Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Moje e23 pytania

  1. #11
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    8
    BMW
    E23,E24,E21
    Skąd
    ZWIERZYNIEC
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny

    Istnieje inna droga wpisania się w "ulgi" którym podlegają auta na żółtych bez rejestrowania ich na tych zasadach.

    Ale to już inna kwestia ;)

    można jaśniej, czy to tajemnica??

  2. #12
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez damian23zgc
    nr vin WBA65210005736851 jeśli można to jakie miał wyposażenie, kolor tapicerki i czy miał hak dzięki i pozdrawiam
    Damian
    Mam dane tylko z najprosztszego dekodera:

    Chassis number 5736851
    Vehicle code 6521
    Series E23
    Model 728
    Body type saloon
    Catalog model ECE
    Production date 1979 / 04
    Engine M30
    Transmission Automatic
    Steering Left
    Catalyzer NONE


    Reszta info jest niedostępna dla tego pojazdu i znaczenie ma tu raczej rocznik.

    Musisz zwrócić się do "rodzinabmw" albo "AdamBMW" - jeśli korzystają z innego ETK to pewnie mają możliwość zdekodowania pełnej listy wyposażenia.

    Cytat Zamieszczone przez Princzi
    można jaśniej, czy to tajemnica??
    Postaram się coś podpowiedzieć, jak tylko dasz znać jakiego pojazdu się to tyczy i jeśli jest już w twoim posiadaniu to jakie masz wedle niego zamiary? :6:57:
    Czarne e32 w benzynie!


  3. #13
    Moderator Mod Awatar damian23zgc
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    904
    BMW
    BMW e65 745i;VW Passat B6
    Skąd
    DZG
    Istnieje inna droga wpisania się w "ulgi" którym podlegają auta na żółtych bez rejestrowania ich na tych zasadach.
    Możesz coś na ten temat napisać o moim autku
    dzięki

  4. #14
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Napiszę pokrótce jak wygląda ta kwestia, zastrzegam że w działaniach urzędowych zainteresowani mogą natrafić na przeszkody i bardzo często niewiedzę urzędników.
    Przy takich okazjach najlepiej za każym razem napotykając jakieś trudności przy tych czynnościach, należy żądać na piśmie oświadczeń lub wskazań na konkretny przepis i paragraf i nie dawać sobie wmawiać że "nie ma takiej możliwości" - urzędnicy stosują takie argumenty na każdym kroku robiąc trudności.


    Dlatego moją wypowiedź prosze potraktować tylko jako wskazówkę, a każdy kto jest poważnie zainteresowany tematem niech przemyśli spawę dokładnie i przygotuje się do zamierzonych działań.

    Pierwsza rzecz to sprawdzenie TERMINOLOGII: auto historyczne, auto zabytkowe, auto o szczególnym znaczeniu dla historii motoryzacji.
    TO NIE SĄ TERMINY BLISKOZNACZNE! Pierwszym i podstawowym blędem jest mylenie tych terminów, niestety zdarza się to bardzo często.

    Auta historyczne i zabytkowe oraz warunki i procedury rejestracji na żółte tablice pomijam w tym wątku, po pierwsze nie jestem ekspertem, nie mam też doświadczenia z żadnym autem rejestrowanym w ten sposób, nie zaklładałem jak dotąd żadnej białej karty na taki pojazd ani nie prowadziłem dokumentacji pozwalajacej rejestrować na żółte blachy.

    Napiszę jednak jak posiadając auto na BIAŁYCH BLACHACH bez rejestracji na żółte można zaprzestać kontynuacji polisy OC.

    Taką ulgą są objęte pojazdy które rocznikowo mają skończone 25 lat od daty produkcji oraz upłynęło min. 14 lat od końca produkcji tego modelu. Te dwa warunki muszą zostać spełnione, bez wyjatków!

    Trzecim i najważniejszym warunkiem jest posiadanie opinii "o szczególnym znaczeniu pojazdu dla historii motoryzacji". Taki dokument jest sporządzany przez Rzeczoznawcę zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym.

    Mając w swoim posadaniu pojazd, który spełnia dwa pierwsze warunki podejmujemy kontakt z rzeczoznawcą z naszego regionu (najlepiej wyszukać poprzez PZM w necie można znaleźć listę z nr. tel) i umówić się z nim na spotkanie. Warto podczas takiej pierwszej rozmowy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, żeby odpowiedzieć na pytania które rzeczoznawca z pewnością zada.

    Pojazd będący w trakcie remontu, niekompletny, bądź w złym stanie także może dostać taką opinię - decyduje o tym rzeczoznawca i to on ma w tej kwestii ostanie słowo.

    Przed wydaniem opinii, rzeczoznawca najprawdopodobniej będzie chciał się umówić na spotkanie i sporządzić własną dokumentację pojazdu, po zebraniu której sporządzi opinię. To w jaki sposób to zrobi i co bedzie mu potrzebne do jej zebrania jest zawsze kwestią indywidualną.

    I teraz najważniejsze:

    Pojazd posiadajacy opinię rzeczoznawcy PZMot o szczególnym znaczeniu dla historii motoryzacji, może nie mieć kontynuacji OC. Trzeba tą opinię zgłosić u ubezpieczyciela, po czym można zaprzestać ubezpieczania pojazdu - na czas nieużytkowania go. Polisę można w dowlonej chwili wznowić, lub wykupić ją na czas określony - np. miesiąc.

    Respektowanie takiej oponii jest niestety w gestii danego ubezpieczyciela. Zdarzają się ubezpieczalnie, które nie będą chciały brać tego pod uwagę, odmówią przerwy w ubezpieczeniu auta, lub przyjmą tylko wypowiedzenie polisy.
    W świetle prawa taka dodmowa jest bezpodstawna - dlatego należy żądać pisemnego oświadczenia odmowy, jeśli pojawią się problemy z ubezpieczycielem.

    Z doświadczenia mogę podpowiedzieć że "duże" i poważane firmy ubezpieczeniowe, honorują opinie rzeczoznawców i zezwalają na brak kontynuacji OC na białych blachach w takim przyapdku.

    Na koniec dodam że taka opinia to rzecz zupełnie odrębna od rejestracji na żólte blachy. Pojazd z opinią można bez przeskód sprzedać w kraju i za granicą, nie ma też odpowiedzialności prawnej jak za utrzymanie i konserwację dobra kulturowego i zabytku - jakim staje się każdy pojazd z żółtymi blachami.

    Posiadanie opinii nie ma nic wspólnego z "wieczystym przeglądem" jaki mają pojazdy na żółtych blachach, przeglądy techniczne aut z opinią rzeczoznawcy "o szczególnym Charakterze" wykonuje się tak samo jak dla wszystkich pozostałych pojazdów - co roku i na tych samych zasadach co zawsze.
    Czarne e32 w benzynie!


  5. #15
    Vip Vip Awatar epul
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    1,032
    BMW
    e32 740i 93'
    Skąd
    Gliwice
    Blog
    14
    Jeżeli planujemy sprzedać auto w bliskiej przyszłości to nie warto rejestrować na żółte, moje e32 ma dożywocie u mnie i sądzę że jeszcze długo e32 nie będą miały oszałamiających wartości rynkowych żeby można je było ''hodować'' i sprzedać z zyskiem. Koszt rejestracji na żółte ok 1300pln. teoretycznie zwróci się w przypadku auta z gazem za przeglądy po ok 7-8latach ale nie o to chodzi. Ubezpieczenie wykupywane na sezon letni w zime auto w garażu bez OC. Zabytek sprzedać w Pl możesz bez kłopotów dopiero jak chcesz za granicę to rzeczoznawca wycenia wartość i płacisz 25% dla Państwa.
    Ostatnio edytowane przez epul ; 09-06-2011 o 08:19

  6. #16
    Początkujący Użytkownik Awatar patyk1985
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    17
    BMW
    E23
    Skąd
    Warszawa
    Hej, jeżeli twoje E23 jest sprzed 84r to więcej informacji z VIN nie otrzymasz. Mam trochę części do e23 jakbyś potrzebował coś to pisz na mail-a patyk1985@op.pl A co do rejestracji na zabytek to ja osobiście wybiłem sobie już dawno z głowy poza tym co kolega napisał powyżej dodam że np. LINK 4 oferuje taką samą zniżkę dla samochodu zabytkowego jak i dla autka powyżej 40lat więc chyba warto poczekać kilka wiosen zamiast rejestrować na żółte tablice i czekać aż się zwróci nie wspominając o wadach żółtych tablic pozdr.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •