Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: [ wnetrze] uchwyt na kubki - tylna kanapa

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik Awatar Saillupus
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    1,473
    BMW
    e65 760i 2003r , X5 4.6iS 2002r
    Skąd
    Szczecin
    Blog
    6

    [ wnetrze] uchwyt na kubki - tylna kanapa

    już od dłuższego czasu męczy mnie prawie niedziałający uchwyt na kubki spod tylnej kanapy - a chce żeby w moim aucie wszystko działało :D
    szukałem na allegro takiego i wreszcie – jest (100zł- w ASO krzyknęli prawie 1000 )
    i teraz powstaje pytanie
    jak przełożyć jego części do mojego ?
    czy ktoś to już rozbierał?
    tu są zdjęcia które mi przesłano


    u mnie ten guziczek od wysuwania się tnie, i nie ma jednego z tych wysuwanych uchwytów
    i te części chciałbym przełożyć
    ktoś robił taką operacje
    w swoim próbowałem zdjąć tą czarną plastikową osłonę - obudowę

    ale że bardzo ciężko chodzi to zrezygnowałem - czy pod tym są jakieś śrubki czy coś? czy po prostu jest po to żeby uchwyt nie latał?
    jeżeli ktoś to rozbierał, widział rozebrane albo wie cokolwiek na ten temat to proszę o pomoc
    z góry dzięki :)
    pozdr.
    było e38 730d 1999r, e38 750i 2000r, e53 4.4i 2001r, e46 330Ci 2001r

  2. #2
    Banned
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    298
    BMW
    e4444
    Skąd
    z d
    Rówinież podłączam się pod pytanie mojego Przedmówcy - u mnie dochodzi problem iż nie mogę ich nawet wyciągnąć na hama.

  3. #3
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Dokładnie się nie zagłębiałem ,ale wiem ,że są 2 rodzaje uchwytów (różnią się mechanizmami i paroma pierdółkami w środku).... więc musisz sprawdzić dokładnie czy podejdzie ja zmieniałem tylko przedni panelik z szarego na drewniany bo "flaki" nie podpasiły ....

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar Saillupus
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    1,473
    BMW
    e65 760i 2003r , X5 4.6iS 2002r
    Skąd
    Szczecin
    Blog
    6
    ja swój właśnie wyciągnąłem na chama
    a wydaje mi się że bebechy są takie same
    a przedni panelik można wymienić? ale kurde i tak kolor mi nie pasia :(
    zrobię fotki swojego i wrzucę to lukniecie czy to te same :)
    pozdr.
    było e38 730d 1999r, e38 750i 2000r, e53 4.4i 2001r, e46 330Ci 2001r

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar Saillupus
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    1,473
    BMW
    e65 760i 2003r , X5 4.6iS 2002r
    Skąd
    Szczecin
    Blog
    6
    tak wygląda mój uchwyt
    ten co chce kupić jest z auta przed liftem
    będzie to pasować






    acha czy ta metalowa część przednia obudowy jest demontowalna czy to jest cała obudowa?
    bo u siebie chciałbym albo wymienić te pourywane bebchy albo (jeżeli da radę) przełożyć tylko przednie części obudowy
    pozdr.
    było e38 730d 1999r, e38 750i 2000r, e53 4.4i 2001r, e46 330Ci 2001r

  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    886
    BMW
    AC Schnitzer 730d 1999r
    Skąd
    Mlava
    pamiętam że kiedyś rozbierałem to ustrojstwo i nie było zbyt skomplikowane bo złożyłem później z powrotem.

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar Saillupus
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    1,473
    BMW
    e65 760i 2003r , X5 4.6iS 2002r
    Skąd
    Szczecin
    Blog
    6
    czyli da rade wszystko rozebrać?
    właśnie zamówiłem ten uchwyt i jak dojdzie i będe to robił to zrobie sesyjke zdjęciową co i jak :)
    było e38 730d 1999r, e38 750i 2000r, e53 4.4i 2001r, e46 330Ci 2001r

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar Saillupus
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    1,473
    BMW
    e65 760i 2003r , X5 4.6iS 2002r
    Skąd
    Szczecin
    Blog
    6

    Instrukcja naprawy uchwytu

    A więc wreszcie mam szanse naprawy uchwytu na kubki spod tylnej kanapy
    postanowiłem stworzyć fotorelację z naprawy żeby inne osoby zobaczyły że to wcale nie jest takie skomplikowane ;p
    Więc co potrzebujemy:
    od pół do godziny wolnego czasu
    małe śrubokręty płaskie – 2, a najlepiej 3
    śrubokręt krzyżakowy do wykręcenia uchwytu
    szpikulec lub coś takiego
    zapalniczkę – lub coś co wytwarza dużą temperaturę i topi plastik
    i młotek oczywiście :D


    Oczywiście najpierw oba uchwyty czyścimy i trochę przesmarowujemy WD40 żeby zobaczyć jak wszystko działa
    dawca powinien chodzić jak nowy bo inaczej to szkoda tracić czasu…

    Moim dawcą organów był uchwyt z auta o szarej tapicerce więc musiałem zamienić przednie panele

    1. Pierwszą rzeczą jaką robimy to zdejmujemy tą czarną plastikową obudowę
    nie jest to łatwe

    trzeba podważyć dwoma śrubokrętami z jednej strony (z tej z której widzimy metal) a potem jednym z drugiej strony, do ściągnięcia tego przydaje się druga osoba, bo sami trzymamy 3 śrubokręty :D

    2. Po wyjęciu otrzymujemy taki widok

    teraz trzeba wyjąć dwa złotawe bolce z prawej i lewej strony


    i wyciągamy cały mechanizm do przodu, trzeba nim trochę pomanewrować w prawo, lewo i ciągnąć na siłę



    3. teraz ściągamy ten przedni panelik (plastikowy) z samego uchwytu, jest on na wcisk, trzeba go wyciągnąć delikatnie podważając z każdej strony


    po wyjęciu będziemy mieli na nim takie złotawe uchwyciki, przed montażem nowego trzeba te uchwyty zdjęć z panelu i założyć z powrotem na uchwyt, wtedy nie będziemy mieli żadnych problemów przy zakładaniu nowego



    4. teraz w zależności od tego jak działa nasz uchwyt
    jeżeli tylko nie było np. gumek czy któregoś z uchwytów na napój to wkładamy cały zestaw nie ruszając nic, (to patrz dalej dopiero od punktu 6 )
    a jeżeli np. uchwyt nam nie chciał wyjeżdżać ( mój przypadek ) to trzeba jeszcze przełożyć zębatki – co jest bardziej skomplikowane


    trzeba zdjąć tą czarną, górną, metalową część (mówimy teraz o tym całym metalowym fragmencie gdzie są zębatki – resztę zostawiamy w spokoju)
    trzeba go po prostu podważyć i na siłę wyrwać

    żółte zębatki są na zatrzaskach więc z nimi nie ma problemów

    ale to te czarne odpowiadają za wysuwanie więc i je musimy przełożyć (u mnie np. sprężyna się zgięła dlatego nie chciał wysuwać)
    trzeba je wypchnąć od spodu (do tego nam posłuży szpikulec i płaski śrubokręt), trzeba po prostu zmiażdżyć te ich mocowania od spodu żeby wyszły nam górą
    UWAGA, ważne żeby zapamiętać która jest lewa a która prawa!!!!



    5. Teraz zakładamy je do naszego uchwytu (oczywiście tu też wywalamy zębatki)
    teraz trzeba uważać żeby ta zakrzywiona część sprężyny co jest pod zębatką wlazła w odpowiednie miejsce na obudowie


    Teraz od spodu znów szpikulcem, śrubokrętem i młotkiem trzeba rozklepać to dziadostwo od zębatki, żeby się trzymała i najlepiej to robić przypalając jeszcze zapalniczką
    tak samo postępujemy przy zakładaniu tej metalowej góry od obudowy (tylko tu zapalniczka będzie zbędna :D)


    6. Dobra teraz składamy wszystko w całość
    znów potrzebujemy drugiej osoby
    jedna osoba wkłada uchwyt do obudowy, a my w tym czasie obkręcamy zębatki o parę obrotów (patrząc od tyłu), lewą w lewo, a prawą w prawo(jest to konieczne żeby naciągnąć sprężyny, żeby uchwyt miał siłę wypychającą)- pewnie za pierwszym razem nie nakręcicie wystarczająco mocno i będziecie musieli znów wyjąć uchwyt i mocniej podkręcić sprężyny (ale bez przesady żeby sprężyn nie połamać lub nie pozaginać)

    7. jeżeli uchwyt nam się wysuwa leżąc poziomo, a nawet pod pewnym kątem, to składamy resztę do kupy
    teraz wkładamy z powrotem te złotawe bolce blokujące, zakładamy czarną plastikową obudowę, zakładamy w aucie

    i teraz możemy sobie usiąść na tylnej kanapie jak pan prezes, przycisnąć guziczek, i odstawić np… soczek żeby nam się rączka nie męczyła :)

    żeby do tego wszystkiego dojść zajęło mi to około 3 godzin ale teraz wszystko bym zrobił w 15min :)
    wszystko składałem i rozbierałem 3 razy zanim wpadłem na to że mam zębatki walnięte więc lepiej to sprawdzić w trakcie roboty :D

    mam nadzieje że ten opis komuś pomoże chociaż w podjęciu decyzji o naprawie :)

    pozdr.
    było e38 730d 1999r, e38 750i 2000r, e53 4.4i 2001r, e46 330Ci 2001r

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    372
    BMW
    740iA, e30 344i, 126p
    Skąd
    Pruszkow
    Gratuluje naprawy :) Sluchaj, a powiedz mi, jak wyciagnac ten uchwyt z kanapy? Bo zacial mi sie i wogole nie da sie go otworzyc, a nie moge go wyjac...nie chce polamac :(

  10. #10
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Najpierw podnieś kanape i będziesz miał lepszy dostęp ;)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •