Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Problem ze skrzynią 5HP24

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar szajboos
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    582
    BMW
    e38 730d i Peugeot 806 2.0 HDi
    Skąd
    Brudne Południe - SRC

    Problem ze skrzynią 5HP24

    Otóż mam taki problem.

    Skrzynia po postoju pracuje bez zarzutów. Auto normalnie przyspiesza, skrzynia zmienia biegi miękko, bez żadnych szarpnięć. Problem zaczyna się po rozgrzaniu. Wtedy skrzynia kilka razy szarpnie i wyświetla Getriebenotprogram.

    Cała ta "akcja" ze skrzynią zaczęła się po wymianie oleju. Wymieniony został standardowo filtr i wlany Mobil LT71411. Po wymianie zrobiłem całkowicie bezproblemowo ok 500km (miasto i trasa). Nic złego się nie działo. Aż pewnego dnia w drodze do pracy po przejechaniu ok. 5km w mieście wywaliło Getriebenotprogramm i od tego czasu jest lipa.

    Auto było diagnozowane Inpą i DISem. Więcej szczegółów z diagnozy przekaże kolega Cursor bo to on diagnozował.

    Pomóżcie panowie, może ktoś miał to samo. Jeśli remont będzie konieczny to zostanie zrobiony, ale z drugiej strony jeśli nie jest to konieczne to po co wydawać worek kasy ;)

    Pozdrawiam

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    463
    BMW
    BMW 745 I e65 2005r
    Skąd
    Opole
    Sam wymieniałeś czy jacyś spece

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar Supermen
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    2,108
    BMW
    e38 750iL
    Skąd
    Chojnice
    A sprawdziłeś drożność chłodzenia skrzyni? Może przez to wywalać tryb awaryjny.
    Prowadzenie BMW serii 7 nie sprowadza się do jazdy do celu
    lecz jest celem samym w sobie.

    https://www.facebook.com/Chojnickie-Muzeum-Motoryzacji-i-Techniki-1624705857838311/



  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar szajboos
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    582
    BMW
    e38 730d i Peugeot 806 2.0 HDi
    Skąd
    Brudne Południe - SRC
    Olej wymieniali spece. Poziom dziś sprawdzony i jest ok.

    Chłodzenie nie sprawdzone jeszcze, ale auto stoi teraz w serwisie u znajomego w PL gdzie pracuje Cursor więc będą zapewne sprawdzać ;)

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez szajboos
    Skrzynia po postoju pracuje bez zarzutów. Auto normalnie przyspiesza, skrzynia zmienia biegi miękko, bez żadnych szarpnięć. Problem zaczyna się po rozgrzaniu. Wtedy skrzynia kilka razy szarpnie i wyświetla Getriebenotprogram.
    Po przekroczeniu 55-60*C zaczynają się problemy im wyższa temperatura tym gorzej.
    W pewnym momencie jest bardzo mocne szarpnięcie, wywala getriebe not program i już nie ma niższych biegów. Po ostudzeniu oleju skrzynia z powrotem zaczyna normalnie pracować.

    Cytat Zamieszczone przez szajboos
    Cała ta "akcja" ze skrzynią zaczęła się po wymianie oleju. Wymieniony został standardowo filtr i wlany Mobil LT71411. Po wymianie zrobiłem całkowicie bezproblemowo ok 500km (miasto i trasa). Nic złego się nie działo. Aż pewnego dnia w drodze do pracy po przejechaniu ok. 5km w mieście wywaliło Getriebenotprogramm i od tego czasu jest lipa.
    Przed wymianą już było szarpnięcie przy pierwszym i wstecznym biegu. Wystarczyło poczekać chwilę aż skrzynia dołączy i później nie było już żadnych problemów.
    2 tygodnie temu umarł alternator(przebicie na stojanie do obudowy, dowiedziałem się parę dni później jak spec rozebrał go i przemierzył).
    Założyłem używkę tak(na szczęście było od kogo pożyczyć), żeby autem dało się jeździć, a tamten trafił do naprawy. Po wymianie problem z szarpnięciem przy ruszaniu(wcześniej trzeba było poczekać aż skrzynia dołączy jak pisałem wcześniej) ustąpiło.
    2 dni auto przejeździło bez zarzutu. Następnego dnia szajboos do mnie zadzwonił, że nagle było szarpnięcie i "getriebe not program" no i auto rusza z wyższego biegu.
    No i do tej pory tak się dzieje.

    Auto było diagnozowane Inpą i DISem. Więcej szczegółów z diagnozy przekaże kolega Cursor bo to on diagnozował.
    Najpierw, wywalało jedynie błąd czujnika prędkości na wyjściu(niewłaściwe wskazania).
    Teraz ten błąd już nie występuje, występują za to 4 inne. Nie pamiętam teraz dokładnie co i jak(jutro jeszcze raz zrobię diagnozę i podam dokładnie co dis wypluł).
    Jednym z nich to "Stalling speed" czy jakoś tak.
    Dis dla każdego z błędów podaje w solucji to samo, możliwy niski poziom oleju, uszkodzony czujnik prędkości(na wejściu lub wyjściu) bądź ślizgającą się skrzynię.

    Sprawdzałem też odczyty z czujników podczas jazdy.
    Na całkiem zimnym, turbina ma wyraźnie wyższe obroty od wyjścia. Jak się powoli rozgrzewa prędkości są podobne. Na ciepłym, obroty na wyjściu są wyższe niż na turbinie(jeszcze przed wywaleniem błędu jak i po).

    Poziom oleju był dobry. Dzisiaj wymieniliśmy czujnik prędkości na wyjściu. Przy okazji wyczyściłem czujnik prędkości turbiny(trochę mazi na nim było). Zobaczymy jutro co się jeszcze będzie działo.


    Znalazłem dzisiaj ten temat na innym forum:
    http://bmw-klub-poznan.pl/viewtopic.php?t=4785
    Wprawdzie dotyczy skrzyni GM, ale zainteresowało nas zdanie:
    "Np. ASB A5S360R przelaczy na 5 bieg gdy wystapi awaria skrzyni oraz na 4 bieg gdy nastapi awaria zasilania modulu TCM. "
    U szajboosa po obrotomierzu widać, że po chwili przełączy bieg na wyższy, co sugerowałoby, że rusza z 3 lub 4 biegu.
    Pytanie tylko na ile tym stwierdzeniem można się sugerować.
    Sterownik do 5hp24 na magazynie się znajdzie, tyle, że z 4.4, można go spokojnie założyć i zakodować?

    Błędów w silniku nie ma żadnych od zakupu.
    Wczoraj zauważyłem, że jest jakiś problem z połączeniem się fejsem z DSC(Inpą po obd II i disem na żółtej głowicy). Raz się łączy raz nie. Z pozostałymi modułami nie ma problemu. Domyślam się, że DSC też wpływa na pracę skrzynii, pytanie czy takie rwanie połączenia może powodować takie problemy.
    Założenie innego sterownika to nie problem, bo mogę na próbę wyciągnąć go z innego auta, dokodować i sprawdzić co to da.
    W EGS, DDE, DSC(jak już się połączy), IKE nie ma żadnych błędów dotyczących komunikacji z DSC. Dopiero jak odłączyłem wtyczkę to się pojawiły(co jest oczywiste)


    Macie może jakiś pomysł co jeszcze spróbować czy pozostaje już tylko remont
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  6. #6
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Sprawdź dobrze błędy DISem i je wklej. I pytanie ile z tego co pisałeś to faktycznie błędy a ile "syndromy" na jakie wskazuje DIS bo to dwie różne sprawy.
    Z tego pisałeś to wydaje mi się, że problemy z czujnikami prędkości to tylko syndromy według DIS a nie błędy, które są równoznaczne z uszkodzeniem czujników.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    26
    BMW
    750i
    Skąd
    Wieliczka
    Panowie jak sobie poradzicie z tym problemem prosił bym o info bo mam podobny problem.

  8. #8
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice
    No to i ja podepnę się pod temat. W czasie powrotu ze zlotu z Lichenia, po zjechaniu z autostrady, skrzynia w trybie D przerzucała biegi tylko między 1,2 i 3. Bieg czwarty pojawiał się dopiero, gdy auto rozpędziło się do około 150km/h - czyli w momencie, gdy 3 bieg się kończy, jak przy kickdownie.
    Problemu żadnego nie ma, gdy auto jest jeszcze stosunkowo zimne, dodam nawet, że do tej pory tylko jednego dnia taki problem wystąpił, ale nie jeździłem ostatnio dużo i daleko i nie mam porównania.
    Czekam na interfejs i jak będę wiedział coś konkretnego, to napiszę, niemniej jednak dziwi mnie fakt, że skrzynia nie wywala żadnego błędu i gdy awaria nastąpi zmienia biegi (ale tylko 1,2 i 3 - na steptronicu też 4 i 5 włączyć nie można - cyferka na chwilę się zapala, po czym znowu przechodzi na 3 bez zmiany biegu).
    Niemniej jednak, gdy ktoś ma jakieś sugestie, to chętnie wysłucham.
    Pozdrawiam,
    Łukasz.

  9. #9
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Ja takie coś miałem gdy aku mi się rozładowywało i było prawie puste...
    Identyczna sytuacja, biegi przerzucała dopiero gdy się skończyły obroty.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar cutthr0at
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    146
    BMW
    735i 99'
    Skąd
    Bedford

    Post

    Cytat Zamieszczone przez lukasz740
    No to i ja podepnę się pod temat. W czasie powrotu ze zlotu z Lichenia, po zjechaniu z autostrady, skrzynia w trybie D przerzucała biegi tylko między 1,2 i 3. Bieg czwarty pojawiał się dopiero, gdy auto rozpędziło się do około 150km/h - czyli w momencie, gdy 3 bieg się kończy, jak przy kickdownie.
    Problemu żadnego nie ma, gdy auto jest jeszcze stosunkowo zimne, dodam nawet, że do tej pory tylko jednego dnia taki problem wystąpił, ale nie jeździłem ostatnio dużo i daleko i nie mam porównania.- http://usterki.hobby-elektronika.eu/jvc.html
    Czekam na interfejs i jak będę wiedział coś konkretnego, to napiszę, niemniej jednak dziwi mnie fakt, że skrzynia nie wywala żadnego błędu i gdy awaria nastąpi zmienia biegi (ale tylko 1,2 i 3 - na steptronicu też 4 i 5 włączyć nie można - cyferka na chwilę się zapala, po czym znowu przechodzi na 3 bez zmiany biegu).
    Niemniej jednak, gdy ktoś ma jakieś sugestie, to chętnie wysłucham.
    Pozdrawiam,
    Łukasz.
    Mi też się to przydarzyło, nawet kilka razy. Przeważnie dzieje się tak, gdy jeżdżę powoli, lub za długo stoję w korkach. Najpierw auto traci 4 i 5 bieg jak jadę dalej to 3 a na końcu zostaje 1. Postoi z 10 minut i można jechać normalnie, aż znów problem nie wystąpi. Temperatura silnika w normie max 108C ale wiatraki wtedy kręcą się na maksymalnych obrotach więc podejrzewam, że może to być związane z temperaturą oleju w skrzyni(był zmieniany w lipcu). Temat o ile dobrze pamiętam był już poruszany na forum i dotyczył 750. Oglądałem chłodnice oleju ale nie wiem co może być z nimi nie tak. Jak będę w Polsce mam zamiar odstawić auto do serwisu na kilka dni więc mam nadzieję, że coś wymyślą.
    Ostatnio edytowane przez cutthr0at ; 29-07-2015 o 08:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •