Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: [ elektryka] Obwód ładowania

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267

    [ elektryka] Obwód ładowania

    M30B35.
    Występuje u mnie następujący problem - po uruchomieniu zimnego silnika ładowanie jest na poziomie 14,0 - 14,1 V. Po włączeniu świateł mijania robi się 13,9 a po włączeniu nawiewu na full, grzania tylnej szyby lub klimatyzacji spada do 13,4. Przy wszystkich powyższych razem robi się nawet 12,9. Na ciepłym silniku bez obciążeń jest 13,7 - 13,8 V.
    Wymieniłem regulator napięcia - bez zmian.
    Wymieniłem alternator na inny używany - bez zmian.
    Wymieniłem alternator na nowy-regenerowany (Lauber) - bez zmian.
    Istotnych spadków napięcia na instalacji brak - na akumulatorze jest powiedzmy o 0,15 V mniej niż na alternatorze. Pomiędzy budą a silnikiem 0,08 V różnicy. Napięcie bezpośrednio na alternatorze jest takie samo. Pomiędzy zaciskiem B+ a D+ mam cały czas stałe 0,3 V różnicy (na D+ jest więcej).
    Byłem u dwóch elektromechaników - obaj stwierdzili brak spadków napięcia na instalacji.
    Ktoś ma pomysł co się może dziać lub co jeszcze sprawdzić?

    EDIT:
    Dodam, że kontrolka zachowuje się całkowicie normalnie - po włączeniu zapłonu zapala się, po uruchomieniu silnika gaśnie - nigdy się nie zapaliła podczas pracy silnika.

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    A sprawdzałeś połączenia przewodów ? Masy do silnika i podłużnicy, w gnieździe do ładowania pod maską, masa pod czarną klapką po stronie pasażera tylnego siedzenia, połączenie z bezpiecznikiem na kablu masowym w czarnej obudowie pod siedzeniem oraz klemy akumulatora ?


    Jak wszystko wydaje się sprawne to może to ?

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Sprawdzę to jeszcze dokładnie ale jak na moje oko to powinno wykazywać spadki napięcia pod obciążeniem a takowych istotnych (większych niż 100-150 mV) nigdzie nie widać...

    Czy kiepskie połączenie alternatora z masą miałoby jakikolwiek wpływ na napięcie pomiędzy obudową alternatora a bezpośrednio zaciskiem B+ na jego obudowie?

    PROŚBA:
    Czy ktoś może sprawdzić jakie jest u niego napięcie pomiędzy B+ a D+ podczas pracy silnika pod obciążeniem (światła, nawiew, tylna szyba) i bez? Najprościej zmierzyć to pomiędzy pinami 12 i 14 w gnieździe diagnostycznym.

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Nie wiem, czy może mieć znaczenie - ale warto to sprawdzić - bo nie ma z tym problemu.


    Wieczorem sprawdzę napięcie u siebie w gnieździe.

  5. #5
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,289
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz
    Silnik mam ten sam i już o tym pisałem kiedyś.Może Ci się przyda i chętnie powtórzę :)

    Też miałem problem z ładowaniem i była u X-mechaników i nikt nie doszedł a byłem kasowany po 100-200zł.Już mi ręce opadły i gość który robi u ojca ciężarówki powiedział że może "luknąć".Okazało się ze nie ma styku właśnie przy "+" pod maską (na podszybiu przy bezpiecznikach).Koleś wziął papier ścierny,30sek i ładownie powróciło.Powiedział mi też że po drodze z alternatora do rozrusznika ginie 0,5V(też nie było styku,zaśniedziałe)

    Tuczi77 miał ten sam problem ale kombinował,kombinował a nie chciał mnie posłuchać jak mówiłem od początku.Okazało się że jednak miałem rację i też miał zaśniedziały "+" pod maską :P A wystarczyło poświęcić 5min a nie kombinować z alternatorami...

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Pomierzyłem:

    - bez obciążenie (tzn włączona lekko dmuchawa) - wolne obroty - 0,09v; max 0,22v (przy ok 2,5tyś obr).

    - z obciążeniem (światła długie, krótkie + dmuchawa) - wolne obroty - 0,16v; max 0,26v (przy ok 2,5tyś)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    xsilver - wielkie dzięki za pomoc. Dane te nie odbiegają zbytnio od tego co dzisiaj pomierzyłem jeszcze dokładnie. Obejrzałem co jest na plusie na oscyloskoppie i widać tam dość intensywne tętnienia o amplitudzie 0,5 - 0,6 V. W sieci są instrukcje z laborek politechnicznych dotyczące diagnostyki alternatora i muszę porównać kształt przebiegu z tym co mi wyszło.

    Po drodze do domu zakupiłem w sklepie dwie plecionki do masy silnika z poloneza i połączyłem na próbę błotnik z silnikiem - teraz praktycznie nie ma różnicy potencjałów między budą a silnikiem - niestety nic to nie dało.

    Dzuda - spadek pomiędzy zaciskiem na alternatorze a zaciskiem plus przy podszybiu mam w granicach 40-50 mV bez obciążenia i do 115 mV przy włączonych wszystkich możliwych odbiornikach w aucie (nawiew na full, długie, halogeny, ogrzewanie szyby, klima).

    EDIT:
    Za dużo się nie naczytałem o oscylogramach - przebiegi które zarejestrowałem odpowiadają prądnicy bez uszkodzeń :) Zgadza się kształt zarówno na B+ jak i D+. Jedynie poziom tych tętnień jest u mnie dużo większy (w okolicach 0,5 V).




    żródło: Diagnostyka uszkodzeń alternatora metodą oscyloskopową

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar sokół
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    235
    BMW
    E32 750iL 1990r.
    Skąd
    Wisznice
    Cytat Zamieszczone przez Dzuda
    Też miałem problem z ładowaniem i była u X-mechaników i nikt nie doszedł a byłem kasowany po 100-200zł.Już mi ręce opadły i gość który robi u ojca ciężarówki powiedział że może "luknąć".Okazało się ze nie ma styku właśnie przy "+" pod maską (na podszybiu przy bezpiecznikach).Koleś wziął papier ścierny,30sek i ładownie powróciło.Powiedział mi też że po drodze z alternatora do rozrusznika ginie 0,5V(też nie było styku,zaśniedziałe)
    A czy przy tego rodzaju operacjach należy odłączyć aku.? Czy e.. tam! ?

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    A zachowałeś warunki z tej tabeli - 3tyś obr/min, obc-3A ? Bo może oscyloskop się zmienia wraz ze zmianą tych parametrów ?

  10. #10
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,289
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz
    Cytat Zamieszczone przez sokół
    A czy przy tego rodzaju operacjach należy odłączyć aku.? Czy e.. tam! ?
    Ja nie odłączyłem i nic się nie stało...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •