Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: klimatyzacja serwis

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tom_0808
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    624
    BMW
    7 E32 3.5iL, 1991, automat.
    Skąd
    Sochaczew

    klimatyzacja serwis

    Jako ze powoli zaczyna sie sezon letni to mam pytanie czy powinn sie cos robic ? To znaczy czy wymienia sie ew. co ile powinno sie wymieniac czynnik chlodzacy i co ew. przy nabijaniu jeszcze sie wymienia (osuszacz itp.), klima mi chodzi i chcialbym zeby chodzila jak najdluzej stad moje pytanie. To moj pierwszy samochod z klima dlatego niewiem czy cos sie powinno robic przy tym. Czynnik to R134a !
    Ostatnio edytowane przez tom_0808 ; 03-04-2011 o 16:23

  2. #2
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Jak masz gaz R12 to wymien sam filtr kabinowy. Na rynku jest bardzo malo zakladow co robia klimy na wycofanym z obiegu gazie. Nie wolno tego gazu urzywac a przejscie na r134a to juz nieoplacalny temat. Mozesz odgrzybic auto. Polecam jedynie ozonem. Poza odgrzybieniem usuwa terz zapachy. Nic sie nim nie uszkodzi w porownaniu do pianek, ktore moga niezlego balaganu narobic z elektronika. Nie polecam pianek, sprei i innych wynalazkow do aplikacji w kanaly. Jedyny przypadek urzycia pianek to fizyczny dostep do parownika. W innym przypadku mija sie z celem. Odgrzybia sie tylko sam parownik a nie kanaly. Mozna odgrzybiac co 2 lata.
    Filtr kabinowy polecam wymieniac na wiosne jak juz sie sucho robi, przynajmniej raz na rok.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar hollywood
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    58
    BMW
    730i 1992
    Skąd
    Warszawa
    Informacje o swojej klimie będziesz miał na naklejce na przednim pasie(u mnie jest zielona). Tam masz wyszczególnione jaki gaz, ile wchodzi, itp. Widzę, że auto masz z '91, czyli na 90% masz R12, czyli stary gaz, bo R134A wchodził jakoś od 1992 roku. Ale ogólnie to co napisał seban123, czyli odgrzybić i filtr nowy i korzystać.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tom_0808
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    624
    BMW
    7 E32 3.5iL, 1991, automat.
    Skąd
    Sochaczew
    Zapomnialem napisac zastosowany czynnik to R134a. filtr kabinowy i odgrzybianie bylo robione pol roku temu.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Niekoniecznie,moja e32 jest z roku 90 i układ na czynnik r134a.Jeśli masz r12 to nic nie rób skoro działa,tylko jak koledzy wyżej wymień filtr kabinowy i zrób odgrzybianie.Jeśli czynnik się skończy,możesz przejść na r134a,wymiana oringów,płukanie układu,nowy osuszacz,zalanie układu olejem syntetycznym PAG o odpowiedniej lepkości(46,100,150....) i czynnikiem r134a,powinno działać.Serwis klimy należy robić raz w roku,w praktyce większość ludzi jedzie do serwisu gdy zwyczajnie klima przestaje chłodzić.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  6. #6
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Jak nie masz co robić z pieniędzmi to możesz zrobić obsługę ale układy klimatyzacji z tamtych lat są bardzo dobre i szczelne. Ja nie robiłbym częściej jak na dwa lata nabijanie i odgrzybianie, a filtr kabinowy w zależności od zabrudzenia ale przynajmniej raz na rok na wiosnę. Osuszacza bym nie ruszał.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar tom_0808
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    624
    BMW
    7 E32 3.5iL, 1991, automat.
    Skąd
    Sochaczew
    oczywiscie ze mam inne wydatki, ale jak cos mi dziala to chce aby dzialalo jak najdluzej i wole unikac takich sytuacji na przyklad : http://7er.pl/showthread.php/15577-K...99-bezpiecznik...

  8. #8
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Bądź świadom ryzyka nabijania gazu. Podczas nabijania dodaje się trochę oleju. Na rynku jest sporo rodzai olejów. Jak ktoś ma pecha to może się zdarzyć zważenie oleju w układzie na skutek wymieszania się różnych olei i zatarcie sprężarki. Miałem kilka takich przypadków. Jak zakład nabijający klimatyzację ma niewłaściwy olej to różnie bywa.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    90 % serwisów klimy nie bierze pod uwagę jaki olej powinien być w układzie,wiedzą tylko ,że ma być syntetyczny poliakylen glikolu (PAG),ale serwisanci nie biorą pod uwagę odpowiedniej gęstości oleju,może się przydać:
    http://www.compressortech.co.uk/down...e_Chart_05.pdf
    http://www.wrenchead.ca/pub/PAG_oils_application-05.pdf
    Ostatnio edytowane przez marek1132 ; 04-04-2011 o 09:07
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  10. #10
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Ja używam oleju PAO68 Hella. Hella daje gwarancję mieszalności tego oleju z innymi, poza tym nie jest higroskopijny jak PAG i ma tylko jedną gęstość. Jak się robi dużo klim to jest pewien problem z stosowaniem innego oleju do każdego auta.
    Przy wymianie sprężarek to obowiązkowo zalecany olej idzie.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •