Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: montaż klimy od podstaw

  1. #1
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20

    montaż klimy od podstaw

    Nie znalazłem nic sensownego wiedz nowy temat

    Zapragnołem mieć klime u siebie, i teraz kilka pytań w związku z montażem

    z góry wiem że to czasochłonna sprawa i raczej kosztowna ale moje auto i tak już pochłoneło mase gotówki, i nie myślę o sprzedaży wiec wszelkie post typu daruj sobie nie opłaca się od razu sobie darujcie

    Pozyskałem już z auta dawcy wszelkie niezbędne mi elementy systemu klimatyzacji , niestety sprężarka jest jest na stary gaz R12 , na rurkach już są przejściówki na nowy gaz. Skraplacz w nagrzewnicy czy jak to się tam nazywa jest praktycznie nowy widniej na nim data ..,.. 2005r
    Do wymiany oczywiście wszelkie oringi, ale co jeszcze uczynić montując całość ?
    Kolejne pytanie, ponoć olejek w starym systemie Gryzie się z tym nowym olejkiem więc jak ,czym i co mam wypłukać by pozbyć się starego oleju z układu.
    Dawca miał system AUC czy nie bedzie to przeszkadzać w czym kolwiek jeśli nie podłącze ów systemu ? ewentualnie wepne inny panel sterujący ??
    Kolejny problem to brak wgl jakiej kolwiek instalacji pod maska w moim aucie . Ze starych zapasów kabli wygrzebałem i odseparowałem już wiązkę do klimy ale ów wiązka jest z auta z 87r . Czy będzie kompatybilna z reszta części z dawcy 92r.
    Ostatnio edytowane przez jarek88 ; 08-07-2013 o 13:59

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Trzeba by powertować schematy elektryczne to po pierwsze, nie mam czasu niestety.

    U mnie sprężarka R12 została na nowym gazie i śmiga od lat bez problemu.

    Do wymiany wszystkie origni i osusacz, będziesz miał nowy na jeden detektor wysokie/niskie ciśnienie, a wiązkę masz starą, będą dwie wtyczki dwa czujniki, trzeba tylko jedną kostkę zlutować/zewrzeć. Nie ma już osusaczy z dwoma oddzielnymi czujnikami.

    To tak na szybko, generalnie instalacja elektryczna klimy w R6 jest dużo prostrza niż w V12, nie wiem jak w V8, bo nie studiowałem.
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20
    a zmieniałeś olej w sprężarce?? oingi oczywiście wylecą wszystkie bo mam wszystko porozkręcane
    czujnik na osuszaczu mam jeden ale 4 kabelki z niego wychodza (2 osobne kostki)

    a jeszcze jedno przy rozbiórce ze sprężarki wyleciał taki intensywnie zielony olej nie brudny ładny czysty czy taki powinien właśnie być??
    przy montażu ponoć mam od razu zalać sprężarke olejem , ale ile ma go być??
    Ostatnio edytowane przez jarek88 ; 08-07-2013 o 14:21

  4. #4
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Olej w sprężarce oczywiście się wymienia na nowy PAG do nowego gazu. Osusacz masz starego typu, będziesz musiał wymienić na nowy z jedną kostką tak jak pisałem.

    Olej Ci zalewają w serwisie klimy razem z czynnikiem, po tym jak zrobią próźnię, żeby oddesać stary olej i wszelkie nieczystości.
    Ostatnio edytowane przez ttrol ; 08-07-2013 o 15:24
    pozdrawiam Bartek

  5. #5
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Cytat Zamieszczone przez ttrol Zobacz posta
    Olej w sprężarce oczywiście się wymienia na nowy PAG do nowego gazu. Osusacz masz starego typu, będziesz musiał wymienić na nowy z jedną kostką tak jak pisałem.

    Olej Ci zalewają w serwisie klimy razem z czynnikiem, po tym jak zrobią próźnię, żeby oddesać stary olej i wszelkie nieczystości.
    Jeden z najczęściej popełnianych błędów!!!

    Nie wolno wkładać do auta pustej sprężarki. Olej się wlewa przed montażem a nie po.
    Liczenie na to że maszyna napełni jest błędem. Od tego się zatrze. Miałem już sporo takich przypadków.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  6. #6
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez seban123 Zobacz posta
    Jeden z najczęściej popełnianych błędów!!!

    Nie wolno wkładać do auta pustej sprężarki. Olej się wlewa przed montażem a nie po.
    Liczenie na to że maszyna napełni jest błędem. Od tego się zatrze. Miałem już sporo takich przypadków.
    Mi robili tak jak napisałem i już będzie dziewiąty rok jak sprężarka śmiga, ze dwa razy wymieniałem czynnik z olejem oczywiście.

    Nie mówię, że to jest zgodnie ze sztuką, bo klimatyzacjami się nie zajmuje, ale jak w takim razie usunąć stary olej, żeby się nie pogryzł z nowym poza podciśnieniem w układzie.

    Poza tym jak szczelny układ odsysają, a potem napełniają to po odessaniu nie ma oleju w sprężarce, a napełniają normalnie maszyną wraz z olejem.
    pozdrawiam Bartek

  7. #7
    Vip Vip Awatar jarek88
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    2,905
    BMW
    E32 730i R6 90' , E32 740iA 93'
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Blog
    20
    Cytat Zamieszczone przez seban123 Zobacz posta
    Jeden z najczęściej popełnianych błędów!!!

    Nie wolno wkładać do auta pustej sprężarki. Olej się wlewa przed montażem a nie po.
    Liczenie na to że maszyna napełni jest błędem. Od tego się zatrze. Miałem już sporo takich przypadków.
    no ok ale ile tej oliwki tam zalać ???

    Cytat Zamieszczone przez ttrol Zobacz posta
    Mi robili tak jak napisałem i już będzie dziewiąty rok jak sprężarka śmiga, ze dwa razy wymieniałem czynnik z olejem oczywiście.

    Nie mówię, że to jest zgodnie ze sztuką, bo klimatyzacjami się nie zajmuje, ale jak w takim razie usunąć stary olej, żeby się nie pogryzł z nowym poza podciśnieniem w układzie.

    Poza tym jak szczelny układ odsysają, a potem napełniają to po odessaniu nie ma oleju w sprężarce, a napełniają normalnie maszyną wraz z olejem.
    Sebastianowi chodziło chyba o zupełnie pusty układ ,chociaż istotny jest też fakt jak pozbyć się starego oleju

  8. #8
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Pojemności i inne dane:

    Refrigerant type
    Later models use R134a refrigerant, check with label on compressor.
    Refrigerant quantity
    R12 systems:
    Without rear AC = 1925±25 grams
    With rear AC = 2075±25 grams
    R134a systems:
    Without rear AC = 1550±25 grams
    With rear AC = 1700±25 grams.
    Autodata Note 50
    Oil type
    R134a systems = PAG/BMW 81 229 407 724.
    Autodata Note 59
    Oil quantity
    R12 systems:
    Drum type compressor = 300 cmł
    Impeller cell compressor = 200 cmł
    R134a systems:
    Seiko Seiki compressor = 180±20 cmł
    Nippon Denso compressor:
    Without rear AC = 160-190 cmł
    With rear AC = 180±30 cmł.



    Objętość oleju przelicza się na gramy. Można założyć że jeden gram to 1cm.

    Do suchego kompresora wchodzi od 160 do 300 gram w zależności od kompresora.
    W niektórych sprężarkach jest specjalna śruba do spuszczania oleju a w innych trzeba się męczyć.
    Ile maszyna w czasie obsługi odciąga oleju?

    Odpowiedź:
    Od 0 gram do 50 w skrajnych przypadkach. A gdzie reszta się podział?

    Została w układzie.
    To ile maszyna odeśsie z układu zależy od temp układu. Im zimniej tym mniej. Ciśnienie też ma wpływ. I ilośc gazu w układzie. Im więcej gazu tym więcej możę odessać. Jak układ nie pracował i było zimno to nawet grama nie pociągnie. A co w przypadkach gdzie nie ma gazu bo uciekł? Maszyna odeśsie olej?
    Nie odeśsie bo nie ma nośnieka który by pomógł.

    Maszyna nie jest w stanie odciągnąć całego oleju i nabić go z powrotem.

    To co odciąga maszyna jest to nic innego jak "mgiełka olejowa". Przynajmniej tak to można nazwać. W momencie odsysania gaz się rozpręża i jest w ruchu przez co zabiera ze sobą ze ścianek kropelki oleju.
    Z kompresora nie wyciągnie.

    Jak ktoś nie wierzy to niech wypije piwo próbując je zassać z butelki stojącej normalnie na stole bez słomki. Olej to ciecz i wiadomo że spływa w najniższy punkt. Nawet w próżni nie pójdzie do góry. A zawory są głónie u góry.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2012
    Posty
    441
    BMW
    728i
    Skąd
    zabrze
    Jeżeli zalejesz układ przystosowany do czynnika R12 olejem do czynnika R134A to ten olej załątwi uszczelnienia w sprężarce i układzie. Nie pamiętam jaki olej do któ¶ego czynnika się zalewało, ale olej do R134A jest bardziej agresywny i dla tego trzeba wymieniać wszelkie uszczelnienia (to wymagane minimum) ale powinno się też "przekuć" przewody gumowo-aluminiowe.
    Można zrobić myk.... Zalać sprężarkę olejem pod R12 a układ napełnić czynnikiem R134A i to jest ponoć najlepsze rozwiązanie.
    Wiem bo przechodziłem temat montażu klimy a potem właśnie kombinacji z czynnikami i olejami. Na końcu przerobiłem układ na R134A :)
    Oleju tak jak pisze kolega - nie odciągniecie maszyną, zawsze zostaje go bardzo dużo w sprężarce.
    Jeżeli chodzi o "chłodniczkę" w nagrzewnicy to nie jest to skraplacz tylko właśnie chłodniczka.
    Skraplacz to ten element, który znajduje się przed chłodnicą płynu, wygląda jak chłodnica i często jego nazwa jest mylona właśnie i mówi się że to chłodnica klimatyzacji :)
    Na pewno potrzebujesz też nowy osuszacz. Jeżeli nie masz pewności jak działała ta klima przed demontażem to niech ktoś Ci porządnie sprawdzi kapilarę (zawór rozprężny) bo popłyniesz w koszta - napełnisz układ, będzie szczelny a objawy będą jak by padał kompresor.

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    Cytat Zamieszczone przez bartolo Zobacz posta
    Zalać sprężarkę olejem pod R12 a układ napełnić czynnikiem R134A i to jest ponoć najlepsze rozwiązanie.
    Nic podobnego,R134a nie współgra z olejem mineralnym stosowanym w R12,w układzie wytworzy się oleista maź,cały układ nadawać się będzie tylko do płukania.
    "Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje." - Henry Ford

Podobne wątki

  1. Ciekawa gra: Budujemy silnik od podstaw
    Przez Hermesso w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-02-2013, 14:53
  2. montaż spryskiwaczy
    Przez Darek87 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-02-2011, 14:04
  3. Moje skromne CAR AUDIO od podstaw z fotorelacja
    Przez jarimir w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-08-2010, 01:07
  4. Piekna - stworzona od podstaw ...
    Przez grabol w dziale Allegro, Ebay i inne ...
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 16:35
  5. [navi] Zmiana navi, podpinanie navi od podstaw, BT w E38 itp
    Przez Beni0 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-05-2009, 02:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •