Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14

Wątek: zmiana hamulców w e32

  1. #11
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Hej sz4l0ny i Zdzira

    Ponieważ lubię tematy drążyć, a nie na wszystkim można się znać, postanowiłem zasięgnąć opinii znajomego z pracy, który projektuje na co dzień układy hamulcowe hydrauliczne i pneumatyczne dla wojska i lotnictwa.

    Otóż sprawa ma się nieco inaczej, aczkolwiek wyjaśnia dlaczego zmiana pompy powoduje zmianę siły hamowania.

    Pomijając aspekt, który poruszyliśmy wcześniej, czyli średnicę tarczy, czyli odległość od osi, gdzie jest przyłożona siła hamowania. Im większa tym skutecznie, no ale to jest oczywiste.

    Jeżeli natomiast chodzi o pompy. W układzie hamulcowym parametrem wyjściowym jest ciśnienie robocze maksymalne. W autach osobowych wynosi ono 140 barów. Układ jest projektowany na dwa razy tyle, włącznie z przewodami elastycznymi. Oczywiście nie należy przekraczać wartości nominalnej.

    I teraz najciekawsze, pompa hamulcowa im MNIEJSZĄ ma średnicę, tym większe jest przełożenie siły nacisku z pedału, na ciśnienie jakie wytwarza(przy założeniu tego samego przełożenia pedału hamulcowego). Zatem jest odwrotnie niż nakazuje logika i jak myślałem (widocznie pompa z STI miała mniejszą średnicę). Można by zatem uznać, że taki mod jest ok. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę ciśnienie jakie panuje w układzie hamulcowym i od tego należy wyjść. Producenci podobno różnie sobie to projektują i czasami jest dużo mniejsze od tych 140 barów. Zatem najpierw należy je zmierzyć poprzez odpowietrznik zacisku, a potem zająć się modami. Jeżeli na pompie standardowej jest ciśnienie zbliżone do 140 barów, to nic w tej kwestii nie zrobimy. Jeżeli jest zapas to można się bawić. Minimalne ciśnienie jakie wytwarza pompa i uznawana jest jeszcze za sprawną to 70-80 barów.

    Bez mierzenia ciśnienia można doprowadzić do sytuacji, że przekraczamy z inną pompą 140 barów i wtedy robi się niebezpiecznie.

    Wiedziałem, że dzwoni, tylko nie wiedziałem, w którym kościele. To by tłumaczyło auta jakie podrzuciłeś sz4l0ny, widocznie nie było już możliwości zwiększenia ciśnienia i pompa stockowa wystarczy.

    Mógłbyś to Zdzira zmierzyć, bo od zawsze mam wrażenie, że w BMW ten hamulec szału nie robi. Obojętnie w jakim modelu 5er i 7er jeździłem. Nigdy w sumie mi się nie udało zblokować wszystkich czterech kół w dużej limuzynie, co na przykład nie było żadnym problemem we wspomnianym tutaj Lexusie LS lub Cadillacu DeVille jakie kiedyś posiadałem. Oczywiście z wyłączonym ABSem.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 19-11-2016 o 23:59
    pozdrawiam Bartek

  2. #12
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,603
    BMW
    740iA e-32
    Skąd
    Rawicz Wlkp
    Blog
    1
    Ciekawa rzecz jak nie zapomnę to zmierzę przy zmianie tarcz i klocków

  3. #13
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2013
    Posty
    149
    BMW
    E38 740d
    Skąd
    Między Bugiem a Wisłą
    Mam pytanie jeśli mogę w tym temacie. Chodź mi o opinię o klockach ebc yellow. Czy mocno pylą, czy szybko się zużywają, o subiektywne odczucia po ich założeniu. Kiedyś któryś z kolegów obiecał się podzielić opinią

    Sent from my HTC One dual sim using Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez Antek ; 20-11-2016 o 16:13

  4. #14
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,603
    BMW
    740iA e-32
    Skąd
    Rawicz Wlkp
    Blog
    1
    ja miałem ebc red i byłem zadowolony hamowały fest pyliły normalnie

Podobne wątki

  1. Swap hamulców w 735
    Przez tedek w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-01-2016, 17:22
  2. [hamulce] Usterka hamulców, spostrzeżenia
    Przez ttrol w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-08-2015, 09:00
  3. Zmiana hamulców 740i na 750i (przód)
    Przez Pawel'88 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 23-10-2014, 11:19
  4. [hamulce] Ulepszenie hamulców - 750
    Przez deim-s w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 10-02-2014, 09:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •