Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: [AUX A/V, MK I] retrofit kabelka AV stereo w bagażniku

  1. #11
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez brunoz Zobacz posta
    Ja też natknąłem się na tym niemieckim forum na te zdjęcia jak ktoś odginał nóżki od jakiegoś TDA w technologii smd, tyle, że zdaje się, że dotyczyło to radia bez navi, o ile dobrze pamiętam i uznałem tą informację za nieprzydatną dla siebie. Inaczej zapewne już dawno zabrałbym się za to.
    Z tego co pamiętam to były to fotki z wnętrza BM24 i chodziło o podanie sygnału stereo od razu na wejście BM'a.


    BM54 z tego co kojarzę miał już wejście stereo dla TV, jest to w tym momencie jakieś rozwiązanie.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  2. #12
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Wydaje mi się, że natrafiłem na trop. Prawdopodobnie będzie to wyglądać tak, że podłączę sygnał stereo do pray wejść dźwiękowych układu TDA. natomiast ucierpi na tym funkcja TV (będzie sygnał tylko z jednego głośnika). Ale i tak za bardzo nie oglądam TV, więc nie ma problemu. Później, jak już zupełnie wyłączą nadajniki analogowe, to kupię tuner DVB-T i podłączę :-)

    Ale do rzeczy. Wejście AV nie jest wyciszone tylko w momencie jak jest sygnał obrazu - u mnie nie ma z tym problemu gdyż będę nadawał również obraz. Natomiast wyłączy się dźwięk, gdy będę chciał obejrzeć komputer pokładowy na monitorze. W związku z tym wpadłem na pomysł, żeby równolegle do wejścia TV podłączyć się też tym samym sygnałem przy układzie scalonym przy wejściu od kasety. Wtedy oczywiście należy mieć sztuczną kasetę (taką bez taśmy) lub namieszać coś z czujnikami żeby system myślał, że kaseta jest, ale dźwięk będzie nawet jak przełączę się na komputer i źródło będzie ustawione na TAPE. Myślę, że to ma sens. Ja kasety i tak nie przewiduję używać, więc nie widzę problemu.


    Muszę jeszcze tylko dokładnie rozkręcić moduł radia i wtedy na sto procent będę wiedział.
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 17-04-2011 o 17:56

  3. #13
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Panowie, jest przełom.
    W końcu zmusiłem się (to jest: znalazłem czas) na odkręcenie wszystkiego z tylnego narożnika. Oczom mym ukazał się moduł Philps, znaczy się BM23. Troszkę się zmartwiłem, bo byłem przygotowany na BM24, ale nic to. Dla chcącego nic trudnego.

    Po wyjęciu radia oraz zdjęciu pokrywy ujrzałem troszkę inną elektronikę, niż widziałem na jednym forum. No, ale namierzyłem bez problemu układ DSP, oraz znalazłem jego specyfikację w PDF'ie. Okazuje się, że możliwe jest korzystanie z trzech wejść liniowych. Wejście 1 obsługuje radio, wejście 3 obsługuje zmieniarkę CD (której nota bene nie mam, ale jest wtyczka w radiu). Natomiast wejście 2 obsługuje jednocześnie i MC i TV. I tu jest niespodzianka. Myślałem poprzednio, że do TV będzie jedno wejście i do MC osobne. Przy wejściu TV spodziewałem się namierzyć zworę na PCB na kanale L i P. Niestety - ohmomierz rozwiał wszelkie możliwości, żadna para wejść nie jest zwarta, co utrudniło mi identyfikację, co jest wejściem TV. No ale nic to...
    Nie strudzony innym stanem faktycznym, podlutowałem do każdej pary wejść przewody w ekranie z myślą taką, że podłączę radio w aucie i sprawdzę, podłączając mp3 na krótko, które wejście odpowiada któremu źródłu. I tu kolejna niespodzianka - o ile sprawdzić da się (stąd wiem, które wejście za co odpowiada) poprzez zwarcie sygnału do masy (i wyciszenie danego kanału), to nie da się podłączyć mp3 i jej słuchać (nawet gdyby miało interferować z radiem czy TV), gdyż sygnał jest dopasowany impedancyjnie i podłączenie niskoohmowego wyjścia słuchawkowego mp3 powodowało praktycznie wyciszenie kanału..

    A ponieważ już robiło się ciemno na zewnątrz a ja musiałem auto złożyć do kupy (trasa od rana), nie poczyniłem żadnym pohopnych kroków dalej.

    Po dłuższym namyśle doszedłem do wniosku, że ani nie używam MC ani TV (dajcie spokój, w porywach TVP1 zaszumione...), najrozsądniej będzie odciąć te dwa źródła przy DSP (tym samym ani kaseta ani TV nie będzie miało dźwięku) i wyprowadzić jedną parę RCA. Przy okazji załatwię problem taki, że podczas używania odtwarzacza nie będzie można używać OBC (no bo przełączy się z TV na OBC). Należy przeto mieć załączoną kasetę i sygnał dźwiękowy będzie dalej odtwarzany..

    Myślę, że jest to jakieś wyjście z sytuacji. Sygnał TV analogowy i tak wyłączą za rok, więc co mi po takim TV, a w TVP1 treści za wiele nie ma. Wolę już kiedyś w przyszłości dokupić inny odtwarzacz z tunerem DVB-T i cieszyć się wtedy TV (choć bardzo w to wątpię, żebym ogądał tak zawzięcie programy).



    Działając dwutorowo, to przygotowałem odtwarzacz już na tyle, że mam zmienione czcionki menu (dla małych ekraników), ale muszę je jeszcze dopasować. Bo inaczej projektuje się interfejs jak ma się normalny TV a inaczej wygląda to potem na tych kilku calach. No, ale to jest pikuś.

  4. #14
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Długo nie pisałem w tym wątku, ale żeby nikt mi nie zarzucił, że temat niedokończony, to pochwalę się, że od jakiegoś czasu rozwiązanie działa idealnie. Być może przyda się opis rozwiązania komuś, kto ma takie bebechy jak ja.

    Radio BM23 (Philips)
    Navi MK I (moduł TV zewnętrzny)
    Plan: mieć kabel audio stereo (oraz opcjonalnie obraz z odtwarzacza multimedialnego)

    należy dokopać się do radia, które jest schowane za filcem z lewej strony bagażnika. Pisząc "dokopać się" mam na myśli odkręcić wszystkie wtyczki, urządzenia (TV, tel, navi, czytnik...), oraz ten złoty stelaż. Tylna lampa może pozostać na miejscu. Mimo usunięcia wszystkiego, wyciągnięcie BM23 wcale nie jest łatwe (choć jeszcze trudniejsze jest jego prawidłowe powrotne zamontowanie). Jest ciasno, pełno kabelków i ogólnie niewygodna pozycja do manewrowania.

    no, ale do rzeczy: wyjęty BM23 musimy rozbebeszyć:
    - wyjąć płytę-córkę przykręconą na kilku śrubach oraz przypiętą taśmami
    - odkręcić śruby mocujące końcówki mocy do radiatora miedzianego
    - ODLUTOWAĆ masę gniazda antenowego i je wysunąć
    - wymontować płytę główną z metalowej ramy BM23

    Tak wymontowaną płytę musimy jeszcze zmodyfikować:
    - należy przemyśleć, czy opłaca nam się wiercić dziury do gniazd RCA (lub innych wedle życzenia) w obudowie modułu. Ja polecam wyprowadzić na przewodzie z gniazdami męskimi lub żeńskimi (żeńskie gdyby ktoś chciał podłączyć 5m przewód RCA-jack do iPoda na przodzie auta).
    - należy odszukać układ scalony TDA7313 (jest jako jedyny na płycie). W późniejszych modelach będą to jego następcy, więc opis odpowiednio modyfikując można zastosować do BM24 i może BM54
    - licząc od wgłębienia (nacięcia, znacznika) widocznego z lewej strony, dolne nóżlki od lewej strony mają numerację od 1 do 14 a górne od prawej do lewej 15-28. Ale interesują nas tylko te dolne.
    - odszukujemy nóżkę nr 10 i sprawdzamy, który z małych czarnych kondensatorów łączy się z tą nóżką. Teraz mamy dwa rozwiązania: albo wylutować kondensator i wlutować w nóźkę begnącą do nóżki 10 układu inny kondensator (około 1uF) jedną nóźką, a drugą połączyć z czerwonym przewodem z kabla audio (kanał prawy) lub możemy odlutować kondensator tymczasowo i precyzyjnymi cążkami (muszą mieć ostre końcówki) podcinamy tuż przy płytce nóżkę układu a następnie przylutowujemy inny kondensator jedną nóżką do układu a drugą do przewodu. W obu przypadkach jest to rozwiązanie całkowicie odwracalne (przysmarkać obie części nóżki cyną lub wlutować odpowiedni(o) kondensator). Można też spróbować uciąć nóżkę bez wylutowania kondensatora (od góry), ale wiąże się to z ryzykiem, że układ nam pęknie przy nieumiejętnym manewrowaniu lub ucięcie będzie zbyt blisko korpusu układu i nie da się nic przylutować. Idąc na łatwiznę, wcale nie musimy wylutować kondensatora, ale będzie słyszalne szumienie głowicy magnetofonowej lub innych zakłóceń z długiego przewodu z oryginalnej wiązki auta.
    - odszukujemy nóżkę 14 (kanał lewy) i postępujemy tak samo jak przy nóżce 10 z tą różnicą, że podlutowujemy do układu biały kabelek audio.
    - odszukujemy nóżkę nr 3. To jest masa układu, tzw GND lub ekran, który potrzebujemy, by sygnał bez zakłóceń przesłać na odległośc nawet 5m (zależnie od długości kabla audio). Do tej nóżlki należy przylutować cienki przewód w izolacji, lub jak ktoś lubi trudniejsze zadania, bezpośrednio ekran kabla. W drugim przypadku warto zrobić tą czynność na końcu, gdyż zazwyczaj ekran powinien pozostać możliwie krótki, a najlepiej zaizolowany by uniknąć przykrych i nieprzewidzianych fajerwerków. Dlatego polecam cienki przewód w ekranie (może być kawałek przewodu audio wyciągnięty z oplotu ekranu). Radio i tak jest całe metalowe więc to czy ekran ma 5mm czy 5cm nie ma takiej różnicy (a na pewno nie wysłyszy się tego jadąc autem). No, ale są idealiści czy tzw. audiofile, którzy swoje i tak wiedzą, niezależnie od argumentów, praw fizyki czy pomiarów rzeczywistych. Whatever.

    Teraz gdy mamy już wykonaną najtrudniejszą czynność, możemy otrzeć kropelki potu z czoła oraz pogratulować facetowi w lustrze. Następnie wziąć łyka ulubionego napoju oraz wykonać inne rytualne czynności.
    Następnie musimy przemysleć, którędy puścimy ów zamontowany właśnie przewód. Polecam delikatnie uszczerbić kawałek obudowy (cążkami) i tamtędy wyprowadzić przewód. Montujemy radio w odwrotnej kolejności do demontażu. Jeśli nie zostały nam żadne śrubki, będzie dobrze. Zwróć uwagę, żeby układ scalony (końcówka mocy) prawidłowo stykał się przez pastę termoprzewodzącą z miedzianym radiatorem. Inaczej radio długo nie pogra (spali się wzmacniacz).
    Jeśli mamy już radio zmontowane do kupy, należy teraz zabudować wszystkie urządzenia do auta. Montując radio w pierwszej kolejności, zwróć uwagę, którędy wyprowadzasz kabel audio. Niech będzie w stronę tylnego światła i górą.

    alternatywnie, jeśli potrzebujemy wpuścić sygnał wideo (composite) do modułu TV, polecam odszukać odpowiednie piny we wtyczce w module TV
    http://i235.photobucket.com/albums/e...TV-Tuner-1.jpg
    Biała wtyczka pin 6 (sig) i 15 (GND). Moim zdaniem należy uciąć oryginalny przewód najlepiej kilka cm od wtyczki (biegnie do gniazda z tyłu konsoli środkowej), który w przeciwnym przypadku będzie wprowadzał tylko zakłócenia w sygnale (spadek jakości) a i tak nigdy nie będzie wykorzystany przez was. Następnie do kikuta we wtyczce podlutowujemy i zabezpieczamy (rurka termokurczliwa, taśma izolacyjna...) przewód ekranowany do obrazu (żółta wtyczka lub gniazdo RCA)


    Jeśli wszystko poprawnie zmontowaliśmy i ogólnie widać, że sprzęt działa, możemy przystąpić do ataku:
    działanie kabla audio możemy sprawdzić następująco:
    1) włączymy TV i niezależnie od tego, co jest ustawione (AV, AV z MUTE, dowolny kanał dostrojony lub niedostrojony) i do kabla podłączymy swoje ulubione źródło dźwięku (mp3 player, media tank, iPod, telefon z wyjściem słuchawkowym, etc.) i włączymy odtwarzanie jakiegoś utworu lub od biedy dzwonka - powinniśmy słyszeć dźwięki.
    2) musimy albo mieć wybebeszoną (niekończącą się) kasetę, lub umiejętnie wdusić w mechaniźmie magnetowonu (przez otwór kasety) odpowiednią dźwignię, by oszukać mechanizm, że kaseta jest w środku. Polecam ten krok zrobić bo spowoduje nam to, że dźwięk będzie słyszany w obu przypadkach: korzystając z odtwarzacza filmów (media tank, videopod, ipod z kablem AV...) a także jeśli wyłączymy TV i przełączymy się na magnetofon (klawisz MODE). Wtedy dźwięk będzie w momencie wyświetlania systemu OBC, co daje nam dokładnie to, czego chcemy (jak w przypadku zmieniarki CD i radia).


    Kabel audio do przodu auta (jeśli będziemy podpinać mp3 lub telefon) należy wyprowadzić sobie ten przewód we własnym zakresie. Ja, ponieważ spieszyłem się, puściłem go przez tunel na narty (robiąc małą dziurkę w materiale) ale jak to dokładnie i najlepiej zrobić niech każdy zadecyduje sam.

    Jeśli macie pytania odnośnie tego wykonania, piszcie śmiało - postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię.

  5. #15
    Zaawansowany Użytkownik Awatar BRABUS
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    864
    BMW
    E32 735iL & Espace4 & K1200RS ;)
    Skąd
    Mwek
    To ja dorzuce cos od siebie - od jakiegos czasu znalazlem ciekawostke na allegro -
    http://allegro.pl/interfejs-aux-in-d...705710727.html
    http://allegro.pl/interfejs-aux-in-b...705711540.html

    Lecz nie moge znalezc logicznego wytlumaczenia tego patentu.
    Mam MK2, nie uzywam zmieniarki(mam uszkodzona) wiec pomyslalem zeby zrobic jakies RCA lub cos podobnego zamiast jej. Lecz tu pojawia sie problem - bo nie za bardzo wiem gdzie podlaczyc te cudenka. Jesli chodzi o wzmak, to prawdopodbnie mam BM24 - mam duza kostke, taka jak do radia, oraz 2 mniejsze - wlasnie chyba te 12 pinowe, lecz na allegro jest wzmianka o tym, ze 3 pinowy jest do wersji z Navi. Czy dobrze rozumuje, ze taki kabel podpina sie do BM24 zamiast tego kabla do zmieniarki? I jeszcze jedno pytanie - mam interfejs, INPe, NCS'a, ale nie za bardzo wiem jak uruchomic opcje "aktywnej zmieniarki"? kombinowal ktos cos z takim rozwiazaniem?

  6. #16
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Ten kabel służy do podpięcia się w miejsce AV w wyższych modelach radia (BM54). W sumie jak na wtyczki i kawałek kabla to cena jest wysoka.
    Starsze radia nie miały tego wejścia w ogóle.

    Stąd cały ten wątek o ucinaniu nóżek scalakowi.
    Nein! Mein Schnitzel!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •