Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: E32 - ogrzewanie, temat rzeka... grzeje tylko przy ustawieniu na 28*C

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Marcin-e32
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    557
    BMW
    E32 '92 735i
    Skąd
    Poznań

    E32 - ogrzewanie, temat rzeka... grzeje tylko przy ustawieniu na 28*C

    Cześć.

    Od dawien dawna mam problemy z ogrzewaniem w moim E32 i po weekendowych podróżach postanowiłem zabrać się za to na poważnie.

    Problem mój polega na tym, że ogrzewanie działa tylko w systemie zero jedynkowym - albo grzeje tak mocno, że nie da się wysiedzieć, albo dmucha zimnym. Grzeje tylko gdy od strony kierowcy ustawię na 28*C minimalne przekręcenie temperatury w dół powoduje, że z kratek wydobywa się zimne powietrze.

    Dodatkowo pojawił się problem z mieczem, na początku gdy odpalam samochód dmuchawa działa tylko na maks obrobtach, po kilku kilometrach działa płynnie w pełnych zakresach obrotów. Oczywiście wina leży po stronie miecza i tu nie mam raczej wątpliwości.

    Pytanie moje dotyczy regulacji temperatury. Dlaczego ogrzewanie zachowuje się tak a nie inaczej? Gdzie leży problem? Sterownik? Elektrozawory? Panel klimy? Klapy? Może miecz też odpowiada za płynną regulację temperatury i przelutowanie powinno przynieść poprawę, a to że raz dmucha, a raz nie, jest tylko późniejszym skutkiem umierającego miecza?

    Na forum czytałem sporo o ogrzewaniu, ale nigdy nie był poruszany problem regulacji temperatury w pełnym zakresie. Albo komuś nie dmuchało ciepłym, albo dmuchało ciepłym non stop - EZ. A co w przypadku gdy pokrętło reaguje tylko w jednym położeniu? Dla przypomnienia grzeje okropnie przy 28*C przy przekręceniu delikatnie niżej przestaje grzać i dmucha zimnym.

    Sterowanie kierunkiem nadmuchu działa prawidłowo, mogę sterować na nogi czy na twarz.

    Pozdrawiam,
    Marcin
    Ostatnio edytowane przez Marcin-e32 ; 04-04-2011 o 10:57

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    241
    BMW
    e32 M60B30
    Skąd
    Myszków
    Wydaje mi się że jakiś czujnik w kabinie może pokazywać temp pow 28*C i dzieją się takie klocki. Jak masz ustawione na 28 to nie działa automat tylko daje cały czas max a po zejściu niżej próbuje wychłodzić kabinę do tych np 27 a czujnik pokazuje np:40. Podmień panel sterowania bo tam jakieś czujniki są.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Marcin-e32
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    557
    BMW
    E32 '92 735i
    Skąd
    Poznań
    Panel wymieniałem niedawno, w poprzednim panelu działy się takie same cyrki.

    Pozdrawiam,
    Marcin

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar DoDominik
    Dołączył
    Jul 2010
    Posty
    503
    BMW
    e32 m30b30 88'
    Skąd
    Kluczbork
    Blog
    9
    A mi ciepłe powietrze na podszybiu leci tylko od strony pasażera ... :(

    ________________________________________

  5. #5
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Dobrze by było podpiąć pod DIS i zobaczyć co widzi sterownik. Na piechotę to sporo roboty. Trzeba by wiedzieć ile oporu powinny mieć wszystkie czujniki temp bo jest ich kilka, schemat i szukanie 2 dni. Sprawdzanie zasilań i mas. Najłatwiej z kompem podejść do tematu.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    301
    BMW
    e32, 730, m30b30
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    A wymiana filtra kabinowego - u mnie tez bardzo slabo grzalo - wymienilem filtr i grzeje na 28* jak opetane ze sie w aucie po 3 minutach wytrzymac nie da. Moze zaczac od najprostszych rzeczy.
    Gilu_e32

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Marcin-e32
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    557
    BMW
    E32 '92 735i
    Skąd
    Poznań
    Filtr kabinowy wymieniam na bieżąco, co sezon. Wymieniałem nie dalej jak miesiąc temu, więc akurat nie podejrzewam, że mógłby się zapchać. Napisałem też, że gdy ustawię na maksa ogrzewanie od strony kierowcy to grzeje strasznie mocno - tak jak opisujesz. Delikatne przekręcenie pokrętła powoduje, że z kratek wydobywa się zimne powietrze.

    Skoro nikt nie miał podobnego problemu to chyba zacznę od przelutowanie miecza, bo to i tak mnie czeka. Później podmiana sterownika. Jak nie pomoże to będę myślał dalej o czujnikach etc...

    Pozdrawiam,
    Marcin

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    223
    BMW
    E32 M30B30 '88, G12 750ix
    Skąd
    Wrocław
    Ja bym sprawdził najpierw czujniki na nagrzewnicy z lewej strony i z prawej, czy są całe i jaka rezystancja w temp pokojowej. Da się je w miarę łatwo wyciągnąć. Jak są ok, to następnie czujnik w panelu sterowania. Trzeba wylutować i sprawdzić rezystancje chyba, że masz na podmianę ten panel. Przelutowanie miecza na 100 % nic nie zmieni z tym grzaniem.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 06-04-2011 o 16:56
    <<STOS>>

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Marcin-e32
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    557
    BMW
    E32 '92 735i
    Skąd
    Poznań
    Odkopię kotleta, ale uważam że warto się podzielić rozwiązaniem problemu. Po przeryciu wielu rzeczy i podmianie 3 kolejnych paneli sterowania i 2 modułów IHKA ręce zaczęły mi opadać. Mierzyłem rezystancję czujników, okazało się że są sprawne i pokazują odpowiednie wartości w danych temperaturach. Problem był taki, że nie mierzyłem tych czujników gdy były wylutowane, tylko bezpośrednio w panelu.

    Rozwiązanie - przelutowanie czujnika w panelu na nowo. Prawdopodobnie były tam zimne luty. (Dzięki Stos)
    Efekt po przelutowaniu - płynna regulacja temperatury po prawej i lewej stronie.
    Radość z w pełni sprawnego ogrzewania - bezcenna ;-)

    Potwierdza się tym samym, że większość szrotu do E32 na portalach aukcyjnych jest niezłym szrotem. Z 3 złożyłem jeden w pełni sprawny.

    Pozdrawiam,
    Marcin

    //edit

    Dodam też, że wymieniałem w międzyczasie, również czujniki przy nagrzewnicy.
    Ostatnio edytowane przez Marcin-e32 ; 04-11-2013 o 08:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •