Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: moje E38 vs. Caprice LS1

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    moje E38 vs. Caprice LS1

    Na śląskich ulicach sieje spustoszenie pewien czarny sedan - i nie jest to bynajmniej Wołga z legendy miejskiej z czasów PRL.
    Samochód to Chevrolet Caprice rocznik '93, od kilku lat należący do mojego znajomego - Marcina (którego pozdrawiamy jeśli to czyta ;) ).
    Z racji że niedawno przeszedł kurację odmładzającą (o czym później), nie odmówiłem sobie krótkiej wycieczki do Mikołowa.

    Panie i panowie....









    Czy tylko ja dostrzegam pewne podobieństwo?



    Chociaż chwilami auta mogą wydawać się podobnej wielkości...



    ...to prawda jest brutalna:





    E38 przy Caprice wygląda jak 5er.
    Dedykuję kolegom, którzy twardo wierzą, że ich 7er to "wielkie lochy"... ;)

    Wnętrze... przypomina tapczan ustawiony naprzeciwko komody:





    Ok, nie wiem czy produkuje się plastikowe komody: :hah:






    Nie znajdziemy tu drewnianej kierownicy, rolet i pilota bramowego... Za to przestronnością, zwłaszcza na boki - bije na głowę 7er (którekolwiek).

    E38 nie ma bagażnika, ale to akurat wiedziałem:





    Jednak najciekawsze dopiero przed nami:



    Naklejka HPG na tylnym zderzaku zwykle oznacza konkrety. Seryjna, anemiczna 5-litrówka (koło 150 hp) wyleciała, a na jej miejsce zeswapowano LS1. Dla niezorientowanych - jest to V8 5.7L, które weszło na rynek w 1997 i napędzało m.in. Corvette C5, co mocniejsze wersje Firebirda/Camaro, GTO czy australijskie Holdeny Monaro, Ute SS itp. Moce 305-382 hp, zależnie w jakim samochodzie.

    Ciekawe jest porównanie gabarytów LS1 z M62:






    Inaczej sobie wyobrażaliście silnik Corvette? ;D



    Akumulator - całe 62 Ah. ;)



    Wrażenia z jazdy tak daleko odbiegają od wszystkich innych aut, którymi jeździłem - że w zasadzie tamte zlewają się w jedno.

    Dźwięk można określić tylko jednym słowem - TERROR!!! ;D Auto ma wolny wydech, przy mocnym przyspieszaniu łomot jest tak ogłuszający, jakbyśmy stali w środku parady Harley'ów. Żałuję, że nie nagrałem filmiku - to z kolei zadedykowałbym kolegom piszącym coś o "bulgocie" V8 w BMW 740i (dobry żart :what: ).
    Dalej: Caprice jest wyczuwalnie szerszy od każdego 7er. Kierownica jest wielka, cienka i niezależnie od prędkości lata, jakby była osadzona na łożysku bez połączenia z kołami :) . Odwrotnie hamulce - pedał ma chyba 3 cm skoku, jest twardy jak skała i nie bardzo widać efekty naciskania.
    W połączeniu z kanapowym siedzeniem - całość kojarzy się z prowadzeniem jakiejś absurdalnie podrasowanej maszyny rolniczej. Chore, ale jakie za***iste! ;D

    Spróbowaliśmy też małej konfrontacji (na zamkniętym torze na Ukrainie). Oczywiście spodziewałem się dostać baty, jednak byłem ciekaw różnicy. O dziwo M62 początkowo w miarę nadążał - za to konkretnie odpadał od 150-160 kph w górę.
    Z drugiej strony, Caprice posiada (jeszcze) najbardziej dupny most 2.56 (u mnie 3.16). No i o ile ja w rozsądnych pieniądzach mogę sobie zamontować lampki w drewnie - o tyle Marcin ma w LS1 naprawdę pokaźne możliwości polepszenia osiągów.

    Tyle z ciekawostek na dzisiaj. Mam nadzieję, że się podobało. :)

    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Siudmy Irl
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    630
    BMW
    E38 728i
    Skąd
    IRL
    Bardzo ciekawy i fajnie opisany material. Oby wiecej takich ciekawostek bylo.

  3. #3
    Maciej Vip Awatar sennapowieka
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    3,296
    BMW
    ORIENT
    Skąd
    O N A
    Michał aleś potworka spotkał :]
    Mega relacja
    Pewność na każdym kilometrze ...

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    1,126
    BMW
    e38 735 v8 98'
    Skąd
    Skierniewice
    Też widzę pewne podobieństwa. Ale jeśli miał bym wybierać - zdecydowanie większe wrażenie zrobiło na mnie Twoje e38 niz ten amerykaniec. Co z tego, że wielkie i ryczy. to też jest wielkie i pewnie też ryczy ale e38 ma klasę. Srodek w tym aucie też trochę jak w jakiejś starej ciężarówce.

    No ale jak to mówią - o gustach się nie dyskutuję - jednemu się spodoba innemu nie

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Czy twój kolega nie ma przypadkiem dwóch takich?
    Pytam, bo kumpla sąsiad ma dwie sztuki z tego co kumpel mówił. Jak byliśmy u niego z szajboosem, to taki srebrny nas mijał.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  6. #6
    Vip Vip Awatar Wiesław
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    1,784
    BMW
    E 38 740d
    Skąd
    Lubań
    Świetna relacja! Dzięki
    Silnik trochę mnie rozczarował.. jakby to powiedzieć.. straszny tam bałagan pod tą maską :]
    Ale wnętrze faktycznie powala!
    Ta bryka jest jeszcze dłuższa od naszych longów?

  7. #7
    Super Moderator Awatar EVAN
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Skąd
    Kętaki
    Piękne auto. Zawsze mi się podobało - IMPALA SS to chyba bliźniacze auto?
    Wiem, że Przemek Saleta miał taka Impalę też z mocny silnikiem.
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

  8. #8
    Często widuje teraz takie cudo w kombi czarny mat stoi na Szyszkowej przy magazynach DPD jak podjade nast razem porobie fotki ;)
    Cеребряный бумер

    20'' inch ALPINA Wheels

    Moje Przywitaj sie ;D http://7er.pl/showthread.php/2460-e3...ighlight=Witam

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Kilku moich znajomych jeździ amerykami na codzień i całkowicie rozumiem opisywaną tutaj zajawkę.



    Marek1132 ostatnio chyba rozważa przesiadkę z e32 long na Caprice.

    Co do samych ameryk, temat w podobnym stopniu wciągajacy co niewdzięczny.
    Kolega od kilku lat walczy z projektem z nieco innej epoki, zdjęcia z "podwórka" są imponujące, nakłady i trudności ze zdobyciem części też...









    Pojemności właściwe dla Caprice nie są niczym szczególnym, zwłaszcza w kontekście 454 cu (jedyne 7.4 litra) bo takie jednostki też tam się przewijają, choć nie znam żadnej w codziennym użytkowaniu :6:57:

    Z relacji znajomych to co najbardziej psuje zabawę tymi pojazdami, to calowe części zawieszeń, które tak czy inaczej ulegają zużyciu - niezależnie czy auto jest w użytkowaniu codziennym czy nie. Ich dobór zazwyczaj nie jest łatwą sprawą, choć jak wiadomo "wszystko da się kupić".

    O ile w przypadku muscle i krążowników które mają już zasłużony status zabytków, rozumiem "zazdrość", to w przypadku opisywanego w tym wątku Caprice, atutem jest jedynie bulgoczące V8 i gabaryt...

    Niezaprzeczalną kwestią jest, że za oceanem to właśnie właściciele Caprice, Suburbanów i tym podobnej ichniejszej drogowej "chołoty" pojmuje te auta niewiele lepiej niż zwykły szmelc do coedzienniej jazdy, natomiast najwyższe uzananie mają tam BMW i Mercedes.

    Niemiecka motoryzacja - zwłaszcza auta typu MB W126, BMW E32 w latach swojej świetności były w Stanach uznawane za prestiżowe i tego prestiżu nie odmawia im się do dnia dzisiejszego - o ile są utrzymane i w oryginale.

    Nie porównując opisywanego tutaj Caprice LS1 do typowego "daily driven" Caprice z tych lat - sądzę jednak że ten drugi stoi w amerykańskiej hierarchii dużo niżej niż zadbane, oryginalne E32, E23, E28 czy nawet E30.

    Na temat tego jak jest pojmowane E38 w Stanach, nawet nie wspomne, jest to po prostu "baller car" i tyle, z wozidłem którym niektórzy wstydzą się podjechać pod Wallmart (jakim jest większość starych Chevroletów) nikt tam nawet nie myśli porównywać.
    Czarne e32 w benzynie!


  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    108
    BMW
    BMW E39 540iA
    Skąd
    Warszawa
    Już teraz wiem, kto parkuje przy Bramie Zachodniej ;)
    Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •