Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 10 z 31

W±tek: [DYSKUSJA] Rozgrzewanie starszych silników (m30. m60) zim± na postoju. Tak czy Nie?

  1. #1
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Mar 2015
    Posty
    175
    BMW
    e32 735
    Sk±d
    Szczytno

    Post [DYSKUSJA] Rozgrzewanie starszych silników (m30. m60) zim± na postoju. Tak czy Nie?

    Witam.
    Chcia³bym trochê z Wami podyskutowaæ. Temat jest taki - co s±dzicie o rozgrzewaniu zimnego silnika na postoju w mro¼ne poranki? Kiedy¶ panowa³ taki trend, ¿e przy wysokim mrozie trzeba zawsze odpaliæ auto parê minut wcze¶niej i np w tym czasie poskrobaæ szyby, a silnik niech sobie powoli ³apie temperaturê. Teraz za to jest taki trend - absolutnie nie wolno tego robiæ bo to szkodzi silnikowi. Jak siê domy¶lam, chodzi te¿ o emisjê spalin i ekoterroryzm (po co auto ma kopciæ 5 minut na postoju i pó¼niej 10 minut w drodze do pracy, skoro mo¿e kopciæ tylko te 10minut?) :)

    No i teraz zastanawia mnie jedno - jak siê sprawa ma w poczciwych silnikach m30 i m60? Ja zauwa¿y³em, ¿e je¶li odpalê auto w gara¿u po otwarciu drzwi i np w tym czasie pójdê nakarmiæ i napoiæ psa, co zajmuje oko³o 5 minut, to w drodze do pracy silnik nagrzeje mi siê po oko³o 1,5 KM. Je¶li tego nie zrobiê, to do pe³nego nagrzania potrzeba mi oko³o 4KM. Nie liczy³em tego, ale na podstawie samych wskazañ ekonomizera to gdy ruszê zimnym autem to przez pierwszy kilometr na 3 biegu z prêdko¶ci± 50km/h wskazówka nie spada poni¿ej 20l/100. Je¶li jednak rozgrzeje auto na postoju, to po 100 metrach za bram±, przy prêdko¶ci równie¿ 50km/h i trzecim biegu ekonomizer pokazuje 12l/100km.

    Ja by³bym sk³onny powiedzieæ, ¿e warto jest przy ujemnej temperaturze po¶wiêciæ te 5 minut na grzanie. Rano i tak mam kilka rzeczy do zrobienia przed wyjazdem, wiêc nie stojê i nie czekam, a¿ auto siê nagrzeje, wiêc jakby nie tracê czasu.

    Kto siê ze mn± zgadza? A kto siê nie zgadza i dlaczego? Czy to szkodzi silnikowi? Je¶li tak, to w jaki sposób? Zapraszam do dyskusji

  2. #2
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar IMPEX1950
    Do³±czy³
    Jan 2014
    Posty
    665
    BMW
    Rolls Royce Phantom
    Sk±d
    RADZIONKÓW
    Niby tak, ale jak masz dobry olej to my¶lê ze rozgrzewanie jest nie istotne, maj±c kiedy¶ e32 m30 i m60 czesto wstawawia³em mu na zimnym do maxymalnej i nic sie nie dzia³o , wa¿ne te¿ jest ¿eby olej sie odpowiednio rozprowadzi³ po silniku wiêc wed³ug mnie wskazana jest po odpaleniu przegazówka do czerwonego pola.
    W e38 750 tylko zauwa¿y³em ze skrzynia jak by³a zimna to przeci±ga³a, kazdym z tych aut zrobi³em przynajmniej 50 tys km na porz±dnych olejach i czy zimno czy ciep³o to pe³na eksploatacja od odpalenia powtarzam ¿adnych uszczerbków na silniku nie by³o a nastêpny w³asciciel auta po mnie by³ mega pod wra¿eniem ze mocny samochód :)
    Pamiêtaj ¿êby nie by³o nagaru na ¶wiecach :)

  3. #3
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Do³±czy³
    Feb 2008
    Posty
    10,285
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Sk±d
    Sandomierz

    Post

    Chcia³bym to zobaczyæ jak przy minusowej temp krecisz do czerwonego f02. G³upszej teorii dawno nie s³ysza³em.

    Ja auto rozgrzewam. Teraz o tyle mam dobrze ze w obu autach którymi ¶migam na codzieñ mam webasto i od razu jest "piec" a nie po 10min zaczyna grzac
    Ostatnio edytowane przez Dzuda ; 13-11-2016 o 11:14

  4. #4
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Feb 2013
    Posty
    1,569
    BMW
    E38 750i 1997 rok
    Sk±d
    Opolskie
    Przeciaganie biegow moze byc spowodowane rozgrzewaniem katalizatorow.
    W W140 V12 jest tak na 100%,w E38 tez cos takiego zauwazylem.

  5. #5
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar IMPEX1950
    Do³±czy³
    Jan 2014
    Posty
    665
    BMW
    Rolls Royce Phantom
    Sk±d
    RADZIONKÓW
    Cytat Zamieszczone przez Dzuda Zobacz posta
    Chcia³bym to zobaczyæ jak przy minusowej temp krecisz do czerwonego f02. G³upszej teorii dawno nie s³ysza³em.

    Ja auto rozgrzewam. Teraz o tyle mam dobrze ze w obu autach którymi ¶migam na codzieñ mam webasto i od razu jest "piec" a nie po 10min zaczyna grzac
    Mowa jest tutaj o starszych pojazdach bmw , f02 nie krece tylko jade delikatnie az sie rozgrzeje, trwa to oko³o 20 min. Stare silniki bmw s± pancerne w porównaniu z nowymi generacjami

  6. #6
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Sk±d
    Barlinek
    Ja zawsze myslalem ze wstawianie na zimnym szkodzi silnikowi. Ale mam auta ciezarowe gdzie jak temp. na zewnatrz spadnie ponizej 3stopni to przy porannyn rozruchu auto samo daje sobie wysokie obroty az do osiagniecia 90stopni plynu. Pierwszy raz sie wystraszylem ale po konsultacji z serwisem okazalo sie ze jest to zecz normalna i tak ma byc. Dziwne troche...
    Osobowki zawsze odpalam, pale faje, skrobie szyby i jade.
    Pzdr.

  7. #7
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar jaro5
    Do³±czy³
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Sk±d
    radom
    Wstawianie w piec na zimnym zawsze odbija siê na panewkach.Olej gêsty.

    Wys³ane z mojego SM-G935F przy u¿yciu Tapatalka
    by³o E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  8. #8
    Zaawansowany U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Mar 2015
    Posty
    175
    BMW
    e32 735
    Sk±d
    Szczytno
    Cytat Zamieszczone przez jaro5 Zobacz posta
    Wstawianie w piec na zimnym zawsze odbija siê na panewkach.Olej gêsty.

    Wys³ane z mojego SM-G935F przy u¿yciu Tapatalka
    My¶lê ¿e to jest tylko w przypadku kiepskiej jako¶ci mineralnych olejów. Je¶li kto¶ stosuje dobry syntetyk co jest w porównaniu z mineralnym jak Woda a Miód, to chyba nie ma problemu ze smarowaniem... My¶lê, ¿e dla osób maj±cych instalacjê LPG o wiele bardziej op³aca siê to rozgrzewanie przed ruszeniem, bo szybciej prze³±czy siê na gaz. A spalanie na postoju wg mnie bêdzie ni¿sze, ni¿ podczas jazdy na zimnym - zwiêkszona dawka paliwa itd.

    Skoro kolega IMPEX1950 pisze, ¿e praktykowa³ takie rzeczy w autach którymi przejecha³ minimum 50tys kilometrów to mo¿e byæ co¶ na rzeczy i mo¿e mieæ on racjê, ¿e to nie szkodzi silnikowi. Je¶li uk³ad smarowania jest sprawny, to smarowanie panewek powinno nast±piæ maksymalnie kilka sekund po odpaleniu. Wydaje mi siê, ¿e taka teoria typu "Nie gazuj po odpaleniu", mo¿e byæ kolejnym mitem, powtarzanym przez lata. Oczywi¶cie sam bym raczej nie gazowa³ do czerwonego pola na zimnym, ale my¶lê ¿e do oko³o 3000obr/min nic by nie zaszkodzi³o. Poparciem dla tej teorii mo¿e byæ przyk³ad aut ciê¿arówych kolegi POKOLACJI. Ciê¿arówki to drogie i zazwyczaj wytrzyma³e auta, w±tpiê ¿eby producent zastosowa³ w nich system uszkadzania panewek przy niskich temperaturach.

    Jeszcze co do gêstnienia oleju przy niskich temperaturach, to mój Motul X-Clean 5w40 pe³en syntetyk na mrozie za bardzo gêsty siê nie robi. Mam w gara¿u resztê w bañce na ewentualne dolewki i przy wczorajszych -6 rano (nieocieplony gara¿), olej wydawa³ siê byæ tak samo rzadki jak przy wy¿szej temperaturze.

    Przy najbli¿szych mrozach sprawdzê testem OBC jakie ma spalanie na wolnych zaraz po odpaleniu. Po rozgrzaniu ma oko³o ~2,3 litra/h, ciekawe ile poka¿e na zimnym podczas mrozu.

  9. #9
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Oct 2014
    Posty
    2,120
    BMW
    E65 3.0D
    Sk±d
    Barlinek
    Cytat Zamieszczone przez jaro5 Zobacz posta
    Wstawianie w piec na zimnym zawsze odbija siê na panewkach.Olej gêsty.

    Wys³ane z mojego SM-G935F przy u¿yciu Tapatalka
    tez mi sie tak wydaje. Tym bardziej dziwne jest ze np w ciezarowkach tak mam. W zasadzie tylko w renault.
    Jaro nie masz czasami usmiechu paryza (magnum)? Ja mam 3szt i wszystkie tak robia na zimnym. Manki i scanie nic takiego nie wyczyniaja...

  10. #10
    Do¶wiadczony U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Sep 2009
    Posty
    1,307
    BMW
    by³o e32 735 1986r lpg e34 535i lpg 1991,730v8 manual 1992_sekwencja jest BMW e32 735is Italian milf
    Sk±d
    rogi/krosno
    Cytat Zamieszczone przez pokolacji Zobacz posta
    tez mi sie tak wydaje. Tym bardziej dziwne jest ze np w ciezarowkach tak mam. W zasadzie tylko w renault.
    Jaro nie masz czasami usmiechu paryza (magnum)? Ja mam 3szt i wszystkie tak robia na zimnym. Manki i scanie nic takiego nie wyczyniaja...
    a do ciê¿arowych jakie oleje lejecie? Sorki za Ot

Podobne w±tki

  1. [pozostale] Jazda zim±
    Przez lpawel w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 23-01-2015, 17:36
  2. bmw i jazda zim±
    Przez rafal25bn w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-11-2012, 20:54
  3. [silnik] Rozgrzewanie sie diesla 740d
    Przez puchacz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-11-2011, 19:23
  4. Rozgrzewanie - jaka metoda najzdrowsza?
    Przez Michal750 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 21-03-2009, 00:54
  5. oznaczenia- przed zim±
    Przez krzywy191 w dziale Felgi, opony, itp.
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-10-2008, 17:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •