Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59

Wątek: Klimatyzacja sporadycznie bez funkcji, brak ogrzewania w e38.

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11

    Klimatyzacja sporadycznie bez funkcji, brak ogrzewania w e38.

    witajcie,

    mam oto taki ciekawy przypadek. E38, 740i, M62B44 1996. Klima w moim aucie była do serwisu. To jest, zrobili czyszczenie układu, odzyskiwanie czynnika, smarowanie, sprawdzanie szczelności i ponowne napełnianie czynnikiem. Czynnika wbili mi 1210g. Jak włączałem klimę, wszystko było ok. Ładnie chłodziła, jak kręciłem gałką od klimy (panel ręczny) do 28 stopni, grzało. Również bez włączonej klimy, pomiędzy środkowymi kratkami (nad radiem) jak z niebieskich kropek zmieniałem na czerwone, to grzało jak szalone.

    I nagle po kilku dniach wszystko siadło. To znaczy, nie grzeje czy to na klimie, czy to na gałce przy kratkach. Klima załączy się i pracuje (chłodzi), ale jak się wyłączy sama z siebie (to znaczy włącznik się świeci na zielono, ale nie chłodzi - leci zwykłe powietrze takie jak akurat jest z zewnątrz). Po wyłączeniu silnika na np. 15 minut i ponownym włączeniu, klima działa. I może pracować tak następną godzinę lub dwie. Ale grzanie niestety nie działa nadal.

    Sprawdzałem skrzynkę bezpieczników z przodu i w bagażniku. Wszystkie są sprawne, zresztą, żaden nie jest od ogrzewania czy klimy. Gdyby mi tylko klima umierała, to pomyślałbym, że uciekł czynnik, ale nie działa mi grzanie... Z drugiej strony, jak się załączy, to śmiga. I to jest dziwne. Ostatnio wyłączyła mi się po kwadransie od uruchomienia samochodu (silnik był nagrzany od wcześniejszych wyjazdów), po przejechaniu krótkiego odcinka podczas pięciominutowego postoju na przejeździe kolejowym na jałowych obrotach. Potem w ciągu kilku minut próbowałem odczekać gasząc silnik, czy może zaskoczy, ale nie udało się (a było to przed 700 km trasą). I tak już zostało do samego końca (to było wczoraj). Dzisiaj klima pracuje wzorowo, choć przejeżdżałem tylko dwa 2km odcinki..

    O co biega? Gdzie szukać przyczyny?
    Ostatnio edytowane przez Sebek ; 22-05-2011 o 12:30

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar GRABA730i
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    393
    BMW
    E36 316i/E 38 m60b40 740iA V8/E46 318i
    Skąd
    NNI
    a ile zaplaciles w serwsie za czyszczenie klimy bo ja chyba tez mnie to czeka...

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    za czyszczenie zapłaciłem 200 zł. Trwało to jakąs godzinkę. Głównie z tego powodu, że maszyna długo odzyskuje czynnik i długo sprawdza szczelność układu.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar GRABA730i
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    393
    BMW
    E36 316i/E 38 m60b40 740iA V8/E46 318i
    Skąd
    NNI
    a to nie tragedia tylko nie wiem czy u mnie samo czyszczenie czy jeszcze cos...

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    No dobra, wiesz już ile kosztuje, ale może masz pomysł, co u mnie się stało?

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar royal
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    208
    BMW
    BYLO e39 540i E38 740i E46 330Ci JEST E65 745i
    Skąd
    Skocżów
    ja bym sprawdzil ilosc czynnika moze ubylo malutko i w zaleznosci od temp na dworze cisnienie w ukladzie waha sie na granicy i czujnik cisnienia raz wlacza raz nie... albo czujnik cisnienia juz sie konczy... co do grzania to nie pomoge jesli jest plyn i zawory dzialaja to powinno hulac.... sprawdz czy jak wlaczasz klime to sprezarka startuje... jesli tak a slabo chlodzi tzn malo gazu jesli nie startuje to albo malo gazu albo cos ze sterowaniem. moze panel??????
    ...Pełny Serwis AUTOKLIMATYZACJI....

  7. #7
    Vip Vip
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    3,880
    BMW
    750iL
    Skąd
    Bielsk Podlaski
    sprawdz czy dziala ci wentylator chlodnicy, to podstawa

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Wczoraj wracałem trasą 700km i za każdym razem jak załączałem klimę, to pieknie chłodziła. A że nie mam grzania, to nie mogłem ustawić sobie zadanej temperatury (bo klima albo schładzała maksymalnie albo przepuszczała powietrze o temperaturze z zewnątrz). Jak przyciskam włącznik klimy, to za każdym razem widać na obrotach (jałowych), że załącza się coś, co lekko obciąża silnik. Nawet jak włączona klima akurat strajkuje.
    Natomiast jak pracuje klima, to słychać charakterystyczny cichutki dźwięk w postaci delikatnego szumu, który pojawia się co kilka minut i wtedy akurat zawsze leci najchłodniejsze powietrze. Spotykałem ten charakterystyczny dźwięk nawet w nowych fordach (służbowych), więc zakładam, że tak ma być. Natomiast w momencie, gdy klima strajkuje, to nie słychać tego dźwięku wcale.

    Myślę, że wentylator powinien pracować, skoro wczoraj klima pracowała.. Mówimy o tym wentylatorze widocznym z przodu auta (od strony wlotów powietrza/nerek)?

    Sprawdzałem też poziom płynu chłodzącego bo pojawił się wczoraj komunikat "check coolant level". Dolałem jakieś pół litra i wskaźnik (pływak) wypłynął na wysokość końca gwintu od korka.
    Czytałem też na innych forach o zapowietrzeniu się układu - ale czy to możliwe, żeby 0,5 litra zrobiło takie spustoszenie? Poza tym w starych (E36, E30) bertach to jakoś po kilkudziesięciu km sam się taki układ doprowadzał do porządku, a na pewno nie umierało grzanie na całego nawet jak brakowało 2 litry.. Tutaj tak nie jest?

    Jakieś zawory słyszę jak sobie delikatnie stukają (w kabinie je słyszę ale tylko na postoju, stuka cichutko coś co 2-3 sekundy) niezależnie od tego czy mam ustawione na chłodzenie czy na niedziałające grzanie.. No chyba, że to inne zawory?



    Royal: a gdyby mi wbili 1200g, gdzie na naklejce jest 1210g +- 25g to by mogło mieć taki efekt?
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 13-04-2011 o 11:12

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    37
    BMW
    E39
    Skąd
    Wawa
    Przy malejacej ilosci czynnika klima robi sie coraz mniej wydajna i chlodzi coraz slabiej oraz slychac takie charakterystyczne syczenie z nawiewów. Jezeli u ciebie przez chwile chlodzi dobrze to znaczy ze ilosc czynnika jest ok. Problemu szukalbym gdzie indziej. Zastanawia tez fakt ze nie ma grzania. Zostawilbym klime w spokoju na razie i diagnozowal pozostale elementy ukladu grzania i klimatyzacji. Cieple powietrze bierze sie z silnika wiec moze masz zapowietrzony uklad chlodzenia?

    PS. o ile dobrze pamietam tam nie ma czujnika cisnienia tylko zawor rozprezny ktory zmniejsza cisnienie w ukladzie aby nie dopuscic do jego uszkodzenia.

    http://realoem.com/bmw/showparts.do?...16&hg=64&fg=30
    Ostatnio edytowane przez condor ; 13-04-2011 o 13:57
    "Ambition is a dream with a V8 engine."
    -- Elvis Presley

    "Are you ambitious or are you still dreaming, huh?"
    -- Condor ;P

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    wczoraj po dolaniu 0,5L płynu do chłodnicy oraz przejechaniu kilkuset km, dzisiaj odpaliłem ogrzewanie i po jakimś czasie delikatnie zaczeło wiać lekko ciepławym powietrzem.. Najpierw lewa strona, a potem też prawa. Po dalszej jeździze jakoś system się rozruszał i leciało zdecydowanie cieplejsze powietrze. Ogólnie to kręcąc pokrętłem nad radiem mam pełną kontrolę ciepło/zimno. CZyli mogę wykluczyć uszkodzone sterowanie zaworami oraz uszkodzone zawory.. Może jutro odpowietrzę układ. Wtedy powinno wrócić wszystko do normy.

    No, ale klima nadal kaprysi... Dzisiaj pada deszcz i zaparowały mi okna jak wsiadałem (mokry), ale załączyłem klimę i dość szybko mi odparowały szyby, choć klima nie chłodziła za bardzo... Podejrzewam, że albo czynnika mało, albo jest inna przyczyna, której nie znam... Ktoś może wie?


    edit:
    TAk mi się jeszcze przypomniało, że podczas napełniania mocno schłodził się osuszacz (to jest mniej więcej pod filtrem powietrza, takie aluminiowe, wychodzą z niego alu rurki, jest wkomponowane w poziomą przegrodę z blachy?). Osuszacz aż oszroniał od tego napełniania.

    Dodatkowo wyczytałem teraz na innych forach, że podczas napełniania klima powinna pracować (znaczy się silnik oraz włączona klima). A u mnie napełniali taką maszyną wielkości lodówki na zgaszonym silniku.. Czy to może być błąd serwisu?

    Zastanawiam się jeszcze nad wentylatorem klimy - zdaje się że powinien mieć trzy biegi, tak? Kostka 4 pin?
    Może być tak, że jak nie działa któryś bieg, to klima przestaje pracować?

    Czy warto, skoro i tak nie działa klima, wymienić ten osuszacz?
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 13-04-2011 o 18:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •