manualu, silnik tez mniej po dupie obrywa przy takiej skrzyni, ogólnie łatwiej znaleść zadbane auto z automatem niz manualem. Cod o napraw, hmm mialem pare aut z manualem i zawsze coś trzeba było robić, dzięi Bogu w jednej 540 (6bieg) wytrzymało wszystko, chociaż i tak sie pociła a 2-masówka podobno dawała znak zycia o sobie a jak się dowiedziałem ile to kółeczko kosztuje plus np jakis mały remoncik skrzyni to pewnie taniej bym automata naprawił... Co do spalania, kiedys przeglądałem instrukcje hmm chyba E39 juz nie pamietam i spalania dla automata wychodziło mniejsze o jakąś tam 1/10 litra... A jezeli chodzi o nowe skrzynie tymu SMG to juz wogóle bajka, mniejsze spalanie i o wiele lepsze osiagi..

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar hrabia81
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    870
    BMW
    Chwilowo brak
    Skąd
    Polska
    temat rzeka. jedni beda obstawac za manualem drudzy za automatem. jezdzac kiedys tylko manualami nie rozumialem ludzi ktorzy jezdza automatem szukalem siudemy z manualem mialem juz jedna na oku tylko ze cena byla troche z kosmosu i czekalem az koles troche opusci (w ciagu kilku miesiecy spadla z 59 000 do 48 000 za 98 rok) ale po drodze ktos ja kupil wiec szukalem dalej ale te siudemy ktore byly w ogloszeniach i mialy manual byly strasznie dojechane albo byly gole (skora i klima to nie jest pelen wypas jak twierdza niektrzy) wiec zaczolem szukac siedem w automacie mialem mieszane uczucia ale jak juz pojechalem ogladac moja czarnulke wsiadlem i wcisnelem kicka zakochalem sie wiadomo ze przez kilka pierwszych kilometrow wciskalem sprzeglo w automacie czyli hamulec (nawyk z manuala) samochod stawal deba. troche sie rozpisalem ale juz koncze. tak wiec teraz nikt mnie nie przekona ze manualem jezdzi sie lepiej (nawet ludzie ktorzy jezdza manualem i przesiada sie do mojej betki mowia ze nastepny ich samochod bedzie w automacie) co do twierdzenia ze manual nie pozwala sie nudzic to powiem ze w automatach jest opcja zmiany biegow manualnie. na zakonczenie. tak jak nie kupie juz samochodu z manualna skrzynia biegow tak samo nie zamontuje instalacji gazowej w samochodzie poprostu nie lubie sie meczyc za wlasne pieniadze oczywiscie brak klimy tez dyskwalifikuje samochod niewazne jaki bylby ladny i zadbany brak klimy rowna sie nie kupuje (oczywiscie o wspomaganiu poduszkach i innych drobniejszych bajerach nie wspomne bo to jest moim zdaniem standard). przejedzcie sie przez warszawe w godzinach szczytu i zobaczymy kto bedzie bardziej wkur...ny kierowca z manualem czy kierowca z automatem. odpowiedzcie sobie sami

  5. #5
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Panowie ale odbiegamy od tematu- co kto by wybral jest indywidualna sprawa kazdego kierowcy- mi chodzilo CHLODNA OCENE o wasze argumenty za lub przeciw tak zeby przyszly uzytkownik E38 mogl pod swoim katem rozwazyc zakup auta...

    @Aldik- Yarisy i inne plastiki nie sa wymiernym przykladem, mowimy o E38 :] skrzynia SMG nie wystepuje w E38, jesli miales wybita dwumasowke to auto mialo kosmiczny przebieg (skrzynia aut napewno bylaby w miedzyczasie do roboty) albo nie umiales (lub poprzedni wlasciciel/e) plynnie zmieniac biegow (co zmiana to szarpniecie- przy takiej jezdzie niestety ale zadne kolo dlugo nie pociagnie...) odnosnie spalania extra zerknalem w instrukcje dla 740 roznica na miescie wg ksiazki to 1L /100km w praktyce okolo 2L, co do stanu aut raczej przy E38 nie stwierdzilem wiekszej roznicy w stanie auta ze wzgledu na rodzaj skrzyni... smietnikow w PL nie brakuje :D i automatow i manuali...

    To moze teraz z drugiej beczki wg moich spostrzezen zalety automatow: ;)

    1. Jazda w korkach (bajka, przy manualu krew czlowieka zalewa jak ciagle sprzeglem pompuje)
    2. Zawsze wolna jedna reka :D (duzy plus zwlaszcza jak narzeczona siedzi obok :x )
    3. Ruszanie pod gorke- auto nie stacza sie w dol wiec nie ma potrzeby zabawy hamulcami
    4. Lepsza jazda na tempomacie (auto samo wybiera odp bieg aby nie zmieniac predkosci)
    5. Mniej wprawieni kierowcy maja ulatwione zycie ;)
    6. Brak szarpania przy zmianie biegow (dot kierowcow ktorzy "nie czuja" auta)
    7. Pozycja P - uzywanie recznego mija sie z celem
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    233
    BMW
    e38, M62B44TU, 2000r
    Skąd
    Aachen
    Argumenty „za“ automatem:

    - wygoda, relaks w czasie jazdy
    - oszczędzanie silnika, moment jednostajnie przenoszony na koła, brak szarpania (tutaj bym sie spierał- zależy od stylu jazdy)
    - wygoda przy parkowaniu, przy jeździe z małymi prędkościami
    - zazwyczaj lepsze wyposażenie niż w manualach


    Argumenty „przeciw“ automatowi:

    - wyższe zużycie paliwa (podejrzewam, że z SMG też spala więcej, bo przecież trzeba jakoś uciągnąć tą skrzynie; inna sprawa to czasy przełożeń- w SMG lepsze niż w manualu)
    - gorsze osiągi (wyjątek SMG), gorsze przyspieszenia, „zastanawianie sie“ skrzyni przy redukcji
    - wysokie koszty naprawy skrzyni- czasem wręcz naprawa sie nie opłaca- lepiej wymienić skrzynie
    - wyższa masa auta
    - kompleksowa i skomplikowana budowa skrzyni z wieloma czujnikami, chłodnicą, elektroniką itp.

    ________________________________________________

    Argumenty „za“ manualem:

    - większa frajda z „dożynków“ na poszczególnych biegach :D - fajniejszy sound silnika
    - niższe zużycie paliwa przy podobnym do automata stylu jazdy
    - możliwość dowolnej redukcji biegów
    - bezawaryjna skrzynia (chyba jeszcze nie słyszałem o zepsuciu albo awarii manuala w e38). Tutaj można zobaczyć monstrum z seryjną skrzynią 6- biegową, co świadczy pozytywnie o jej wytrzymałości. W przeciwieństwie do tego, w automatach przeniesienie większych mocy i momentów jest problematyczne (np. przy lekkim tuningu 740d)
    - mało skomplikowany mechanizm


    Argumenty „przeciwko“ manualnej skrzyni:

    - ciągłe „wiosłowanie“ biegami. Niektórzy to lubią, inni nie. Jedno jest pewne- do jazdy w korkach lepiej stworzony jest automat. Przy dłuższych trasach- bez różnicy (na 6 biegu też można sobie pomacać narzeczoną) :P
    - sprzęgło w manualu (szczególnie przy tak dużych silnikach) dostaje naprawde w tyłek
    - przeważnie ubogie wyposażenie w połączeniu z tą skrzynią (nie jest to regula)

    ___________________________________________

    Lepszy ogólny stan techniczny aut z automatem? - Trudno mi sie z tym zgodzić.
    Lepsza jazda na tempomacie? – Też sie z tym nie zgadzam.

    Poza tym, reszta „za“ i „przeciw“ chyba została wymieniona, więc nie będe drugi raz wymieniał tego samego (niektóre rzeczy i tak sie pokrywają).

    Podsumowując: jeśli ktoś jeździ w długie trasy, to czy automat czy manual- moim zdaniem nie jest to takie rozstrzygające przy wyborze. M60 i M62 są po prostu tak elastyczne, że do normalnej jazdy z manualną skrzynią wystarcza jeden bieg, z automatem- wiadomo.


    Do krótszych dystansów, jazdy w mieście, częstych przystanków, „lansu“ (faktor prastiżu nie bez znaczenia :P)- polecam zdecydowanie automat.
    Diesle pomijam, bo tam pasują tylko i wyłącznie automaty (przynajmniej w e38).
    Pozdro

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    511
    BMW
    e38 735
    Skąd
    boleslawiec
    niektore argumenty to szczeze mowiac macie glupie :P wieksza masa ze skrzynia automatyczna, to moze wyzuccie sobie kolo zapasowe siedzenie pasazera i jeszcze pare opcji z wyposazenia to auto juz w ogole bedzie lzejsze :P mi wlasnie padla skrzynia automatyczna w e32 ale po zrobieniu ok 600tkm bez zadnego remontu tylko 2 razy zmieniony olej !!! a koszt naprawy 2tys zl. wiec jak na taki przebieg i lata auta to chyba zapracowala na siebie. e38 zas jest w manualu i jazda nim to lipa. 7 to ma byc luksus a w ciaglej zmianie biegow, redukcjach ,sprzegle to zaden komfort. takie moje zdanie.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Sebol
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    251
    BMW
    e60
    Skąd
    Świetochłowice
    moja poprzednia beta byla w manualu 535 teraz mam automat i jak sie przesiadam do samochodu laski a konkretnie vectra "C" krew mnie zalewa ze musze bawic sie zmiana biegow tak wiec ja jestem za automatem........

  9. #9
    Vip Vip Awatar tomcad
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    493
    BMW
    E38 728 '96
    Skąd
    Kraków
    Ja tam wolę manual, mam wrażenie większej władzy nad samochodem :)
    E23 728 - E38 728 - E60 520d - E65 750i

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Prezes
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    166
    BMW
    E65 745i,E91,E39,E30
    Skąd
    WPR
    przyznam bez bicia... nie czytałem Waszych argumentów...

    ale...
    przy pojemności 4,4 nie chce mi się "wachlować" skrzynią... wolę automat...

    natomiast przy autku typu 3er wolę manuala...
    pozdrawiam
    Prezes

    Moja flota: •Czarna & •eMka & •Kalinka & •Malutka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •