A tak jeszcze uzasadniając moją wersję 275/40/19 oraz 245/45/19 małe przeliczenie:

275 mm * 0,40 = 110 mm
245 mm * 0,45 = 110,25 mm

Jak widać te dwie opony mają praktycznie idealnie taką samą wysokość (różnica 0,25 mm czyli żadna, bieżnik opony w ciągu użytkowania traci około 6mm i wszystko jest ok, biorąc pod uwagę że szerokość w oponach jest stopniowana co 10 mm, a profil co 5% bardzo trudno jest dobrać drugą tak dobrze pasującą do siebie parę). W zwiazku z tym średnica przednich i tylnych kół będzie do siebie idealnie dopasowana.

Mogę tu zrobić jeszcze przeliczenie (zeby nie bylo ze niepotrafie hehe :mrgreen: ), że te koła będą zamiennikiem oryginalnych kół z oponami 235/60/16. Tylko ze jest to dluszy wywod i mi sie nie za bardzo chce :mrgreen: a wszystko mozna automatycznie sprawdzic na stronce, która podałem.

Jeszcze odniosę się do zaproponowanych przez 7ke rozmiarów "275/35/19 i 245/40/19" lub "285/35/19 i 255/40/19". Oba te rozmiary są dopuszczalne, średnica w pierwszym jest ok. 2% mniejsza od oryginalnych kół 16 calowych, a w drugim o ok. 0,5% mniejsza, czyli są prawie idealnie takie same (lepiej dobrane od mojej propozycji). Średnica kół przednich i tylnych w stosunku do siebie w obu przypadkach tez jest odpowiednia. Wiec niby wszystko jest cacy i takie opony moglbys z powodzeniem zastosowac.

Tylko zwroc uwagę na jedną rzecz. Obydwie te propozycje są mniejsze średnicą od oryginalnych kół 16 - calowych. A to oznacza, że bedą mniej kozacko wyglądały, niż takie, ktore są troche większe (oczywiscie w granicach normy 4%), poza tym na nizszych oponach bedzie sie twardziej jezdzilo. Nie bez powodu alpina wsadzala kola o 3% wieksze od oryginalow - lepiej wypelnialy wneke kola, wiec lepiej wygladaly, a mieszczac sie w dopuszczalnej granicy nie powodowaly obcierania. Dlatego moim zdaniem powinienes wsadzic rozmiar 275/40/19 i 245/45/19, troche mniejszy od alpiny, ale wiekszy od oryginalow. Na wyższym profilu będzie się lepiej jeździć po polskich drogach, mniejsze ryzyko uszkodzenia felgi, mniej obrywa zawieszenie. Jednocześnie będą lepiej wyglądać bo beda wypelniac ladniej wneke kola. Nie ma przy tym mozliwosci zeby obcieraly, na 100%.

To tyle, mam nadzieje ze Ci wyjasnilem dlaczego bede bronil swojej wersji