Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: [mechanika] badanie stanu amortyzatorów

  1. #1
    Vip Vip Awatar dealer25
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,610
    BMW
    e66 750Li
    Skąd
    Wałcz

    [mechanika] badanie stanu amortyzatorów

    Witam ostatnio byłem sprawdzić stan amortyzatorów . Trochę zgłupiałem bo nie wiem czy powinienem już wymieniać amory. Jak sądzicie?


  2. #2
    No trochę mało Ci wyszło tej sprawności... A masz SEDC? Bo podobno z tym systemem ciężko tak na prawdę wiarygodnie sprawdzić sprawność na zwykłej trzepaczce
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  3. #3
    Vip Vip Awatar dealer25
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,610
    BMW
    e66 750Li
    Skąd
    Wałcz
    Cytat Zamieszczone przez Jey
    A masz SEDC?
    nie mam tego systemu. na początku myślałem ze te 31% to ile zużyłem amora a jednak jest na odwrót...czyli tyle mi pozostało?? Nie wiem czy to wina amorów przednich czy sprężyn ale na wzniesieniach jak jadę szybciej to opony obcierają o nadkola.......

  4. #4
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Na tym urządzeniu co maja na przeglądach technicznych amorków nie da sie dobrze sprawdzić , Ja miałem po 75 % ,a jak je wymieniałem to zobaczyłem jaka była różnica :)

    > Jak Ci tak buja i obciera to na pewno są amorki :)

  5. #5
    Vip Vip Awatar dealer25
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,610
    BMW
    e66 750Li
    Skąd
    Wałcz
    już głupiałem:/ czy te dane wskazują ile mi jeszcze pozostało amorów czy ile zużyłem???

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    300
    BMW
    e38 4.4iLA, było e32 3.0 m60
    Skąd
    Bydgoszcz
    Cytat Zamieszczone przez dealer25
    już głupiałem:/ czy te dane wskazują ile mi jeszcze pozostało amorów czy ile zużyłem???

    Ile pozostało.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    "Badanie metodą EUSAMA.

    Badanie amortyzatorów metodą Eusama jest tą właśnie metodą, która jest wykorzystywana najczęściej w Stacji Kontroli Pojazdów. Kryterium decydującym o sprawności amortyzatora jest w tej metodzie wskaźnik EUSAMA (WE) określony następującą zależnością:



    Statyczny nacisk opony na podłoże jest to nacisk jaki wywiera opona na płytę najazdową przed rozpoczęciem badania. Minimalny nacisk dynamiczny na podłoże mierzony jest w trakcie badania. Im jest on mniejszy tym koło gorzej przylega do jezdni w warunkach rzeczywistej eksploatacji.
    Wymuszenie w tej metodzie ma częstotliwość początkową 25 Hz i skok 6 mm. Urządzenie pomiarowe podaje wyliczoną już wartość wskaźnika Eusama w [%]. I tak gdy wynosi on:


    0 - 20% - mamy niedostateczną skuteczność tłumienia. Amortyzator do wymiany.
    21 - 40% - mamy średnią skuteczność tłumienia
    41 - 60% - mamy dobrą skuteczność tłumienia
    powyżej 60% - mamy bardzo dobrą skuteczność tłumienia.
    Wartość wskaźnika nigdy nie osiąga wartości zbliżonych do 100% gdyż oznaczało by to zamocowanie w pojeździe elementu sztywnego zamiast amortyzatora. W praktyce wartości zbliżone do 80% oznaczają amortyzatory nowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że występują tutaj wyjątki, np. amortyzatory tylnej osi nowego Daewoo Matiz mają WE = ok. 30%. Czyżby oznaczało to, że fabrycznie nowe elementy zawieszenia nie spełniają wymagań i nadają się już praktycznie do wymiany? Nic bardziej mylnego. We wszystkich małych samochodach osobowych z przednim napędem wynik będzie podobny. Dlatego wymienione wyżej kryteria są obniżane w stosunku do tylnej osi tych pojazdów. Różnica pomiędzy wskaźnikami Eusama dla prawego i lewego koła tej samej osi nie może przekraczać 20%." źródło - http://www.mototechnika.republika.pl/

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    464
    BMW
    e30 328
    Skąd
    Poznań
    xsilver, wyczerpująca odpowiedz
    Gaz to śmierć a my nie chcemy uśmiercać naszych aut!!
    Bardzo Mądry Wybór

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar KAMELEONV
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    251
    BMW
    F01 730d Mpakiet
    Skąd
    Nakło n/n , Irlandia
    Cytat Zamieszczone przez ELVIS
    Na tym urządzeniu co maja na przeglądach technicznych amorków nie da sie dobrze sprawdzić , Ja miałem po 75 % ,a jak je wymieniałem to zobaczyłem jaka była różnica :)

    > Jak Ci tak buja i obciera to na pewno są amorki :)
    Dokładnie tak samo było umnie

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    886
    BMW
    AC Schnitzer 730d 1999r
    Skąd
    Mlava
    Ja miałem na tyle jeden amor który nie trzymał wogóle i powiem wam że dupą latało okropnie. teraz po wymianie sprężyn i amorów jest miodzik. Nie obcierało mi o nadkole, ale to dlatego chyba że miałem bilsteiny B6 a one są same w sobie bardzo sztywne.
    B M W

    Staram się pisać poprawnie po polsku.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •