Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: [ pozostale] Jazda dieslem ....

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice

    [ pozostale] Jazda dieslem ....

    Ponieważ 740 jest moim pierwszym dieslem, no nielicząc tydzień Ascony i tydzie 524E34, to chcialbym sie dowiedzieć jak tym jeździć żeby nie zarżnąć hmm NICZEGO :) Wiele razy słyszałem że przed zgaszeniem nalezy odczekać pół minuty, ale czy to chodzi tylko o turbiny i czy moge przez to rozumieć że jak ostatnie np 600metrów jechałem powoli (oborty ok 1000-1200) to nie musze czekać?

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    85
    Witam. Jeżdze na co dzień firmową Oktawką TDI :( . Więc u mnie wygląda to tak. Rano wiadomo staram się jakoś mocno nie dociskać gazu żeby silnik nabrał odpowiedniej temperatury. Po długiej i szybkiej jeździe zawsze czekam ok. minuty(na wolnych obrotach) zamin zgasze silnik. Wydaje mi się że to przedłuży żywotność turbiny. ;)

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez Rymar
    Witam. Jeżdze na co dzień firmową Oktawką TDI :( . Więc u mnie wygląda to tak. Rano wiadomo staram się jakoś mocno nie dociskać gazu żeby silnik nabrał odpowiedniej temperatury. Po długiej i szybkiej jeździe zawsze czekam ok. minuty(na wolnych obrotach) zamin zgasze silnik. Wydaje mi się że to przedłuży żywotność turbiny. ;)
    Ok ale zakladając że jade spokojnie ostatnie kilka set metrów - poniżej chyba 1750obr turbo u mnie nie chodzi - trwa to pewnie z minute zanim dojade to muszę czekać. Myśle że jakbym dawał po gazie to wiadomo ze muszę odczekać, ale czy po spokojnej jeździe też?

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    233
    BMW
    e38, M62B44TU, 2000r
    Skąd
    Aachen
    Cytat Zamieszczone przez Aldik
    Cytat Zamieszczone przez Rymar
    Witam. Jeżdze na co dzień firmową Oktawką TDI :( . Więc u mnie wygląda to tak. Rano wiadomo staram się jakoś mocno nie dociskać gazu żeby silnik nabrał odpowiedniej temperatury. Po długiej i szybkiej jeździe zawsze czekam ok. minuty(na wolnych obrotach) zamin zgasze silnik. Wydaje mi się że to przedłuży żywotność turbiny. ;)
    Ok ale zakladając że jade spokojnie ostatnie kilka set metrów - poniżej chyba 1750obr turbo u mnie nie chodzi - trwa to pewnie z minute zanim dojade to muszę czekać. Myśle że jakbym dawał po gazie to wiadomo ze muszę odczekać, ale czy po spokojnej jeździe też?
    Tak jak piszecie: na zimnym silniku odpalić i od razu powolutku jechać, nie grzać silnika na postoju, nie gazować, dopóki silnik nie osiągnie temperatury- a nawet troche dłużej, bo pokazywana temperatura to temperatura cieczy, a olej w silniku nagrzewa sie troche później.
    Przy gaszeniu- dotyczy to szczególnie przystanków bezpośrenio po jeździe "pełną bombą" (np. po zjeździe z autostrady na parking)- trzeba bezwzględnie odczekać chwile, żeby ostudzić turbine. Turbina łożyskowana jest na tzw. hydrodynamicznym łożysku ślizgowym- jej wałek obraca sie na filmie olejowym, nie mając praktycznie kontaktu z panewkami. Sprawność takiego układu jest prawie idealna, tzn. od łożyska nie pochodzą żadne opory.
    Przy nagłym wyłączeniu silnika i gorącej turbinie, spada też ciśnienie oleju, potrzebnego do smarowania łożyska turbiny. Efekt jest taki, że olej sie pali i spada trwałość łożyskowania. Z tego powodu niektóre turbosprężarki mają podłączenie do układu wodnego, żeby zapewnić lepsze chłodzenie. Na niewiele sie to zda, jeśli turbine kręcącą sie 300.000obr/min i rozgrzaną do 1400stC nagle wyłączymy.
    Poza tym, w czasie normalnej eksploatacji raczej nie można zrobić nic złego (jeśli sie ktoś nie uprze :P )

    bra noc

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    120
    BMW
    żadne
    Skąd
    Dąbie
    Cytat Zamieszczone przez Aldik
    Cytat Zamieszczone przez Rymar
    Witam. Jeżdze na co dzień firmową Oktawką TDI :( . Więc u mnie wygląda to tak. Rano wiadomo staram się jakoś mocno nie dociskać gazu żeby silnik nabrał odpowiedniej temperatury. Po długiej i szybkiej jeździe zawsze czekam ok. minuty(na wolnych obrotach) zamin zgasze silnik. Wydaje mi się że to przedłuży żywotność turbiny. ;)
    Ok ale zakladając że jade spokojnie ostatnie kilka set metrów - poniżej chyba 1750obr turbo u mnie nie chodzi - trwa to pewnie z minute zanim dojade to muszę czekać. Myśle że jakbym dawał po gazie to wiadomo ze muszę odczekać, ale czy po spokojnej jeździe też?

    Kolego Aldik turbina chodzi cały czas niezaleznie od tego czy masz 700obr czy 1500 czy więcej tylko ona poprostu zaczyna działać w sposób taki jaki powinna i daje zamierzony efekt dopiero wtedy kiedy osiągnie odpowiednie obroty bo gdyby była wyłączona ponizej tych 1750obr to działo by się tak jak pisze kolega wyzej.

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    62
    BMW
    735i 99
    Skąd
    Zielonka
    Wszystko co napisane o turbinie, i jej rozgrzaniu to prawda. Zresztą nawet w benzynie turbo ta zasada o ostudzeniu to święta rzecz.
    Z mojego doswiadczenia na A6 TDi 1.9 jakość tankowanej ropy jest bardzo ważna.
    Nie spotkałem się jeszcze z tanimi wtryskami :)
    No i odpalamy silnik po zgaszeniu sie świecy i nie dajemy pelnych obrotów na zimnym silniku.
    Ja tych zasad sie trzymam w Audi i już zrobilem 170tyś na zawirusowanym silniku (z 110km na 145km). Tylko jeszcze w każdym samochodzie jaki miałem wymieniam olej i komplet filtrów max po 12 tyś kilometrów.

  7. #7
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Studzenie turbo to nawet "infantylni" hamerykanie maja jak wół napisane na naklejkach w autach.....
    Wg tej zasady mój 2,5 TD ma 512 tyś km ........

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Ok ale cyba nie rozumiecie mojego pytania - czy jadąc powoli przez ostatnie kilkaset metrów, powoli tzn 60 i nie przekracza wtedy ok 1200obr to wystarczy aby potraktowac to jako studzenie?? I czy wogóle jak jadę ciągle powoli czyli nie przekraczam 1600obr to muszę studzić tą trubine czy nie?!

    A co do grzania świec to ja tego nie mam, przynajmniej kontrolki nie uświaczyłem..

  9. #9
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Poprostu zamontuj turbotimer i będziesz miał święty spokuj.....

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez Anatol
    Poprostu zamontuj turbotimer i będziesz miał święty spokuj.....
    Was ;)?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •