Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Sprężyny przednie.Czy jest sens je wymienić na nowe?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Megablast73
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    124
    BMW
    E32 730iA 1993 M60B30
    Skąd
    Warszawa

    Sprężyny przednie.Czy jest sens je wymienić na nowe?

    Zero luzow w zawieszeniu.Amory wymienione na nowe jakies 30 tys. temu.Sprezyny nie "siedzą". Zalożone felgi 15" z zimowkami 195/65.Czyli najsubtelniejsze jakie mozna. Odległosc mierzona od krawedzi blotnika do dolnego rantu felgi to jakies tam 58-60.
    Jade sobie wczoraj gdzies po wsiach gdzie nawierzchnia w bardzo zlym stanie,mowa tu o wielu ubytkach asfaltu.Ale nie jakies wielkie dziury bo nie dziwilbym sie.Jednak tego typu nierownosci itp. wydawaloby sie ze dla auta niepowinny byc problemem.Tym bardziej dla klasy 7. i tak sobie mysle...
    Kazda dziure czuc na karoserii.Wszystko wali az zygac sie chce. A co to dopiero bedzie gdzy zaloze komplet kol na lato 235/45/17? Ostatnio wymienilem sprezyny tylne bo siedzialy i poduszka jednego amort.byla kompletnie padnieta.Oprocz tego ze auto z tylu sie podnioslo to jakis specjalnych rewelacji w komforcie jazdy nieodczuwam.
    Pytanie jest takie czy warto zmienic sprezyny przednie na nowe bo moze te ktore sa zamontowane choc optycznie nie wykazuja sladow zuzycia moga juz nie zachowywac sie jak powinny na skutek wypracowania materialu itd.? Moze to one powoduja taki dyskomfort? Jakie macie odczucia w swoich autach? A moze to tez kwestia stosowania tanich zamiennikow elementow zawieszenia? Wymienilem ostatnio np. dolny wahacz bo kocowka byla padnieta na jakis tani zamiennik.Ale np. tuleje gornych wahaczy wsadziłem Meyle HD.Luzow w zawieszeniu nie ma ale moze gdy po wieloletniej eksploatacji dochodzi do tego ze zamiast orginalow montowanych na pierwszy montaz znajduja sie w wiekszosci jakies zamienniki typu "no name" to powoduje taki syf? Na codzien jezdzac po W-wie jakos mozna przezyc ale gdy przejechalem sie w miare mlodym autem znajomych marki Peugeot jakis tam...to komforcik idealny.A ja mam 7 gruchota..takiego "doła" zlapalem.Napiszcie jak u siebie oceniacie komfort,prace zawieszenia.
    Ostatnio edytowane przez Megablast73 ; 11-03-2011 o 06:28

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    53
    BMW
    E32 730 R6 1990r & E34 525 R6 1991
    Skąd
    Bydgoszcz
    Powiem Ci, ze ja wymienialem z przodu laczniki stabilizatora, wahacze, bo poprzedni wlasciciel dopuscil sie tego.ze przy kazdym hamowaniu walilo jakby ktos gral na perkusji, sprezyny i juz jest o niebo lepiej niz było, aczkolwiek teraz na dniach czekaja mnie koncowki drazkow i ustawienie zbieżności, także po tym juz powinno byc idealnie
    BMW - Bardzo Męski Wóz ;-)

  3. #3
    Z00FY
    Gość
    Wymieniaj całe kompletne zawieszenie bo po poprzednim właścicielu nie możesz mieć pewności nawet jeśli ma na to faktury... Nie kupuj no name ,zainwestuj w MAYLE lub TRW . Jeśli dalej będziesz uważał ,że masz "gruchota" to kup Forda :suicide:

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Myślę,że to kwestia sprężyn.W BMW montowano sprężyny różnej twardości stąd oznaczenia na nich (kropki lub paski w odpowiednich kolorach).Z tego co pamiętam spreżyny z niebieskimi lub zielonymi oznaczeniami są "miękkie".
    Ostatnio edytowane przez marek1132 ; 11-03-2011 o 12:36
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

  5. #5
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cytat Zamieszczone przez Megablast73 Zobacz posta
    Amory wymienione na nowe jakies 30 tys. temu
    Na jakie?

    Cytat Zamieszczone przez Megablast73 Zobacz posta
    Pytanie jest takie czy warto zmienic sprezyny przednie na nowe bo moze te ktore sa zamontowane choc optycznie nie wykazuja sladow zuzycia moga juz nie zachowywac sie jak powinny na skutek wypracowania materialu itd.?
    Niemożliwe i nie wymieniaj bo nie znajdziesz nic co choćby w części było tak dobre jak oryginalne sprężyny!

    Cytat Zamieszczone przez Megablast73 Zobacz posta
    Luzow w zawieszeniu nie ma ale moze gdy po wieloletniej eksploatacji dochodzi do tego ze zamiast orginalow montowanych na pierwszy montaz znajduja sie w wiekszosci jakies zamienniki typu "no name" to powoduje taki syf?
    Oczywiście, że tak. Dla tego jak tylko portfel pozwala montuje się podzespoły takie jak szły na pierwszy montaż ma się wtedy pewność, że wszystko pracuje tak jak pracowało wcześniej.
    Ostatnio edytowane przez coboss ; 11-03-2011 o 10:29
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  6. #6
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,128
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Skoro wszystko wali na kazdej dziurze to zawieszenie masz kiepskie i nie jest to wina sprezyn.
    Wlasciwe opony dla E32 to 205/65 R15 lub 226/60 te ktore masz to na mniejsza siostre E34 i to z malym silnikiem- 520i :D
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    W e32 było sporo rodzajów sprężyn - od "poduszkowca" po zawieszenie zestrojone bardzo sztywno - ja miałem u siebie chyba najtwardszą wersję ( m60 z pakietem german version) - było czuć każdy wybój, poprzeczne nierówności były dość uciążliwe. Gdy przesiadałem się do jakiegoś Renaulta czy Citroena to różnica była kolosalna.
    Ostatnio edytowane przez xsilver ; 11-03-2011 o 21:38

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Tyle osób się wypowiedziało, czemu nikt nie doradza zmiany poduszek zwrotnic, stabilizatorów, odbojów?

    Wymiany elementów zawieszenia "na wyrywki" czyli tak jak napisane raz jeden dolny wahacz, raz jedna poduszka nie ma szans powodzenia i nie ma sie co dziwić że zawias daje d00py, zresztą zakładanie nowych elementów do zużytych, pracujących razem w jednym zestawie i to jeszcze nie symetrycznie to lipa i tyle.

    Zawias składany na oryginale to sprawdzona droga i gwarancja najwyższej jakości na długi czas, nawet po największych dziurach. Lemforder sprawdzony na krakowskiej taryfie, bez kompromisów, zima, lato. Konkret - ale też za konkretne pieniądze.

    Zawieszenie da się też zrobić na zamienniku i będzie spokój, choć nie na tak długo - są dowody i użytkownicy z pozytywnymi doświadczeniami na tym forum.
    Warunek jest jeden - zrobienie całego zestawu na raz.
    Czarne e32 w benzynie!


  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Megablast73
    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    124
    BMW
    E32 730iA 1993 M60B30
    Skąd
    Warszawa
    Dzieki Panowie za informacje. W przednim zawieszeniu siedza nieorginalne tuleje gornych wahaczy-Meyle HD,dolne wahacze to jakies zamienniki -nie pamietam producentow.Amortyzatory Kayaba 366007,łączniki stabilizatorow (pochodzenie tych akurat chyba bez znaczenia).Pozatym o ile mi wiadomo i widze reszta to orginaly BMW. Co do tylnego zawieszenia niemam zastrzezen.
    Jasna sprawa ze mozna byloby zrobic kompleksowy remont z uzyciem orginalnych czesci BMW zgodnie z mysla kolegi z ostatniego postu i to zalatwi problem.Jednak koszt spory i łudze sie nadzieją ze powodem dyskomfortu jest ktorys pojedynczy element a moze jak inni napisali to jednak kwestia rodzaju sprezyn?
    Reasumując z Waszych wypowiedzi wynika wniosek ze nalezy wymienic wszystkie czesci zawieszenia na orginalne.Jako ze nie jestem w stanie obecnie wykonac tej operacji,najpierw wymienie tylko sprezyny.Pytanie odnosnie wypowiedzi kolegi xsilver- Jakie oznaczenia powinny nosic orginalne sprezyny od jak to napisales "poduszkowca"? Czy macie konkretne info. jakie oznaczenia itd. maja takie "miękkie" sprezyny i gdzie je kupic?
    Ostatnio edytowane przez Megablast73 ; 12-03-2011 o 06:10

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    U mnie nie chodziło o luzy w zawieszeniu - bo takie nie występowały.

    Na moich oryginalnych sprężynach ciężko dopatrzeć się oznaczeń (ale wydaje mi się, że kiedyś były na nich białe paski). Założyłem sprężyny z M5 z pakietu Nürburgring (mają charakterystykę progresywną i obniżają o ok. 40mm) i odczucia podczas jazdy są pozytywne - nie wybierają tak twardo małych nierówności, samochód prowadzi się dużo pewniej.

    Dobrym przykładem do porównania jest samochód jednego kolegi - miał totalnie wybite zawieszenie (słychać było stuki, precyzja prowadzenia była znikoma), a mimo to komfort resorowania był nieporównywalnie lepszy od mojego.

    Wiadomo, że możesz wymienić cały zawias (same gumy stabilizatorów, jeżeli nie były zmieniane to zwiększą precyzję prowadzenia)- zmiana na oryginał jest totalnie bezsensu, bo wiadomo od zawsze, że to nie bmw produkuje te elementy, tylko renomowani producenci - więc stosując odpowiedni zamiennik, masz jakość oryginały, za niższą cenę.
    Ostatnio edytowane przez xsilver ; 12-03-2011 o 08:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •