Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: [ elektronika] kalibracja czujnika kąta skrętu

  1. #11
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d grudzień 2003
    Skąd
    Piła
    Postanowiłem odgrzać temat czujnika kąta skrętu. Ostatnio zbyt często świeci mi DSC i gaśnie dopiero po restarcie silnika, oczywiście kierunki nie odbijają. Znalazłem trochę materiałów na zagranicznych forach, nie wiele na stronach rodzimych. Jestem na etapie próby regeneracji SZL a dokładniej szczotek czujnika. Podaję link do filmu z demontażem czujnika i załączam zdjęcia zużytych szczotek. Film starałem się nagrywać jedną ręką, drugą pracować, więc materiał nie jest doskonały. Jeśli uda się regeneracja to dodam więcej szczegółów. Używany czujnik w niewiadomym stanie można na chwilę obecną znaleźć na allegro za 500 zł. Postaram się zreperować szczotki kosztem ok 50 zł.

    https://youtu.be/Sa4yvhFJDoE

    Mam nadzieję, że film prawidłowo wyświetli się na forum i że komuś się przyda.

    Pozdro

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  2. #12
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    A to nie wystarczy wymienić: 61 31 9 129 499 i po kłopocie? W ASO za około 620PLN, więc jak ktoś chce 500PLN za używkę, to upadł na głowę.

  3. #13
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d grudzień 2003
    Skąd
    Piła
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    A to nie wystarczy wymienić: 61 31 9 129 499 i po kłopocie? W ASO za około 620PLN, więc jak ktoś chce 500PLN za używkę, to upadł na głowę.
    Problemem nie jest owa kaseta a czujnik kąta skrętu który znajduje się głębiej, pod kasetą. Zużywają się metalowe szczotki. Nie wiem czy można dostać gdzieś sam nowy ring wraz ze szczotkami, dlatego spróbuję te szczotki zreperować zanim wydam 500 czy 600 zł na zamiennik.

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  4. #14
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d grudzień 2003
    Skąd
    Piła
    Tak wyglądają szczotki po regeneracji. Chciałbym teraz zrobić kalibrację kąta skrętu. Nigdzie nie udało mi się znaleźć procedury krok po kroku jak zrobić to na inpa a nie mam DIS. Widziałem jakąś procedurę do e38 ale przy e65 wygląda to inaczej. Wydaje mi się, że muszę dostać się do DSC przez chassis ale co robić dalej? Inpa ma główny interface angielski ale jak wejść głębiej to już wszystko po niemiecku. Czy mógłbym prosić o procedurę krok po kroku dla e65?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  5. #15
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Pokasuj błędy i spróbuj na początek na włączonym silniku skręć kierownicą na maksa w lewo, prawo, lewo, prawo i do pozycji 0, zgaś auto i odpal od nowa. Powinno zadziałać.

  6. #16
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Kąt skrętu kalibrujesz w module SZL.
    Safety modules -> Satellite Steering Column
    Pod klawiszem F6(activate/steuern) powinna być opcja związana z czujnikiem kąta(lenkwinkel)
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #17
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d grudzień 2003
    Skąd
    Piła
    Cytat Zamieszczone przez cursor Zobacz posta
    Kąt skrętu kalibrujesz w module SZL.
    Safety modules -> Satellite Steering Column
    Pod klawiszem F6(activate/steuern) powinna być opcja związana z czujnikiem kąta(lenkwinkel)
    Dzięki cursor za naprowadzenie. Po reperacji szczotek nadal borykam się z problemem SZL czasem błąd pojawia się od momentu uruchomienia silnika - tak jest dzisiaj, lub po przejechaniu kilku km - wczoraj. Załączam filmy z próbą diagnozy inpą. Czy pomoże ktoś zweryfikować czy problem leży w czujnik kąta skrętu czy raczej coś z maglownicą. Maglownica była zimą regenerowana. Po regeneracji też miałem problemy z DSC i kierunkami, oddałem do sprawdzenia, czujnik był dobry. Mechanik grzebał coś przy maglownicy I pomogło. Błąd znikną na pół roku. Teraz znów się pojawił, zregenerowałem czujnik (szczotki) żeby wykluczyć przyczynę. Czy te wartości w inpie są prawidłowe czy raczej czujnik do wymiany a może znowu maglownica? Pomoże ktoś w diagnozie?

    https://youtu.be/uKG-bbmnif4
    https://youtu.be/FMdOxr2yFIM
    https://youtu.be/4esOgn3MUqY

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  8. #18
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d grudzień 2003
    Skąd
    Piła
    Update.
    Moduł trzeba było zakodować na nowo. Taka uwaga, że przy wyciąganiu może okazać się, że tak jak w moim przypadku auto straci pamięć. Przydał by się przewodnik krok po kroku jak to samemu zrobić. U mnie moduł zakodowano w ASO i działa jak trzeba. Naprawa się powiodła. Koszt nowego modułu to ok 2300 zł, używany w niewiadomym stanie ok 500 zł. U mnie koszty wyglądają następująco:

    - 15 zł potencjometry (5 zł sztuka)
    - 30 zł lutowanie w serwisie naprawy rtv
    - 8 zł spray do potencjometrów
    - 250 zł wizyta w ASO - kodowanie

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  9. #19
    Vip Vip Awatar sebobass
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    688
    BMW
    e66 750Li
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Cappa z jakich potencjometrów brałeś te nowe szczotki?
    Ostatnio edytowane przez sebobass ; 19-02-2019 o 15:55

  10. #20
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    42
    BMW
    E65 730d grudzień 2003
    Skąd
    Piła
    Cytat Zamieszczone przez sebobass Zobacz posta
    Cappa z jakich potencjometrów brałeś te nowe szczotki?
    Zwykłe, małe potencjometry ze sklepu z elektroniką. Takie coś mniej więcej, foto z internetu pożyczone. U mnie 3 sztuki starczyły. Zdjęcie pożyczone dla przykładu
    https://goo.gl/images/2Qv3XF

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •