Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Problem z radiem / monitorem E38

  1. #1
    Początkujący Użytkownik Awatar marcin8891
    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    90
    BMW
    E38 740iL
    Skąd
    Białystok

    Problem z radiem / monitorem E38

    Witam, Mam problem, w zasadzie odkąd kupiłem auto, z niedziałającym radiem. Wiem że było wiele tematów na ten temat lecz nie znalazłem nic pasującego do mojego problemu. Może zacznę od tego co moje E38 posiada:
    - monitor 4:3
    - DSP
    - MKIII/MKIV (numer 6 906 923)

    Problem 1:
    Radio wyszukiwało stację, działał RDS, pokazywało mi jaka leci piosenka itp lecz w ogóle nie było głosu. Po przełączeniu na płytę CD ze zmieniarki dźwięk normalnie leciał, ładnie grały płyty. Pytanie w czym jest problem...


    Problem 2:
    Monitor strasznie długo się odpala, muzyka z płyty leci a on się potrafi w pełni załączyć po kilku przejechanych km. Na dodatek potrafił się zawieszać i wyłączać wstrzymując muzykę (z CD). Wyłączenie i włączenie pomagało.


    Ostatnio zacięła mi się płyta w zmieniarce i musiałem to wszystko porozpinać by ją rozebrać i przesmarować. Po tej operacji monitor w ogóle nic nie wyświetla, a dźwięk po omacku włączyłem z cd - chyba że czegoś nie podpiąłem ale wątpię.

    Po numerze tunera sprawdziłem że mogę wrzucić duży monitorek, tylko też czy to rozwiąże problem? Czy winowajcą jest sam monitor czy inne podpięte urządzenie typu tuner / wzmak?

    Proszę o pomoc.

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Problem 1:
    Radio wyszukiwało stację, działał RDS, pokazywało mi jaka leci piosenka itp lecz w ogóle nie było głosu. Po przełączeniu na płytę CD ze zmieniarki dźwięk normalnie leciał, ładnie grały płyty. Pytanie w czym jest problem...
    Problem wskazuje na standardową usterkę tunera BM24
    Objawy są takie a nie inne, ponieważ w przypadku DSP, dźwięk ze zmieniarki omija tuner radiowy i cyfrowo trafia do wzmacniacza DSP.
    Dlatego z CD dźwięk jest(tuner w Twoim przypadku tylko steruje zmieniarką)

    Problem 2:
    Monitor strasznie długo się odpala, muzyka z płyty leci a on się potrafi w pełni załączyć po kilku przejechanych km. Na dodatek potrafił się zawieszać i wyłączać wstrzymując muzykę (z CD). Wyłączenie i włączenie pomagało.
    Najbardziej pasowałoby mi to na problem z czytnikiem nawigacji.
    Masz polski język?

    Ostatnio zacięła mi się płyta w zmieniarce i musiałem to wszystko porozpinać by ją rozebrać i przesmarować. Po tej operacji monitor w ogóle nic nie wyświetla, a dźwięk po omacku włączyłem z cd - chyba że czegoś nie podpiąłem ale wątpię.
    Problem może być w samym monitorze jak i w elementach generujących obraz.
    Obraz w normalnym przypadku generuje czytnik nawigacji, który przekazuje obraz do tunera TV, a ten dopiero przekazuje go do monitora.

    Spróbuj włączyć zapłon z odłączonym czytnikiem nawigacji. Jeśli obraz pojawi się, to za winnego podejrzewałbym czytnik navi.
    Jeśli nie pojawi się, to niebieską wtyczkę z tunera TV podłącz do czytnika navi(w miejscu wtyczki o tym samym kolorze) i sprawdź czy wtedy coś się pojawi. W ten sposób może wykluczysz tuner TV

    Miałem może jeden przypadek gdzie winowajcą był sam monitor. Po prostu zgasł.
    Ponoć w poliftach zdarza się (monitor jest deczko inny)
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Początkujący Użytkownik Awatar marcin8891
    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    90
    BMW
    E38 740iL
    Skąd
    Białystok
    Dzięki za odpowiedź. Nie mam polskiego języka. Dzisiaj wieczorem posprawdzam to co opisałeś i dam znać jaki rezultat.

    A i przypomniało mi się jeszcze jedno. Któryś z tych elektronicznych urządzeń musi być uszkodzone, mieć zwarcie. Po dłuższym postoju, lub kilku krótszych odcinkach rozładowywał mi się aku. Teraz jak jeżdżę z wyjętym bezpiecznikiem to nie ma tego problemu

    Edit:
    Wyjąłem jeszcze tuner BM24. Nie spodziewałem się że siedzi tak głęboko. Spróbuje jutro przelutować miejsca wg poradnika cursora z tematu http://7er.pl/showthread.php/10126-B...%C3%B3wki-mocy
    Dopiero potem będę podłączał wszystko i sprawdzę w czym tkwi problem numer 2

    A i wyczytałem jeszcze że pobór prądu może powodować zwarcie w monitorze i u kogoś wymiana monitora rozwiązała problem. Ciekawe jak to będzie u mnie.
    Ostatnio edytowane przez marcin8891 ; 04-01-2018 o 22:30

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    Cytat Zamieszczone przez marcin8891 Zobacz posta

    A i przypomniało mi się jeszcze jedno. Któryś z tych elektronicznych urządzeń musi być uszkodzone, mieć zwarcie. Po dłuższym postoju, lub kilku krótszych odcinkach rozładowywał mi się aku. Teraz jak jeżdżę z wyjętym bezpiecznikiem to nie ma tego problemu.
    Zmierz pobór prądu, a potem zmierz na odpiętym czytniku MK. Najczęściej to on powoduje problemy z poborem prądu.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik Awatar marcin8891
    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    90
    BMW
    E38 740iL
    Skąd
    Białystok
    Cytat Zamieszczone przez Bartos Zobacz posta
    Zmierz pobór prądu, a potem zmierz na odpiętym czytniku MK. Najczęściej to on powoduje problemy z poborem prądu.
    Tak też zrobię.

    Na obecną chwilę to przelutowanie miejsc w tunerze BM24 nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Nadal jest brak dźwięku z radia, a monitor tym razem się odpalił.. ale odrazu się zawiesił i był jeden stały obrazek na nim. Naciskanie przycisków daje reakcję, np zmiany z kasety na CD działało ale obraz był bez zmian.

  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Pozostaw podłączone tylko tuner BM24, tuner tv i wzmacniacz DSP
    Pozostałe urządzenia odłącz(czytnik nawigacji, zmieniarka i wszystko inne co masz w po lewej stronie w bagażniku)
    W E53 miałem podobny przypadek. Dźwięku brak, sterowanie świrowało, wieszało się. O dziwo przy regulacji głośności nawigacji w menu, pojawiał się dźwięk.
    Winny okazał się moduł sterowania głosowego, który blokował linię I-bus(główna linia komunikacyjna między urządzeniami audio)
    Sprawdź czy coś się zmieni
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #7
    Początkujący Użytkownik Awatar marcin8891
    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    90
    BMW
    E38 740iL
    Skąd
    Białystok
    Dopiero dzisiaj znalazłem chwilę żeby podziałać coś przy aucie.
    Zrobiłem tak jak radziłeś, podłączyłem sam Tuner BM24, tuner TV i wzmacniacz. Rezultat był taki że obraz był. Monitorek chodził ładnie płynnie nic się nie zawieszał. Dźwięku z radia jak nie było tak nie ma. Poszedłem krok dalej i podłączyłem czytnik nawigacji. Po kilku przełączeniach różnych opcji monitorek się zawiesił. Dopiero odłączenie tunera TV i podłączenie ponownie przywróciło sprawny obraz.
    Podejrzewam, że muszę szukać czytnika navi i tunera BM24.. chyba że da się je jakoś naprawić? W tunerze padnięte końcówki mocy?

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    W BM24 przeważnie pojawiają się tzw. zimne luty i dźwięk zanika. Końcówki mocy padają w BM54, ale nikt nie wyklucza, że w BM24 też nie może paść.

  9. #9
    Początkujący Użytkownik Awatar marcin8891
    Dołączył
    Feb 2016
    Posty
    90
    BMW
    E38 740iL
    Skąd
    Białystok
    O to chodzi że te luty przelutowywałem wg poradnika cursora i dalej to samo więc chyba tylko to zostaje...

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    Ja też kiedyś przelutowałem wg poradnika i po niedługim czasie miałem problemy z radiem. Dopiero szwagier przyjrzał się całej płycie i poprawił wszystkie szare/matowe luty (akurat nie te które zaznaczył Cursor) było ich chyba ok 3-4 i od roku mam spokój z radiem, gra pięknie cały czas. Może przejrzyj płyte i może zobaczysz jakiś inne niepewne luty.

Podobne wątki

  1. Problem z monitorem navi mk1 bmw e38
    Przez maciekkk1234 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-07-2016, 09:02
  2. E38 Problem z monitorem nawigacji MK1
    Przez mazaw9 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-09-2015, 22:14
  3. [audio/video] Problem z monitorem 16:9
    Przez Mat88 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-09-2014, 10:04
  4. Problem z monitorem Nawigacji.
    Przez pablo_k3 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-10-2010, 10:53
  5. [ elektronika] powarzny problem z monitorem
    Przez AREK 735 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-08-2008, 20:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •