Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: [DYSKUSJA] Rozgrzewanie starszych silników (m30. m60) zimą na postoju. Tak czy Nie?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    175
    BMW
    e32 735
    Skąd
    Szczytno

    Post [DYSKUSJA] Rozgrzewanie starszych silników (m30. m60) zimą na postoju. Tak czy Nie?

    Witam.
    Chciałbym trochę z Wami podyskutować. Temat jest taki - co sądzicie o rozgrzewaniu zimnego silnika na postoju w mroźne poranki? Kiedyś panował taki trend, że przy wysokim mrozie trzeba zawsze odpalić auto parę minut wcześniej i np w tym czasie poskrobać szyby, a silnik niech sobie powoli łapie temperaturę. Teraz za to jest taki trend - absolutnie nie wolno tego robić bo to szkodzi silnikowi. Jak się domyślam, chodzi też o emisję spalin i ekoterroryzm (po co auto ma kopcić 5 minut na postoju i później 10 minut w drodze do pracy, skoro może kopcić tylko te 10minut?) :)

    No i teraz zastanawia mnie jedno - jak się sprawa ma w poczciwych silnikach m30 i m60? Ja zauważyłem, że jeśli odpalę auto w garażu po otwarciu drzwi i np w tym czasie pójdę nakarmić i napoić psa, co zajmuje około 5 minut, to w drodze do pracy silnik nagrzeje mi się po około 1,5 KM. Jeśli tego nie zrobię, to do pełnego nagrzania potrzeba mi około 4KM. Nie liczyłem tego, ale na podstawie samych wskazań ekonomizera to gdy ruszę zimnym autem to przez pierwszy kilometr na 3 biegu z prędkością 50km/h wskazówka nie spada poniżej 20l/100. Jeśli jednak rozgrzeje auto na postoju, to po 100 metrach za bramą, przy prędkości również 50km/h i trzecim biegu ekonomizer pokazuje 12l/100km.

    Ja byłbym skłonny powiedzieć, że warto jest przy ujemnej temperaturze poświęcić te 5 minut na grzanie. Rano i tak mam kilka rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, więc nie stoję i nie czekam, aż auto się nagrzeje, więc jakby nie tracę czasu.

    Kto się ze mną zgadza? A kto się nie zgadza i dlaczego? Czy to szkodzi silnikowi? Jeśli tak, to w jaki sposób? Zapraszam do dyskusji

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik Awatar IMPEX1950
    Dołączył
    Jan 2014
    Posty
    665
    BMW
    Rolls Royce Phantom
    Skąd
    RADZIONKÓW
    Niby tak, ale jak masz dobry olej to myślę ze rozgrzewanie jest nie istotne, mając kiedyś e32 m30 i m60 czesto wstawawiałem mu na zimnym do maxymalnej i nic sie nie działo , ważne też jest żeby olej sie odpowiednio rozprowadził po silniku więc według mnie wskazana jest po odpaleniu przegazówka do czerwonego pola.
    W e38 750 tylko zauważyłem ze skrzynia jak była zimna to przeciągała, kazdym z tych aut zrobiłem przynajmniej 50 tys km na porządnych olejach i czy zimno czy ciepło to pełna eksploatacja od odpalenia powtarzam żadnych uszczerbków na silniku nie było a następny własciciel auta po mnie był mega pod wrażeniem ze mocny samochód :)
    Pamiętaj żęby nie było nagaru na świecach :)

  3. #3
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,285
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz

    Post

    Chciałbym to zobaczyć jak przy minusowej temp krecisz do czerwonego f02. Głupszej teorii dawno nie słyszałem.

    Ja auto rozgrzewam. Teraz o tyle mam dobrze ze w obu autach którymi śmigam na codzień mam webasto i od razu jest "piec" a nie po 10min zaczyna grzac
    Ostatnio edytowane przez Dzuda ; 13-11-2016 o 11:14

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    1,569
    BMW
    E38 750i 1997 rok
    Skąd
    Opolskie
    Przeciaganie biegow moze byc spowodowane rozgrzewaniem katalizatorow.
    W W140 V12 jest tak na 100%,w E38 tez cos takiego zauwazylem.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar IMPEX1950
    Dołączył
    Jan 2014
    Posty
    665
    BMW
    Rolls Royce Phantom
    Skąd
    RADZIONKÓW
    Cytat Zamieszczone przez Dzuda Zobacz posta
    Chciałbym to zobaczyć jak przy minusowej temp krecisz do czerwonego f02. Głupszej teorii dawno nie słyszałem.

    Ja auto rozgrzewam. Teraz o tyle mam dobrze ze w obu autach którymi śmigam na codzień mam webasto i od razu jest "piec" a nie po 10min zaczyna grzac
    Mowa jest tutaj o starszych pojazdach bmw , f02 nie krece tylko jade delikatnie az sie rozgrzeje, trwa to około 20 min. Stare silniki bmw są pancerne w porównaniu z nowymi generacjami

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Ja zawsze myslalem ze wstawianie na zimnym szkodzi silnikowi. Ale mam auta ciezarowe gdzie jak temp. na zewnatrz spadnie ponizej 3stopni to przy porannyn rozruchu auto samo daje sobie wysokie obroty az do osiagniecia 90stopni plynu. Pierwszy raz sie wystraszylem ale po konsultacji z serwisem okazalo sie ze jest to zecz normalna i tak ma byc. Dziwne troche...
    Osobowki zawsze odpalam, pale faje, skrobie szyby i jade.
    Pzdr.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    Wstawianie w piec na zimnym zawsze odbija się na panewkach.Olej gęsty.

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    175
    BMW
    e32 735
    Skąd
    Szczytno
    Cytat Zamieszczone przez jaro5 Zobacz posta
    Wstawianie w piec na zimnym zawsze odbija się na panewkach.Olej gęsty.

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    Myślę że to jest tylko w przypadku kiepskiej jakości mineralnych olejów. Jeśli ktoś stosuje dobry syntetyk co jest w porównaniu z mineralnym jak Woda a Miód, to chyba nie ma problemu ze smarowaniem... Myślę, że dla osób mających instalację LPG o wiele bardziej opłaca się to rozgrzewanie przed ruszeniem, bo szybciej przełączy się na gaz. A spalanie na postoju wg mnie będzie niższe, niż podczas jazdy na zimnym - zwiększona dawka paliwa itd.

    Skoro kolega IMPEX1950 pisze, że praktykował takie rzeczy w autach którymi przejechał minimum 50tys kilometrów to może być coś na rzeczy i może mieć on rację, że to nie szkodzi silnikowi. Jeśli układ smarowania jest sprawny, to smarowanie panewek powinno nastąpić maksymalnie kilka sekund po odpaleniu. Wydaje mi się, że taka teoria typu "Nie gazuj po odpaleniu", może być kolejnym mitem, powtarzanym przez lata. Oczywiście sam bym raczej nie gazował do czerwonego pola na zimnym, ale myślę że do około 3000obr/min nic by nie zaszkodziło. Poparciem dla tej teorii może być przykład aut ciężarówych kolegi POKOLACJI. Ciężarówki to drogie i zazwyczaj wytrzymałe auta, wątpię żeby producent zastosował w nich system uszkadzania panewek przy niskich temperaturach.

    Jeszcze co do gęstnienia oleju przy niskich temperaturach, to mój Motul X-Clean 5w40 pełen syntetyk na mrozie za bardzo gęsty się nie robi. Mam w garażu resztę w bańce na ewentualne dolewki i przy wczorajszych -6 rano (nieocieplony garaż), olej wydawał się być tak samo rzadki jak przy wyższej temperaturze.

    Przy najbliższych mrozach sprawdzę testem OBC jakie ma spalanie na wolnych zaraz po odpaleniu. Po rozgrzaniu ma około ~2,3 litra/h, ciekawe ile pokaże na zimnym podczas mrozu.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Skąd
    Barlinek
    Cytat Zamieszczone przez jaro5 Zobacz posta
    Wstawianie w piec na zimnym zawsze odbija się na panewkach.Olej gęsty.

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    tez mi sie tak wydaje. Tym bardziej dziwne jest ze np w ciezarowkach tak mam. W zasadzie tylko w renault.
    Jaro nie masz czasami usmiechu paryza (magnum)? Ja mam 3szt i wszystkie tak robia na zimnym. Manki i scanie nic takiego nie wyczyniaja...

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    1,307
    BMW
    było e32 735 1986r lpg e34 535i lpg 1991,730v8 manual 1992_sekwencja jest BMW e32 735is Italian milf
    Skąd
    rogi/krosno
    Cytat Zamieszczone przez pokolacji Zobacz posta
    tez mi sie tak wydaje. Tym bardziej dziwne jest ze np w ciezarowkach tak mam. W zasadzie tylko w renault.
    Jaro nie masz czasami usmiechu paryza (magnum)? Ja mam 3szt i wszystkie tak robia na zimnym. Manki i scanie nic takiego nie wyczyniaja...
    a do ciężarowych jakie oleje lejecie? Sorki za Ot

Podobne wątki

  1. [pozostale] Jazda zimą
    Przez lpawel w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 23-01-2015, 17:36
  2. bmw i jazda zimą
    Przez rafal25bn w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-11-2012, 20:54
  3. [silnik] Rozgrzewanie sie diesla 740d
    Przez puchacz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-11-2011, 19:23
  4. Rozgrzewanie - jaka metoda najzdrowsza?
    Przez Michal750 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 21-03-2009, 00:54
  5. oznaczenia- przed zimą
    Przez krzywy191 w dziale Felgi, opony, itp.
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-10-2008, 17:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •