Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Wentylator wspomagajacy

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Megablast73
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    124
    BMW
    E32 730iA 1993 M60B30
    Skąd
    Warszawa

    Wentylator wspomagajacy

    Witam.
    Wiem ze temat byl poruszany ,jednak taki burdel w nim panuje ze w koncu nie wiadomo jak wyglada sprawa zalaczania sie tego wiatraka.Mam E32 M60B30 z 1993 . Ludzie pisza ze wentylator ten zaczyna pracowac "zalacza sie" razem z kompresorem klimatyzacji. Jednak u mnie tak nie jest.Sprawdzilem czy wogole dziala i okazuje sie ze sam w sobie jest OK.Jednak mam wrazenie ze w ostatnie letnie upaly on sie uruchamial w ekstremalnie wysokiej temp.Ale nie jestem tego teraz pewny i chcialbym sprawe jasno okreslic, aby nie okazalo sie ze moja klim. pracuje w upale bez jego pomocy.Gdzies tam przeczytalem ze w starszej wersji E32 faktycznie zalaczal sie zawsze z kompresorem klimatyzacji bez wzgledu na temp.A w ostatnich modelach E32 zmienili to i pracuje on tylko wtedy gdy temp. jest ekstremalnie wysoka,rowniez gdy cisnienie gazu w ukladzie klim. wzrasta do jakiegos tam poziomu,co w sumie sprowadza sie do tego samego.Jezeli ja u siebie polacze drutem piny kabli koloru czarno-brąz z czerwono-szaro-zółtym (HIGH SPEED) we wtyczce wentylatora wchodzacej w czujnik w chlodnicy, wentylator zalacza sie faktycznie wtedy gdy tylko zalaczy sie kompresor klim. A jezeli polacze czarno-brąz z niebiesko-biało-żoltym(LOW SPEED) wtedy pracuje caly czas.I do tego albo mi sie wydaje albo tak i tak pracuje z jedna szybkoscia.Wyglada na to ze z szybkoscia "HIGH". Obydwa przekazniki w malej puszcze pod maska odpowiadajace za prace wentylatora daja oznaki zycia wiec mysle ze sa OK. I teraz konkretne pytanie liczac na konkretna odp.
    Czy ktos moze jasno i kompetentnie napisac jak wyglada poprawny schemat pracy wentylatora dodatkowego.Kiedy powinien sie zalaczac.Czy faktycznie zmienili ten system w nowszej wersji E32 w stosunku do starej gdzie ponoc wiatrak pracowal zawsze wtedy gdy kompresor.
    Mialem pomysl "dla bezpieczenstwa i dmuchania na zimne" zostawic polaczone piny o ktorych nadmienilem wyzej tak aby tan wiatrak pracowal razem z kompresorem ale praca tego wiatraka zajebiste obciazenie powoduje wiec nie warto byloby zeby on tak pracowal a pozatym jesli u mnie jest wszystko Ok to takie polaczenie moze w efekcie powodowac jakis zamęt.
    Ostatnio edytowane przez Megablast73 ; 23-04-2011 o 07:03

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar prezE32s
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1,899
    BMW
    Było 750iA, A8 4.2 D2 FL, Phaeton 3.2 V6, E270CDi W211 Avantgarde, jest: Phaeton 5.0 V10 TDi
    Skąd
    Chojnów
    Ja mam Bmw 750 z listopada 1992, i wentylator włącza się na wolnym biegu wtedy co sprężarka od klimy, na szybkim biegu włączył mi się raz w korku z klimą ale pochodził trochę i później zwolnił. Pozdrawiam i wesołych świąt :)

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Typowy objaw uszkodzenia resystora wentylatora klimatyzacji - trzeba go sprawdzić i wymienić - ok. 0,5 Ohma i ok 100W mocy.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar luki730i
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    944
    BMW
    e32 730ia m30 1992-05
    Skąd
    wrocek
    przed liftem napewno jest tak R6:
    1 dwa biegi ze wzg. na temp w chlodnicy(czujniki czesto sie psują) najlepiej nowy zalozyc zamiennik i jest pewnosc(z tej kostki wlaczaja sie dwa biegi)
    2 maly bieg razem z kompresorem
    3 duzy bieg ze wzgledu na duze cisnienie w klimie

    po lifcie mogli zrobic inaczej ale raczej nie, poniewaz w nowszych e38 zalacza sie razem z kompresorem. oprocz tych regulowanych prostokatem prosto ze sterownika silnika
    Ostatnio edytowane przez luki730i ; 23-04-2011 o 08:31

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar prezE32s
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1,899
    BMW
    Było 750iA, A8 4.2 D2 FL, Phaeton 3.2 V6, E270CDi W211 Avantgarde, jest: Phaeton 5.0 V10 TDi
    Skąd
    Chojnów
    Uszkodzony rezystor u mnie czy u kolegi, który założył temat? :)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •