Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: [audio] Problemy z radiem BM24

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa

    [audio] Problemy z radiem BM24

    Mam dosc nietypowy problem z radiem, z ktorym nie moge sobie poradzic i koncza mi sie pomysly.

    Moze najpierw opisze jak wyglada audio.
    Navi + radio BM24 w bagazniku, seryjny wzmacniacz usuniety, wyjscia sygnalowe z radia poprowadzone bezposrednio do zewnetrznego wzmacniacza, ktory napedza nieseryjne glosniki.

    Problem:
    1. Podczas jazdy radio potrafi sie wylaczyc, tzn kontrolka sie pali ale nie ma dzwieku, wylaczenie i wlaczenie niekiedy uruchamia ponownie dzwiek. Czesto sie to zdazalo podczas przejazdy przez wyboje.
    2. Przy zwiekszeniu glosnosci albo podbiciu basow radio potrafi sie zacinac i trzaskac. Tak jakby nie mialo sily na wypuszczenie sygnalu.

    O ile problem nr 1 zostal rozwiazany poprzez poprawienie "zimnych" lutow na plycie radia to problem nr 2 pozostaje.
    Teraz zastanawiam sie co to moze byc.
    Czy uszkodzone koncowki mocy w radiu?
    Czy niedopasowane napiecia wyjsciowe sygnalu do napiecia wejsciowego na wzmacniaczu? Moze ktos zna wartosci jakie sa i powinny byc na wyjsciach audio?

    Poczatkowo myslalem, ze sa to problemy z pradem, jednak mase, piny we wtyczkach dokladnie oczyscilem i posprawdzalem.

    Moim ostatnim pomyslem jest podmianka radia od kogos, wtedy sie okaze czy to wina radia czy reszty systemu, jednak zadaje takie pytania, bo moze ktos mial podobne problemy i jakos udalo sie je rozwiazac.

  2. #2
    Cytat Zamieszczone przez mongooes
    Czy uszkodzone koncowki mocy w radiu?
    Chyba sobie odpowiedziałeś, :D tak może być,one się już powoli kończą,a nie masz pykania w głosnikach jak podgłaszasz?? ;)

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez komando
    Chyba sobie odpowiedziałeś, :D tak może być,one się już powoli kończą,a nie masz pykania w głosnikach jak podgłaszasz?? ;)
    Podczas zglasniania pykaniania nie ma. Pykanie, trzeszczenie, przerywanie (nie wiem jak to nazwac) pojawia sie przy zglosnieniu do 3/4 mozliwosci, przez chwile jest ok, ale trafi sie tylko jakis glosniejszy niski ton i sie zaczyna. pol sekundy ciszy, pol sekundy dzwieku cos w tym stylu.

    Skoro koncowki mocy sie koncza to co trzeba wymienic i czy czesci takie sa dostepne na rynku? Na allegro znalazlem ludzi naprawiajacych wlasnie koncowki mocy, ale cena jest powalajaca.
    Dostep do elektryka mam takze jakby ktos mnie naprowadzil jakimis schematami to dalbym rade sam to zrobic.

    Edit:
    I jeszcze jedna wazna sprawa. Czy takie podlaczenie jak mam obecnie jest prawidlowe czyli wyjscia sygnalowe podpiete do wzmacniacza zewnetrznego czy moze wzmacniacz powinien byc podpiety przed koncowka mocy radia?
    Zaczelo mnie to zastanawiac, bo widze ze serwisy dorabiaja RCA wlasnie pod wzmacniacz ale nie wiem czy jako dodatkowe wyjscie czy jako to prawidlowe. Z drugiej strony po przejrzeniu kilku stron o car audio wszyscy sie wpinali ze wzmacniaczem juz na wyjsciu radia, przed wzmacniaczem oryginalnym...

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Jak masz podłączony dodatkowy wzmacniacz? Wg opisu na forum czy do kabli, które wychodzą z wtyczki bm'a?
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez cursor
    Wg opisu na forum czy do kabli, które wychodzą z wtyczki bm'a?
    Opisu na forum nie widzialem, a podlaczenie jest prosto z wtyczki BMa do wzmacniacza zewnetrznego, oczywiscie bez wzmacniacza oryginalnego. Czy to blad?

  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    No i tu jest pewnie twój problem.
    Wywaliłeś wzmacniacz z systemu hifi, ale został jeszcze wzmacniacz wbudowany w BM'a, który przy większym poziomie głośności powoduje przesterowanie dodatkowego wzmacniacza.


    Na końcu mojego posta:
    http://forum.7er.pl/bm24-ginacy-dzwi...332.htm#184170
    Podałem w którym miejscu się wpiąć, żeby wyprowadzić sygnał RCA z BM'a. Spróbuj może zacząć od tego, a później będziemy myśleć. Inna opcja, to ustawić Gain na dodatkowym wzmacniaczu na niższą czułość(czyli na wyższe napięcie na wejściu, najlepiej zacząć od minimum)
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez cursor
    Wywaliłeś wzmacniacz z systemu hifi, ale został jeszcze wzmacniacz wbudowany w BM'a, który przy większym poziomie głośności powoduje przesterowanie dodatkowego wzmacniacza.
    Tego sie wlasnie obawiam, jednak sugerowalem sie opisami na forach internetowych, gdzie wiekszosc wpinala sie poprostu miedzy radiem, a fabrycznym wzmacniaczem i nie bylo problemow.

    Cytat Zamieszczone przez cursor
    Podałem w którym miejscu się wpiąć, żeby wyprowadzić sygnał RCA z BM'a. Spróbuj może zacząć od tego, a później będziemy myśleć.
    Jezeli uwalone sa koncowki mocy to pewnie pozostanie mi taka opcja, ale skoro sie juz tak bardzo zaglebilem to postaram sie dowiedziec co jest przyczyna.

    Cytat Zamieszczone przez cursor
    Inna opcja, to ustawić Gain na dodatkowym wzmacniaczu na niższą czułość(czyli na wyższe napięcie na wejściu, najlepiej zacząć od minimum)
    Czulosc wejscia we wzmacniaczu ustawiona jest na minimum.
    Dzieki za linka, napewno informacje w nim zawarte przydadza sie przy dorabianiu wyjsc RCA.

    Przy okazji zapytam czy te wzmacniacze, ktore wskazales na fotkach sa dostepne w sprzedazy i mozna je poprostu podmienic, aby pozbyc sie problemu z koncowka mocy?
    Czy podlaczajac RCA masa z np. obudowy radia lub anteny wystarczy czy trzeba wpiac sie gdzies na plytce?

  8. #8
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Jezeli uwalone sa koncowki mocy to pewnie pozostanie mi taka opcja, ale skoro sie juz tak bardzo zaglebilem to postaram sie dowiedziec co jest przyczyna.
    Przyczyną nie są uwalone końcówki, a za wysoki poziom sygnału na wyjściu.
    Wyjście z tunera to nie jest wyjście RCA jak w zwykłych radiach. W tunerze też siedzą końcówki mocy(2 scalaki).

    Tak jak masz teraz podłączone to tak jakbyś do zwykłego radia samochodowego podłączył wzmacniacz pod wyjścia głośnikowe. Sygnał na wejściu dodatkowego wzmacniacza w pewnym momencie będzie za wysoki i wzmacniacz będzie przesterowany.

    Cytat Zamieszczone przez mongooes
    Przy okazji zapytam czy te wzmacniacze, ktore wskazales na fotkach sa dostepne w sprzedazy i mozna je poprostu podmienic, aby pozbyc sie problemu z koncowka mocy?
    W BM24 te scalaki rzadko padają. Problemem są luty. Powtórzę jeszcze raz, skoro ciszej słuchając nie ma zniekształceń, to znaczy że scalaki u ciebie są sprawne i nie ma co ich niepotrzebnie ruszać.

    Cytat Zamieszczone przez mongooes
    Czy podlaczajac RCA masa z np. obudowy radia lub anteny wystarczy czy trzeba wpiac sie gdzies na plytce?
    Ja masę wziąłem z ekranu gniazda antenowego. Jak dotąd chodzi to bez zarzutu u szajboosa(poza tym, że już ma mało mocy :P )



    Rozwiązania są 2:
    1. lepsze - wyprowadzić wyjścia RCA z tunera tak jak to pisałem na forum i gain na wzmacniaczu ustawić w zakresie 2-1V
    2. gorsze - kupić konwerter na allegro, umożliwia on podłączenie wzmacniacza do wyjścia głośnikowego

    Łatwiejsza opcja dla wielu osób to ta druga, ale lepiej sprawdza się ta pierwsza.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    Przyczyną nie są uwalone końcówki, a za wysoki poziom sygnału na wyjściu.
    Wyjście z tunera to nie jest wyjście RCA jak w zwykłych radiach. W tunerze też siedzą końcówki mocy(2 scalaki).
    I tu chyba rozwiales wszelkie moje watpliwosci. Przeczytalem, ze wyjscie z radia jest linearne i tylko troche wzmocnione, dlatego dalej jest oddzielny wzmacniacz. Zasugerowalem sie takze tym, ze inni tak podlaczali i nie bylo problemu.

    Rozwiązania są 2:
    1. lepsze - wyprowadzić wyjścia RCA z tunera tak jak to pisałem na forum i gain na wzmacniaczu ustawić w zakresie 2-1V
    2. gorsze - kupić konwerter na allegro, umożliwia on podłączenie wzmacniacza do wyjścia głośnikowego
    W takim razie wszystko jasne. Opcja nr 2 napewno odpada, mialem kiedys z tym do czynienia i nigdy wiecej!
    Rozumiem, ze mam sie wlutowac przed kondensatorem, z dolozeniem wlasnego kondensatora 1uf? Czy stary kondensator zostawic czy go poprostu wylutowac?
    Co z koncowkami mocy? nie powinno sie ich odciac aby niepotrzebnie pobieraly prad?

    Dziekuje za informacje, bardzo duzo mi pomogles :)

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Ja u szajboosa wylutowałem całkiem kondensatory i wpiąłem się zamiast nich.
    Styki do końcówek mocy zostawiłem wolne.
    Dodatkowych kondensatorów nie stosowałem, chociażby dlatego, że większość wzmacniaczy posiada takowy na wejściu, więc po co następny(który zmniejszy pojemność o połowę co wpłynie na pasmo przenoszenia).
    Dla spokojności możesz wejścia z końcówek podłączyć do masy. W tym momencie na pewno nie dostaną żadnego sygnału, a więc pobór prądu będzie bardzo niewielki(rzędu miliamper) co nie wpłynie negatywnie na takie działanie.


    Cytat Zamieszczone przez mongooes
    I tu chyba rozwiales wszelkie moje watpliwosci. Przeczytalem, ze wyjscie z radia jest linearne i tylko troche wzmocnione, dlatego dalej jest oddzielny wzmacniacz. Zasugerowalem sie takze tym, ze inni tak podlaczali i nie bylo problemu.
    Możliwe, że tak one pracują jeśli jest dodatkowy wzmacniacz(system Hifi i Top-Hifi). Nie wiem czy nie przestawia się on na inną pracę w momencie gdy dodatkowy wzmacniacz odłączysz.
    Np. w clarionach tak jest. Po dołożeniu procesora, wyjścia rca przechodzą w tryb stały, regulacja głośności następuje w procesorze.
    Nie wiem czy tutaj też tak nie jest, że w momencie gdy jest dodatkowy wzmacniacz(seryjny) to wyjście z BM'a ma stały poziom, a resztę obsługuje wzmacniacz(włącznie z regulacją głośności). Tak zapewne jest w Top-Hifi(DSP), z racji tego, że sygnał ze zmieniarki trafia drogą cyfrową od razu do wzmacniacza z DSP.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •