Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Elektrozawory ciepła- cała prawda?

  1. #1
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno

    Elektrozawory ciepła- cała prawda?

    Nurtuje mnie jedno pytanie?! Czym tak naprawdę różnią się elektrozawory ogrzewania, oprócz numerów i koloru :)

    Mam tutaj przykładowo: (tylko silniki z webasto)

    X3/X5
    http://www.allegro.pl/item985067624_...837499502.html

    E39/E38
    http://www.allegro.pl/item961228462_...ktrozawor.html

    E60/E63/E65
    http://www.allegro.pl/item983053710.html

    Czym one się różnią?? Widać, że od E60 jest krótszy i zastanawia mnie czy nie jest to tylko związane z technologią wytwarzania a tak na prawdę czy nie działa identycznie tak samo.
    Jeżeli miał ktoś już je w rękach to najważniejsze pytanie jak wyglądają wtyczki? Wizualnie są takie same ale jak wygląda sprawa z pinami?

    Chcę odkryć prawdę o nich ze względu na to, że większość zaworów wyciąganych z E38/E39 pamiętają prehistoryczne czasy i z reguły jest to zwykły złom działający od kilku miesięcy do roku czasu. Jeżeli idzie bez problemu zastosować elektrozawory z aut takich jak E53, E83, E60, E61, E63, E65 to tylko się cieszyć bo za nie wiele większe pieniądze można kupić zawory, które wiadomo pochodzą przez kilka lat!
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Wizualnie są takie same ale jak wygląda sprawa z pinami?
    Dla solenoidu przy prądzie stałym, to żadna różnica jak go podłączysz.
    To tak jak z przekaźnikiem. Niezależnie jak podasz zasilanie na cewkę, to ona i tak pociągnie.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    heh ja nie przetestuję tej teorii jak by się okazało, że piny są inaczej w gnieździe zaworków to wolałbym dla świętego spokoju obciąć kable przy wtyczce i odpowiednio przełożyć ;)
    Ale bardzo dobrze, że jest tak jak mówisz, trudniej będzie coś zepsuć czy spalić.
    Powiem, szczerze, że ta impreza jest warta nawet zakupienia wtyczki od E60 i przełożenia gdyby było to potrzebne w co szczerze wątpię.

    Czekamy na rozwój rozmowy bo temat na pewno ciekawy dla setek posiadaczy 7er. wcześniej czy później problem dotyka wszystkich i dobrze byłoby, gdyby każdy sobie z nim radził szybko, łatwo i skutecznie na długie lata.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Moim zdaniem, to te zawory z E65 będą pracować prawidłowo.
    Jedyna różnica jaka występuje, to cewki, reszta elementów wygląda identycznie.

    W elektrozaworze nie ma żadnej filozofii, to po prostu cewka, która ciągnie tłoczek do siebie

    Nie zdziwiłbym się jakby nawet wtyczki były identyczne


    Poproście sprzedawców, żeby zmierzyli rezystancję na stykach z elektrozaworu. Jeśli w obu przypadkach będzie taka sama, to można zaryzykować, gorzej jak będzie mniejsza.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar cutthr0at
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    146
    BMW
    735i 99'
    Skąd
    Bedford

    Post

    Od siebie dodam, ze w przypadku kłopotów z ogrzewaniem to nie zawsze muszą być elektrozawory. Miałem je zmieniać a po wymianie pompy wodnej wszytko zaczęło działać idealnie. Wcześniej z dolnych nawiewów(tych na nogi pasażerów z tyłu) leciało gorące powietrze i nie dało rady tego zmienić(pompa wodna tez działała niby dobrze). Jeździłem tak blisko rok czasu z przekonaniem ze to właśnie elektrozawory: http://poradnik.telewizor.eu
    Ostatnio edytowane przez cutthr0at ; 29-07-2015 o 08:25

  6. #6
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Poproście sprzedawców, żeby zmierzyli rezystancję na stykach z elektrozaworu. Jeśli w obu przypadkach będzie taka sama, to można zaryzykować, gorzej jak będzie mniejsza.
    Przetłumacz to na język polski :) bo większość sprzedawców ni diabła nie będzie miała pojęcia o co chodzi.

    W sumie teoretycznie co by miało nie działać? Komputer daje rozkaz zamknięcia lub otwarcia zaworków i te to wykonują gdy dostaną dany impuls elektryczny. Tutaj raczej nie ma filozofii a elektrozawory to bardzo proste urządzenie. Jestem skłonny przetestować to na swoim aucie i założę elektrozawór z E60/E61 ale to dopiero za jakieś 2-3 tyg bo teraz mam ważniejsze rzeczy na głowie.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  7. #7
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Przetłumacz to na język polski :) bo większość sprzedawców ni diabła nie będzie miała pojęcia o co chodzi.
    Na sprzedawców bym nie liczył. Coboss, jeśli uważałeś na zajęciach z fizyki, to z prawa Ohm-a możesz wyznaczyć prąd płynący przez obwód, znając opór odbiornika i napięcie na zaciskach. Zmniejszenie oporu obciążenia będzie skutkowało zwiększonym przepływem prądu, a w konsekwencji większym obciążeniem źródła. Zakładając zawory, gdzie elektromagnesy będą miały mniejszy opór, narażasz moduł sterujący na pracę w trudniejszych warunkach i ryzyko uszkodzenia.

  8. #8
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    No już pomału dochodzę do tego w czym będzie największy problem.
    Nie zmienia to faktu, że warto to pomierzyć i się przekonać.
    Rozumiem, że za duży prąd może w najlepszym przypadku powodować spalenie bezpieczników lub spalenie cewki, za mały nie pozwoli zamknąć zaworów.
    Jak w takim wypadku zmierzyć prąd płynący na zawory? Znajdą się koledzy posiadający E60 i jeżeli jest sposób nieinwazyjny na zmierzenie prądu to możemy działać dalej.

    Wiadomo dla czego celuje w E60, jest ich sporo i najłatwiej będzie dostać dobre zawory.
    Na tą chwilę doszedłem do tego, że X5 miało do któregoś tam roku zakładane identyczne jak E39 i E38
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  9. #9
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Rozumiem, że za duży prąd może w najlepszym przypadku powodować spalenie bezpieczników lub spalenie cewki, za mały nie pozwoli zamknąć zaworów.
    Bezpiecznik nie poleci. Może polecieć klucz sterujący(najczęściej tranzystor, jeśli to przekaźnik to wytrzyma), a wtedy mamy problem.

    Prądu nie trzeba mierzyć. Wystarczy najzwyklejszy miernik ustawiony na pomiar oporu.
    Podłączyć styki miernika do obu styków danego zaworu(ma ktoś fotkę wtyczki?) i po prostu zmierzyć opór.
    Wątpię, żeby jakoś strasznie się różnił, ale różnica może być

    sylwekk, który element bezpośrednio steruje tymi zaworami?
    Mógłbym skoczyć do kumpla i spróbować dobrać się do jednego takiego sterownika, żeby sprawdzić czym sterowane są zawory(tranzystorem czy przekaźnikiem), przy okazji zmierzyłbym rezystancję zaworu z e38. E60 niestety jeszcze nie rozbierał
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  10. #10
    (pre) Neo Katechu Men Vip Awatar hatecraft
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1,088
    BMW
    735i - E38 FL Aut.
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    7
    Czy te zaworki nie są sterowane impulsowo?
    Skrzynie automatyczne się zużywają! Przy przebiegu 200 kkm nie oczekujcie bezawaryjnej pracy...

    Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek.
    G. K. Chesterton

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •