Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Nie działa klima w e38 730 i 95r manual

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    22
    BMW
    e38 730i 95r Manual
    Skąd
    Monachium

    Nie działa klima w e38 730 i 95r manual

    Problem nie działa klimatronik w e38 730i 95r.

    Witam mam następujący problem czytam i czytam dużo na forum ale nie znalazłem problemu takiego jak mój opisze po kolei co i jak.
    Ciągle od zakupu auta walczyłem z klimatyzacją nabijałem ją chodziła czynnik uciekał wytrzymywał pół roku tak.
    Zimą tego roku nie wiem czemu szlak mi trafił panel klimatronika ( kompletne przestał czymkolwiek sterować martwy) wymieniłem go na inny używany zakupiony na allegro.
    Cena była dość dobra panel 70zł plus przesyłka.
    Podmieniłem panel sprawdziłem że wszystko chodzi poza załączaniem sprężarki nie chodził wentylator klimatyzacji nie załącza sprężarka ani nie podnosiły się obroty w skrócie martwica.
    Pomyślałem że uciekł czynnik chłodzący już kompletnie i czujnik ciśnienia rozłączył całkiem układ.
    W końcu teraz przyszły upały wziąłem się za auto porządnie i wymieniłem parownik który po dodaniu kontrastu do układu ewidentnie pokazał wyciek.
    Zakupiłem nowa chłodnicę klimy i przy okazji chłodnice wody (była w opłakanym stanie) wymieniłem całość sam problemu z tym nie było. Ładny i szybki dostęp.
    Pojechałem nabić w środę klimę i okazało się ze po nabiciu czynnika weszło 1200g czy coś tak z tego co pamiętam klima wciąż nie załącza się nic cisza jak opisałem wcześniej.
    Jako ciekawostkę którą przed chwilą sprawdziłem to mogę powiedzieć w nocy wydawało mi się, że klima się na chwilę załączyła poleciało bardzo chłodne powietrze ale padało i myślałem,
    że tylko mi się zdawało ale coś mnie męczyło i przypomniałem sobie, że zdarzyło to się przy wyprzedzaniu i faktycznie poszedłem do auta zapaliłem silnik doje...m do pieca i co się okazuje?
    Klima chodzi chwile (załącza kompresor i wentylator) a po schłodzeniu czynnika czyt. po pewnym czasie się wyłącza.
    Skoro klima chodzi i chłodzi to panel musi być sprawny klimatronika (teoretycznie)
    Jako że przeczytałem chyba wszystkie możliwe fora i posty odnośnie klim w e38 i problemów z nimi to moje pytania są następujące:

    1. Doczytałem gdzieś ze może na wykończeniu być sprężarka że niby nie daje gazu jak załącza się przy wyższych obrotach dop. dla mnie to trochę nie logiczne bo skoro nie załącza w ogóle elektromagnes
    przy niskich obrotach to nie może dawać żadnego ciśnienia problem tkwi że przy wyższych obrotach dop. idzie napięcie ze sterownika na cewkę sprężarki więc to raczej nie sprężarka dobrze kombinuję?!?!?
    Nie powinno być tak że możemy mówić, że sprężarka nie daje ciśnienia załóżmy jeśli faktycznie pracuje na niskich obrotach i faktycznie wtedy nie chłodzi wtedy możemy mówić ze jest na wykończeniu ale
    nie jeśli nie chodzi przynajmniej według mnie?!?!?
    2. Druga sprawa rozważam opcję że winny jest rezystor pierwszego biegu w wentylatorze klimatyzacji... ale no właśnie ale jest takie, że wszyscy tu piszą iż jak padnie rezystor pierwszego biegu to klima chodzi
    chłodzi ale nie chodzi wentylator. Zatem tu głupieję może klima ma jakąś diagnostykę wbudowana i wyłącza całkiem obwód klimy? Nie wiem co zrobić sprawdzę wentylator po pracy

  2. #2
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Po pierwsze odpal silnik. Włącz klimę żeby guzik był podświetlony.
    Otwórz maskę i zobacz czy tarczka kręci się z kołem pasowym na sprężarce.
    Po drugie rozepnij kość od wentylatora i zobacz czy jest zasilanie.
    Po sprawdzeniu tego dopiero można będzie coś przypuszczać lub nie.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    22
    BMW
    e38 730i 95r Manual
    Skąd
    Monachium

    ehhh

    Seban123 w ogóle nie przeczytałeś mojego postu wyraźnie napisałem.

    "...i faktycznie poszedłem do auta zapaliłem silnik doje...m do pieca i co się okazuje?
    Klima chodzi chwile (załącza kompresor i wentylator) a po schłodzeniu czynnika czyt. po pewnym czasie się wyłącza."...

    Pisałem że sprzęgło jest sprawne sprawdzane i że wentyl kręci i ze kompresor załącza ale tylko po przy gazowce czytaj ze zrozumieniem albo nie odpisuj nic przecież sama się nie załączyła logiczne nie?
    Nie ma sensu sprawdzać napięcia na kostce wentylatora jak wentyl się kręci?
    Mimo wszystko sprawdziłem działa pierwszy i drugi bieg. Napięcie na kostkę idzie po przy gazówce wcześniej nie! Czujniki ciśnienia wysokiego i niskiego sprawne też sprawdziłem.
    Wychodzi na to że walnięty jest czujnik temperatury wody jutro wymienię i zobaczymy. Brakowało też płynu troszkę w chłodnicy po dolaniu go i odpowietrzeniu układu zaczął działać przycisk max.
    Także już przestała się wyłączać klima po dolaniu wody do układu.
    Sprawdziłem czujniki wysokiego ciśnienia przy z mostkowaniu pinów załącza się pierwszy bieg przy innej kombinacji też i drugi bieg od tak dla pewności ale działają bo po przy gazowaniu klima chodzi jak ta lala i sie płynnie przełącza między biegami.
    Celuje na 99% w czujnik temperatury.
    Klima już działa pięknie tylko muszę przy gazować do 4tys obrotów aby się załączyła oczywiście "na zapalonym guziczku od klimy" nie myślałem że można sprawdzać włączanie klimy bez jej włączania na sterowniku.
    Ostatnio edytowane przez shazzy ; 24-06-2011 o 18:07

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Kolego, może mój przypadek coś Ci rozjaśni. U mnie też klima działała jak jej się chciało.
    Aż zacząłem szukać przyczyny. Zacząłem od wymiany osuszacza. Warto było to zrobić, bo mimo, że klima nie działała nadal, dowiedziałem się, że układ jest zapchany. Wystarczy przy pustym układzie wykręcić zawór wylotowy (ten przy wtyczce diagnostycznej), żeby był czysty nieblokowany wylot, a następnie do zawrou klimy (tego przy chłodnicy) wpuścić azotu pod ciśnieniem, np. 15 bar. Jeśli szybko dmuchnęło bez oporów, to nie czytaj dalej tego akapitu, a jeśli ciśnienie utrzymuje się i powoli syczy z wylotu, to masz diagnozę: uszkodzona sprężarka lub (ale to bardzo wątpliwe) zawór rozprężny.
    Dodatkowo, przy wymianie osuszacza wylaliśmy z niego jakieś resztki oleju i okazało się że jest tam sporo opiłków ze sprężarki.

    Jeśli układ natomiast jest drożny, to masz może uszkodzony zawór rozprężny w pozycji otwartej (nie buduje ciśnienia) lub uszkodzoną sprężarkę lub któryś z zaworów wydajnościowych. Może też być uszkodzony czujnik ciśnienia na sprężarce, może być uszkodzony czujnik temperatury..

    Ale obstawiałbym na usterkę mechaniczną. Polecam Ci przy spuszczonym czynniku zrobienie tego prostego testu z azotem.
    Warto też sprawdzić jakie ciśnienie panuje w układzie, jak załączysz klimę. Maksimum to 20 bar. Potem czujnik ciśnienia rozłącza układ.
    Sprawdź też czy kolanko aluminiowe przy chłodnicy (przy zaworku od wysokiego cisnienia klimy) jest gorące. Jeśli tak, to oznacza, że klima coś tam próbuje pracować.

  5. #5
    Vip Vip Awatar lockbud
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    2,433
    BMW
    Było E38 730i 94r. Jest.........................X6 40d.
    Skąd
    - Sosnowiec
    Słyszałem że po wymianie panelu klimatronika trzeba go zakodować do auta, bo jeżeli tego nie zrobisz to właśnie działa wszystko oprócz załączenia klimy.

  6. #6
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Jak byś pisał ze zrozumieniem to z przeczytaniem nie było by problemu.
    Jak taki cfany jesteś to czego jeszcze nie zdiagnozowałeś komputerem. Niby coś wiesz a zaczynasz od dupy strony. Zadałem podstawowe pytania. Nie umiesz kulturalnie odpowiadać i oczekujesz na pomoc. Bardzo nie ładnie. Poświęcam swój cenny czas na pomoc tobie a tak mnie traktujesz. Bardzo dziękuje za współprace.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    22
    BMW
    e38 730i 95r Manual
    Skąd
    Monachium

    hmmmmmmm

    Jakby u mnie mieli komputer to bym dawno sprawdził i nie pierd... się w głupoty ale pytałem kolesia co mi nabijał klimę i czyścił i mówił że nie ma pojęcia kto może mieć i mi sprawdzić zresztą przez 4 lata 4x nabijał mi klimę kto inny.
    Bo nikomu nie chciało się sprawdzić gdzie mi powolutku czynnika ubywa dopiero ten ostatni się zabrał za to konkretnie stwierdził ze leci z chłodnicy klimy odciągnął z układu resztę gazu. Wymieniłem chłodnice klimy przy okazji wody.
    Sprawdził mi szczelność drożność azotem potem nabił czynnika chłodzącego coś mówił ze tyle ile powinno 1200g czy jakoś tak. I że od strony technicznej/mechanicznej wszystko jest ok bo raz im odpaliła jak już wspomniałem.
    Dziś sprawdziłem też zawór wysokiego ciśnienia pisałem już o tym jak wiec nie chce się powtarzać proszę odp ew czy dobrze to zrobiłem bo z tego co poczytałem na forach to niby dobrze ale nie wiem.

    Do reszty dziękuje za podejście konkretnie do tematu

    brunoz jak pisałem klima była u fachowca sprawdził szczelność i drożność azotem wszystko było ok zadzwoniłem zapytać jak o tym wspomniałeś.
    No i ciśnienia czynnika i wszystko były ok raz załączyła im się tam klima sami nie wiedzą jak ja już wiem musieli przy gazować, posprawdzali wtedy wszystko i naprawde chodzila ślicznie zapewnili mnie dziś że technicznie ciśnienia ilość
    czynnika i inne rzeczy są książkowe ze problem jest tylko z załączeniem
    Osuszacz miałem wymieniony 2 lata temu jak sobie przypominam teraz właśnie więc to nie on, no ale drożność też miałem sprawdzoną.
    Aby uruchomić klimę muszę tylko przy gazować jak psiałem klima chodzi już potem na wolnych obrotach bo się załączy i co więcej chłodzi bardzo mocno wieje równo 5,8 stopnia równo nawet pół h po włączeniu i jak auto stoi na postoju.
    Naprawdę klima chodzi świetnie wszystko działa jak należy.


    co do " Jeśli układ natomiast jest drożny, to masz może uszkodzony zawór rozprężny w pozycji otwartej (nie buduje ciśnienia) lub uszkodzoną sprężarkę lub któryś z zaworów wydajnościowych. Może też być uszkodzony czujnik ciśnienia na sprężarce, może być uszkodzony czujnik temperatury.."

    Ciśnienia są eleganckie nie pisałem o tym klima chłodzi i pracuje jak nówka.

    lockbud
    Przede wszystkim wielkie dzięki za dokładne przeczytanie posta cieszę się że Ty nie miałeś problemów z czytaniem go.
    Jeśli nie będzie to czujnik temperatury na który ja obstawiam to właśnie tylko to mnie może uratować. Zakodowanie klimatronika może być jak np z ews ze trzeba go zgrać ze sterownikiem silnika. Dziwi mnie tylko jedna rzecz a mianowicie,
    czemu działa jak ta lala klima jak raz przy gazuję dop. wtedy idzie impuls na cewkę i na wentylator napięcie i bez gazowania nawet na postoju w jeździe klima chodzi i chłodzi super?
    Czy w takim wypadku nie powinna w ogóle nie działać?

    Jeszcze raz napiszę wszystkie podzespoły sprawne, klima jak włączę ja na panelu wysyła impuls na cewkę i na wentylator dop. po przy gazowaniu. Od tego momentu klima pod każdym względem chodzi i chłodzi jak nóweczka.
    Powtarzam wystarczy, że raz na chwilę przy gazuję i klima się załącza prawidłowo i funkcjonuje prawidłowo bez gazowania podczas jazdy czy postoju wentylator klimy też przełączył się na wyższy bieg po 20minutach na postoju wiec czujnik wysokiego ciśnienia musi być ok.
    Jak zgaszę silnik odpalę ponownie to aby uruchomić klimę po włączeniu jej na panelu wystarczy raz przy gazować i potem spokój.
    Działa jak powinna i jak zawsze działała.
    Ostatnio edytowane przez shazzy ; 24-06-2011 o 21:50

  8. #8
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Kup kabelek.
    Nie kosztuje dużo i przyda się na przyszłość. Podepnij i porób screeny. Wrzuć na forum to się coś pomyśli. Czujnik temp nie ma z tym nic wspólnego. On służy tylko do rozłączenia po przekroczeniu danej temp. Zawsze można go oszukać i sprawdzić bez wymiany.
    Jak byś to napisał wcześniej nie było by niedomówień. Teraz wszystko jest jasne.
    Po połączeniu się z silnikiem w wartościach cyfrowych są parametry odpowiedzialne za załączanie sprężarki. Jeden parametr to żądanie załączenia a drugi to załączenie. Sygnał z klimatronika o żądaniu załączenia idzie do silnika a dopiero on po sprawdzeniu temp i obciążenia i innych tematów decyduje co dalej. Sprawdź czy w silniku nie ma błędów na czujnik położenia przepustnicy i wartościach rzeczywistych cyfrowych da się sprawdzić status obciążenia silnika - czy beg jałowy czy pełne obciążenie. Sprawdź czy w klimatroniku nie ma błędu na kodowanie. Coś elektronicznie nie pozwala załączyć a żeby się dowiedzieć co jest przyczyną niezbędny jest komp. Bez kompa to wróżenie z fusów. Cały układ jest za bardzo skomplikowany aby to pomierzyć. Za dużo elementów odpowiedzialnych i sterowników które muszą być ze sobą zgrane.

  9. #9
    Vip Vip Awatar lockbud
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    2,433
    BMW
    Było E38 730i 94r. Jest.........................X6 40d.
    Skąd
    - Sosnowiec
    Cytat Zamieszczone przez shazzy Zobacz posta
    Dziwi mnie tylko jedna rzecz a mianowicie, czemu działa jak ta lala klima jak raz przy gazuję dop. wtedy idzie impuls na cewkę i na wentylator napięcie i bez gazowania nawet na postoju w jeździe klima chodzi i chłodzi super? Czy w takim wypadku nie powinna w ogóle nie działać?
    Tego nie wiem, ale swego czasu sporo czytałem forum i utkwiło mi właśnie to że jeżeli ktoś zmieniał panel klimatronika to obowiązkowo trzeba go było zakodować bo klima nie działała, a czy załączała się mimo wszystko na wyższych obrotach nie pamiętam, możesz poszukać na forum o kodowaniu, wymianie panelu, powinno to jeszcze gdzieś być i sporo pewnie wyjaśni.

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    22
    BMW
    e38 730i 95r Manual
    Skąd
    Monachium

    hmmmm

    Chętnie się zapnę i z diagnozuję tylko jest jeden problem podobno w e38 z 95 roku nie ma obd a jest tylko can czy coś takiego. Kable jakieś mam np interjfejs elm327 na usb kiedyś kupiłem do centrafuse do łączenia się z obd w jednych autach to mi działa np w nissanach czy vw audi a np z reanult espace czy moim bmw mi program juz nic nie odczytuje tym interfacem to akurat interface do zabawy multimedialnej ale laczy z obd pokazuej boroty silnika itp dziala mi tez z tymi autami z pcmscanem.

    Teraz pytanie jaki przewód i jaki soft potrzebuje do e38 z 95 roku.

    Dzięki za rzeczowość seban123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •