Banol, E32 750iL

Szpera i zawór regulacyjny Nivo

Oceń wpis
Szperka rozebrana ponownie. Jednak spróbuję dokupić graty. Znalazłem pozytywnego gościa, który zajmuje się tematem części zamiennych do dyfrów :)

Póki co, tak to wygląda w środku. Dlatego właśnie przestała działać.











Tarczki przestały być proste



Sprężyny niby mają jeszcze kształt sprężynujący, ale zobaczymy jaka różnica w porównaniu do nowych



Druga pozytywna wiadomość, to fakt, że zawór ciśnienia Nivo, który przestał być szczelny przy demontażu, przyjemnie kooperuje w zakresie naprawy. Są tam dwa gumowe o-ringi, których wymiana powinna załatwić sprawę. Kolega znalazł mi takie w zestawie naprawczym do skrzyni 4L30E od Adama Opela. Wiadomość podwójnie pozytywna, bo rynek wtórny zaworów tych nie oferuje, albo oferuje takie, które wyglądają jak z rzeki i 'działały do ostatniej chwili'.

Po odkręceniu korka zaworu wyjmujemy taki oto element:



Składa się między innymi z takich zajebistych wytworów. Teflonowy pierścień z o-ringiem, przekładka, i ŁOŻYSKO :D



Pewnie dlatego to całe gówno kosztuje tyle pieniędzy. W końcu zawiera prestiżowe części...



Po wyjęciu, widać ołówek zaworu, sterowany podciętym walcem na elemencie z pierwszego zdjęcia



i kuleczka popychająca ołówek.



Na koniec żeby doszczelnić kołnierz ośki, między korek a ośkę poszła sprężynka. Skasowaliśmy tym samym luz na ośce, który po coś tam był :D Zobaczymy, czy dobry patent, czy trzeba będzie rozbierać jeszcze raz.

Updated 22-12-2012 at 17:26 by tuczi77

Tagi: Brak Dodaj / edytuj tagi
Kategorie
Bez kategorii

Komentarzy

  1. Awatar avecezarave
    Regeneracja zaworu Nivo to bardzo przydatna informacja. Zdaj koniecznie fotorelację z tej operacji.
  2. Awatar sz4l0ny
    Sprawdź sobie oring #51 32 1 938 884 może będzie pasował.
  3. Awatar kal!ber
    hej a mam takie pytanie ten zestaw co podałeś ma tęż tą zewnetrzną gumke co jest między ramieniem a obudową na ośce?? masz zdjęcie owej sprężynki?? ps od środka też bym dał mały oring dla pewności i spręzyna powinna to docisnąć pzdr
  4. Awatar Banol
    Siema,

    Zestaw, to zbyt dużo powiedziane. Dobrałem poprostu uszczelki. Zewnętrzną też, niemniej jednak nie pełni ona jakiejś szczególnie odpowiedzialnej roli. W którym miejscu chciałbyś zastosować dodatkowy oring ? Zdjęcie spręzynki zamieszczę przy okazji instrukcji uszczelnienia, chociaż cała ta operacja jest dość intuicyjna.
  5. Awatar kal!ber
    od środka obudowy na tym wałku od wewnątrz tylko by tam pasował jakiś stożkowy oring (patrz 1 zdjęcie z zaworem )bo z tego co zauważyłem przynajmniej u siebie cieknie dlatego że sie wyrabia ośka i obudowa a że nie ma tam nic na uszczelnienie z obu stron to cieknie pzdr:)
  6. Awatar Banol
    Aha, kumam, róznica jest taka, że u mnie tam był oring. Widać znaczną różnicę wymiarową pomiędzy starym, a nowym.
  7. Awatar kal!ber
    pod tym cytatem co jest zdjęcie :Po odkręceniu korka zaworu wyjmujemy taki oto element:po miedzy Teflonowy pierścień z o-ringiem, przekładka, i ŁOŻYSKO a obudową na tym wałeczku co masz frez na ramie do stabilizatora. Twój temat przepraszam ale:http://imageshack.us/photo/my-images...219007973.jpg/ i o to dodatkowe uszczelnienie mi chodzi oring z kołnierzem i ta sprężyna pomoże,poniewaz ten odcinek wałka i otwór w obudowie się wyrabia z czasem,dlatego cieknie
  8. Awatar Banol
    W tym miejscu jest oring, tyle, że na w/w zdjęciu go nie widać, ponieważ został w obudowie.

  9. Awatar kal!ber
    a to ja w tym regulatorze co rozbierałem nie wdziałem od środka oringu,dlatego tym pisałem:) pzdr
  10. Awatar Banol
    I jeszcze skromny materiał poglądowy w kwestii zaworu ciśnienia nivo, gdyby ktoś kiedyś chciał uszcelnić swój.
    Tak wygląda kolejność części po rozebraniu zaworu



    Na zdjęciu brakuje kulki popychacza, którą widać na poprzednich zdjęciach zaworu w tym wątku. Trzeba na nią uważać przy rozbieraniu. To jeden z tych słynnych, wypadających elementów, których obawiamy się rozbierając dany podzespół po raz pierwszy :D



    Uszczelka numer 1 montowana jest wewnątrz obudowy zaworu, przy kołnierzu ośki.
    Element A, B, C składane są w jedną całość. Uszczelka B wchodzi w talerzyk C, a pierścień A w uszczelkę. Tu uwaga - pierścień jest stożkowaty, więc węższą częścią wkładamy go w uszczelkę. Tak zmontowaną całość zakładamy na ośkę, uszczelką w stonę płaskiej przekładki ( patrz zdjęcie z elementami składowymi )



    Poniżej mała modyfikacja - zawory te leją często po zejściu ciśnienia z układu, a to dlatego, że ośka ze wszystkimi elementami ma wtedy luz, cofa się dając ujście płynowi przez kołnierz. Ta sprężyna kasuje ten luz. Jest jednocześnie dostatecznie miękka, żeby ciśnienie płynu w razie potrzeby mogło ją ugiąć.



    Złożony.