Strona 11 z 21 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 202

Wątek: Chiptuning - To jest proste!!!!

  1. #101
    Super Moderator Awatar EVAN
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Skąd
    Kętaki
    Cytat Zamieszczone przez Koko_tuned Zobacz posta
    Silniki beznynowe maja sterowanie ilościowe (w chodzi o mieszankę) a diesla jakościowe. W dieslu moment obrotowy zależy głównie od ilości podanego paliwa (wstryśniętej dawki) - w dużym uproszczeniu np diesel zasilony dawką 70mg/suw przy doładowaniu 1 bar oraz 1.3 bara wygeneruje prawie identyczny moment obrotowy (dymiąc bardziej lub mniej). A jak jest z beznzyną nie będę Ci tłumaczył bo masz turbowóz więc sam wiesz najlepiej jak to jest.

    Pozdrawiam

    Koko
    OK dzięki ;)
    Znowu coś nowego się człowiek dowiedział :)
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

  2. #102
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Koko_tuned
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    302
    BMW
    735i e38
    Skąd
    Kraków
    Mam nadzieję, że w miarę jasno to wytłumaczyłem. Właśnie z tego powodu, że doładowanie nie jest bezpośrednio powiązane z momentem obrotowym w silniku diesla często po nieprawidłowym zachipowaniu auta zdarzają się awarie turbosprężarek. Po prostu przekręca się biedne dmuchawki. Ustawione doładowanie bywa zbyt wysokie bo "tjuner" nie potrafi przeliczyć wartości z programu na rzeczywiste wartości i zmienia mapy "procentowo" górę, Kolejnym częstym błędem jest ustawienie N75 zbyt agresywnie co powoduje ciut szybsze "wstawanie" auta, ale również wtedy często turbina "overboostuje", czego użytkownik nie czuje, a turbinka wielkimi krokami zmierza do krainy wiecznie otwartych wastegate'ów.

    Pozdrawiam

    Koko
    I may make You feel, but I can't make You think...

    "Make the suspension adjustable and they will adjust it wrong - look what they can do to a Weber carburetor in just a few moments of stupidity with a screwdriver"
    - Colin Chapman

  3. #103
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    5
    BMW
    325tds
    Skąd
    Błonie
    Witam. Mam pewną wątpliwość związaną z poprawianiem wolnossaków nie przerabianych mechanicznie. Czy precyzyjne korekcje parametrów poprawiające moment obrotowy, nie likwidują marginesu błędu, pozostawionego przez producenta dla oktanowości benyny? Innymi słowy jak będzie to działać w przypadku zatankowania sosu benzynopochodnego zamiast E95?

  4. #104
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Koko_tuned
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    302
    BMW
    735i e38
    Skąd
    Kraków
    Zależy to od sterownika i zastosowanej w nim strategii sterowania zapłonem.

    Pozdrawiam

    Kuba
    I may make You feel, but I can't make You think...

    "Make the suspension adjustable and they will adjust it wrong - look what they can do to a Weber carburetor in just a few moments of stupidity with a screwdriver"
    - Colin Chapman

  5. #105
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    5
    BMW
    325tds
    Skąd
    Błonie
    Chciałem podziękować koledze Koko_tuned za zajęcie się moim sterownikiem TDS-a. Jak wygląda to na wykresie zamieszczę w przyszłym tygodniu, jak tylko takowy powstanie na hamowni. Dziś mogę tylko powiedzieć, że różnica jest KOLOSALNA! Nie mogę póki co podać więcej szczegółów, gdyż jeszcze nie ochłonąłem, a i turbina pewnie też nie ostygła. Jedno co mogę stwierdzić z całą pewnością, to że udało mi się wreszcie trafić na gościa od tunningu, co naprawdę to ogarnia, a nie tylko wymądrza się jak niektórzy "tjunerzy". Jeżdziłem już z chipem z alledrogo, miałem zamontowany box i próbowałem z jednym z tjunerów z forum 3-ki. Mam więc pewien przegląd sytuacji. Czytajcie co pisze Koko_tuned i wkuwajcie na blachę.

  6. #106
    Doświadczony Użytkownik Awatar arturo193
    Dołączył
    Oct 2011
    Posty
    2,178
    BMW
    W planach E38 750i
    Skąd
    Norwegia
    Tylko czytając posty Kolegi Koko_tuned można wywnioskować,że Gość wie co pisze...myślę,że nawet na 2.8 coś by poradził aby dawało jeszcze wiecej radości z jazdy.Pozdrawiam.
    Volvo V70 T5 2.3 turbo 250KM 2002,Mercedes CLS 500 2005,Honda CRv 2.0 2007,BMW X5 4.4 2001...

  7. #107
    BMW RuLeZ Mod Awatar Bezi
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    5,297
    BMW
    BMW G11 740xD , BMW e46 325CI Cabrio
    Skąd
    Wrocek City
    Cytat Zamieszczone przez EVAN Zobacz posta
    Peak to maksymalna wartość ciśnienia doładowania turbiny- tak po chłopsku
    Czyli jakie ciśnienie maksymalne ładuje turbina
    Dziś mi przekazał że 1,75 (bara chyba) :)
    Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

  8. #108
    Początkujący Użytkownik Awatar marek2m
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    45
    BMW
    e38
    Skąd
    podkarpackie
    Z uwagą przeczytałem niniejszy wątek i nie wątpię że kolega Koko_tuned zna się na rzeczy. Po wielu latach na wakacjach tego roku zdecydowałem się powierzyć swoje E38 740d Panu Goduli w Niepołomicach pod Krakowem. Autko po całodniowych torturach na hamownii zostało podkręcone do 295 KM i 640 Nm (fabrycznie 245KM i 560Nm). Nie będę osobiście podważał opinii o zbędności hamownii ale wcześniej uważnie wysłuchałem wypowiedzi znawców tematu i wszyscy twierdzili (w tym Pan Godula), że hamownia jest niezbędna do przeprowadzenia profesjonalnej modyfikacji map silnika i dopasowania ich pod konkretny egzemplarz silnika. Ważne, że po modyfikacjach nie mam jeżdżącej wytwornicy dymu. Podczas testów na hamowni tzw. dymienie było kontrolowane na bieżąco. Wrażenia końcowe? No cóż.... autko zap...... aż miło. O skrzynię się mniej boję bo w E38 740d jest najmocniejsza 5HP30. Warto było wydać "troszkę" kasy. Dla przyszłych chętnych takich modyfikacji. Silnik przed modyfikacjami map musi być w pełni sprawny.

  9. #109
    Vip Vip Awatar seban123
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    2,291
    BMW
    E65 745d i E32 M30
    Skąd
    Puławy, Lubelskie
    Blog
    1
    Jak być trochę bardziej poznał pracę ludzi co chipują auta to byś się mocno zdziwił.
    Hamownia niezbędna bla bla bla.

    Zwróć uwagę na czas jaki musieli poświęcić aby uzyskać odpowiedni efekt w przypadku Twojego auta. Taki wysiłek jest jednorazowy. Uważasz że z każdym takim autem będą poświęcali dniówkę. Tyle wysiłku kosztuje pierwsze auto danego typu. Każde następne takie dostaje już gotowy pakiecik zmian. A wiesz dlaczego?
    Bo czas to pieniądz. W fabryce przecież nie stroją każdego auta z osobna bo jest to nie rentowne.

    Jest wiele profesjonalnych firm co wiedzą co robią i średni czas modyfikacji jest wyjątkowo mały. Po co stroić każde auto z osobna jak można w tym czasie zarobić 4 czy 6 razy tyle. Raz zestrojone auto jest niewiele różniące się od innych. Dlatego się to powiela.

    Nie wierzysz to podzwoń po firmach i zapytaj się o czas chipowania np e39 z m57. Nie sądzę aby im się chciało poświęcić dniówkę na takie auto.
    Wiedza o tym, gdzie znalezc informacje i jak ich uzywac to tajemnica sukcesu.
    Albert Einstein

  10. #110
    Początkujący Użytkownik Awatar marek2m
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    45
    BMW
    e38
    Skąd
    podkarpackie
    Napisałem, że nie podważam opinii zainteresowanych o zbędności hamowni. Po prostu podjąłem osobiście decyzję o zaufaniu takim a nie innym opiniom na ten temat. Miałem podobne dylematy. Przekonały mnie argumenty tych co twierdzą iż hamownia daje pewność przeprowadzenia prawidłowych zmian. W fabryce może i nowe silniki dostają takie same mapy (tylko po co każdy silnik przechodzi testy i strojenie na fabrycznej hamownii?) a i tak znawcy twierdzą, że każdy nowy egzemlarz różni się minimalnie parametrami. Kto z klientów to sprawdza? Gdy silniki są już po określonym przebiegu sytuacja się diametralnie zmienia, ponieważ różnie eksploatowane egzemplarze różnie się zużywają i tu potrzebne jest indywidualne podejście do konkretnego egzemplarza. Ja osobiście mogłem zrobić modyfikację za parę setek u Pana z laptopem w tzw. 15 min. Wybrałem opcję dużo droższą z hamownią i z efektów jestem zadowolony. Podkreślam jednak, że to tylko moja decyzja przeprowadzenia modyfikacji w taki a nie inny sposób. Spór co do zasadności użycia hamowni powinni toczyć ludzie którzy się na tym dobrze znają i to robią. Ja nie wykonuję tych usług.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •