Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Sprzęgło - problem z wysprzęglaniem ?

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2016
    Posty
    24
    BMW
    E34
    Skąd
    Ostrowy

    Post Sprzęgło - problem z wysprzęglaniem ?

    Witam w swoim bmw posiadam jednomas z m50 tarczę z m30 oraz docisk z m57 typu SAC (założony poprawnie sprężynki naciągnięte na prasie) do tego przerobioną łapę która wygląda tak:



    Wszystko poskładane ładnie spasowało ale zauważyłem że wysprzęglik mi puszcza więc wymieniłem gumkę w środku oraz osłonę tej gumki no i odpowietrzam układ z odpowietrznika już leci sam płyn czyli można przyjąć że odpowietrzony ale jest problem dla mnie dziwny bo pierwszy raz się z czymś takim spotykam otóż:

    gdy naciskam pedał czuć że łapa z łożyskiem wciska słoneczko nawet słychać i jak do połowy mniej więcej wcisnę pedał to on wraca normalnie jakby było wszystko wporządku ale jak wcisnę go do końca to za tą połową jest taki efekt wpadnięcia (przypomnę że słychać jak wciska te słoneczko) i muszę wyciągać ręką lub nogą . Więc w skrócie do połowy jest ok jak wcisnę więcej jak połowa pedał nie wraca. W czym tkwi problem ? Liczę na waszą pomoc.

    I zapomniałem napisać jak cofnę ręką to potem jak wciskam to od samego początku słychać jak wciskam na docisku. Czyli kwestie sprzęgłowe raczej wydaje mi się że są ok. Czyżby pompka uszkodzona tak reagowała ?
    Ostatnio edytowane przez assane ; 20-12-2016 o 13:58

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    Powiem ci tak,przerabiałem ten temat dokładnie w e32/e34. Na 100 % nie masz sprężyny nad pedałem sprzęgła w kabinie.
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2016
    Posty
    24
    BMW
    E34
    Skąd
    Ostrowy
    Masz racje faktycznie takowej sprężyny nie ma dzięki za odpowiedź

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    763
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL
    Ale to może tez być wina pompy i samego wysprzęglika. Często też sama sprężyna w pompce sprzęgła wyrabia się lub po prostu pęka. Temat przerabiałem w swoich dwóch E32. Reperaturki raz siadają, a raz nie. Komplet pompa + wysprzęglik to niewielki koszt, który przy odpowiednim odpowietrzeniu zestawu działa dobrze.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    Ale jak nie ma sprezyny w kabinie to nic mu nie pomoże.

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    300
    BMW
    e38 4.4iLA, było e32 3.0 m60
    Skąd
    Bydgoszcz
    Cytat Zamieszczone przez jaro5 Zobacz posta
    Ale jak nie ma sprezyny w kabinie to nic mu nie pomoże.

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    Potwierdzam sprężyna musi być.
    Część nr 17

    http://www.realoem.com/bmw/enUS/show...diagId=35_0057

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jpj
    Dołączył
    Jun 2010
    Posty
    763
    BMW
    E32/E46/4R
    Skąd
    PL
    Ok, kwestia sprężyny jest oczywista, ale mogę wnioskować, że wcześniej jej nie było i wszystko działało poprawnie? Mówimy tutaj o wpadającym (dość dynamicznie) pedale sprzęgła od połowy jego położenia. Samo jego odbicie przy poprawnym działaniu układu powinno występować samoczynnie. Z mojego doświadczenia opisywana sytuacja związana była właśnie ze źle działającą pompką, wysprzęglikiem i co najważniejsze złym odpowierzeniem układu. Też bawiłem się w reperaturki, ale to przypomina trochę leczenie anginy hallsami. Umówmy się, że te części mają 2,5 dekady i poprawność ich działania pozostawia wiele do życzenia, a przy zmianie sprzęgła kupno tych dwóch elementów powinno iść w parze. Przelej jeszcze raz cały układ płynem i zobacz jaki będzie efekt.

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    37
    BMW
    e32 730, e32 735, e32 750 iL
    Skąd
    Warszawa
    Prawdopodobnie masz przekombinowane sprzęgło, tzn za duży skok łożyska wyciskowego w stosunku do punktu przełamania sprężyny talerzowej, chodzi ogólnie o to, że sprężyna centralna w docisku nie ma liniowej charakterystyki, tzn do pewnego skoku wytwarza dość znaczną siłę odpychającą łożysko a od pewnego punktu siła ta bardzo szybko maleje. Ta siła oporu podnosi właśnie pedał sprzęgła, jeśli jest za mała nie daje rady cofnąć pedału. Sprężyna przy pedale sprzęgła jest sprężyną odciążającą, tzn geometria układu jest taka, że pomaga nacisnąć sprzęgło, gdyby była zamontowana efekt wpadającego pedału byłby jeszcze wyraźniejszy

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar jaro5
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    2,688
    BMW
    F01 750i 540km 850N x-drive,ML 3,2CDI
    Skąd
    radom
    I po co tyle gdybać.Niech założy odpowiednia sprężyne i opisze co i jak.Jnną drogą po co takie kombonacje ze sprzęgłem w e32 ??

    Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
    było E21 316,E30 320,E32 730,E32 750,E34 540,E38 740i,E36 M3 3.0,E39 ALPINA 3.2.E65 745i, X3 3,0si

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2016
    Posty
    24
    BMW
    E34
    Skąd
    Ostrowy
    Cytat Zamieszczone przez hajko Zobacz posta
    Prawdopodobnie masz przekombinowane sprzęgło, tzn za duży skok łożyska wyciskowego w stosunku do punktu przełamania sprężyny talerzowej, chodzi ogólnie o to, że sprężyna centralna w docisku nie ma liniowej charakterystyki, tzn do pewnego skoku wytwarza dość znaczną siłę odpychającą łożysko a od pewnego punktu siła ta bardzo szybko maleje. Ta siła oporu podnosi właśnie pedał sprzęgła, jeśli jest za mała nie daje rady cofnąć pedału. Sprężyna przy pedale sprzęgła jest sprężyną odciążającą, tzn geometria układu jest taka, że pomaga nacisnąć sprzęgło, gdyby była zamontowana efekt wpadającego pedału byłby jeszcze wyraźniejszy
    bardzo mozliwe to co piszesz ale co w takiej sytuacji zrobić ? jezeli wydłużyłem łapę o 1 cm tak jak piszą po forach ? dodam jeszcze że mam docisk z m57 do kompletu zamach m50 i tarczę ze sprężynkami.

    co do powyższych wypowiedzi nie wymieniałem pompki ani wysprzeglika bo przed przeróbką z jednomas na dwumase wszystko działało dobrze bez tej sprężyny właśnie a wysprzęglik tylko mi puszczał stąd zestaw naprawczy teraz jest sucho.

    Co do sprężyny nie ma jej ale będzie niestety dopiero po świętach ... odwiedzę pobliskie złomowisko tam trochę e34 stoi (ja posiadam e34 jak coś)

    Co do ostatniej wypowiedzi zmieniłem dwumas na jednomas gdyż mój dwumas już był szmelc i tłukł to była główna przyczyna mojej wymiany a nie mogłem znaleźć oryginału od m30 a wiem że takie zestawy co podałem wyżej się montuje z powodzeniem

Podobne wątki

  1. Sprzęgło wiskotyczne
    Przez krzycholina w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-08-2014, 09:15
  2. [skrzynia] Sprzęgło rechotanie!
    Przez mogewszystko w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 21:06
  3. Sprzęgło
    Przez mogewszystko w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-05-2011, 19:52
  4. sprzęgło
    Przez mynio88 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 24-02-2011, 18:07
  5. Sprzęgło
    Przez BartekE38 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-04-2009, 20:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •