Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 61

Wątek: upgrade/ modyfikacja systemu audio- dołożenie wzmacniacza

  1. #1
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice

    Post upgrade/ modyfikacja systemu audio- dołożenie wzmacniacza

    Witam.

    Temat dotyczy E65 po lifcie z podstawowym systemem audio (a więc bez żadnego wzmacniacza w bagażniku). Z tego, co udało mi się zorientować, ASK napędza głośniki w drzwiach przednich, basowe pod fotelami oraz głośniki w tylnej półce. Chcę trochę poprawić to nagłośnienie. Waham się między dwiema opcjami- dołożenie kompletnego nagłośnienia z półki wyżej HiFi lub TopHiFi, przy czym operację tą zrobiłbym tylko wtedy, kiedy miałbym możliwość zakupu głośników, wzmacniacza i całej wiązki (z tym chyba najgorzej, bo jeśli coś się pojawia, to tylko głośniki + wzmacniacz). Druga opcja to podłączenie niefabrycznego wzmacniacza plus wymiana głośników, prawdopodobnie wszystkich. I tu rodzi się pytanie: czy jest możliwość podłączenia się w jakieś miejsce w tym podstawowym systemie audio, z którego można by było wziąć sygnał (tzw. line out)? Wolałbym uniknąć jakiegoś rezystora, podłączanego pod wyjście głośnikowe, bo pogarsza dźwięk. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    708
    BMW
    E65
    Skąd
    Chełm
    Polecam jednak logic7. Montowalem u siebie i jest extra. Wiązke mam w cenie złomu miedzianego😀pisz na priv

  3. #3
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    ASK w tunelu środkowym w każdym systemie napędza przednie drzwi i tylną półkę.
    W Logic7 jest dodatkowo głośnik centralny w desce oraz dodatkowe średniotonowe w drzwiach tylnych. Te 3 głośniki, oraz subwoofery napędza wzmacniacz.

    Można zamontować głośniki w drzwiach i tylnej półce z logic7. Średniotonowe bez problemu będą pasować też z E60, niewiele się różnią, a można czasem kupić je bardzo tanio.
    Wysokotonowe też są w zasadzie bliźniacze(tak samo logic7 w mini). Różni ich tylko obudowa oraz kondensator pełniący rolę filtru. E65 ma znacznie gorszy od pozostałych modeli(E60, E90 czy mini).

    ASK da się przekodować, aby equalizacja była taka jak w Logic7, co daje wyraźną różnice w dźwięku(a więc logic7 to nie tylko głośniki, to procesor generuje dźwięk)
    Każdy ASK jest przygotowany pod system Hifi, a więc posiada wyjście do wzmacniacza dla subwooferów jakie były w tym systemie(mały wzmacniacz w bagażniku).
    Wyjście to aktywne jest tylko w systemie Hifi, a więc jedną z opcji kodowania należy przestawić dla systemu Hifi, aby wyjście było aktywne.



    Mówiąc skrótowo, da się zrobić tak:
    1. zamontować głośniki średniotonowe i wysokotonowe w przednich drzwiach oraz tylnej z systemu Logic7 z E65 lub E60
    2. wyprowadzić oryginalny sygnał do wzmacniacza dla subwooferów
    3. przekodować ręcznie za pomocą NCSexpert moduł ASK, tak aby uzyskać profil brzmienia na poziomie Logic7



    Za niedługo będę dłubać w samochodzie użytkownika Drato z forum, u którego wykonałem wspomnianą operację. Mogę zgrać zawartość pliku Man, aby niektórzy mieli łatwiej.
    Zwłaszcza, że za niedługo użytkownik ten chce zmienić ASK na poliftowe, a więc będą dostępne dwa takie gotowe pliki
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi :-)

    Chciałbym też zrobić to w miarę rozsądnie cenowo. A gdyby to wszystko oprzeć na wzmacniaczu HiFi (opcja 676)? Koszt takiego wzmacniacza po tym, co widzę na Allegro, to kilkadziesiąt złotych. Odpada zakup drogiego pudełka do L7 i perspektywa jego późniejszej awarii (jaka jest ich trwałość- każdy wie). Które głośniki napędza ten mały wzmacniacz HiFi? Tylko basowe pod przednimi fotelami? Czy wówczas w drzwiach przednich mogę zamontować głośniki średnio i wysokotonowe, które zasili ASK? W systemie HiFi 676 drzwi tylne nadal pozbawione są głośników oraz nie ma głośnika centralnego, dobrze to rozumiem?

    Zrobiłbym wtedy tak:
    1. Wymiana głośników basowych pod fotelami na największe, z Logic 7.
    2. Wymiana głośników średniotonowych w drzwiach przednich na zestaw z Logic 7 (średniotonowy + wysokotonowy) + wygłuszenie drzwi.
    3. Wymiana głośników w tylnej półce na zestaw z L7.
    4. Dołożenie wiązki od Logic 7 z ASK do bagażnika + zamontowanie wzmiacniacza HiFi. Wiązka do HiFi oraz Logic 7 jest bodajże taka sama, do L7 jest dodatkowo światłowód, którego bym nie wpiął.
    5. Poprowadzenie okablowania od wzmacniacza HiFi do głośników pod fotelami.
    6. Zakodowanie ASK do opcji 676 i, o ile to możliwe, włączenie equalizera jak w L7.

    Cursor, będę wdzięczny za plik .MAN, na pewno w przyszłości mi pomoże.

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    1. Wymiana głośników basowych pod fotelami na największe, z Logic 7.
    Subwoofery w Hifi i Logic7 mają ten sam rozmiar. Różnią się budową(hifi magnes ferrytowy, logic7 neodymowy)

    + wygłuszenie drzwi.
    Za wiele to wygłuszać nie trzeba. Jak już to użyć specjalnych pianek do car-audio. Maty bitumiczne nie są konieczne. Ewentualnie tylko na boczek je nakleić, a później pianka

    4. Dołożenie wiązki od Logic 7 z ASK do bagażnika + zamontowanie wzmiacniacza HiFi. Wiązka do HiFi oraz Logic 7 jest bodajże taka sama, do L7 jest dodatkowo światłowód, którego bym nie wpiął.
    Wzmacniacz Logic7 i Hifi mają tylko 2 rzeczy wspólne:
    - wtyczkę
    - wiązki do subwooferów

    W Logic7 nie ma przewodów do wyjścia na subwoofer w ASK, bo dźwięk dostarczany jest po MOST

    6. Zakodowanie ASK do opcji 676 i, o ile to możliwe, włączenie equalizera jak w L7.
    Wydaje mi się, że nawet jak ta opcja pojawi się, to faktyczne zmiany dokonywane są w procesorze wewnątrz wzmacniacza, a nie tym w ASK

    1. Wymiana głośników basowych pod fotelami na największe, z Logic 7.
    Wszystko fajnie, ale subwoofery logic7 w E65 mają impedancję 4ohm, a subwoofery z hifi z E60 i E65, oraz logic7 E60 mają impedancję 2ohm
    Użycie oryginalnego wzmacniacza z hifi trochę mija się z celem, bo dostaniemy maks 2x25W RMS przy bardzo sprzyjających warunkach

    U Drato zamontowałem wzmacniacz generujący 2x100W RMS przy 4ohm lub 400W RMS w mostku. Dało to sporego kopa subwooferom, włącznie z właściwym trzymaniem ich za gębę
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2015
    Posty
    90
    BMW
    e65
    Skąd
    końskie-swietokrzyskie
    Cursor a jest szansa abys napisal jak i gdzi trzeba podłączyć wzmacniacz?u mnie jest logic ale juz na wykonczeniu,a w trzeciego juz nie zaiwestuje

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2016
    Posty
    650
    BMW
    E66 750Li, E66 760Li, G31 530xD, G05 45E
    Skąd
    Poznań
    A co myślicie o moim szalonym pomyśle zostawienia L7, i zostawienie go w roli procka.
    Z niego RCA powyciągać, i mieć kilka wzmacniaczy zewnętrznych. Nadal mamy kontrole nad equalizerem z poziomu MMI ale mamy duuużo więcej mocy.
    Wpadłem na taki pomysł bo mam narazie tylko 1RCA do skrzyni wyciągnięte. Z 650W rms 4OHM Gra konkret.

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2015
    Posty
    90
    BMW
    e65
    Skąd
    końskie-swietokrzyskie
    Nie wiem jak tu zdjecie przeslac,ale mam schemat ktory przeslal mi kolega,odnosnie wyciagniecia sygnałów z logic 7,logiHuś wlasnie tak chcialem zrobić

  9. #9
    . ADMINISTRATOR Awatar Sebek
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,957
    BMW
    E23/E38/E65
    Skąd
    DZG
    Blog
    1
    Wrzuć foto na inny hosting i tutaj daj linka.
    Pozdrawiam, Sebek

    Masz pytanie lub problem odnośnie funkcjonowania forum, współpracy ...
    Proszę o kontakt ze mną .!


  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2015
    Posty
    90
    BMW
    e65
    Skąd
    końskie-swietokrzyskie
    https://zapodaj.net/09f04ffa9a5f8.jpg.html zdjecie od naszego kolegi z forum miglanc153

Podobne wątki

  1. [audio/video] Modyfikacja audio w e32 - szukam porad, sugestii ...
    Przez Sebek w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 01-09-2015, 12:51
  2. [audio/video] e38 - jak podlaczyc dodatkowy wzmacniacz do ori bmw systemu audio
    Przez klocekpila w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-06-2013, 11:16
  3. [audio/video] e 38 rozbudowa audio podłączenie wzmacniacza
    Przez mati-e28 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 08:43
  4. [ elektronika] dołożenie systemu kontroli trakcji
    Przez DAN V8 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-09-2009, 01:05
  5. [audio] mongooes - modyfikacja audio
    Przez mongooes w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-04-2009, 16:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •