Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35

Wątek: Akumulator E65 3.0d Sznajder AGM czy tradycyjny Juasa

  1. #21
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2016
    Posty
    49
    BMW
    E65
    Skąd
    Bolanda
    Rozumiem , wiesz nie jestem jeszcze posiadaczem e65 wiec pytam , bo jestem przed, w sobote najbliższą prawdopodobnie zostanie przekazana na moje rece , za drobną opłatą, ale wracając do tematu to narazie nie mogę narzekać na tą yuase poważnie no ale to w e36.

  2. #22
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN

    Post

    @Ttrol to dlaczego ładowanie AGM jest specjalnie kodowane np. w E65 . U mnie ładowanie raz jest 14,4V , raz 14.1V, raz 14.7V raz 14.9V a czasami nawet 15.3V.
    Zależy to od stanu aku w danej chwili,temperatury i innych czynników.
    http://www.soltec.sklep.pl/akumulator-agm-90ah12v-kartapdf-807.html

    Ostatnio edytowane przez miro ; 15-02-2017 o 20:15

  3. #23
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    To co podesłałeś ma zastosowanie do wszystkich akumulatorów, w celu wydłużenia ich czasu życia. Ma zastosowanie w przypadku podtrzymywania naładowanego akumulatora. Ołowiowy też by wytrzymał więcej podtrzymywany w ten sposób. Ale nie jest to konieczne, żeby aku wytrzymał kilka lat bez problemu. Zauważ, że jak masz sprawny aku i lecisz długą trasę to aku jest zupełnie naładowany.

    Moduł zarządzania energią w e65 zbiera dane do statystyk, na podstawie tego dostajesz info, że aku jest do wymiany zanim tak naprawdę umrze zupełnie. Jest sygnalizacja w e65 o słabym aku, ale zauważ, że mimo tego zapalisz. Ten moduł porównuje energię dostarczoną do aku z energią z niego odebraną. Podobne układy teraz stosuje się w medycynie, wojsku, lotnictwie itd.

    To czy wbudowali taki algorytm jak podesłałeś w ten moduł nie jest nigdzie opisane, ale zakładam, że mogli, o ile alternator w e65 jest sterowany cyfrowo, jak ma na przykład Renault.

    Kodowanie aku w e65 zapewne resetuje statystyki oraz musisz wstępnie wprowadzić pojemność nominalną, żeby algorytm mógł zakładać określoną energię jaką powinien zakumulować akumulator.

    Natomiast to, że masz ładowanie dość wysokie świadczyłoby o tym, że alternator jest ze sterowanym cyfrowo wzbudzeniem i zakładam, że mierzyłeś napięcie pod maską?

    To by świadczyło, że moduł na aku mierzy rzeczywiste napięcie jakie dociera na zaciski i podnosząc ładowanie na alternatorze kompensuje spadek napięcia na przewodach od alternatora do akumulatora. Dzięki temu mogli zaoszczędzić na miedzi i dać cieńsze przewody oraz wykorzystać w pełni pojemność aku. Ale tylko zakładam, bo jak zmierzyłeś na zaciskach to moja teoria nie ma zastosowania. Dostęp do plusa jest ciężki, ze względu, że moduł go przykrywa, ale nie jest to niemożliwe. Jeżeli masz dane z menu, to też pozostaje temat skąd są wyświetlane, mogą być z modułu, ale równie dobrze mogą być z każdego innego miejsca w aucie.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 15-02-2017 o 20:55
    pozdrawiam Bartek

  4. #24
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Dobrze,ale dla czego jak jest zarejestrowany w E65 zwykły aku ładowanie nie przekracza 14.4V a przy AGM srednio wynosi 14.7V
    Ładowarki mają program dla AGM i wtedy osiągają 14.7V
    Wytłumacz mi w takim razie dlaczego agm jest ładowane wyższym napięciem.?
    Dane zawsze mierzę pod maską a nie na aku. Aku raz w życiu widziałem jak sprawdzałem czy mam powietrze w kole zapasowym ;)
    Ostatecznie mierzę w gnieździe zapalniczki . :)
    Ostatnio edytowane przez miro ; 15-02-2017 o 22:36

  5. #25
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez miro Zobacz posta
    Dobrze,ale dla czego jak jest zarejestrowany w E65 zwykły aku ładowanie nie przekracza 14.4V a przy AGM srednio wynosi 14.7V
    Ładowarki mają program dla AGM i wtedy osiągają 14.7V
    Wytłumacz mi w takim razie dlaczego agm jest ładowane wyższym napięciem.?
    Nie mogę tego wytłumaczyć, bo nie znam algorytmu softu jaki tam jest. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że AGM ma mniej więcej dwa razy mniejszą rezystancję wewnętrzną od zwykłego, co jest jego największą zaletą. Zatem, jeżeli moja teoria jest słuszna i pomiar jest pobierany nie z zacisków, tylko powiedzmy z wyjścia alternatora to większy prąd ładowania AGM powoduje większy spadek napięcia na przewodach, a zatem kompensacja spadku tego napięcia jest większa na alternatorze. To by miało sens. I tak bym ten system również zbudował.

    Z samej teorii, AGM powinien być ładowany mniejszym napięciem w przypadku całkowitego rozładowania, zatem podwyższone napięcie ładowania na zaciskach nie miałoby zupełnie sensu.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 15-02-2017 o 21:10
    pozdrawiam Bartek

  6. #26
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Dlatego ładowarki dla aku AGM mają zmienne napięcie i natężenie. Dodam ,że z moich obserwacji jeżeli aku w aucie mam naładowany i jest prawie pełny to altek ładuje go napięciami rzędu 14.5V-14.9V. Jak jest trochę rozładowany np długim słuchaniem radia czy włączonym zapłonem to ładowanie jest zdecydowanie niższe. Czy to ma sens ?

  7. #27
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez miro Zobacz posta
    Dlatego ładowarki dla aku AGM mają zmienne napięcie i natężenie. Dodam ,że z moich obserwacji jeżeli aku w aucie mam naładowany i jest prawie pełny to altek ładuje go napięciami rzędu 14.5V-14.9V. Jak jest trochę rozładowany np długim słuchaniem radia czy włączonym zapłonem to ładowanie jest zdecydowanie niższe. Czy to ma sens ?
    W sumie, jak jest rozładowany to mniejsze napięcie może wynikać w większego zapotrzebowania na prąd przez aku i alternator przysiada. To jest prawdopodobne, ale ładowanie 14.9V naładowanego aku w sumie ma tylko funkcję podtrzymującą, podobnie jak algorytm jaki podesłałeś wyżej. Jest to nieco ryzykowne, ale zakładam, że się sprawdza i hella to przebadała zanim zrobiła układ ładowania do e65. Nie podejrzewam ich o sabotaż, żeby aku szybciej padał, e65 to nie te lata jeszcze. W końcu design był w latach 90 tych.

    Wpadnie mi w ręce kiedyś e65/e60 lub wyżej to to pomierzę wszystko.
    pozdrawiam Bartek

  8. #28
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN


    Problem mają użytkownicy VW Phaetona bo w modelach przedliftowych i po liftowych . Problem polega z notorycznie nie doładowanym akumulatorem z Elektroniki ponieważ na ów akumulator nie można uzyskać większego napięcia niż 14.0V i to w porywach. Przeważnie oscyluje w granicach 13.6V-13.8V. Na drugi akumulator czyli rozruchowy przychodzi ładowanie 14.4V i z nim nie mają problemu ale on nie jest w technologi AGM. Każdy ale to każdy użytkownik Phaetona następną rzecz jaką kupuje po zakupie auta to ładowarkę do ładowania akumulatorów AGM firmy Cetek.
    Instrukcja do obsługi akumulatora AGM brzmi tak:
    Przechowywanie lub eksploatacja przez dłuższy czas akumulatora w stanie niepełnego naładowania (poniżej 80%) grozi stopniowym obniżaniem jego parametrów i w konsekwencji trwałym uszkodzeniem akumulatora. Tego rodzaju uszkodzenia nie są objęte gwarancją. W celu maksymalnego wydłużenia żywotności akumulatora, zalecamy jego regularne, konserwacyjne doładowywanie co ok. 2-3 tygodnie, przy pomocy ładowarki z elektroniczną kontrolę procesu ładowania, posiadającą opcję ładowania akumulatorów AGM napięciem 14,7V (np. marki CTEK)

  9. #29
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Dobrze, ale wyszliśmy od tego, że zwykły alternator nie może ładować AGM, bo mu szkodzi, ładując go 14.4, a teraz wychodzi, że należy ładować go 14.7. Jeżeli tak jest faktycznie i to pomaga AGM być naładowanym do pełna to ok. Ale niedoładowanie akumulatora go nie uszkadza. Po prostu zamiast 100Ah, ma powiedzmy 85Ah, przyjmując że energia rośnie w kwadracie napięcia. Jeżeli VW ładuje 13.8, albo i mniej to pewnie pojemność spada jeszcze niżej. Nadal jednak nie uszkadza to akumulatora, jedynie zmniejsza jego pojemność użytkową.

    Zatem idąc tym tropem ładowanie 14.4 jest bezpieczne w zupełności, tylko nie doładowuje aku to końca. Można z tym żyć :) Ale w dużym VW, gdzie ładowanie jest jeszcze niższe, a odbiorników w aucie dużo, widocznie przy krótkich dystansach może to owocować problemami.

    Swoją drogą kupić auto, które trzeba trzymać na ładowarce...

    Dlatego aku AGM służą w autach z powodzeniem na długo przed inteligentnymi systemami ładowania, wystarczy lekko przewymiarować pojemność aku. Inaczej Kruger by nie latał 4 lata na AGM w dużym V12.
    pozdrawiam Bartek

  10. #30
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,119
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez Sylwester. Zobacz posta
    Mam yuase i narazie nie mam problemów , samochód stal kilka dobrych dni na mrozie (około tygodnia) i późnjej odpalił od strzału, nie rozładowałem go do zera to fakt, ale myślę ze są całkiem sprawne, wcześniej miałem jakiegoś no Name...
    Rozladuj Yuase do okolo 11,5V i sie z nim rozstaniesz... kazdy inny sprawny akumulator po naladowaniu bedzie sluzyl jeszcze kilka lat ale w tym przypadku nie bo to sa jednorazowki, nie mowie tu o 5 letnich starych kapciach tylko o kilkumiesiecznych prawie nowkach.


    Cytat Zamieszczone przez Przemo Zobacz posta
    ja teraz mam Yuasa (z takim kupiłem). Opinie sprzedawców są bardzo dobre.
    A czego oczekujesz od sprzedawcy - prawdy ze to syf??
    Ostatnio edytowane przez BOSS ; 15-02-2017 o 21:57
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

Podobne wątki

  1. akumulator
    Przez FARAON750 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-01-2016, 12:35
  2. [elektryka] Akumulator
    Przez Riki w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 16-10-2015, 14:28
  3. [elektryka] Akumulator
    Przez Roobs w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 09-06-2013, 08:23
  4. Tradycyjny problem z wycieraczkami
    Przez Szafatczew w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-06-2013, 16:49
  5. akumulator.
    Przez turek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-11-2012, 09:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •