Strona 6 z 7 PierwszyPierwszy ... 4567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 67

Wątek: Pomocy! Nie odpala. E65 730d

  1. #51
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Mówiłeś, że nie pojawia się napięcie na linii Wake-up przy DDE.
    Co ustaliłeś w tej kwestii?
    Mając zwartego Wake-up do masy, CAS potrafi zablokować się i uniemożliwić nawet kręcenie rozrusznikiem.

    W E60 miałem 2 przypadki gdzie klema IBS(w E65 jej nie ma) zwierała Wake-up do masy i nawet 2. pozycji zapłonu nie dało się włączyć.

    W Twoim przypadku skoro nadal jest taki problem to od tego należy zacząć.
    Jeśli nie masz takiego pinu to po prostu odetnij przewód obok CAS i sprawdź czy na wyjściu z CAS pojawi się napięcie. Jeśli nadal nie, to albo poleciał tranzystor(zapewne jakiś PNP) albo coś blokuje samego CAS'a.

    Problem nie jest nierozwiązywalny, tylko bardzo trudny i wymaga cierpliwości i samozaparcia(a przede wszystkim masy czasu). Niestety z podejściem na zasadzie: "szkoda mi mojego czasu na to" też już się spotkałem.



    Pisałeś, że masz możliwość zwieźć auto na ogrodową, kiedy jesteś wstanie to zrobić?
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  2. #52
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    121
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Wodzisław Śląski

    Post

    Napięcie nie pojawia się w ogóle na żadnym z dostępnych mi na tę chwilę punktów pomiaru w-up, czyli IVM, DSC, ZGM, EMF. Wszystkie wypięte i nic. Ustaliłem, że jeżeli immobilizer jest zablokowany, to nie ma opcji żeby na którymkolwiek module pojawiło się wake-up, bo CAS nie wydaje w ogóle takiego polecenia. Najwcześniejszy wpis z błędem kl. 15 i K_CAN_LOW pojawił się już przy 1100km, czyli praktycznie od opuszczenia fabryki. Więc to raczej nie to. Spotkałem się z twierdzeniem jednego znajomego, który coś tam z BMW miał do czynienia, ale z e65 przyznał się że nie miał styczności. Twierdzi on, że może być tak:
    Kiedy immo zablokuje start, to na OBD2 sygnał w-up i tak będzie podawany, żeby oszukiwać potencjalnego złodzieja wyposażonego w sprzęt diagnostyczny, że niby wszystko jest ok (imituje stan, w którym stacyjka podaje impuls do zapłonu), a błąd klemme 15 pojawia się dlatego, że reszta modułów zgłasza ten fakt braku sygnału w-up do CAS.
    Dlatego jakbyś mógł, to zweryfikuj, czy to jest prawdą. W sumie sam mógłbym to zweryfikować, ale musiałbym dalej rozbierać, żeby sprawdzić, czy z CAS do OBD2 leci osobna wiązka i osobna na resztę modułów, bo chyba tylko tym sposobem mogłoby to tak działać. Jeżeli leci osobna, to mogłoby być prawdą w/w twierdzenie. W zasadzie wystarcz nawet zmierzyć tylko opór pomiędzy w-up z np. IVM a OBD2, ale nie próbowałem, bo przedłużać przewody z miernika musiałem itd., zostawiłem to sobie na cieplejsze dni. Poza tym chyba musi to być na osobnej wiązce, bo na OBD2 w-up inpa wykrywa, a na reszcie już nie.
    Ty Przemku już na pewno nie raz tam zaglądałeś, więc jesteś w stanie to zweryfikować. Do CAS mam jedynie dojście poprzez tunel z wyciągniętego ASK, widać tam wiązkę i wtyk w CAS, ale strasznie tam ciasno, bez dalszego rozbierania będę miał problem wykonać taki pomiar na odciętym w-up, ale to wyjaśniłoby już bardzo dużo kwestii. Do gołego CAS się nie dobrałem, bo z tego co widziałem, rozbierania jest jeszcze więcej, niż mam już teraz do poskładania.
    Żeby przewieźć na ogrodową, będzie jednak spory problem, bo ciasno mam na placu gdzie jest obecnie auto, do tego sam lód i stoi na niemałym pochyle. Po prostu jak na złość - wszystko nie pasuje... Musiałbym chyba nagrać filmik jak to teraz wszystko wygląda, cała ta sytuacja, bo jest naprawdę hardkorowo...
    Gdyby tylko jakiś tran był do wymiany w CAS, to aż by mi kamień z serca spadł. Obawiam się jednak, że odetnę ten wake-up od CAS i nadal nie będzie wiadomo, czy to immo czy tylko coś do przelutowania w samym CAS.
    Ostatnio edytowane przez Polus111 ; 28-01-2017 o 19:45

  3. #53
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    W jaki sposób miałoby immo blokować?

    W E60 nawet na kluczu mechanicznym(czyli pierwsze roczniki) jeśli nie wykryje transpondera to nie włączy nawet pierwszej pozycji i dodatkowo wywali komunikat o braku kluczyka.
    W E65 nie pamiętam jak jest, ale chyba też nie włączy niczego.
    Moim zdaniem gdzieś jest zwarcie na tej linii. W najgorszym przypadku może to być przegryziony przez kunę kabel do skrzyni biegów(sterownik jest wewnątrz skrzyni).

    Co do dostępu do CAS, to trzeba zdjęć listwę drewnianą, żeby to zrobić trzeba zdemontować kratki nawiewu. Na którymś z for widziałem opis jak to wszystko porozbierać, niekoniecznie w związku z CAS
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  4. #54
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    121
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Ja właśnie nie mam pojęcia w jaki sposób może działać immo w E65. Nie miałem wtedy nawet zamkniętego auta, kiedy przestał kręcić. Myślę, że może być tak, że przyjmuje kluczyk, ale blokuje tylko zapłon. Tak albo w podobny sposób działa funkcja antynapad. Swoją drogą alarm, który był u mnie przed demontażem miał funkcję antynapad. Mam gdzieś jeszcze taką czarną kosteczkę, z oczkiem do przypięcia do kluczyka, poprzedni właściciel raz coś wspominał, żebym sobie tego nie zgubił, bo mogę nie wejść do auta lub wejść, ale nie odpalić silnika...
    Myślę, że blokowanie samego zapłonu przez immo jest bardzo proste do zrealizowania... w skrócie - brakiem nasycenia bramki mosfeta, lub bazy bipolara na wyjściu wake-up z CAS.

    Jeszcze jeden zrzut z inpy z prośbą o objaśnienie:


    Inpa pokazuje status Kl.15 w pięciu węzłach. Ponumerowałem je na niebiesko od 1 do 5. Co to za węzły?
    Oczywiście zakładam, że węzeł nr. 3 jest w Power module, ze względu na najwyższy potencjał, bo najbliżej akumulatora. A te pozostałe?

    Kuna kiedyś była na pewno, bo magistralę wody miałem pogryzioną i standardowo - wytłumienie maski. Ale karma do niej wróciła i to w spotęgowanej sile, bo pewnego ranka podczas odpalania wciągnęło ją w pasek i została przezeń przemielona jak w "Ojcu chrzestnym" w tej końcowej scenie :). Zorientowałem się dopiero po kilku dniach, kiedy ktoś mi zwrócił uwagę, że chyba mi płyn ze wspomagania wycieka, bo jakieś czerwone plamy zostawiam :).

    Ale ok, najpierw zmierzę, czy DSC, IVM lub EMF mają wspólnego wake-up'a z OBD2, potem odetnę w-up od CAS i sprawdzę inpą, czy błąd klemme 15 nadal żyje i czy w inpa widzi jeszcze wake-up i czy wyłapuje jakieś zmiany stanu na tej linii. Bez takiej wiedzy, można chyba długo gdybać.
    Ogólnie jeszcze raz dzięki za wsparcie.

    Edit:



    W CAS pin nr. 49 jest fabrycznie zwarty z pinem 48. Pin 50 oddzielony od nich jest oporem 1k, a diagnostyczny pin 35 (OBD2 pin nr. 1) ma połączenie do pinu 50 poprzez kondensatory.
    Ostatnio edytowane przez Polus111 ; 30-01-2017 o 18:56

  5. #55
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    121
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Problem rozwiązany w minioną środę. Okazuje się, że kapitaliści z BMW zastosowali kolejny sprytny myk w naszych E65. Otóż powodem awarii był przerwany przewód wake-up pod siedzeniem pasażera. Przerwa była na złącze a właściwie nikomu i niczemu niepotrzebnej złącze, chyba, że planujemy, by kiedyś nastąpiła taka awaria.
    Już wyjaśniam. Tak to wygląda na schemacie z WDS'a, a na zdjęciu uchwyciłem wyciętą już feralną złączkę na wake-up, ale widać tam jeszcze takie same złączki na dwóch przewodach CAN, pod żółtym silikonowym kapturkiem.


    Okazuje się, że od CAS'a lecą przewody dobrej jakości, jednak pod siedzeniem pasażera przewody te kończą się i poprzez tandetną złączkę prąd ma płynąć dalej 20cm odcinkiem przewodu wątpliwej jakości, do kolejnej złączki przy progu, od tego miejsca kable znów są dobrej jakości. Po co więc w miejscu narażonym na wilgoć jest aż tyle niepotrzebnych złączek i do tego wpięte pomiędzy tymi złączkami jest 20cm badziewnych przewodów na każdej linii? Właśnie po to, by któregoś dnia spotkało każdego posiadacza e65 to, co spotkało mnie.
    Na poniższych zdjęciach pokazałem jak można poradzić sobie z tym problemem. Po prostu wyciąłem zbędne złączki, pominąłem złączkę przy progu i przewody CAN oraz wake-up wlutowałem bezpośrednio do taśmy, która przy progu leci już dalej w stronę schowka.


    Poza tym, skoro miałem już rozebrany DDE, korzystając z okazji usprawniłem odprowadzanie w nim ciepła z głównych stabilizatorów, warto to zrobić, gdyż generują spore straty, bo są to główne źródła prądowe w tym module, a fabrycznie kontakt z radiatorem jest mizerny, co musi przekładać się na ograniczoną trwałość. Wystarczy je posmarować silikonową pastą termoprzewodzącą.

    Ostatnio edytowane przez Polus111 ; 05-02-2017 o 22:47

  6. #56
    Zaawansowany Użytkownik Awatar niestepne
    Dołączył
    Oct 2013
    Posty
    774
    BMW
    e38 728i było jest e53 4.4 i e65 3.6
    Skąd
    Mława
    Gratuluję i podziwiam Twoją cierpliwość kolego.

  7. #57
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Też gratuluję! Ja tam na wiosnę będę zaglądać. Jakieś 1,5 roku temu miałem "małą" powódź i po stronie pasażera miałem około 2-3cm stojącej wody. Nic się nie stało, ale pod podłogę wsadziłem pochłaniacz wilgoci. Czas go wyjąć. Ta podłoga jest chyba wodoszczelna, bo nic się nie przedostało pod spód. Jak już będę to robił, to zrobię zdjęcia jak u mnie te przewody wyglądają.

  8. #58
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    @Polus wierzyłem w Ciebie. Trochę to trwało ale zrobiłeś i to najważniejsze. Czyli jednak błahostka a ile czasu i nerwów. Gratulacje !
    P.S. Jak powiększam Twoje zdjęcia to mam jakaś dziwna strona z samymi linkami. Jak to otworzyć ?

  9. #59
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    121
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Wodzisław Śląski

    Post

    Dzięki.
    dammed1, jeżeli będziesz już tam zaglądał, to radzę mimo wszystko wywalić te niepotrzebne złączki i odcinki lichych przewodów. U mnie po podniesieniu gąbek nic nie wskazywało na to, że to tam jest problem. Dopiero po ściągnięciu tej żółtej gumowej osłonki zobaczyłem, że zacisk i przewód jest zzieleniały i skorodowany był na całym odcinku 20cm. Dopiero jak się przyjrzałem, to zorientowałem się że ten odcinek nie dość, że niepotrzebny, to jest po prostu innym, czyli jakościowo gorszym przewodem, korozja była tylko na tych krótkich odcinkach i to na każdej linii. W tej chwili jest tam sucho, ale kiedyś musiało się tam coś wylać, wyschło, ale słabszej jakości odcinek zaczął wtedy korodować i tak to postępowało, aż w tej złączce utlenił się cały styk.

    miro, może po prostu nie wyświetla Ci zdjęć z powodu przeglądarki? U mnie na chromie działają normalnie...
    Ostatnio edytowane przez Polus111 ; 05-02-2017 o 23:13

  10. #60
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2016
    Posty
    49
    BMW
    E65
    Skąd
    Bolanda
    Polus111 MISZCZ!!!!
    Jesteś Mistrzem Świata, podziwiam Ciebie
    No mistrz, gratuluję i bardzo się cieszę, że udało się ruszyć maszynę, ale musiała być satysfakcja, poszedł po złoto.
    Jeżeli będzie dane się spotkać stawiam dobre piwo
    Trzymaj się i dziękuję za wnikliwą dokumentację

Podobne wątki

  1. [silnik] [e38] nie odpala. pomocy.
    Przez pokolacji w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 28-12-2014, 23:15
  2. pomocy nie odpala BMW 740D
    Przez pulkownik72 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 04-12-2011, 19:05
  3. Zle Odpala bmw:(POMOCY!
    Przez lowelas90 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-06-2010, 21:59
  4. E38 730i 1997 Nie odpala POMOCY !!
    Przez ciechann w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-12-2009, 19:23
  5. [mechanika] NIE ODPALA! Pomocy!!
    Przez bialydaro w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28-03-2009, 11:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •