Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: e65 6hp26 falowanie obrotow i inne objawy, konwerter?

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2017
    Posty
    35
    BMW
    e65 3.6 02'
    Skąd
    WR

    Post e65 6hp26 falowanie obrotow i inne objawy, konwerter?

    witam.

    W ostatnim czasie kupiłem e65 z silnikiem 3.6. Nigdy nie miałem automatu i nie wyczułem problemu podczas kupna. W ciągu 2 dni po zakupie zaniepokoiły mnie pewne objawy skrzyni. Przyspieszając spokojnie i wyrównując prędkość przy ok 60km/h zaczynają falować obroty w przedziale miedzy 1300-1600 obr, dzieje się to gdy lekko pedał gazu jest wciśnięty i utrzymuje równa prędkość. odpuszczenie gazu lub nawet lekkie zwiększenie powoduje zanik falowania. Dodatkowo przy ruszaniu gdy odpuszczę lekko hamulec i auto zaczyna się toczyć czuje pulsowanie napędu, czuć też lekko zmiany biegów chociaż akurat to już mi nie przeszkadza. Trochę poczytałem i objawy mogą wskazywać na konwerter, miał ktoś taki przypadek?

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar miro
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    6,842
    BMW
    BRAK
    Skąd
    MEIN VATERLAND IST OBERSCHLESIEN
    Konwerter ! Było setki ,ba tysiące razy na tym forum. Tu masz odpowiedzi na swoje pytania http://7er.pl/search.php

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar twin7
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    731
    BMW
    E65 735i + E65 730d
    Skąd
    Szczucin-Antwerpen
    Sprawdz poziom oleju!

  4. #4
    Początkujący Użytkownik Awatar spider19447
    Dołączył
    Aug 2017
    Posty
    99
    BMW
    e65 735i
    Skąd
    Poznań
    Witam podłączam się do tematu jak rozróżnić czy problemem jest konwerter czy długo nie wymieniany olej ??? lub jego niski poziom bo z tego co wiem to nie ma bagnetu od skrzyni chyba ??

  5. #5

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka

    Post

    miro jak zwykle z grubej rury "biblią" do spraw skrzyni (nie "heheszkuję", jak to mówi Kickster, tylko chwalę, bo to naprawdę najistotniejsze linki).

    Jak przejrzysz to, co Ci miro podesłał, to zauważysz, że faktycznie nie ma bagnetu, a olej sprawdza się i wymienia tak, jak w skrzyni manualnej - przelewowo.

    Długo nie wymieniany olej raczej nie sprawia problemów, a jedynie doprowadza do uszkodzenia części skrzyni. W przypadku konwertera jednak bardziej po prostu wychodzi jego zużycie eksploatacyjne. Jak ktoś butuje, lubi korzystać z kick-down i lubi kopać, to właśnie to załatwia konwerter i również samą skrzynię, jak i silnik; choć ten ostatni najmniej jest wrażliwy, chyba, że lejesz byle jakiego hydrockrack'a z napisem na butelce "Full Synthetic" zamiast prawdziwego syntetyka.

    Używanie kick-down w moim odczuciu jest czymś w stylu strzelenia ze sprzęgła. Skrzynia się nie patyczkuje, a przy naszych, nawet najmniejszych silnikach, to całkiem spore momenty musi przenosić i nie jest to wcale to, co masz napisane w prospekcie. Moment dzieli się na statyczny (podany w danych technicznych samochodu) i dynamiczny. Obrazowo - bokser jak by oparł się o twarz przeciwnika, to masz siłę statyczną, a jak przy...bie, to masz dynamiczną. Nie jest do końca prawdą, że skrzynie są policzone na dynamiczny moment, bo jak się dobrze przyłożysz, to jesteś w stanie rozrypać szybko każdą seryjną skrzynię.

    Dlatego też, jak masz plan mocno przyspieszać, to jest do tego tryb sportowy skrzyni lub manualny. Redukuje on wcześniej bieg i nie masz dynamiki strzału. Moment, jaki jest przeniesiony na koła na 6-tym biegu jest np. 100Nm, jak skrzynia redukuje, to silnik nie zwalnia, tylko cały czas generuje swój moment nominalny, ale następuje bardzo dynamiczny wzrost momentu po zasprzęgleniu się skrzyni. Stąd całe przeniesienie napędu dostaje nagłego strzała momentu dynamicznego, po czym przechodzi w moment statyczny.

    Obciążenie konwertera jest z dwóch stron - silnik podaje określony moment (w zaleźności od charakterystyki - wykresu), ale do jego obciążenia dochodzi jeszcze opór masy napędzanego samochodu. Im większy opór stawia auto, tym bardziej się on zużywa. Stąd np. w benzynowych silnikach bez turbo, gdzie moment jest niższy, konwerter będzie mniej dostawał po tyłku, niż w dieslu. W praktyce jednak najwięcej ma do zużycia właśnie dynamika. Obciążenie stałe konwertera nie jest aż tak znaczące (przeniesienie napędu jest projektowane pod DMC + przyczepę), jak właśnie to, że poddawany jest on siłom dynamicznym. Rozumieć to można tak, że można jeździć szybko, ale łagodnie przyspieszać, co mniej zużyje napęd i jego przeniesienie, a można jeździć wolniej, ale bardzo dynamicznie, co bardzo mocno go zużyje. Dobrym przykładem jest tutaj wyobrażenie sobie jakbyś jechał ciągnikiem z naczepą załadowaną na maksa. Spróbuj nim szarpać i strzelać ze sprzęgła, a na bank padnie albo samo sprzęgło, skrzynia, most albo kardan; w ostateczności korbowód się skrzywi lub pęknie blok silnika.

    No i znowu się rozpisałem... :)
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 29-08-2017 o 20:53

Podobne wątki

  1. [silnik] zamula pow 3 tys obrotow
    Przez halunnn w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 24-01-2016, 15:15
  2. [skrzynia] Konwerter ?
    Przez Dejw123 w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-03-2015, 00:50
  3. [skrzynia] 6HP26 Problem ze skrzynią, konwerter ?
    Przez mała233 w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 05-07-2011, 10:43
  4. nie trzyma obrotow!
    Przez LUKASZ Czikita w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-01-2008, 17:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •