Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Światła mijania z czujnikiem zmierzchu w e38

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK

    Thumbs up Światła mijania z czujnikiem zmierzchu w e38

    Planuję zakup ringów SMD jako świateł do jazdy dziennej. Ponieważ mam już auto zaprogramowane w ten sposób że światła mijania włączają się dopiero po zapłonie pomyślałem aby ten stan rzeczy pozostawić z małą modyfikacją:

    - ringi podłączyć do świateł pozycyjnych - świeciłyby się zawsze po zapłonie bo i pozycje świecą się razem z mijania

    ostatnio ściągając deskę u kolegi zauważyłem że po odłączeniu włącznika świateł od instalacji zapalają się na stałe pozycje - to zjawisko chciałbym wykorzystać w ten sposób:

    -przewód który załącza ostatnią pozycję włącznika świateł - czyli tą która uzależniona jest od zapłonu i włącza światła mijania - ten właśnie przewód puścić przez przekaźnik który rozłączy obwód gdy na zewnątrz będzie ODPOWIEDNIO JASNO*
    - jeśli obwód zostanie odłączony LCM pomyśli że stracił przełącznik i domyślnie palić się będą pozycje a więc razem z nimi dzienne
    - naturalnie kiedy się ściemni przekaźnik załączy obwód spowrotem i do pozycji z ringami dołączą światła mijania (xenon)
    - po wyłączeniu zapłonu czujnik zmierzchu również zostaje odłączony a przekaźnik załączy obwód spowrotem (o ile był on rozłączony - na dworze jasno) - LCM odzyska przełącznik w pozycji mijania i wyłączy wszystkie światła tak samo jak robi to w tej chwili.


    Można by pokusić się o dodatkowy przekaźnik który odłączy ringi w pozycji świateł pozycyjnych (poz. środkowa przełącznika) tak aby policaj w razie kontroli nie miał się do czego przyczepić oraz ukryty przełączniczek odłączający ringi oraz przekaźnik tak aby wszystko powróciło do stanu pierwotnego w celu jak powyżej :)

    Brzmi zawile ale jak to sobie wyobrazić jest banalnie proste.



    O ile nigdzie powyżej nie popełniłem błędu (zakładam że SMD nie oślepiają w nocy i można z nimi jeździć) to możemy przejść do części praktycznej planu:

    Należy zakupić czujnik zmierzchu, może któryś z fabrycznie stosowanych w samochodach? (http://allegro.pl/listing.php/search...jnik+zmierzchu)

    *...i wyliczyć wszystkie wartości napięć oporów itp aby działało to faktycznie po zmierzchu. Nie wiem, może dawało odpowiednio duże napięcie aby aby załączyć przekaźnik odcinający obwód ostatmniej pozycji przełącznika kiedy jest odpowiednio jasno?

    Zakładam że taki czujnik zostanie umieszczony wysoko na szybie czołowej obok czujnika deszczu aby uniknąć błędu z powodu świateł z naprzeciwka po zmroku...


    Liczę na wsparcie kolegów zajmujących się elektroniką - może ktoś ogarnie temat jaki czujnik zastosować i jak to połączyć w działający, odpowiednio czuły obwód z przekaźnikiem - kiedy będę miał taki obwód połączę wszystko u siebie i zrobię instrukcję montażu krok po kroku :)
    Ostatnio edytowane przez Michal750 ; 07-05-2012 o 03:35

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    A może po prostu zrób to "po bożemu"?
    Załóż RLS(czujnik deszczu i zmierzchu), LCM IV(za 100zł da się kupić) i włącznik świateł z pozycją auto. Największy problem to montaż RLS, bo potrzebujesz zmienić podstawkę w szybie, a więc potrzebujesz kumatego szklarza. RLS komunikuje się po K-bus, więc jeśli masz czujnik deszczu to żadnych nowych przewodów nie trzeba dokładać. Tak samo do włącznika nic nie jest potrzebne.
    Wystarczy zmienić powyższe elementy, przekodować moduł LCM.


    Odnośnie dziennych w ringach. W lampie są wolne niewykorzystane 2 przewody. Jeden to plus po stacyjce, drugi linia K ze złącza diagnostycznego.
    Pierwszy z nich wykorzystałem u szefa do zrobienia dziennych. Po włączeniu zapłonu zapalają się dzienne. Dodatkowo użyłem przekaźnika i stabilizatora na 10V(po kilku próbach dopiero taki(7810) sprawdził się jak należy), które powodują, że po włączeniu postojówek ringi przygasają jak ma to miejsce w nowszych modelach(LCI).

    Można to w tym momencie wykorzystać w ten sposób, że podłączyć ringi tak jak to zrobiłem u szefa w E38, a dodatkowo dołożyć wspomniany RLS, który spowoduje, że po zmierzchu(czy chociażby wjechaniu do tunelu) zapalą się normalne mijania, a co za tym idzie przygasną także ringi do roli postojowych
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Podoba mnie się to, czy bez problemu da radę włożyć i dokodować LCM IV do mojego e38 z 96 roku?
    Czy włącznik świateł z pozycją AUTO jest na taką samą wtyczkę?
    Mam czujnik deszczu więc będzie gdzie podpiąć - jaki czujnik zmierzchu powinienem kupić?

    Czy kiedykolwiek w e38 był oryginalnie czujnik zmierzchu??

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar szajboos
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    582
    BMW
    e38 730d i Peugeot 806 2.0 HDi
    Skąd
    Brudne Południe - SRC
    Cytat Zamieszczone przez Michal750 Zobacz posta
    Czy kiedykolwiek w e38 był oryginalnie czujnik zmierzchu??
    Nie, ale w e39 z końcówki produkcji bywały.

  5. #5
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Michal750 Zobacz posta
    Czy włącznik świateł z pozycją AUTO jest na taką samą wtyczkę?


    Tak .

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    A tamte inne pytania? :P

  7. #7
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    U szajby jest już zrobione:
    - założony i dokodowany LCM IV(IIIB też obsługuje czujnik zmierzchu, ale trudniej go dokodować, IV bez problemu)
    - włącznik świateł z pozycją auto(plug&play)

    Brakuje mu tylko czujnika zmierzchu


    W e39 po 2002 roku był już wspomniany RLS(zastąpił on czujnik deszczu).
    Jedyny problem to taki, że musisz go kupić z podstawką(tą co jest przyklejona do szyby), więc najlepiej z jakiegoś powypadkowego. Podstawka w czujniku deszczu jest inna, stąd ten wymóg. A później tylko nowy "żel" i dać to komuś kumatemu do zmiany.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK
    Cursor wielkie dzięki, zaczynam kompletować części.

    [...]
    Ostatnio edytowane przez tuczi77 ; 09-05-2012 o 20:51 Powód: Nu nu nu!

  9. #9
    Vip Vip Awatar tiron
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    760
    BMW
    E38 750IA ACS INDIVIDUAL, E31 850CSI pakiet,manual :)
    Skąd
    Nowy Targ
    Który to przewód w lampie plus po stacyjce?Bo zabieram się za światła i nie chciałbym czegos zawalić :)
    740 e38 NA CZĘŚCI...czas na zmiany :D

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Jeden z dwóch do których nie ma pinów wyprowadzonych w lampie.
    Bodajże 5 pin, ale łba sobie uciąć nie dam. Musisz zweryfikować w WDS.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •