Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Potrzebuje porad- układ chłodzenia, chłodnica, ogrzewanie

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar dOOm_PL
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    455
    BMW
    740iA individual;) / e36 Coupe
    Skąd
    Przemyśl

    Exclamation Potrzebuje porad- układ chłodzenia, chłodnica, ogrzewanie

    Witam

    Wiem, że postów o tym było miliony ale w żadnym jakoś nie znalazłem odpowiedzi na to co mnie meczy- otóż moja e38 cierpi z układem chłodzenia.
    1. Mam mały wyciek z chłodnicy- zaraz przy ukl odpowietrzania i teraz chcę kupic nowa i tutaj 1 problem- jest tego mnóstwo na necie od 220 do 560 oryginał Behr'a. ma ktos zamiennik do tego modelu? jaki jest jakościowo? zastanawiam sie czy się na niego nie skusić...
    2. Problem z ogrzewaniem- z górnych kratek leci mi zimne powietrze- z tylu dla pasażerów jest ciepłe (chociaż też nie jest takie jak np u mnie w starym polo:/ ogrzewanie na nogi leci cieplejsze... Jak dobrze przygazuje to z kratek na górze idzie cieplejsze ALE nie gorące itd... (tak ma być czy sie niepotrzebnie martwię?
    3. cały czas mam taki problem ze wyskakuje mi komunikat ze malo płynu- odkrecam korek i jest juz ok woda "wraca". Czy to jest objaw zapowietrzenia? Mówie o odkreceniu na wyłaczonym silniku...
    jaka jest szansa ze przez taka mała nieszczelność będzie sie zapowietrzał układ? czy problemu powinienem szukac gdzie indziej??
    4. Przy jak juz będe wymieniał chłodnice warto kupić srodek do płukania układu chłodzenia?? Boje się, że nagrzewnica może byc "brudna z osadu" i chciałbym ja troche przepłukać bonie chcę rozbebeszać całego środka zeby sie dostać do nagrzewnicy...
    Ktoś ma doświadczenie z tymi środkami?? są bezpieczne?? bo nie chcę go rozszczelnić...:/

    PS: silnik łapie normalna temperatuje i nie idzie ani do góry ani do dołu.
    Ostatnio edytowane przez dOOm_PL ; 14-03-2011 o 17:09
    Jade wolno ale ciagle przed toba:)

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar MariuszE38
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    1,161
    BMW
    Sprzedane
    Skąd
    Toruń
    Jeśli masz nieszczelny układ chłodzenia to nigdy go nie odpowietrzysz.
    ex:
    E36 325 TDS AC Schnitzer (160KM, 305Nm)
    E38 728iA Shadowline Individual
    E53 X5 4,4i Sport Pack

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    395
    BMW
    BYŁO E31 -850i 1991r, 740D E38 2000r . Obecnie 4x4 pajero ... szukam BMW
    Skąd
    Elbląg
    Cytat Zamieszczone przez dOOm_PL Zobacz posta
    Witam

    Wiem, że postów o tym było miliony ale w żadnym jakoś nie znalazłem odpowiedzi na to co mnie meczy- otóż moja e38 cierpi z układem chłodzenia.
    1. Mam mały wyciek z chłodnicy- zaraz przy ukl odpowietrzania i teraz chcę kupic nowa i tutaj 1 problem- jest tego mnóstwo na necie od 220 do 560 oryginał Behr'a. ma ktos zamiennik do tego modelu? jaki jest jakościowo? zastanawiam sie czy się na niego nie skusić...
    2. Problem z ogrzewaniem- z górnych kratek leci mi zimne powietrze- z tylu dla pasażerów jest ciepłe (chociaż też nie jest takie jak np u mnie w starym polo:/ ogrzewanie na nogi leci cieplejsze... Jak dobrze przygazuje to z kratek na górze idzie cieplejsze ALE nie gorące itd... (tak ma być czy sie niepotrzebnie martwię?
    3. cały czas mam taki problem ze wyskakuje mi komunikat ze malo płynu- odkrecam korek i jest juz ok woda "wraca". Czy to jest objaw zapowietrzenia? Mówie o odkreceniu na wyłaczonym silniku...
    jaka jest szansa ze przez taka mała nieszczelność będzie sie zapowietrzał układ? czy problemu powinienem szukac gdzie indziej??
    4. Przy jak juz będe wymieniał chłodnice warto kupić srodek do płukania układu chłodzenia?? Boje się, że nagrzewnica może byc "brudna z osadu" i chciałbym ja troche przepłukać bonie chcę rozbebeszać całego środka zeby sie dostać do nagrzewnicy...
    Ktoś ma doświadczenie z tymi środkami?? są bezpieczne?? bo nie chcę go rozszczelnić...:/

    PS: silnik łapie normalna temperatuje i nie idzie ani do góry ani do dołu.

    Mam podobnie tyle że u mnie na chwile obecną nie widać żadnego wycieku...

    Jest jakaś opcja żeby sprawdzić szczelność układu ????

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar dOOm_PL
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    455
    BMW
    740iA individual;) / e36 Coupe
    Skąd
    Przemyśl
    Cytat Zamieszczone przez MariuszE38 Zobacz posta
    Jeśli masz nieszczelny układ chłodzenia to nigdy go nie odpowietrzysz.
    Ok tylko jeszcze sprawa czy wyżej wymienione objawy to skutek zapowietrzenia? I wyciek jest naprawde niewielki- to jest raptem pare spływających kropli na 100km...
    I druga sprawa czy ma ktos jakieś doświadczenia z chłodnicami np. z POLCAR'a?? jes ich tam troche i różnią się ceną...
    Jade wolno ale ciagle przed toba:)

  5. #5
    Początkujący Użytkownik Awatar bogdanbruzda
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    56
    BMW
    e38
    Skąd
    Trzebinia
    Cytat Zamieszczone przez dOOm_PL Zobacz posta
    ................
    1. Mam mały wyciek z chłodnicy- zaraz przy ukl odpowietrzania i teraz chcę kupic nowa i tutaj 1 problem- jest tego mnóstwo na necie od 220 do 560 oryginał Behr'a. ma ktos zamiennik do tego modelu? jaki jest jakościowo? zastanawiam sie czy się na niego nie skusić...
    2. Problem z ogrzewaniem- z górnych kratek leci mi zimne powietrze- z tylu dla pasażerów jest ciepłe (chociaż też nie jest takie jak np u mnie w starym polo:/ ogrzewanie na nogi leci cieplejsze... Jak dobrze przygazuje to z kratek na górze idzie cieplejsze ALE nie gorące itd... (tak ma być czy sie niepotrzebnie martwię?
    3. cały czas mam taki problem ze wyskakuje mi komunikat ze malo płynu- odkrecam korek i jest juz ok woda "wraca". Czy to jest objaw zapowietrzenia? Mówie o odkreceniu na wyłaczonym silniku...
    jaka jest szansa ze przez taka mała nieszczelność będzie sie zapowietrzał układ? czy problemu powinienem szukac gdzie indziej??
    4. Przy jak juz będe wymieniał chłodnice warto kupić srodek do płukania układu chłodzenia?? Boje się, że nagrzewnica może byc "brudna z osadu" i chciałbym ja troche przepłukać bonie chcę rozbebeszać całego środka zeby sie dostać do nagrzewnicy...
    Ktoś ma doświadczenie z tymi środkami?? są bezpieczne?? bo nie chcę go rozszczelnić.....
    ad1. zmieniałem ostatnio i kupiłem w środku podanego zakresu cenowego, dobrze pasuje problemów nie było, problemy były ze starymi opaskami i odkształconymi ze starości wężami; dokupiłem takie szerokie mocne opaski (prawie 2 cm) wymieniłem i jest atom, nic już nie kapie.

    ad2. gdy zakończyłem prace, a układ był jeszcze zapowietrzony, bo normalnie wlać już nie można było (brakowało około 2 litrów płynu) to też ciepłe powietrze nie leciało, mimo że temperatura nawiewu na 32 stopnie była ustawiona.

    ad3. jak dla mnie trochę dziwne to wracanie wody, układ chłodzenia musi być szczelny, inaczej będą problemy, bo wszystko przy niższym ciśnieniu wcześniej się zaczyna gotować; może kolega ma sporo powietrza w bloku silnika i po odkręceniu korka nagrzane powietrze wypycha ciecz; przy szczelnym układzie po wymianie chłodnicy, nie byłem w stanie wlać tyle ile wylałem, po nagrzaniu i wystudzeniu silnika wsysa płyn do układu i wtedy dolewam ratalnie (4x ~0,6L) i teraz mam bilans na zero (8L wylanych i 8 wlanych) dodam że chyba z powodu nieszczelności w układzie, u kolegi mógł został zaburzony cykl zasysania cieczy po wystygnięciu, do układu i stąd problem.

    ad4. byłbym ostrożny ze wszelkiej maści środkami do czyszczenia, czy musztardami do usuwania nieszczelności, gdy się chcę szkłem pupę wytrzeć, często robią się większe problemy; kiedyś prawie wlałem do silnika jakieś paści do uszczelniania bo mechanikowi nie chciało się simeringu na wale wymieniać, w starym samochodzie (stwierdził że będzie szybciej i taniej), na szczęście kolega mnie odwiódł od tego pomysłu, powiedział krótko, simering jest od tego by olej trzymał, mechanik od jego wymiany, a układ olejowy ma pracować na oleju bez żadnych dodatków, dodam że po normalnej naprawie 200 tysięcy jeszcze nim przejechałem, nie wiem czy po dodatkach by się to udało . Więc dlatego nie polecam dróg na skróty, bo może być pod górę, czasem bardzo. Nagrzewnica prawdopodobnie nie grzeje, bo nie ma w niej płynu.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar dOOm_PL
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    455
    BMW
    740iA individual;) / e36 Coupe
    Skąd
    Przemyśl
    Ok. dzięki za odpowiedz:) Czekam na wypłatę i wymieniam:)
    Jak wymienie to napiszę jak wygląda sytuacja- może komuś się jeszcze przyda.
    PS: wyciek u ciebie też był niewielki czy raczej spory?
    Jade wolno ale ciagle przed toba:)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar puchacz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    152
    BMW
    740d e38
    Skąd
    Warszawa-Stockholm
    Jak najbardziej popieram Bogdana w stosowaniu tego typu specyfikow . Mozna sobie narobic wiecej zlego niz dobrego.pozdrawiam

  8. #8
    Początkujący Użytkownik Awatar bogdanbruzda
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    56
    BMW
    e38
    Skąd
    Trzebinia
    [QUOTE=PS: wyciek u ciebie też był niewielki czy raczej spory?[/QUOTE]
    na mojej starej chłodnicy kapało trochę, oceniłbym że po jeździe tak z 50-100ml pod samochodem, gdy postał - ale raczej układ się nie zapowietrzał, co prawda dolewałem płynu :-)
    po wymianie, trochę jeszcze było widać wycieki, ale to już śladowe ilości, wąskie opaski na starych odkształconych wężach kiepsko trzymają - układ się nie zapowietrzał, nawet nie dolewałem.

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73
    BMW
    e38 740iA
    Skąd
    Wrocław
    Mam założoną chłodnice z POLCARu albo podobnej polskiej firmy, bo już nie pamiętam. Nowa, jakieś 240zł kosztowała. Co do jakości: pierwszy rok spoko, natomiast jakiś czas temu zaczęło się sączyć z boku na zimnym silniku. Wlałem środek do uszczelniania chłodnic i wyciek ustał. To już drugi rok będzie jak ją posiadam. Myślę, że ze względu na cenę to warto, masz gwarancje w razie czego.
    Chciałbym umrzeć jak mój dziadek, we śnie, a nie w panice jak jego pasażerowie..

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    630
    BMW
    m60b40
    Skąd
    ZGY!
    ~mowiac o chlodnicach nazwe to dwu-czesciowych, gdzie aluminium jest okute plastikiem po bokach, czasami jak sie delikatnie saczy lub poci zagiac takie aluminiowe cypelki, ktore widac na laczeniu z plastikiem, mi to pomoglo, objaw byl taki, ze jakby sie chlodnica troszke rozszczelnila, pozaciskalem i ustalo, heh teraz po malej stluczce, saczy sie przy kraniku wyrownawczym :/

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •