Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: e32 750i kilka pytań przed większymi pracami

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    9
    BMW
    E32 750i
    Skąd
    Warszawa

    e32 750i kilka pytań przed większymi pracami

    Witam. Przyszła pora żebym zajął się autem kupionym pół roku temu - cieplej, widniej i kasy też trochę się ostało :) Problem w tym aby zrobić to "z głową" dlatego proszę o podsuwanie pomysłów czy czegoś nie pomijam przy okazji, a warto się tym zająć póki coś będzie "na wierzchu". Auto ma być dla mnie na kilka lat, lub w przypadku pogłębiających się problemów pewnie będę "pasował" i pójdzie na sprzedaż. Ale szanse dostanie :) Kasy trochę jest ale wszystkiego na "cacy" nowymi częściami nie będę wymieniał bo na to już mnie nie stać, dlatego proszę o wyrozumiałość gdy zapytam się o coś wg Was głupiego w stylu "czy można to zostawić lub wziąć używane" :(

    1. Silnik
    Przede wszystkim będzie wymieniany silnik. Drugi mam (dostałem do samochodu "gratis") który jest ponoć w dobrym stanie. Stoi już tak osobno na palecie od jakiegoś czasu i jest polany po wałkach olejem oraz kręcony co miesiąc kilka obrotów wałem. Podczas wymiany silnika wstawione będą nowe: świece (NGK ZFR5F-11 5165 - takie jak mam obecnie), olej, filtr oleju, filtr paliwa, filtry powietrza, płyn chłodzący, pewnie paski klinowe. Nie wiem czy wymieniać pompę wody - na dużo kilometrów jest obliczana? Obecna ma pewnie poniżej 10 tys km, ale jak żywotność zakładana ma być niewielka to wolałbym ją wymienić... (ktoś wie?). Czujniki położenia wału mam rozkaz sprawdzić pod względem oporu. Jeżeli będzie ta sama wartość to mam je zostawić... racja?
    Nie wiem co zrobić gdy okaże się że któraś poduszka pod silnik jest padnięta, bo ponoć są drogie. Tak samo - proszę o pomysły co z uszczelką pod kolektory wydechowe - drogie toto, dorabiać, brać oryginały, użyć obecnych? Uszczelki dolotu od razu może pomińmy jako temat do rozmowy, bo o nich wiem i w sumie tutaj nawet nie myślę o oryginałach... Coś pominąłem o czym powinienem pamiętać? No i gdzie szukać tych nieprzewidzianych rarytasów? (nowe czy dopuszczalne są używane) Rozrusznik, alternator, pompa hydrauliczna oraz klimatyzacji powinny być ok. Dobry dostęp pojawia się do przekładni kierowniczej - od razu korzystając z okazji biec z nią do regeneracji czy tylko popróbować na śrubie regulacyjnej kasowanie luzów? Czytałem że bardzo często i łatwo łapią luzy. Przez ostatnie 50 tys km / 6 lat nie było z nią nic robione, ale po założeniu letnich 16" jest cienko, nosi na koleinach (na zimowych 15 w miare ok było) i czuć jak by było kilka stopni obrotu bez oporów a potem czuć wyraźniej opór kierownicy.

    2. Hamulce
    W przednich hamulcach kończy się klocek, z tym że ze względu na różne wersje zacisków są pewnie różne wersje tłoczków. Moje tarcze to 324x30 a zacisk wygląda na posiadający 4 tłoczki (po dwa z każdej strony) - jak na fotce:
    http://www.nproblem.pl/files/750/ham_przod_e32.jpg
    Czy ktoś może mi wskazać właściwe klocki na allegro, lub w jakimś intercarsie? Jakoś mam przeczucie że wszystko co znajduję jest klockami do mniejszych tarcz. A przy okazji czy ta wersja hamulców to jest ta najskuteczniejsza w e32 czy jest jakaś jeszcze lepsza? Przy demonstracji hamulców szczęka zostawała mi na przedniej szybie :)

    3. Klimatyzacja
    Chłodnica klimatyzacji (chyba jest to osobna chłodnica, przykręcana do głównej?) nie jest szczelna. Wymieniać na nową czy raczej nie ma to znaczenia byle by kolejna była szczelna? Jeżeli ktoś kupował nową to proszę o informację gdzie i ile kosztowała.


    Jeżeli mi się coś przypomni to będę dopisywał na bieżąco tymczasem proszę piszcie swoje pomysły :)
    chemik333

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na forum - wystarczy chwilę poszukać ;-)

  3. #3
    Vip Vip Awatar tomcad
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    493
    BMW
    E38 728 '96
    Skąd
    Kraków
    Poduszki pod silnik to nie jest jakiś mega wydatek. Chłodnicę klimy lepiej kupić nową, może byż z zamiennika, koszt ok. 290 zł.
    Ja taką mam i na razie wytrzymała 80 tyś. Pompa wody oryginalna powinna wytrzymać 100 tyś., zamiennik 50 tyś.
    Klocki hamulcowe dobierzesz po roczniku auta w każdym prawie sklepie.
    Ogólnie powiem Ci wszędzie musisz zaglądnąć i wszystko sprawdzić, aby być zadowolonym i jeździć bezpiecznie.
    A i tak co jakiś czas będziesz miał coś do wymiany, ale taki urok BMW 20-letniego.
    E23 728 - E38 728 - E60 520d - E65 750i

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    9
    BMW
    E32 750i
    Skąd
    Warszawa
    Dziękuję tomcad. Po wypowiedzi xsilvera już nie chciałem nic pisać, bo jaki sens miałoby przekonywanie, że ja nie z tych ludzi co pytają a nie przeczytają czego się da wcześniej. Akurat to forum pod względem e32 750 przeszukiwałem od czasu zapisania się wiele razy. Pytałem zatem o to czego nie znalazłem lub możliwe że coś gdzieś czytałem ale nie zrozumiałem... cóż, po otrzymaniu takiej odpowiedzi wiedziałem, że tu raczej ciężko będzie mi ponownie, więc zacząłem przeszukiwać inne fora i na jednym znalazłem część odpowiedzi na moje pytania. Kilka innych rozwiązało się samych przypadkiem. Akurat resztę względem chłodnicy i pompy wody uzupełnił tomcad :) tak więc wszystko już jest dla mnie jasne.
    Napiszę tylko że względem hamulców w innym temacie były opisane 3 rodzaje i nie wiedziałem czy tłoczki liczą się na zacisk, czy na stronę zacisku gdzie jest dociskany klocek. To mnie zmyliło, ale juz wiem że liczą się na cały zacisk, więc wiem jakich klocków szukać.

    Pozdrawiam :)

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •