Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: [ elektronika] Lampka SERVICE ENGINE SOON w E38

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    [ elektronika] Lampka SERVICE ENGINE SOON w E38

    Chodzi oczywiście o żółtą lampkę z ikonką silnika (bo na rynki europejskie i kanadyjski nazwę zapisano pismem obrazkowym).
    Czy ktoś z doświadczenia wie, co dokładnie oznacza w europejskim E38?
    Moje skojarzenie to sonda lambda wykrywająca niewłaściwy skład spalin. Jednak miałem kiedyś walnięte sondy i nie świeciła, miałem też różne różności (olej, płyn chłodniczy) w spalinach - i też nie świeciło.

    Poza lampką nie zaobserwowałem póki co innych nieprawidłowości:
    - żadnego spadku mocy, żadnego ENGINE FAILSAFE PROG.,
    - po zgaszeniu silnika - żadnych komunikatów,
    - po ponownym zapaleniu SES nie znika,
    - przełączanie z gazu na benzynę nie ma wpływu.

    Może jedna dziwna rzecz, ale nie wiem czy może mieć związek.
    Było dziś gorąco, jechałem w sporych korkach. Zwykle w takich warunkach TEST 07 pokazywał 108-109°C, dziś tak samo - aż do momentu, kiedy schłodził się do 99°C - i dalej sukcesywnie aż do 93-94°C. Po krótkim postoju na myjni, dalej w korku utrzymywał te temperatury.
    Moja interpretacja, to że komp uznał, że potrzebne jest maksymalne chłodzenie - i otworzył do końca termostat (czy może włączył jakiś wyższy bieg wiatraka klimy?).

    Jednak niedługo potem zapaliła się ta kontrolka silnika...
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    358
    BMW
    ex e38 750 [m73n] 2000r.
    Skąd
    Hessen/DE
    Moim zdaniem, ten żółty znaczek to jest raczej Check Engine. Nie dowiesz się co go boli bez podłączenia pod komputer. A nawet podłączenie pod komputer może nie rozwiązać sprawy. To mogą być dziesiątki możliwości. Generalnie związana jest ta kontrolka z nieprawidłowościami w składzie mieszanki, jak sam wcześniej zauważyłeś. To może być związane ze sondami lambda, czujnikami, niesprawnymi katalizatorami, nieszczelnościami w dolocie powietrza, błędem sterownika gazu i cholera wie czym jeszcze:)
    Podłącz go najpierw pod komputer i zobacz jakie błędy wyskoczą na silniku. Bez tego to trudno będzie dojść do tego, co jest przyczyną.
    Pozdrawiam.
    monster_pl

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Nie wiedziałem, że aż tyle możliwości... Ok, zacznę od kompa, dzięki.

    PS. co do terminologii - faktycznie w większości aut jest CHECK ENGINE, stąd potocznie przyjęło się tak mówic. Jednak BMW nazywa to SERVICE ENGINE SOON, tak jest w amerykańskiej instrukcji użytkownika do E38. ;)
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    1,172
    BMW
    BMW X5 4,8i ,M5 E39
    Skąd
    POLSKA
    Cytat Zamieszczone przez michal_5000
    Nie wiedziałem, że aż tyle możliwości... Ok, zacznę od kompa, dzięki.

    PS. co do terminologii - faktycznie w większości aut jest CHECK ENGINE, stąd potocznie przyjęło się tak mówic. Jednak BMW nazywa to SERVICE ENGINE SOON, tak jest w amerykańskiej instrukcji użytkownika do E38. ;)
    Michał też swojego czasu zastanawiałem się co oznacza ta kontrolka silnika pogrzebałem popytałem i dowiedziałem się że oznacza ona zły skład mieszanki paliwowej wtedy kiedy miga.
    X5 4,8 i , poszukiwana E38 750 V12

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    358
    BMW
    ex e38 750 [m73n] 2000r.
    Skąd
    Hessen/DE
    Cytat Zamieszczone przez bitek-bitek
    Cytat Zamieszczone przez michal_5000
    Nie wiedziałem, że aż tyle możliwości... Ok, zacznę od kompa, dzięki.

    PS. co do terminologii - faktycznie w większości aut jest CHECK ENGINE, stąd potocznie przyjęło się tak mówic. Jednak BMW nazywa to SERVICE ENGINE SOON, tak jest w amerykańskiej instrukcji użytkownika do E38. ;)
    Michał też swojego czasu zastanawiałem się co oznacza ta kontrolka silnika pogrzebałem popytałem i dowiedziałem się że oznacza ona zły skład mieszanki paliwowej wtedy kiedy miga.
    Miga gdy sprawdza bo coś się nie zgadza w składzie mieszanki, jeżeli nie jest to stan przejściowy i usterka jest stała, to wtedy świeci na stałe.

    PS
    Nie widziałem że BMW taki termin jak SERVICE ENGINE SOON ukulało:)
    monster_pl

  6. #6
    Ja miałem z tym do czynienia w e39. Problemem był gaz, który powodował rozjazd adaptacji. Czyli pokrywa się to z tym, co mówią koledzy - przede wszystkim zły skład mieszanki - warto podłączyć komputer i wtedy wiele się wyjaśni.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    165
    BMW
    E38 740i z 1999 r. i E39 528i z 1997 r. małżonki
    Skąd
    Białystok
    Mi właśnie migała gdy miałem problemy z sondą.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar cutthr0at
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    146
    BMW
    735i 99'
    Skąd
    Bedford

    Post

    Mi ta kontrolka mrugała jak miałem za dużo oleju w silniku. Najpierw po jakimś kilometrze zaczynała mrugać i silnik zaczynał nierówno pracować a kilka km dalej zapalała się na stałe.
    Ostatnio edytowane przez cutthr0at ; 29-07-2015 o 08:17

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Że zły skład mieszanki to mniej więcej wiedziałem, pytanie bardziej o to, co może być przyczyną...

    Aha, mryganie SES - przynajmniej w amerykańskiej wersji - oznacza problem z zapłonami (misfire), co ponoć szybko może uszkodzić katalizatory.
    U mnie jak dotąd świeci na stałe. :/

    @Sylwekk - LPG to może być jakiś trop... dwa tygodnie temu zmieniliśmy z Sylwkiem7 ustawienia instalacji gazowej. Ale dopiero teraz by zareagował??
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  10. #10
    Cytat Zamieszczone przez michal_5000
    @Sylwekk - LPG to może być jakiś trop... dwa tygodnie temu zmieniliśmy z Sylwkiem7 ustawienia instalacji gazowej. Ale dopiero teraz by zareagował??

    Dokładnie tak może być. W tym e39 ten błąd cyklicznie wracał co jakiś czas, bo adaptacje się odstrajały.... Trzeba się im przyjrzeć i lekko skorygować ustawienia instalacji gazowej, poprzedzając ten moment czyszczeniem adaptacji i jazdą na PB, celem przyuczenia komputera benzynowego.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •