jakto 4 przod 2 tyl??? 8/ jest 4sredniaki+4wysokotonowki chyba ze to tylko w pofessionalu??
Wersja do druku
jakto 4 przod 2 tyl??? 8/ jest 4sredniaki+4wysokotonowki chyba ze to tylko w pofessionalu??
Otóż też się zdziwiłem, ale są mega biedne wersje audio, gdzie nie ma głośniczków wysokotonowych. Stąd różnice w odbiorze audio w różnych autach. Ja nie narzekam, bo mam głośniki wysokotonowe tak z przodu jak i z tyłu. Natomiast audio pozbawione tych głośniczków jest faktycznie nie do zaakceptowania.
Przod woofer + 2 wysokotonowe (sredniakow brak)Cytat:
Zamieszczone przez RockR
Tyl woofer + nic, brak wysokotonowych oraz sredniakow. O subie juz nawet nie wspomne.
A w tych najmocniejszych profesjonałach 14 głośników chyba było. Dźwięk przestrzenny. U mnie basy szczególnie z tyłu dają czadu. A podejrzewam że jak bym trochę przysiedział i odpowiednio poustawiał w DSP to by grało jeszcze fajniej. Jestem ciekaw jakie głośniki u mnie siedzą :roll:
Ja mam z przodu basowe, średniotonowe i wysokotonowe, z tyłu natomiast średniotonowe i basowe. W radiu bas jest ledwo za połową (jedna pozycja). I gra to całkiem nieźle, do zaakceptowania. Ale marzy mi sie audio Harmana :) i kit z całym wyposażeniem ale audio gra bardzo dobrze i soczysto :)
Witam. Ja u siebie w e38 posiadam system nałośnienia tj; 14 głośników + oryginalny subwoofer w tylnej półce + DSP. I tutaj mam problem gdyż jak dam głośniej to głośniki trochę "pierdzą". Chcę coś z tym zrobić i zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami.
1. Przednie głośniki wymienić na 16 cali + wygłuszenie drzwi + wzmacniacz
oraz
2. Oryginalny subwoofer z tego co wiem posiada głośniki 13 cali - sztuk 4. Myślę nad wymianą ich na inne lepszej jakości ( średnica głośnika pozostaje ta sama ), oraz cały subwoofer wygłuszyć matą.
Pierw chciałem dołożyć jakiś subwoofer 12 cali lecz nie chcę zagracać bagażnika gdyż potrzebuję w nim dużo miejsca.
Co myślicie o tej przeróbce.
No stary fajną masz bunie, 40cm głośniki w drzwiach miażdzą :D coś ci sie pokreciło, w drzwiach masz 13cm, a sub ma 4x 16cm, centymetry a nie żadne cale :P, wymiana ich daje naprawde spory efekt o czym zresztą było napisane wcześniej ;). O 16cm w drzwiach była już mowa nie wiem czy to dobry pomysł...
Faktycznie chodziło mi o cm. Mówisz że w subwooferrze są głośniki 16cm a nie 13 cm?Cytat:
Zamieszczone przez bryce
Poniżej zdjęcie subwoofera e38 i wydaje mi się że są to głośniki 13 cm.
http://images43.fotosik.pl/209/29ae446f192b3967med.jpeg
Jakie proponujecie głośniki do subwoofera oryginalnych? Czy będę musiał dokładać dodatkowy wzmacniacz czy ten oryginalny pociągnie?
Najkorzystniej dac dodatkowy/we, moc ori glośników jest kilka razy mniejsza niż dokładanych przez co wzmacniacz może ostro dostac.
W subwooferze oryginalnym są gklośniki 13 cm 4-y sztuki - przed chwilą sprawdzałem - tylko nie wim jakiej mocy gdyż nie są one opisane.
Co zauważyłem; to one sa sprawcami tzw. "pierdzenia" przy głośniejszej muzyce. Mam zamiar je wymienić na jakieś porządne głośniki 13 cm - i będą to chyba infinity lub jbl. Do tego zdemontuję cału subwoofer i go wytłumię matami.
Podpowiedźcie czy lepiej zając się tym oryginalnym subwooferem czy może zrobić przód z głośnikami 16 cm bo już zgłupiałem.
Tak czytam i czytam, i nie wiem co zrobić, sam zastanawiam się nad poprawieniem audio w swojej 7. Mam tylko jeden problem, strasznie nie lubię ingerencji w serie.
W przyszłym tygodniu założę jakiegoś suba.
Mam dwa założenia:
1. Maksymalnie mały koszt,
2. Maksymalnie duży efekt,
Może się uda :] , ale jeśli to nie wypali, to chyba zmienię samochód albo zastanowię się nad profesjonalnym audio
Witam auto podobne wiec powinno cos pomoc.
audio w bmw
Szanowni Koledzy, z nagłośnieniem nie jest tak prosto jak piszecie. Oczywiście, można krytykować seryjne nagłośnienie BMW 7, ale należy pamietać w jakiej klasie jest samochód. Jeśli ktoś chce kozaczyć po dyskotece, to musi mieć sopran i bas. Zaletą nagłośnienia oryginalnego, jest to, że przy dłuższym słuchaniu nie męczy. BMW 7 jest samochodem również do długich tras (może przede wszystkim). Zauważcie, że pogłaśniając sprzęt, proporcje dźwieków (sopran, mid, bas) pozostają niezmienione. Życzę powodzenia po przeróbkach. W E36 touring chciałem zmienić głośniki z przodu. Za oryginalne na giełdzie dał bym max 10zł/szt. Zakładałem magnaty i z wyższej półki, po 800 zł/pare i droższe. Najlepszy bas był przy oryginalnych. Stwierdzono, że powinieniem zmienić wzmaczniacz, bo to nie jest logiczne. Zmieniłem - bez efektu. Mam DSP i rzeczywiście przydałoby się więcej basu. Zastanawiam się nad wymianą głośników w tylnej półce, ale po poprzednich doświadczeniach jestem pełen obaw. Może akustyka skrzyni w E38 jest korzystniejsza i będzie efekt. Ostatnim kryterium oceny audio zawsze jest odsłuch.
Dziękuję i pozdrawiam :-)
Ile roboty jest ze zmianą Professionala na DSP, i jakie elementy trzeba przerzucić?
Po tym co usłyszalem w autach z subwooferami, postanowiłem zaniechać kombinacji i bazować na oryginalnych rozwiązaniach. Zastanawiam się nad kupnem kompletu DSP (lub najlepiej zamianą z dopłatą z mojej strony), dlatego chciałbym wiedzieć na co się porywam :)
--------------------------------
mało kto tu zagląda więc założę taki nowy temat...
Raczej nie pakuj się w taką zabawę. To nie jest prosta sprawa, wymianie trzeba poddać prawie wszystko (tuner zostaje). Wymiana okablowania jest konieczna, przewody do głośników w drzwiach, zwrotnice... Naprawdę jest co robić. Oczywiście można się bawić, ale skala problemu jest duża.
Pozdrawiam
a czy sama półka od DSP z oddzielnym wzmacniaczem da dobry efekt? Pytam bo mam na czesci bume z DSP niedaleko poznania i moze warto się zakręcić za jakimiś elementami, jezeli nie pelen efekt, to chociaż jakąś opłacalną poprawę brzmienia.
Jezeli nie zmienie okablowania a zmienie glosniki z tymi "koszami" plastikowymi (bo tam chyba są przetwornice) bedzie slychac wiecej średnicy bez pierdzenia? Czy podepne wzmacniacz dsp pod obecną wiązkę (mam professionaka czyli jakistam wzmacniacz jest) ?? Nie oczekuje ze zagra to tak jak dsp, ale jesli udaloby sie za niewielka kase cos wytargowac to moze warto?
jezeli nie dadza zadnego efektu glosniki w drzwiach to moze wlasnie tylko polke z bassami kupie i do tego podepne jakis wzmacniacz dodatkowy? Nie chce tuby w bagazniku ani worku na narty. Chce krótkiego, szybkiego i energicznego bassu a nie cieplego buczenia...
Uważam, że takie rozwiazanie jest do przyjęcia. W tylna półke możesz zamontować jakieś lepsze głośniki, ale spróbuj z oryginalnymi głośnikami jeśli masz możliwość. Akustyka ma bardzo wiele parametrów (często niemierzalnych). Musisz jeszcze jakoś pozyskać sygnał do wzmacniacza. Najprościej z sygnału głośnikowego (za końcówka mocy), ale tutaj podejście indywidualne jest dobre. Jeśli chodzi o okablowanie, to wielu je krytykuje, jednak osobiście uważam, że przy odsłuchu raczej nie będzie dużej (jeśli wogóle słyszalnej) róznicy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :-)
Witam!
Analizowałem Wasz temat i tak się zastanawiam, normalne seryjne radyjko, nie podoła z głośnikami i bassem, pomimo tego, że jest wzmacniacz...?
Od razu się przyznam, że z tematu radia i muzyki jestem zielooony :D
Pozdrawiam
Seryjne radio nawet z DSP i niby wzmacniaczem jest w tych autach do bani. Rozwiązaniem stosunkowo tanim jest upakowanie mocniejszego wzmaka z filtrami i ewentualnie lepszych głośników. Parametry radia czy tunera są nawet niezłe i największym problemem jest mało mocy i płaskie brzmienie. Kiedyś już opisałem mój "patent" http://7er.pl/showthread.php/38134-P...983#post440983
Bingo pobawił bym się chętnie w te klocki.
Napewno bym chciał bass w bagażniku jakiś wzmacniacz i wymienić wszystkie głośniki z drzwi na nowe.
Tylko nie mam pojęcia jakie głośnik bass wzmacniacz kable i co jak i gdzie podłączyć gdzie ukryć i w ogóle.
Planuję też zakup takiego urządzonka ;D http://allegro.pl/radio-nawigacja-gp...493825797.html
nie wiem tylko czy to urządzeni będzie obsługiwane przez kierownicę i czy reszta na przykład spalanie ilość kilometrów do rzejechania też będzie wyświetlana na tym cudeńku :)
Z góry dzięki
Siema, odgrzeje trochę temat. W E38 mam fabrycznego kaseciaka, jakie ORI radio z CD mogę zamontować żeby pozostało mi sterowanie z kierownicy ? Czy takie radio będzie 'czytać' nagrywane płyty ?
Bmw business cd, ale tanie nie jest.
Przecież te z epoki to wszystkie są "kasprzaki" :D A w gniazdo pewnie wejdzie dowolne radio 1DIN. Pozostaje kwestia zakupu przejściówki do kabli i już.
Dobrze poszukaj, da się znaleźć business cd za mniej niż 1000..
To najlepiej pasuje i nic lepszego nie znajdziesz
A może to podejdzie:
http://www.car-tronic.pl/cyfrowa-zmi...****x3x5-p4275
tylko pytanie, czy to nie jest do poliftów?
Edit:
I jeszcze coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/cyfrowa-zm...-x5-6631157675
ja uzywam i polecam od dłuższego czasu
zmieniarka cyfrowa xcarlink
działa z z kiery sterowanie na LCD wyświetla się utwór bo obsługuje CDTEXT...
dodatkowo mozna podpiać bluetooth i masz zestaw głośnomówiący i mozesz streamować dzwięk z np; tel przez bluetooth do audio w aucie..
operacja koszt ok 500 zł w tym zestawie... kiedyś chyba pokazywałem jak to zrobiłem u siebie..
dzwięk na moje ucho lepiej z mp3 cyfrowej niz z zmieniarki org ;)
Czy dołożenie samego wzmacniacza (4 kanałowego, w cenie ok 400 zł) do fabrycznego zestawu nagłośnienia (stereo, auto doposażone w nawigację, telewizję, telefon i zmieniarkę), bez instalowania półki, tuby (moim zdaniem tuby nie pasują do tego auta) ma jakikolwiek sens ? W moim aucie (E38 728i 99') o przebiegu 370k zaczęło już pierdzieć nagłośnienie przy dźwiękach basowych przy średnio głośnym słuchaniu muzyki (nie mówiąc już o głośnym słuchaniu). Robiłem już w moim aucie zimne luty w BM24 (wyłączało się) ale chciałbym polepszyć głośność i jakość nagłośnienia bez znaczących modyfikacji auta. Czy może ewentualnie zamiast wstawiać wzmacniacz - wymienić seryjne głośniki na zestawy hertza, pioneera etc.?
Pozdrawiam
Najprostsze rozwiązanie to użycie konwertera sygnału Hi-Low, do niego podłączyć wzmacniacz stereo.
Oryginalne głośniki w przednich drzwiach zastąpić przyzwoitym zestawem odseparowanym z 13cm wooferm.
W puszkach za głośnikiem wyciąć duży otwór, analogicznie zrobić to w piance wygłuszenia. Konieczne będzie tylko dorobienie daszka, żeby woda nie kapała do puszki lub na tapicerkę.
Dodatkowo od frontu, na wzór oryginalnego uszczelnienia, nakleić uszczelkę na front głośnika, żeby uszczelnić połączenie tapicerka - głośnik.
Głośnik wysokotonowy często da się zmieścić w miejscu głośnika średniotonowego.
Takie rozwiązanie potrafi dać bardzo dużą poprawę. U Szajboosa kiedyś na spocie chłopaki szukali subwofera, a to grał tylko zestaw VDO HPC1300 pod wzmacniaczem Sony XM6020.
O ile wzmacniacz da się dostać używany, to wspomniany zestaw jest bardzo ciężko dostępny, ale myślę, że da sie znaleźć inne przyzwoite zestawy. Przykładowo Hertz HSK130
Panowie w swojej e38 zostawiłem oryginalne radio dołożyłem wzmacniacz z bluetooth,wszystkie głośniki zmieniłem na morel, a po opuszczenii tylnego podłokietnika pojawiło sie miejsce na małą skrzynkę basową. Koszt całości około 10k i gra mega dobrze.
Pozdrawiam,
Michał
Jeszcze jedno pytanko, czy z mojego kaseciaka da rade wyprowadzić wyjście AUX ?
Rozebrać radio i 3 piny do wlutowania.
A jakie radio masz? Już kiedyś był temat na forum o AUX.