Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14

Wątek: Ogrzewanie do domu 1-rodzinnego

Początkujący Użytkownik Awatar mp240
    BMW
    E38 740 4.4 Motor, 1996 rok.
    Cytat Zamieszczone przez miro Zobacz posta
    Zgadzam sie z Tobą co do pompy ciepła i do kominka. Też tak mam tyle ,że rozprowadzenie kanałami w podłodze ale mniejsza z tym. Klimat kominka jest bezcenny a w Swięta Bożego Narodzenia nie ma nic lepszego.
    Miro wiesz oco chodzi :) ja byłem na tyle nie madry że nie wpadłem na rozprowdzanie podłoga :) ale ... góra z silnikiem jak samemu robisz koszt niski a efektywność bardzo duża róznica miedzy góra a dołem około 2 - 3 st., a przed dodaniem rozprowadzenia miałem 28 na dole i 19 na górze :)

Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    BMW
    E65 730 i
    Najważniejsze ,że działa a jak jeszcze sam sobie człowiek zrobi......bezcenne. No i jesteś bohaterem w swoim domu :)

Początkujący Użytkownik
    BMW
    e46
    Pompa ciepła w naszych warunkach geologicznych nie kiepsko się sprawdza. Trzeba by zainwestować naprawdę spory pieniądz, aby inwestycja się zwróciła w perspektywie nie wiem - może 20 lat. Lepiej już chyba pójść w kierunku paneli słonecznych i podgrzewania wody w ten właśnie sposób. Szczególnie, że te do podgrzewania wody sprawują się naprawdę dobrze. Są mega wydajnie a koszt jest stosunkowo nie duży.
    Pompa obiegowa do CO - tak jak kolega wyżej napisał pompa Diamond. To jest taki mechanizm że w zasadzie tam nie ma co się zepsuć. Specyfikację znajdziesz np tutaj: http://doborpompy.pl/pompa-obiegowa-co/
    Ostatnio edytowane przez bialek ; 14-08-2017 o 12:20

Zaawansowany Użytkownik
    BMW
    e38, w215

panele slonczne, te nie elektryczne tez sie nie zwracaja i to mega sie nie zwracaja
    one tez maja swoja zywotnosc, korozja, glikol no i cena instalacji
    zapalcic 10tys zeby w wakacje miec darmowa wode a poza sezonem i tak trzeba czyms grzac wode, pradem badz gazem badz piecem

porownanie do ogrzewania pradem:

7h trwa podgrzanie 200l wody o 30stopni na 1kw grzalki, ja tam do 40stu paru grzeje, ale woda tez nie ma zero, w najgorszym wypadku w zimie ma okolo 5-6 stopni
    i zwykle nie uzywamy 200l na dobe zeby grzac caly czas tyle wody
    no i liczmy w 2 taryfie 22grosze za prad (pi razy oko) ze wszystkimi oplatami brutto

wiem ze nie da sie grzac tylko w taniej taryfie, no ale nie grzejemy dzien w dzien 200l wody tez, wiec to bedzie usrednione
    wystarczy programator za 35zł i grzac w nocy + w godzinach w dzien gdy jest tani prad + wlaczyc na np 2h rezerwowo w normalnej taryfie
    i grzalka nie 1k (podalem dla uproszczenia) ale np 3k

wychdozi maxymalnie (MAXYMALNIE) 1.52zł dziennie! czyli na miesiac mamy: 45złotych
    na rok mamy: 540zł

czyli 20 lat zeby dojsc do 10tys

A PRZECIEZ INSTALACJA SOLARNA NIE GRZEJE NAM CALY ROK!!! poza sezonem musimy wode i tak czyms grzac

wiec to porownanie jest jeszcze bardziej niekorzystne

no i powiedzcie, po ch instalowac instalacje na dachu do cieplej wody? i wywalac 10 tys? jaki to ma sens? zerowy! :)
    moj sasiad jest hydraulikiem, dawno temu mowil ze takie instalacje sa bez sensu

no ale masa ludzi sie zlapala bo dodacje sa, kredyty, ale z nimi tym bardziej sie to nie kalkuluje :)
    ludzie nie umieja liczyc :)

ale to jest taka sama sprawa jak z tymi autami hybrydowymi czy elektrycznymi, podobna ekonomia :)

kupic zwykly boiler z grzalka, jak ktos ma wiecej to z kwasowki, dobrze zaizolowany najlepiej, najtaniej :)

http://energia.nexun.pl/kalkulator/oblicz.php

moim zdaniem najlepiej to gaz do ogrzewania domu, kominek z rozprowadzeniem i plaszczem wodnym
    uniwersalny boiler z grzalka elektryczna ktory ma dodatkowe wezownice zeby spiac go i z kominkiem i ewentualnie gazem

i nic nie bedzie tansze, ewentualnie jak nie gaz, to jakis tam inny piec

pompy, to dla tych ktorzy kupuja auta elektryczne,. jak ktos ma kase, kaprys, czemu nie :)
    ale z ekonomia nie ma to nic wspolnego

chciaz jakas tam mala pompe ciepla np powietrzna mozna kupic dla lepszej dywersyfikacji, cos do 10k
    taka juz duzo bardziej sie oplaca niz instalacja solarna na dachu, bo mozna nia grzac nawet w lekkie mrozy i nie tylko wode ale np podlogowke i wychdozi prawie 2x taniej niz pradem w najgrszymw wpadku, takie pompy maja sprawnoc powyzej 4, ale to w lecie gdzie ogrzewania nie potrzebujemy, w zimie sprawnosc spada do 2 i nawet lekko ponizej ale to i tak lepiej niz samym pradem w porownaniu do isntalacji solarnej (jesienia czy zima) :) wiec nawet taka "tania" pompa z juli do 10k (cos kolo kolo 7 chyba sa nawet) sie bardziej oplaci niz isntalacja solarna
    no ale potrzebujemy jeszcze jakism tam bufor na wode, no ale jak mamy plaszcz wodny w kominku to i tak go musimy miec
    Ostatnio edytowane przez Franco750 ; 11-08-2017 o 12:24

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12