Na naszym forum pokutuje niepodważalne przekonanie, że optymalnym silnikiem dla E38 jest V8 4.4L czyli M62.
Praktycznie każdy nowicjusz na pytanie "jaki motor wybrać" - dostaje z miejsca 10 odpowiedzi, że tylko 4.4, bo to idealny kompromis osiągów, spalania, kosztów eksploatacji i bezawaryjności.

Do osiągów i spalania nie będę się tutaj odnosił.
Chciałbym za to poruszyć temat BEZ(?)AWARYJNOŚCI - i pokazać fakty, które przeczą wielu utartym opiniom.
Temat dotyczy tylko motoru M62 (4.4, względnie 3.5) i jego osprzętu (nie innych podzespołów 740i).

Być może ten wątek sprowokuje ciekawą dyskusję, a jeśli nie - to przynajmniej da do myślenia wszystkim osobom rozważającym wybór silnika w E38.

Przejdźmy do rzeczy. Zadałem sobie trud i wyszukałem "kilka" przykładów z życia. Jeżeli coś przekręciłem to proszę o sprostowanie, tak samo jeżeli pojawiły się jakieś nowe informacje. Ogólnie jednak tak to leci:

1. grudzień 2007 - Adam740 - wypalony blok i głowica
2. styczeń 2008 - hrabia81 - remont głowic, ostatecznie silnik był wymieniany
3. luty 2008 - fabian1980 - głowica, pierścienie
4. marzec 2008 - michael444 - duży remont (w tym pierścienie i panewki)
5. marzec 2008 - pzn735i - wymiana uszczelek pod głowicą i rozrządu
6. styczeń 2009 - mario7 - pompa oleju, ostatecznie silnik był wymieniany
7. kwiecień 2009 - spinacz - duże wycieki oleju
8. kwiecień 2009 - cutthr0at - uszkodzony DME, rozrząd, wiązka elektryczna? (nie zostało wyjaśnione)
9. maj 2009 - wojtas23011990 - prawdopodobnie VANOS
10. czerwiec 2009 - max - lewe powietrze, sonda lambda, przepływomierz (nie zostało wyjaśnione)
11. czerwiec 2009 - bubu - walnięty ślizg rozrządu
12. lipiec 2009 - bitek-bitek - duży remont (głowice, cylindry, chyba też VANOS?)
13. lipiec 2009 - dealer25 - znikanie oleju, słaba kompresja, wypadające zapłony (nie zostało wyjaśnione)
14. lipiec 2009 - wojtas23011990 - problem z zapłonem (nie zostało wyjaśnione)
15. sierpień 2009 - tomek_uk - klepanie, wycieki oleju (nie zostało wyjaśnione)
16. sierpień 2009 - mik231 - uszczelki pod głowicami
17. styczeń 2010 - artek_was - zatarty cylinder (jak rozumiem)
18. styczeń 2010 - 7ka - początkowa diagnoza: uszkodzony DME, potem rozwiązanie okazało się banalne, jednak później objawy poniekąd wróciły (być może bez związku)
19. luty 2010 - grabol - uszkodzona gładź cylindra
20. marzec 2010 - kaczyy2 - prawdopodobnie uszczelka lub głowica
21. kwiecień 2010 - radi - remont głowic
22. kwiecień 2010 - SHOTGUN - remont VANOS-a
23. maj 2010 - Rafciu - szklanki, wszędzie masa nagaru, po czyszczeniu wciąż pracuje nierówno
24. maj 2010 - lukasz740 - VANOS
25. sierpień 2010 - mati-e28 - stuki, brak mocy - VANOS i/lub rozrząd
26. wrzesień 2010 - Rafciu - remont silnika, w tym dołu
27. wrzesień 2010 - ups00 - rozwalony ślizg rozrządu, ostatecznie skończyło się silnik był wymieniany
28. wrzesień 2010 - oizo_pl - opiłki pod korkiem oleju, prawdopodobnie VANOS
29. wrzesień 2010 - jarogmur - remont VANOS-a
30. październik 2010 - joe white - duży remont (?), z tego co Joe potem pisał silnik był - zdaje się - wymieniany
31. październik 2010 - bayerische - ustawienie rozrządu z VANOS-em
32. listopad 2010 - czarny 111 - pęknięcie zbiornika wyrównawczego i chłodnicy, możliwe że uszczelka pod głowicą
33. listopad 2010 - Pakoyfz - uszczelka pod głowicą lub odma

Do tego dochodzą dwa moje samochody:

32. październik 2008 - Ivan (nabywca mojej poprzedniej 740i) - uszczelki pod głowicami, ostatecznie silnik był wymieniany (wiem to z późniejszej korespondencji)
33. październik 2009 - ja :) (z obecną 740i) - prawdopodobnie pęknięta głowica i pierścienie

Tak się składa, że podjąłem się też próby oszacowania, jak często silnikom M62 przytrafiają się grubsze problemiki.
Podkreślam, że jest to bardzo zgrubne i proste obliczenie (dla dociekliwych - metodologia na końcu posta).
Niemniej wyszło mi - że w ok. 11% obecnych na forum E38 z M62 odnotowaliśmy poważne awarie.

Czy to dużo, czy mało - każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Przypomnę jednak, że silniki V8 tradycyjnie słyną z "niezniszczalności" i przebiegów rzędu setek tysięcy kilometrów. Niestety - na podstawie tego co widzę, uważam obecnie, że M62 wypada w swojej klasie poniżej przeciętnej.
Kto szuka niezawodnego V8, niech lepiej skieruje swoje kroki ku SBC Chevroleta/GM, UZ Toyoty lub starszym jednostkom Mercedesa (M117, M119). Podobno jeszcze Nissan robi b. udane V8 (VH, VK) - jednak jest to spora egzotyka nawet w USA, więc w sumie znalazłem niewiele informacji, które by to potwierdzały.

Na koniec zwrócę jeszcze uwagę na koszty poważniejszych napraw M62 (to a propos "taniości" utrzymania):
- popychacze hydrauliczne zaworów ("szklanki"),
- 32 zawory w razie obróbki głowic,
- VANOS, który poza tym że jest cholernie drogi - to jeszcze wymusza posiadanie niemal niedostępnych narzędzi do samego zdjęcia i ponownego złożenia głowicy,
- gładzie cylindrów pokryte Alusilem - co sprawia, że nie zrobimy sobie prostego tulejowania.
_________________
*) Na początek odciąłem profile użytkowników, które mają poniżej 10 postów.
W otrzymanej próbie (865 profili) wyselekcjonowałem te, gdzie jednoznacznie wpisano model (generacja+silnik). Wśród 346 E38 było 121 M62 - co pozwala oszacować, że ok. 35% forumowych E38 posiada ten silnik (wśród tych którzy nie wpisali modelu lub wpisali niejednoznacznie - nie mamy podstaw podejrzewać, że rozkład jest inny).

Ilość "problematycznych" M62 wśród wszystkich M62 jest trudniejsza do oszacowania.

Załóżmy (konserwatywnie), że "problematycznych" jest tyle co wyszukałem. Jak jednak pamiętamy, nie wiadomo ile jest wszystkich M62 (bo nie wszyscy uzupełnili profil).
Poradziłem sobie w ten sposób, że sprawdziłem, ilu użytkowników w grupie "problematycznych" ma uzupełniony profil (było to 13 osób spośród 20). Zakładając, że rozkład "uzupełniających" jest taki sam w tej próbce jak w całej populacji - można już przyrównać "uzupełnionych problematycznych" do "uzupełnionych ogółem".
A zatem 13 / 121 = 11%, co oznacza, że spośród wszystkich M62 w ok. 11% odnotowano poważne awarie silnika.