Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 61

Wątek: [ pozostale] E38 automat czy manual?? Oto jest pytanie... :D

  1. #11
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Szczerze - to tylko boss740i i ac_kotlet przedstawili argumenty zgodnie z ideą tego wątku, rzeszta luźno "popłynęła" na temat swoich impresji... ;D

    Od siebie dodam tyle, że następujące argumenty:
    Cytat Zamieszczone przez boss740i / ac_kotlet
    - wyzsze spalanie jakies 10-15%
    - strata mocy na prace skrzyni / gorsze osiągi
    - wieksza masa auta (okolo 50-70kg)
    są wg mnie mocno przesadzone. Tzn. myślę że realny wpływ na cokolwiek ma to w przypadku dużo słabszych aut, jak jakieś Peugeoty, itp.
    __________

    Znakomita większość przytoczonych "argumentów" to nie żadne fakty, tylko własne preferencje piszących. Z łatwością "obalę" kilka z nich: ;)
    - "Władza nad samochodem"? ja znakomicie władam swoim autem, jeździ do przodu, do tyłu i skręca.
    - "Radość z dożynek"? mam radość z wielu rzeczy w życiu, ale akurat nie z tego.
    - "Nuda"?? mi się nie nudzi, ale zawsze można układać kostkę Rubika w czasie jazdy...

    Widać więc że są to wyłącznie subiektywne preferencje - czyli w sumie nie powinny były się znaleźć w tej dyskusji.
    __________

    Główny arugment dla którego wymyślono automaty - zawsze był jeden:
    - pozbycie się (dla większości klientów w USA - niepożądanej) upierdliwości mielenia wajchą
    __________

    Co do kosztów ew. naprawy, to trudno powiedzieć. Generalnie - manual tańszy - ale akurat w E38, ze względu na ich rzadkość, słyszałem że też może pociągnąć po portfelu.
    __________

    Na koniec uwaga - to:
    Pozycja P - uzywanie recznego mija sie z celem
    mi ja się z prawdą :) Jak najbardziej używanie jest celowe przy parkowaniu na wzniesieniu. Zatrzymujemy się - noga na hamulcu - wrzucamy Park - wrzucamy emergency break - gasimy silnik - puszczamy hamulec. Ruszając najpierw noga na hamulec - zapalamy silnik - potem wrzucamy Drive lub Reverse - zwalniamy emergency - i dopiero jedziemy odpuszczając hamulec.
    A chodzi o to, że inaczej całe auto "wisi" sobie na takim bolcu w skrzyni biegów :)
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #12
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask

    @Czoobek Przypominam ze temat dotyczy TYLKO I WYLACZNIE E38 - to ze do E32 skrzynie aut mozna bez problemu kupic za duzo mniejsze pieniadze jak do E38 wszyscy wiemy, co do masy auta to jest to dosc waznym czynnikiem- laczy sie z tym cala masa innych zaleznosc tj. opory toczenia, bezwladnosc, zachowanie na zakretach, skutecznosc hamowania, spalanie, przyspieszenia i wiele innych- po prostu czysta fizyka :]

    @Michal niestety ale wyzsze spalanie o 10-15% jest niestety faktem... zwlaszcza na miescie widoczna jest roznica na + na automacie, na trasie roznica sie zmniejsza...
    Strata mocy- niestety tez jest odczuwalna, popatrz w tabele osiagow, roznica w przyspieszeniu okolo 0,5s przy czasie w granicach 7-8s to DUZA roznica
    Waga auta- poczawszy od 2x ciezszej skrzyni automatycznej od manualnej dochodzi kilka metrow wiecej ukladu chlodzenia + plyn, prawie 20L oleju w skrzyni aut (manual niecale 2)
    Co do "wladzy nad samochodem" :] ciezko jest to czarno na bialym wytlumaczyc ale to prawda- jazda do przodu i do tylu + skrecanie to nie wszystko ;) Dzieki skrzyni manualnej mozna efektywniej wykorzystac moc silnika przekazywana na kola.
    Dozynki- to juz raczej indywidualna kwestia kazdego uzytkownika samochodu, ale mimo wszystko manual to tez jest na przodzie
    Nuda- to mozna pominac, nic konstruktywnego :)
    Odnosnie pozycji P- oczywiscie przy stromym wzniesieniu jak najbardzie zalecane jest uzycie hamulca postojowego, ale tam gdzie przy manulau mozna smialo zostawic auto "na biegu" tam tez smialo moze stac automat na P ;) niestety przy manualu musi byc zgaszony silnik (duzy minus manuala).
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  3. #13
    7ka
    Gość
    boss...a czy wymieniales juz sprzeglo u siebie? jaki to koszt...

  4. #14
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Cytat Zamieszczone przez boss740i
    @Michal niestety ale wyzsze spalanie o 10-15% jest niestety faktem... zwlaszcza na miescie widoczna jest roznica na + na automacie, na trasie roznica sie zmniejsza...
    Strata mocy- niestety tez jest odczuwalna, popatrz w tabele osiagow, roznica w przyspieszeniu okolo 0,5s przy czasie w granicach 7-8s to DUZA roznica
    Waga auta- poczawszy od 2x ciezszej skrzyni automatycznej od manualnej dochodzi kilka metrow wiecej ukladu chlodzenia + plyn, prawie 20L oleju w skrzyni aut (manual niecale 2)
    Boss, nie twierdzę że te zjawiska nie zachodzą, zastanawiam się tylko czy ich skala jest warta rozważania.

    W sumie czy przyrost masy rzędu +/- szczupłej pasażerki tak bardzo się odczuwa w prawie 300-konnym aucie? Trudno mi powiedzieć, nie jeździłem manualem... Ale nie wiem czy głównej roli nie gra tu efekt psychologiczny (macham wajchą -> to wydaje mi się że auto przyspiesza jak dzikie).

    Poza tym często pomijana sprawa -> zyskujesz jakieś pojedyncze dziesiąte sekundy na przyspieszeniu (teoretycznym) - a jesteś pewien że nie tracisz 5 x tyle na tym, że nie przełączasz biegów w idealnie optymalnych momentach, bo zwyczajnie nie jesteś mega-profesjonalnym kierowcą rajdowym?? (a raczej tacy uczestniczą w testach producentów).

    Do sprawdzenia w praktyce - np. na "spotkaniu lotniskowym" :)

    Co do spalania to fajnie gdyby w naszym gronie było kilka "manualnych" 740, żeby wyciągnąć jakąś średnią i porównać ze średnią "automatową". Niestety jest kłopot z próbką sensownej wielkości... :]

    Wszystko co poniżej to jak dla mnie kwestie preferencji - co jednemu sprawia radość, to drugiego będzie WQ***. :D

    Cytat Zamieszczone przez boss740i
    Co do "wladzy nad samochodem" :] ciezko jest to czarno na bialym wytlumaczyc ale to prawda- jazda do przodu i do tylu + skrecanie to nie wszystko ;) Dzieki skrzyni manualnej mozna efektywniej wykorzystac moc silnika przekazywana na kola.
    Dozynki- to juz raczej indywidualna kwestia kazdego uzytkownika samochodu, ale mimo wszystko manual to tez jest na przodzie
    Nuda- to mozna pominac, nic konstruktywnego :)
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  5. #15
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Mając steptronica tez mozna czuc władze nad autem...[/quote]

  6. #16
    Vip Vip Awatar Pablo_gl
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    1,602
    BMW
    E65 740d, E38 740i
    Skąd
    Gliwice
    Cytat Zamieszczone przez Aldik
    Mając steptronica tez mozna czuc władze nad autem...
    [/quote]

    Taaa ale reakcja jest zajebiście szybka jak u 80 letniego staruszka w polonezie ;D
    Dreams from Dreams - 7er...

  7. #17
    wstrząśnięty nie zmieszany Awatar WojtekD
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    8,616
    BMW
    e38 728 iA
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    11
    Co Ty mówisz. Reakcja jest szybsza niż u wielu w manualu. A i zgrzytu niedociśniętego sprzęgła też nie ma. :D

  8. #18
    Vip Vip Awatar MiBhell
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    1,156
    BMW
    ex. E32 735iA
    Skąd
    www.ASO-BMW.pl
    W 7 tylko automat! masz steptronika i radzisz boi mozesz mieszac jak w manualu :D a tak reka na kolanie partnerki badz popijajaca sheka i do przodu :D

    PS. czasem brakuje mi wymieszania manualem :D ale cii ;)

  9. #19
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    31
    Kiedyś wydawało mi się że automat jest dla kobiet i amerykanów, nie obrażając jednych i drugich :P ale wtedy moje opinie były takie, bo nie jeździłem sam automatem, a jedynie gdzieś coś słyszałem i przeczytałem na forum, miałem tylko możliwość jechać kilka razy z kimś.
    Jak pojeździłem sam automatem szybko zmieniłem zdanie i tak mi zostało.

    Dziś już wiem że następne BMW będzie też w automacie, chociaż do tej pory mam manuala i automata, bo na ///M raczej sobie nie pozwolę :> poza tym M73B54 nie było w manualu i bardzo dobrze :>

  10. #20
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez Pablo_gl
    Cytat Zamieszczone przez Aldik
    Mając steptronica tez mozna czuc władze nad autem...
    Taaa ale reakcja jest zajebiście szybka jak u 80 letniego staruszka w polonezie ;D[/quote]

    Coo Tyy - chyba steptronic'iem nie jeździłeś :)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •